Постанова
від 02.04.2025 по справі 285/1821/25
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

Іменем України

Справа № 285/1821/25

провадження № 1-кс/0285/522/25

02 квітня 2025 року м. Звягель

Слідчий суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 розглянувши скаргу представника Державного підприємства "Рихальське" - ОСОБА_2 на бездіяльність працівників поліції щодо невнесення відомостей про злочин до ЄРДР, -

УСТАНОВИВ:

02.04.2025 року ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою на бездіяльість щодо невнесення відомостей до ЄРДР.

З`ясувавши предмет та підстави скарги, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому розслідуванні може бути оскаржено бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Згідно ч. 1 ст. 32 КПК України за загальним правилом кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.

З долучених до скарги матеріалів слідує, що місцем вчинення діяння, про яке повідомив заявник, є територія ДП "Рихальське" за адресою: Житомирська область, Звягельський район, с. Рихальське, вул. Соборна, 10. Зазначена адреса належить до територіальної громади в межах колишнього Ємільчинського району Житомирської області, на яку поширюється діяльність ВП № 1 Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області.

Згідно ст.13Закону України«Про Національнуполіцію» системуполіції складають: 1)центральний органуправління поліції; 2) територіальні органи поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КПК України органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання. Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 38 КПК України досудове слідство здійснюють, зокрема слідчі підрозділи органів Національної поліції, а дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів, зокрема органів Національної поліції.

При цьому, чинний КПК України не місить вимоги про те, що орган досудового розслідування повинен обов`язково мати статус юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 216 КПК України (підслідність) слідчі органів Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.

Головне Управління Національної поліції України в Житомирській області є органом досудового розслідування та має статус юридичної особи (код ЄДРПОУ 40108625).

До складу цієї юридичної особи входять районні територіальні (відокремлені) підрозділи, зокрема Звягельський районний відділ поліції, що не має статусу юридичної особи, однак є органом досудового розслідування згідно вимог підпункту а) пункту 1 частини другої статті 38 КПК України, пункту а) частини третьої статті 38 КПК України та частини другої статті 13 Закону України «Про Національну поліцію».

У свою чергу, до складу Звягельського РВП входять відокремлені структурні підрозділи: Відділ поліцейської діяльності № 1 (м. Баранівка) та Відділення поліції № 1 (смт Ємільчине).

Відділ поліцейської діяльності № 1 (м. Баранівка) не має статусу юридичної особи та не має у своєму складі слідчого підрозділу або підрозділу дізнання, відтак цей відділ поліцейської діяльності не є органом досудового розслідування згідно ч.ч. 2, 3 ст. 38 КПК України.

Однак, відділення поліції № 1 (с. Ємільчине), хоч і не має статусу юридичної особи, але має у своєму складі слідчий підрозділ та підрозділ дізнання, відтак цей відділ поліції є органом досудового розслідування згідно вимог ч.ч. 2, 3 ст. 38 КПК України, та відповідно до п. 10 розділу ІІ Положення про Відділення поліції № 1 Новоград-Волинського районного ВП ГУНП в Житомирській області, затвердженого 25.01.2021 року за № 103, здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

Щодо висновку викладеного в абз. 2 п. 3 Постанови Пленуму Верховною Суду України «Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи»№6 від 04.06.2010 року, відповідно до якого, місцем розташування органу або роботи посадової особи слід вважати юридичну адресу такого органу, слідчим суддею не може бути застосований у даному кримінальному провадженні, оскільки зазначений висновок зроблений щодо застосування судами норм КПК України від 28.12.1960 року, який втратив чинність 19.11.2012 року, а чинний КПК України від 13.04.2012 року, не містить вимоги про те, що орган досудового розслідування повинен обов`язково мати статус юридичної особи.

Крім того, зазначений висновок зроблений лише щодо скарг на постанову про порушення кримінальних справ і не стосується інших скарг. У даному випадку слідчий суддя зобов`язаний застосовувати вимоги чинного процесуального законодавства, а не постанову ПВСУ.

Відповідно до п. 3-1 Перехідних та прикінцевих положень Закону України Про судоустрій і статус суддів до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року№ 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64/2022"Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається,якщо скарга не підлягає розгляду в цьому суді.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга не підлягає розгляду в Новоград-Волинському міськрайонному суді, а повинна бути подана до суду у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення, а саме до слідчого судді Ємільчинського районного суд Житомирської області.

Разом з тим, слід враховувати, що єдиним органом який має статус юридичної особи серед територіальних органів поліції Житомирської області є Головне Управління Національної поліції України в Житомирській області. Отже, зазначена ознака окремого органу поліції не може бути вирішальною для визначення підсудності кримінальних проваджень в межах регіону або адміністративних районів.

Керуючись ст. 32, 303, 304 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу представника ДП "Рихальське" повернути особі, яка її подала.

Роз`яснити право на звернення з такою скаргою до слідчого судді Ємільчинського районного суду Житомирської області (вулиця Незалежності, 2, с. Ємільчине, Житомирська область, 11201).

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудНовоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.04.2025
Оприлюднено04.04.2025
Номер документу126291202
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —285/1821/25

Ухвала від 02.05.2025

Кримінальне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Михайловська А. В.

Постанова від 29.04.2025

Кримінальне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Михайловська А. В.

Ухвала від 16.04.2025

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Кіянова С. В.

Ухвала від 16.04.2025

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Кіянова С. В.

Постанова від 02.04.2025

Кримінальне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Помогаєв А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні