Справа №303/2173/25
2о/303/69/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2025 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Гутій О.В., розглянувши матеріали справи № 303/2173/25 за заявою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Мукачівського міськвиконкому Мукачівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над ним і призначення опікуном, -
в с т а н о в и в:
26 березня 2025 року представник заявника звернувся в суд із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над ним і призначення опікуном.
Дослідивши матеріали заяви, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 1 частиною 2 ст. 293 ЦПК Українипередбачено перелік справ, що підлягають розгляду судом в порядку окремого провадження, серед яких є також така категорія справ, як визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над ним і призначення опікуном.
У частині дев`ятій статті 10 ЦПК України зазначено, що якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Відповідно до п.2 ч.1ст.186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо є таке, що набрало законної сили, рішення чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили, за тими самими вимогами.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що представник просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначити опікуном ОСОБА_1 .
Беручи до уваги те, рішенням Мукачівського районного суду від 26.02.2014 року у справі № 303/7699/13-ц (яке набуло законної сили), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 визнано недієздатним та призначено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку та мешканку АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , а відтак судом вже вирішено питання щодо визнання ОСОБА_3 недієздатним, а тому суд не вбачає підстав для розгляду вказаної заяви.
Крім того, рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 26.02.2014 року не встановлено строк дії такого, оскільки рішення винесено до внесення змін Законом№ 2147-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», а тому підстав для повторного звернення з відповідною заявою немає.
Також, суд звертає увагу представника на наступне.
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 163/1251/22 (провадження № 61-7647св24) зроблено висновок про те, що «законодавець в ЦК України, як основному регуляторі приватних відносин, передбачив конструкцію «звільнення особи від повноважень опікуна». Застосування цієї конструкції зумовлює такий наслідок як припинення повноважень опікуна з моменту його звільнення. Звільнення від повноважень опікуна може відбутися у разі: (а) невиконання нею своїх обов`язків; (б) порушення прав підопічного; (в) поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або соціального захисту».
Згідно з частиною третьою статті 75 ЦК України за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.
Таким чином, закон встановлює чітку процедуру звільнення від повноважень опікуна. Водночас представник заявника подав заяву не про звільнення, а про призначення заявника опікуном.
Відтак, судприходить довисновку провідмову у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 186, 293, 353 ЦПК України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження по цивільній справі за заявою за заявою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Мукачівського міськвиконкому Мукачівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над ним і призначення опікуном.
Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду виготовлена 03 квітня 2025 року.
Суддя О.В.Гутій
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126348487 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Гутій О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні