ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 квітня 2025 року м.Тернопіль Справа № 910/16117/24 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянув справу
за позовом Приватного акціонерного товариства ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, місто Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ, місто Тернопіль
про стягнення 101 760,34грн,
без виклику (повідомлення) сторін.
Зміст позовних вимог, позиція позивача.
Приватне акціонерне товариство ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, місто Київ звернулося 27.12.2024 до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ, місто Тернопіль, про стягнення 76 028,54 грн боргу за надані послуги з розподілу електричної енергії, 7 598,40 грн інфляційних нарахувань, 1 812,19 грн - 3 % річних, 16 321,21 грн пені, посилаючись на неналежне виконання відповідачем публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, текст якого розміщений на офіційному вебсайті ПРАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ в мережі Інтернет https://dtek-kem.com.ua, до якого приєднався відповідач згідно з Заявою-приєднання, а саме в частині здійснення розрахунку за послуги з розподілу електроенергії.
На підтвердження заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що товариством у січні 2024 року надано відповідачу послуги з розподілу електричної енергії на суму 76 028,54 грн. Обсяг розподіленої електричної енергії здійснено на підставі знятих показників електроенергії по споживачу згідно його приладів обліку та розраховано у додатках до рахунків на оплату. При цьому зазначено, що у жовтні 2024 року проведено коригування попереднього періоду розподілу електроенергії (за грудень 2023 року) на підставі отриманих даних фактичного споживання електроенергії по даних споживача; сума заборгованості визначена з урахуванням надходження від відповідача коштів за розподілену електроенергію та їх розподілу в погашення боргу за найдавнішим виникненням.
Надані послуги з розподілу електроенергії відповідачем залишені без оплати, незважаючи на надіслання відповідачу Актів надання послуг та виставлені Рахунки на сплату вартості наданих послуг; вимогу №68991/3/01/1 від 19.11.2024 про погашення заборгованості відповідачем залишено без відповіді та задоволення. У зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано штрафні санкції, суми яких теж заявлено до стягнення в примусовому порядку.
Заперечення відповідача.
Відповідач заявлений позов заперечив, зазначивши про невідповідність реального обсягу спожитої електроенергії та наявність розбіжностей у первинних бухгалтерських документах, якими позивач підтверджує розмір позовних вимог, а також вказує на відсутність правових підстав для нарахування пені.
Також відповідачем подано клопотання без номера від 25.02.2025 (вх.№1385 від 26.02.2025) про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження, котре обґрунтовано наявністю заперечень щодо заявленого позову, викладених у відзиві на позов, з огляду на які товариство вважає необхідним з`ясування всіх обставин справи, у тому числі вчинення додаткових дій, спрямованих на встановлення інформації, яка необхідна для правильного вирішення спору, а також можливим залученням до розгляду справи інших учасників, третіх осіб. Вважає, що інакше, аніж у підготовчому засіданні, зазначені ним обставини з`ясувати неможливо.
Процесуальні дії суду у справі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.01.2025 на підставі пункту 1 частини 1 статті 31 ГПК України матеріали справи передано за територіальної підсудністю до Господарського суду Тернопільської області.
Відповідно до Протоколу розподілу судової справи між суддями від 03.02.2025, позовну заяву розподілено на розгляд судді Андрусик Н.О.
Ухвалою суду від 10 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті спору та додаткових доказів, які важливі для ухвалення правильного судового рішення у даному господарському спорі.
Ухвалою від 07 березня 2025 року судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.
Згідно з ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
У відповідності до ст.248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.233 ГПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Оскільки розгляд справи здійснювався без повідомлення (виклику) представників учасників справи за наявними у справі матеріалами, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилося.
Фактичні обставини справи, встановлені судом на підставі наявних у справі доказів та зміст спірних правовідносин.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 7 вказаної Постанови, в редакції від 14.03.2018, НКРЕКП постановила учасникам ринку, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу суб`єктом господарювання, створеним у результаті здійснення заходів з відокремлення, до 01 грудня 2018 року укласти договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються шляхом приєднання електропостачальника до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою ОСР. Пунктом 2.1.15 ПРРЕЕ, встановлено, що Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, розробляється оператором системи на основі додатка 4 до цих Правил, оприлюднюється на офіційному веб-сайті оператора системи та укладається шляхом надання електропостачальником заяви - приєднання. Датою початку дії зазначеного договору є наступний робочий день від дня отримання оператором системи заяви - приєднання електропостачальника щодо укладення такого договору. Публічний Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії розміщений на офіційному сайті ПрАТ «ДТЕК Київські електромереж» за посиланням: https://dtek-kem.com.ua. Згідно з п. 2.1.14. ПРРЕЕ оператор системи не має права відмовити електропостачальнику, який звертається щодо укладення договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території здійснення діяльності відповідного оператора системи.
Між Приватним акціонерним товариством ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ як Оператором системи розподілу який діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 13.11.2018 №1411, та Товариством з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ як Постачальником укладено договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом подання Заяви-приєднання від 06.07.2023 (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого визначено, що ей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови передачі (розподілу) електричної енергії споживачам електропостачальника (далі - Постачальник), як послуги Оператора системи. Укладається сторонами з урахуванням статей 653, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання постачальника до його умов.
Згідно з п.1.2 договору, його умови є однаковими для всіх електропостачальників та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312.
Відповідно до п.2.1 договору Оператор системи надає послуги з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи Постачальника згідно з реєстром за ЕІС-кодами споживачів та їх точок вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи в електронному вигляді. Оператор системи розподілу забезпечує надання послуг з розподілу в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб`єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів.
Постачальник здійснює придбання та оплату послуг з розподілу електричної енергії згідно з умовами глави 3 цього договору за сукупністю споживачів постачальника, які згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій Постачальника) здійснюють оплати послуг з розподілу електричної енергії у складі вартості (ціни) електричної енергії постачальника, та інших послуг Оператора системи розподілу згідно з Порядком розрахунків, який є додатком 2 до договору (п. 2.2 договору).
Пунктом 3.1 договору передбачено, що ціна послуг з розподілу визначається згідно з Порядком встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженим Регулятором.
Вартість договору складає вартість послуг з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів Постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозиції постачальника) послуги з розподілу електричної енергії придбаває Постачальник, та вартість інших послуг згідно з договором (п.3.2 договору).
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п.3.3 договору).
Оплата (придбання) послуг з розподілу електричної енергії здійснюється Постачальником у формі попередньої оплати, у тому числі плановими авансовими платежами (п. 3.4 договору).
Умовами п. 4.2 договору визначено обов`язок Постачальника здійснювати придбання та оплату послуг з розподілу електричної енергії у повному обсязі згідно з умовами глави 3 цього договору за сукупністю споживачів Постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій Постачальника) оплату (придбання) послуг з розподілу електричної енергії забезпечує постачальник, та інших платежів, необхідність яких випливає з умов цього договору. Вказаному обов`язку постачальника кореспондує право Оператора системи розподілу на отримання від Постачальника своєчасної оплати за надання послуг з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій Постачальника) оплату (придбання) послуг з розподілу електричної енергії забезпечує Постачальник, оплати послуг з відключення та підключення об`єктів споживачів Постачальника та інших послуг, передбачених порядком розрахунків.
Згідно з п. 1 додатку 2 до договору (Порядок розрахунків), Постачальник оплачує послуги з розподілу Оператору системи розподілу, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує Постачальник. Вартість послуг Оператора системи за цим Договором для постачальника визначається на підставі обсягів електричної енергії і тарифів на розподіл електроенергії оператора системи на відповідних класах напруги, що затверджені НКРЕКП. На вартість послуг з розподілу електричної енергії нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку розрахунків, Оператор системи надає Постачальнику рахунок для оплати планованої вартості послуг з розподілу на розрахунковий період по групі споживачів, які обрали спосіб оплати послуг з розподілу постачальником на електронну пошту постачальника (або за письмовим зверненням постачальника іншим прийнятним для сторін засобом комунікації) до 12-ї години дня 22-числа місяця, що передує розрахунковому, в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи оператора системи розподілу. В рахунку обов`язково зазначається плановий обсяг електроенергії (кВтг) на місяць в цілому та вартість послуги розподілу (грн).
Планова вартість оплати послуг з розподілу на розрахунковий період визначається як добуток планових місячних обсягів розподілу та тарифів на послуги розподілу оператора системи розподілу на відповідному класі напруги (п. 5 Порядку розрахунків).
Пунктом 5.3 Порядку розрахунків встановлено, що у разі незгоди Постачальника з розрахованою Оператором системи планованою вартістю послуг з розподілу Постачальник зобов`язаний сплатити визначену Оператором системи розподілу вартість послуг у повному обсязі та надати Оператору системи свої обґрунтовані письмові заперечення. Наявність таких заперечень не є підставою для відстрочення строку оплати планованої вартості послуг з розподілу (передачі), її неоплати, тощо. У разі прострочення постачальником сплати авансового платежу настають наслідки, передбачені п. 5.5 Порядку розрахунків, зокрема Постачальник сплачує Оператору системи розподілу штраф у розмірі 1,5% від вартості послуг з розподілу, що надаються кожному з споживачів Постачальника за період з дати початку постачання електричної енергії та/або зміни способу оплати споживачем послуг з розподілу у розрахунковий період до кінця календарного місяця, в якому почалось постачання та/або було змінено спосіб оплати споживачем послуг з розподілу (п.5.5 Порядку розрахунків).
Також, пунктом 5.4 Порядку розрахунків встановлено, що Оператор системи має право видавати коригуючі рахунки на здійснення авансових оплат самостійно та/або у випадку завчасного звернення Постачальника не пізніше ніж за 5 робочих днів до початку постачання електричної енергії новим Постачальником та/або зміни способу оплати споживачем послуг з розподілу та/або зміни розрахункових планових місячних обсягів більше ніж на 10%, в такому випадку рахунок, наданий Оператором системи розподілу, підлягає сплаті протягом 5 днів.
Згідно з п.5.6 Порядку розрахунків постачальник до 25 числа місяця (включно), що передує розрахунковому періоду, здійснює попередню оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії у розмірі 100% обсягу електроенергії, що підлягає розподілу, розрахованого у відповідності до пункту 5.1 даного додатку, на поточний рахунок оператора системи розподілу. Датою здійснення оплати за виставленими оператором системи розподілу постачальнику платіжними документами є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок оператора системи розподілу.
Остаточна вартість послуг з розподілу визначається Оператором системи розподілу на підставі суми обсягів розподіленої електричної енергії за кожну розрахункову добу розрахункового періоду та тарифу на розподіл (п. 5.7 Порядку розрахунків).
Відповідно до п. 5.8 Порядку розрахунків оплата послуг з розподілу електроенергії здійснюється виключно в грошовій формі на підставі виставлених Оператором системи розподілу рахунків, крім розрахунків, проведених відповідно до п.6 Порядку розрахунків.
Остаточний розрахунок за надані послуги Постачальник здійснює в розрахунковому місяці на підставі Акта наданих послуг з розподілу електричної енергії, отриманого від Оператора системи розподілу до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим (п. 5.9 Порядку розрахунків).
У разі наявності у Постачальника зауважень до Акта наданих послуг (при наявності розбіжностей), наданого Оператором системи, Постачальник повідомляє про це Оператора системи розподілу, а остаточний розрахунок за розподілену електричну енергію здійснюється Постачальником до 14-го числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим, у розмірі, визначеному у наданому Оператором системи розподілу Акті наданих послуг, з подальшим коригуванням сплачених коштів після врегулювання розбіжностей (п.5.10 Порядку розрахунків).
Згідно з п.7 Порядку розрахунків, сума яка була сплачена Постачальником понад повну поточну оплату вартості розподілу електричної енергії за розрахунковий місяць, зараховується Оператором системи розподілу як погашення заборгованості за послугу з розподілу електричної енергії з найдавнішим терміном її виникнення з урахуванням ПДВ. У випадку відсутності простроченої заборгованості сума, яка була сплачена Постачальником в розрахунковому місяці понад повну поточну оплату вартості послуги з розподілу електричної енергії за розрахунковий період, зараховується Оператором системи розподілу як авансовий платіж на наступний розрахунковий період.
Пунктом 9.1 Порядку розрахунків встановлено, що цей договір набирає чинності з дня приєднання Постачальника до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший строк не визначено в Заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач вказує, що ним свої зобов`язання із надання послуг з розподілу електричної енергії виконано належним чином та у повному обсязі, в той час як відповідач не здійснив оплати за надані послуги, у зв`язку з чим за останнім обліковується заборгованість у загальному розмірі 76 028,54 грн.
За твердженням позивача, по кожному споживачу електроенергії, якому постачає відповідач електроенергію, було знято показники приладів обліку електричної енергії, на підставі яких підраховано суму розподіленої електроенергії відповідачу.
Відповідно до Акту надання послуги з розподілу електричної енергії №250160409003 від 31.10.2024 ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ в грудні 2023 року розподілено для споживачів ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ 37 794,000кВт*год електроенергії на суму 33 275грн 35коп. (з ПДВ). 31.10.2024 позивачем виставлено для сплати відповідачу Рахунок №250160409003 на оплату послуг з розподілу електроенергії за грудень 2023 року на суму 33 275грн 35коп. (після здійснення коригування за даними приладів обліку електроенергії по деяким споживачам відповідача згідно з Додатком до рахунку а.с.84).
Згідно з Актом надання послуги з розподілу електричної енергії №40256702437416-1 від 31.01.2024, у січні 2024 року ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ розподілено для споживачів ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ 469392,000 кВт*год електроенергії на суму 42 753грн 19коп. (з ПДВ).
На підставі Акту №40256702437416-1 від 31.01.2024 ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ виставлено для оплати ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ Рахунок №40256702437416 від 31.01.2024 за січень 2024 року на суму 42 753грн 19коп. з ПДВ.
Як зазначає ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ у позовній заяві, в січні 2024 року відповідачем було отримано послугу з розподілу електричної енергії на суму 76 028грн 54коп., з урахуванням зарахування коштів відповідно до п.7 Порядку розрахунків та коригування нарахування розподіленої електричної енергії у жовтні 2024 року.
Також, позивач вказує, що згідно з Довідкою про надходження коштів від ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ в погашення боргу за розподілену від ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ електроенергію, в жовтні 2024 на підставі отриманих даних приладів обліку електричної енергії по деяким споживачам, яким відповідач постачає електричну енергію, було проведено коригування обсягів розподіленої електричної енергії в грудні 2023 року. Тому, виставлені нарахування за жовтень 2024 року є коригуванням попереднього періоду розподілу електричної енергії на підставі отриманих даних про фактичне споживання електричної енергії по деяких споживачах.
З урахуванням наведеного, заборгованість відповідача на 01.11.2024 становить 76 028грн 54коп. (33 275грн 35коп.+ 42 753грн 19коп.).
У зв`язку наявною заборгованістю, позивач 20.11.2024 (згідно з накладною на поштове відправлення 0408034138345 та описом вкладення у лист від 20.11.2024) звернувся до відповідача з вимогою про сплату заборгованості №68991/3/01/1 від 19.11.2024, яка залишена останнім без відповіді та задоволення.
Наведені обставини послугували підставою для звернення з цим позовом до суду з метою захисту своїх майнових прав на суму боргу, нарахувавши на нього інфляційні втрати, 3% річних та, на підставі п. 6.6 договору, пеню, які заявлено до стягнення з відповідача в примусовому порядку.
Мотиви, норми закону та оцінка доказів, з яких суд виходить, ухвалюючи рішення.
Відповідно до приписів частин 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до абзацу 2 п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
В силу ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі статтями 525, 526, 530 ЦК України, статтею 193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином та у встановлений строк відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач шляхом подання Заяви-приєднання від 06.07.2023 приєднався до умов Договору електропостачальника надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Позивачем на підтвердження заявлених позовних вимог про стягнення заборгованості у розмірі 76 028грн 54коп. долучено Акти надання послуги з розподілу електричної енергії №250160409003 від 31.10.2024, №40256702437416-1 від 31.01.2024, Рахунки №250160409003 від 31.10.2024, №40256702437416 від 31.01.2024 на оплату послуг, з урахуванням зарахування коштів відповідно до п.7 Порядку розрахунків та коригування нарахування розподіленої електричної енергії у жовтні 2024 року, Додатками до рахунків, Довідку про надходження коштів в погашення основного боргу з розподілу від 18.02.2025, якими підтверджується надання позивачем послуг з розподілу електроенергії споживачам ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ згідно з даними показниками приладів обліку електричної енергії та встановлено факт їх неоплати.
Слід також відзначити, що незважаючи на не підписання Актів надання послуг зі сторони споживача, відповідачем в порядку, визначеному п.5.3 та п.5.10 Порядку розрахунків, не заявлено жодних заперечень чи зауважень з приводу обсягу, вартості розподіленої позивачем електроенергії, вказаних позивачем в Актах та Рахунках на оплату; не оспорено здійснення позивачем коригування з урахуванням отриманих показів лічильників по деяких споживачах відповідача. Також відповідачем жодними доказами не спростовано обсягів та вартості розподіленої електроенергії, що вказані в Актах та Рахунках, а тому його доводи щодо наявності сумнівів у правильності визначення позивачем обсягу та вартості розподілу електроенергії судом оцінюються критично.
Згідно з ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ч.1 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно п.3 ч.3 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до ч.7 ст.276 ГК України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачити попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
За приписами статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі є складовою обов`язку сприяти всебічному, повному та об`єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує (аналогічна правова позиція викладена в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №914/1131/18).
Відповідач не спростував вимоги та доводи позивача, та не надав суду відповідні докази, які свідчать про сплату залишку заборгованості у розмірі 76 028грн 54коп., строк оплати якої настав, з урахуванням приписів п.5.9 Порядку розрахунків (до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим згідно з Актом наданих послуг).
З урахуванням вищенаведених норм та обставин справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позивачем правових підстав для покладення на відповідача обов`язку оплати послуг з розподілу електроенергії, а тому позовні вимоги про стягнення заборгованості 76 028грн 54коп.підлягаютть до задоволення.
Щодо вимог позивача про стягнення 3% річних, інфляційних втрат та пені.
Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Як вбачається з наведеного позивачем розрахунку інфляційних втрат в розмірі 7 598грн 40коп., такі нарахування здійснено на заборгованість в розмірі 76 028,54грн по оплаті Рахунку за січень 2024 року (строк оплати до 14.02.2024) за період з лютого 2024 року по листопад 2024 року.
Також позивачем нараховано за період з 15.02.2024 по 01.12.2024 та заявлено до стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 1 812грн 19коп., котрі нараховані на суму боргу в розмірі 76 028,54грн згідно Рахунку за січень 2024 року (строк оплати до 14.02.2024)
Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Перевіривши методику та правильність розрахунків позивача щодо нарахування 3% річних та інфляційних нарахувань, враховуючи встановлений факт невиконання відповідачем зобов`язання щодо проведення розрахунку з розподіл електроенергії на суму 76 028,54грн, строк оплати якого закінчився 14.02.2024 (п.5.9 Порядку розрахунків), перевіривши вказані у розрахунках позивача суми простроченого зобов`язання, період нарахування, судом встановлено, що заявлені до стягнення 7 598грн 40коп. інфляційні нарахування, 1 812грн 19коп. - 3% річних є вірними та обґрунтованими, відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Щодо заявленої до стягнення пені суд зазначає таке.
Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Відповідно до статті 1 вказаного Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Згідно з частиною 1 статті 3 цього Закону Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» до повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, який включає в тому числі положення щодо особливостей розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів з третіми державами, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» Регулятор має право приймати рішення, що є обов`язковими до виконання учасниками ринку.
Пунктом 3 частини 2 статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Регулятор на своїх засіданнях приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції. Згідно частини 2 цієї статті рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Відповідно до пункту 1 частини 1 вказаного Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.
Отже, НКРЕКП (Регулятор) здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, Регулятор на своїх засіданнях приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції та є обов`язкові до виконання.
Згідно з пунктом 5 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 27.02.2022 № 333) рекомендовано учасникам ринку електричної енергії на період дії особливого періоду зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 №413) на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надати такі настанови - зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
Відтак, враховуючи що на території України з 24.02.2022 по цей час діє воєнний стан, для учасників ринку електричної енергії, якими укладено типові договори відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та постанов НКРЕКП, пункт 5 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 27.02.2022 № 333) - це бажана з точки зору держави модель поведінки, яка має обов`язковий характер для учасників ринку електричної енергії.
Підпункт 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 № 413) - це імперативна норма, якою держава вказала учасниками ринку електричної енергії, що на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на даний час діє.
Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19 квітня 2024 року у справі №911/1359/22 дійшла висновку про те, що рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечать нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб`єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов`язань на ринку електричної енергії.
Верховним Судом у постанові від 06.11.2024 у справі №905/136/23 виснувано, що оскільки приписи підп. 16 п. 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 є чинними та обов`язковими для суб`єктів спірних правовідносин, тому відсутні правові підстави для нарахування та стягнення штрафної санкції, починаючи з 24.02.2022.
З урахуванням того, що прийняті НКРЕКП (Регулятором) в межах своїх повноважень у постанові №332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) міри щодо зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, пов`язані саме з дією в України воєнного стану, який на цей час не припинено та не скасовано, позивачем нараховано пеню за період з 15.02.2024 по 01.12.2024 всупереч вимогам зазначеної постанови НКРЕКП, у зв`язку з чим вимоги позову в цій частині є безпідставними, а тому до задоволення не підлягають.
Висновки господарського суду за результатами вирішення спору.
Відповідно до ст.20 Цивільного кодексу України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Принципи змагальності сторін та диспозитивності відображені і в ст. 14, ч. 4 ст. 74 ГПК України, за змістом яких суд не може самостійно збирати докази, крім окремих визначених випадків.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України).
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Дослідивши подані позивачем докази суд визнав їх належними, допустимими, достовірними, а також вірогідними і взаємозв`язаними у сукупності доказами в розумінні ст.86 Господарського процесуального кодексу України. На підставі цих доказів, з урахуванням встановлених обставин по справі та діючого законодавства, суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача частково. В даному спорі подані позивачем докази відповідачем жодним чином не спростовані.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення частково шляхом стягнення з відповідача 76 028,54 грн боргу, 7 598,40 грн інфляційних нарахувань та 1 812,19 грн - 3 % річних. В решті позову суд відмовляє за необґрунтованістю.
Разом з тим, судом з`ясовано, що на дату відкриття провадження у справі, зареєстрованим місцем знаходження відповідача було місто Тернопіль, однак, станом на дату ухвалення цього рішення ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ зареєстровано за адресою: вул.Залізнична, будинок 7, місто Львів.
З цього приводу суд враховує приписи ч.2 статті 31 ГПК України, згідно з якими справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Оскільки провадження у даній справі відкрито з додержанням загальних правил територіальної підсудності господарських справ, визначених нормами ст.27, 29 ГПК України, то незважаючи на зміну юридичної адреси відповідачем на місто Львів після початку розгляду, дана справа повинна бути розглянута Господарськими судом Тернопільської області.
Розподіл судового збору.
Оскільки спір у даному випадку виник з вини відповідача, а позивачем, виходячи з ціни позову, сплачено мінімальну ставку судового збору за позов з майновими вимогами, тому в силу ч.9 ст.129 ГПК України, сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача, з урахуванням частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.4, 11, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 127, 129, 219, 220, 222, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ (вул.Залізнична, будинок 7, місто Львів, ідентифікаційний код 44949544) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (вулиця Новокостянтинівська, будинок 20, місто Київ, ідентифікаційний код 41946011) - 76 028 (сімдесят шість тисяч двадцять вісім)грн 54коп. боргу, 7 598 (сім тисяч п`ятсот дев`яносто вісім)грн 40коп. інфляційних нарахувань, 1 812 (одну тисячу вісімсот дванадцять)грн 19коп. - 3 % річних та 2 422 (дві тисячі чотириста сорок дві)грн 40коп. в повернення сплаченого судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
3. В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2025 |
Оприлюднено | 04.04.2025 |
Номер документу | 126324172 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні