Справа № 471/241/25
Провадження №2/471/189/25
Номер рядка звіту 61
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2025 року
Братський районний суд Миколаївської області
в складі:
головуючого судді Гукової І.Б.,
за участю секретаря Прокопчук Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому провадженні в залі суду с-ще Братське цивільну справу № 471/241/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача Козиревич Оксана Сергіївна діючи в інтересах ОСОБА_1 звернулися до суду з позовом до Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаїв помер її чоловік- ОСОБА_2 , який був зареєстрований в с. Новокостянтинівка Вознесенського району Миколаївської області. Після його смерті залишилось спадкове майно, яке крім іншого складається з 11/100 частки в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач , як дружина ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги спадкування за
законом відповідно до вимог ст.1261 ЦК України.
У встановлений законодавством 6-місячний термін після смерті чоловіка позивач звернулась до нотаріуса і за її заявою було заведено спадкову справу. Однак, 02 листопада 2023 року державним нотаріусом Братської державної нотаріальної контори Миколаївської області Ніколаєвою Л.Л. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Постанова мотивована тим, що відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавця ОСОБА_2 на частину нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Так, правовстановлюючих документів про належність саме ОСОБА_2 11/100 частки в нерухомому майні немає.
30 квітня 1996 року між представництвом Фонду державного майна України в Братському районі, в особі начальника Шарати А.А. та Братським техно-торговим центром Орбита в особі директора Окмінського В.В. було укладено договір купівлі- продажу державного майна, а саме приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Учасниками товариства Братського ТТЦ Орбита було сплачено зазначену в договорі суму коштів і за актом прийому передачі від 29 травня 1996 року зазначена нерухомість була передана ТТЦ Орбита. 10 грудня 2004 року зборами засновників було вирішено ліквідувати ТОВ ТТЦ Орбита та розподілити майно товариства між засновниками. В результаті чого було вирішено, що ОСОБА_3 належить 78/100 часток, ОСОБА_4 11/100 часток, та ОСОБА_2 11/100 часток в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому ніяких дій вчинено не було. 18 листопада 2021 року рішенням Братського районного суду Миколаївської області визнано право власності на вказане нерухоме майно за ОСОБА_3 на 78/100 часток за ОСОБА_4 на 11/100 часток. При цьому належна її чоловікові частка, так і залишилась неоформленою.
В даному випадку при відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно отримати свідоцтво про право на спадщину позивачка не маю можливості. В зв`язку з вказаним звернулася до суду з позовною заявою для захисту своїх спадкових прав.
В судове засідання учасники процесу не з`явилися, представник позивача до суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника та вирішення позовних вимог залишають на розсуд суду.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи, які беруть участь у справі, не здійснюється.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 листопада 2012 року(а.с.6).
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке крім іншого складається з 11/100 частки в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , заведена спадкова справа за №12/2021, спадкоємцем після смерті останнього є ОСОБА_1 1963 р.н.(а.с.40).
02 листопада 2023 року державним нотаріусом Братської державної нотаріальної контори Миколаївської області Ніколаєвою Л.Л. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Постанова мотивована тим, що відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавця ОСОБА_2 на частину нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
30 квітня 1996 року між представництвом Фонду державного майна України в Братському районі, в особі начальника Шарати А.А. та Братським техно-торговим центром Орбита в особі директора Окмінського В.В. було укладено договір купівлі- продажу державного майна, а саме приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . (арк..с.8).
Учасниками товариства Братського ТТЦ Орбита було сплачено зазначену в договорі суму коштів і за актом прийому передачі від 29 травня 1996 року зазначена нерухомість була передана ТТЦ Орбита (арк..с. 11).
10 грудня 2004 року зборами засновників було ліквідовано ТОВ ТТЦ Орбита та розподілено майно товариства між засновниками. В результаті чого було вирішено, що ОСОБА_3 належить 78/100 часток, ОСОБА_4 11/100 часток, та ОСОБА_2 11/100 часток в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 (16).
18 листопада 2021 року рішенням Братського районного суду Миколаївської області визнано право власності на вказане нерухоме майно за ОСОБА_3 на 78/100 часток за ОСОБА_4 на 11/100 часток (а.с.18-19).
Належна ОСОБА_2 частка, так і залишилась неоформленою.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст. 1222 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Згідно п. 4.12. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє склад спадкового майна, яке належало спадкодавцю на момент смерті. На підтвердження цих обставин спадкоємці мають надати документи, які підтверджують даний факт.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до п.1 ч. 2 вказаної статті, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим визнати за позивачем право приватної власності на 11/100 часток нежитлового об`єкту - магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на 11/100 часток нежитлового об`єкту - магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Братська селищна рада Вознесенського району Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04375926, місце знаходження: вул. Миру, 131, с-ще Братське Вознесенського району Миколаївської області.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду в порядку, передбаченому ст.. 354 ЦПК України.
Суддя Гукова І.Б.
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126369062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Гукова І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні