Справа № 309/676/25
Провадження № 2/309/216/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2025 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Волощук О.Я.
за участю секретаря судового засідання Кальчевої Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою керівника Хустської окружної прокуратури Зовдуна Сергія в інтересах держави в особі Драгівської сільської ради Хустського району Закарпатської області, заінтересовані особи: комунальна установа «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» Закарпатської обласної ради, філія - Закарпатське обласне управління акціонерного товариства «Ощадбанк» м.Ужгород про визнання спадщини відумерлою, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Представник заявника керівник Хустської окружної прокуратури Зовдун С. звернувся до суду з вищевказаною заявою, в обґрунтування якої зазначив, що Хустською окружною прокуратурою в ході вивчення стану дотримання державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування дітей-інвалідів отримано інформацію 05.02.2025 № 26 від директора КУ «Вільшанського дитячого будинку-інтернат» Закарпатської обласної ради Кикини Б.М.
За результатом опрацювання даної інформації установлено, що у Вільшанському дитячому будинку-інтернаті на повному державному утриманні перебував вихованець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якого на його поточному рахунку у Філії - Закарпатське обласне управління АТ ОЩАДБАНК м. Ужгород залишились кошти у сумі 157 747 грн. 11 коп.
Відповідно до установчих документів, Вільшанський дитячий будинок-інтернат знаходиться у с. Вільшани Хустського району на території сфери дії повноважень Драгівської територіальної громади Хустського району, яка діє від імені та в інтересах територіальної громади с. Вільшани, та є, відповідно до рішення І сесії VІІІ скликання Драгівської ради Хустського району № 14 від 10 грудня 2020 року, правонаступником всього майна, прав та обов`язків Вільшанської сільської ради.
Згідно виписки з наказу по КУ «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» від 25 серпня 2007 року № 64, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зарахований на всі види державного утримання до Вільшанського дитячого будинку-інтернату, де перебував до моменту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 14 червня 2022 року.
Відповідно до наказу № 22-Д директора КУ «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» від 14.06.2022 р. підопічного дитбудинку інтернату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знято з усіх видів державного утримання та виключено зі списків підопічних, днем 14 червня 2022 року, у зв`язку зі смертю.
Згідно виписки з рахунків в національній валюті Філії Закарпатське ОУ АТ ОЩАДБАНК м. Ужгород від 28 січня 2025 року, на рахунку належному ОСОБА_1 НОМЕР_2 станом на 28.01.2025 вихідний залишок складає 157 747,11 грн.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданої Хустською державною нотаріальною конторою за № 80065931 від 12.02.2025, після смерті ОСОБА_1 , спадкова справа не заводилась, свідоцтва про право на спадщину не видавалось, коло спадкоємців невідоме, претензії кредиторів не надходили.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 413205008 від 13.02.2025 встановлено відсутність будь якого нерухомого майна у ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст.ст. 2,10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Драгівська сільська рада є органом місцевого самоврядування, до компетенції якого входить управління майном територіальної громади, саме за заявою вказаного органу спадщина може бути визнана відумерлою. Однак, Драгівська сільська рада неналежним чином здійснює повноваження, та не виконує обов`язок, передбачений ч.ч. 1, 2 ст. 1277 ЦК України, щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини, що підтверджується листами зазначеного органу від 18.02.2025 №98 та від 19.02.2025 №103.
З метою реалізації наданих законодавцем прав та обов`язків, орган місцевого самоврядування, в особі Драгівської сільської ради Хустського району Закарпатської області не вжив жодних заходів.
Отже, підставою представництва у суді інтересів держави в особі територіальної громади в даному випадку є бездіяльність органу місцевого самоврядування, який зобов`язаний своєчасно виявляти відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття за місцем відкриття спадщини, з метою звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Вказана бездіяльність призводить до заподіяння матеріальної шкоди (збитків) бюджету сільської ради у виді упущеної вигоди, що, у свою чергу, створює безпосередню загрозу економічним інтересам держави, яка фінансово підтримує місцеве самоврядування шляхом надання місцевим бюджетам із Державного бюджету трансфертів у вигляді субвенцій з метою формування місцевого бюджету, необхідного для здійснення повноважень місцевого самоврядування на рівні мінімальних соціальних потреб у разі, коли коштів, що надходять з власних джерел та закріплених доходів не достатньо.
Прокурор Хустської окружної прокуратури Бігар Т.С. судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності за наявними в матеріалах справи доказами, вимоги заяви просила задовольнити в повному обсязі.
Представник Драгівської сільської ради в судове засідання не з`явився. Сільський голова Довганич М.С. надав заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, вимоги заяви підтримав.
Представник заінтересованої особи комунальної установи «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» Закарпатської обласної ради в судове засідання не з`явився. Директор КУ «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» Закарпатської обласної ради Кикина Б. надав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, заяву підтримав.
Представник заінтересованої особи - АТ «Ощадбанк» Мушкало С. подала письмові пояснення, згідно яких просив справу розглядати у відсутності представника АТ «Державний ощадний банк України».
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши письмові докази у їх сукупності, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 14 червня 2022 року.
Вихованець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував у Вільшанському дитячому будинку-інтернаті на повному державному утриманні. Після його смерті на його поточному рахунку у Філії - Закарпатське обласне управління АТ ОЩАДБАНК м. Ужгород залишились кошти у сумі 157 747 грн. 11 коп.
Відповідно до наказу № 22-Д директора КУ «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» від 14.06.2022 р. підопічного дитбудинкуінтернату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знято з усіх видів державного утримання та виключено зі списків підопічних, днем 14 червня 2022 року, у зв`язку зі смертю.
Згідно виписки з рахунків в національній валюті Філії Закарпатське ОУ АТ ОЩАДБАНК м. Ужгород від 28 січня 2025 року, на рахунку належному ОСОБА_1 НОМЕР_2 станом на 28.01.2025 вихідний залишок складає 157 747,11 грн.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданої Хустською державною нотаріальною конторою за № 80065931 від 12.02.2025, після смерті ОСОБА_1 , спадкова справа не заводилась, свідоцтва про право на спадщину не видавалось, коло спадкоємців невідоме, претензії кредиторів не надходили.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 413205008 від 13.02.2025 встановлено відсутність будь якого нерухомого майна у ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ст.76, ч.1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Статтею 317 ЦК України передбачено, що власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження його майна.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визначає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно вимогам ст.278 ЦПК України суд встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або не прийняли спадщину, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Враховуючи, що після смерті ОСОБА_1 спадщина не прийнята, з часу відкриття спадщини сплив термін більше ніж рік, суд вважає, що є підстави для визнання спадщини після смерті ОСОБА_1 відумерлою.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214,215, 218 278 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1216, 1218, 1277 Цивільного кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву керівника Хустської окружної прокуратури Зовдуна Сергія в інтересах держави в особі Драгівської сільської ради Хустського району Закарпатської області, заінтересовані особи: комунальна установа «Вільшанський дитячий будинок-інтернат» Закарпатської обласної ради, філія - Закарпатське обласне управління акціонерного товариства «Ощадбанк» м.Ужгород про визнання спадщини відумерлою задоволити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася в АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме грошові кошти у сумі 157 747 грн. 11 коп., що залишилися на рахунку НОМЕР_2 у Філії Закарпатське ОУ АТ ОЩАДБАНК м.Ужгород та передати їх у власність територіальної громади села Драгово Хустського району Закарпатської області за наступними реквізитами: р/р НОМЕР_3 в ГУДКУ у Закарпатській області, Драгівська ТГ, код 37975895, МФО 899998.
Рішення може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Хустського
районного суду: Волощук О.Я.
Суд | Хустський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126350526 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Хустський районний суд Закарпатської області
Волощук О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні