Рішення
від 04.04.2025 по справі 673/1093/24
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/1093/24

Провадження № 2/673/100/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

"04" квітня 2025 р. м. Деражня

Деражнянський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Ягодіної Т.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ставнічук Р.М.

представника позивача - Стадніка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом

Служби у справах дітей Деражнянської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ямпільська спеціальна школа Хмельницької обласної ради, про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року позивач звернувся до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав. Означені вимоги обґрунтовував тим, що відповідачка являється матір`ю неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 12.12.2022 року дітей відібрано у матері без позбавлення батьківських прав з поміщенням дітей до навчального закладу. З того часу, мати на шлях виправлення не стала, не вживає жодних заходів щодо повернення дітей, не спромоглася змінити своє ставлення до їх виховання, не вживає заходів для створення належних умов для їх проживання та виховання в середовищі сім`ї, що свідчить про свідоме ухилення від виконання батьківських обов`язків та є підставою для позбавлення її батьківських прав.

Ухвалою судді від 07.10.2024 року провадження у справі відкрито із призначенням справи до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 04.11.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

04.04.2025 року ухвалено рішення по справі.

У встановлений судом строк відповідач без поважних причин відзив на позов не надала, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст.178 ЦПК України.

Представник позивача будучи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав викладених у позові.

Відповідач в судове засіданні не з`явилася, причин неявки суду не повідомила, проте про розгляд справи належним чином повідомлялась.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Ямпільська спеціальна школа Хмельницької обласної ради в судовому засіданні не заперечує проти задоволенні позову.

З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд постановив ухвалу від 29.01.2025 року про розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши сторону позивача, дослідивши матеріали справи в повному обсязі суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Згідно п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Приписами ст.150 СК України встановлено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Проте, головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 являється матір`ю дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується їх свідоцтвами про народження.

Батько дітей ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 12.12.2022 року відібрано від матері ОСОБА_1 , без позбавлення батьківських прав дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та вирішено питання про стягнення аліментів на їх утримання

Згідно рішень виконавчого комітету Деражнянської міської ради Хмельницької області від 23.02.2023 року дітям ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування із влаштуванням їх до Ямпільської спеціальної школи Хмельницької області на один календарний рік.

Рішеннями виконавчого комітету Деражнянської міської ради Хмельницької області №№142, 143, 144 від 15.08.2024 року продовжено строк перебування дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в Ямпільській спеціальній школі Хмельницької обласної ради на повному державному утриманні, терміном на 2024/2025 навчальний рік.

Згідно акту №1 від 05.09.2024 року, складеного Ямпільською спеціалізованою школою, встановлено, що мати дітей ОСОБА_1 за час влаштування дітей до школи жодного разу не відвідувала їх, не надавала ніякої матеріальної та моральної підтримки і допомоги. Не цікавилася їхнім життям, станом здоров`я, навчанням та вихованням. Самостійно дітям не телефонувала на дзвінки дітей не відповідала.

Відповідно до висновку виконавчого комітету Деражнянської міської ради Хмельницької області №02.02-08/1190 від 06.09.2024 року, встановлено про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , відносно дітей : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зважаючи на те, що вжиті заходи відносно матері ОСОБА_1 результату не дали, і мати не спромоглася змінити своє ставлення до виховання та догляду за дітьми доцільним є позбавлення її батьківських прав по відношенню до цих дітей.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

Статтею 150 СК України визначено обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 2 та 4 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені ч. 1 ст. 164 СК України.

Зокрема, пунктом 2 ч. 1 ст.164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

За змістом роз`яснень, викладених у п. 15, 16, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька, так і для дитини (ст. 166 СК України). Вирішення питання про позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

ЄСПЛ зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (справа «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року).

Будучи заслуханими у суді неповнолітні ОСОБА_2 є, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтвердили, що з часу перебування їх у навчальному закладі, мати ї не відвідувала, не телефонувала та в інший спосіб не проявляла інтересу до їх життя та навчання. Зі слів повнолітньої сестри їм відомо, що мати створила нову сім`ю та проживає десь на території Хмельницького району Хмельницької області.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачка ОСОБА_1 самоусунулась від виконання батьківських обов`язків відносно своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, не цікавиться їхнім життям, не відвідує їх у навчальному закладі, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу.

Також, суд враховує поведінку відповідачки під час перебування даної справи у провадженні суду, яка не з`являлася в судові засідання та не проявляла інтересу до судового розгляду, що свідчить про її байдуже ставлення до наслідків розгляду даного спору.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що збереження зв`язків дітей із сім`єю є неможливим з огляду на явну неблагополучність відповідачки, яка не проявляє інтересу до дітей і що в такій ситуації у якнайкращих інтересах дітей буде забезпечення їх розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Крім того, необхідно зазначити, що позбавлення батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу, яка позбавлена батьківських прав, на спілкування з дітьми і побачення з ними, а також права на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

З урахуванням зібраних у справі доказів, суд погоджується з висновком органу опіки та піклування про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно трьох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позбавлення її батьківських прав відповідатиме інтересам дітей.

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

В силу вимог ст. 141 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог та звільнення позивача у даній категорії справ від сплати судового збору, з відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в загальному розмірі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 141, 258, 259, 263-268, 273, 280-283 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задоволити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , передавши їх органу опіки та піклування виконавчого комітету Деражнянської міської ради Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

-позивач - Служба у справах дітей Деражнянської міської ради (місце знаходження: Хмельницька область, м. Деражня, вул. Миру, 13);

- відповідач - - ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 виданий Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій області 25.08.2011 року, РНОКПП НОМЕР_2 );

- третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору:

Ямпільська спеціальна школа Хмельницької обласної ради (місце знаходження: смт. Ямпіль вул. Центральна, 30 Хмельницького району Хмельницької області ЄДРПОУ 22989974).

Суддя: Т. В. Ягодіна

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення04.04.2025
Оприлюднено07.04.2025
Номер документу126368059
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —673/1093/24

Рішення від 04.04.2025

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 12.03.2025

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні