Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/350/24
Провадження № 2/945/310/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2025 року
Миколаївський районний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Шаронової Н.О., за участю секретаря судового засідання Карабут В.В., розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
встановив:
19 лютого 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке складається з права на земельні частки (паї) та права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 посилався на те, що він є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом; після того, як він звернувся в Першу миколаївську державну нотаріальну контору Миколаївської області з питанням оформлення свого спадкового права, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке складається з права на земельну частку (пай), площею 5,23 умовних кадастрових гектарів, які перебувають в колективній власності ВАТ Південнобузьке, розташованого в с. Кир`яківка, Миколаївського району Миколаївської області; права на земельну частку (пай), площею 5,23 умовних кадастрових гектарів, які перебувають в колективній власності ВАТ Південнобузьке, розташованого в с. Кир`яківка, Миколаївського району Миколаївської області, а також свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, площею 0,2400 гектарів, яка розташована по АДРЕСА_1 , наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), про що 15 лютого 2024 року винесено постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
У зв`язку з тим, що у позивача відсутня можливість вирішення спору у позасудовому порядку, він просив суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке складається з права на земельні частки (паї) та визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке складається з земельної ділянки.
Оскільки позовна заява не відповідала вимогам п.п.3),4),8),9)ч.3ст.175,ч.4ст.177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), ухвалою суду від 04 березня 2024року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, та позивачу надано десятидений строк для усунення недоліків, який рахувався з дня отримання позивачем копії вказаної ухвали.
19 березня 2024 року ОСОБА_3 - представник позивача ОСОБА_1 подав на адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області новий текст позовної заяви, згідно з ухвалою суду від 04 березня 2024 року про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 19 березня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на земельні частки (паї) та земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначити у справі підготовче судове засідання.
31 травня 2024 року ОСОБА_3 -представник позивача ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу суду клопотання про заміну первісного відповідача Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області на належного відовідача Веснянську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 25 листопада 2024 постановлено задовольнити клопотання ОСОБА_3 - представника ОСОБА_1 про заміну первісного відповідача Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області на належного відовідача Веснянську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області.
У цивільній справі № 945/350/24 за позовом ОСОБА_1 до Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на земельні частки (паї) та земельну ділянку в порядку спадкування за законом, замінено первісного відповідача Кир`яківську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області на належного відовідача Веснянську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області.
27 листопада 2024 року ОСОБА_3 - представник позивача ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу суду уточнену позовну заяву, у якій просив суд визнати за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельні частки (паї) та право на земельну ділянку.
12 грудня 2024 року судом направлено запит до Першої миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області про надання на адресу суду копії спадкової справи № 148/2005 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16 грудня 2024 року на адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області від Першої миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області, на запит суду від 12 грудня 2024 року, надійшла копія спадкової справи № 148/2005 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25грудня 2024року ОСОБА_3 -представник позивача ОСОБА_1 подавна електроннуадресу судууточнену позовнузаяву,у якій частково відмовився від позову та просив закрити провадження у справі, в частині вимог про визнання права на спадкове майно, яке складається із земельних часток (паїв). В уточненій позовній заяві представник позивача, зокрема, просив визнати за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, площею 0,2400 гектарів, яка розташована по АДРЕСА_1 , наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Копію уточненої позовної заяви представник позивача надіслав 25 грудня 2024 року на електронну адресу відповідача Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 04 березня 2025 року постановлено прийняти відмову позивача ОСОБА_1 від позову, в частині вимог про визнання права на земельні частки (паї); провадження у цивільній справі № 945/350/24 за позовом ОСОБА_1 до Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права на земельні частки (паї) та земельну ділянку в порядку спадкування за законом, в частині визнання права на земельні частки (паї), закрито.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 ійого представник ОСОБА_3 не з`явилися, при цьому 09 грудня 2024 року представник позивача подавдо суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи без їхньої з позивачем участі.
Представник відповідача Весняської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області у судове засідання не з`явився, при цьому в матеріалах справи міститься заява, сформована сільським головою 18 грудня 2024 року в системі «Електронний суд» до Миколаївського районного суду Миколаївської області, у якій сільський голова визнав позов і просив розглянути справу за відсутності представника сільської ради.
Суд дослідив у підготовчому судовому засіданні наявні у справі письмові докази та дійшов такого:
Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
Вказаний фактпідтверджується копієюсвідоцтва пронародження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а. с. 6).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 48 років у м. Миколаєві, Миколаївської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а. с. 7).
До позовної заяви позивач додав копію Свідоцтва про право на спадщину за законом від 20 травня 2004 року, посвідченого Дехтяр Л.Ф., державним нотаріусом Четвертої миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області, зареєстрованого в реєстрі за № 1-433, з якого слідує, що на підставі статті 529 Цивільного кодексу України 1963 року і прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України 2003 року спадкоєвмцем майна гр. ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочка - ОСОБА_2 .
Спадкове майно, на яке видано це свідоцтво складається з земельної ділянки, наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку, розміром 0, 24 гектарів, що знаходиться в АДРЕСА_1 , належної спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю МК № 4188, виданого Кир`яківською сільською радою Миколаївського району Миколаївської області 25 вересня 1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 342 (а. с. 11).
В матеріалах справи міститься копія Державного акту на право приватної власності на землю МК № 4188, додана позивачем до позову (а. с. 10 і на звороті).
15 лютого 2024 року державний нотаріус Першої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області винесла постанову про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке складається з земельної ділянки, площею 0,2400 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подано відомостей (інформації) та документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії (а. с. 12 і на звороті).
Разом з цим, згідно з положеннями п. г) ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (у редакції чинній на момент набуття спадкодавцем ОСОБА_2 права на спірну земельну ділянку) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України (у редакції чинній на момент набуття спадкодавцем ОСОБА_2 права на спірну земельну ділянку) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За такаких обставин, на підставі п. г) ч. 1 ст. 81 ЗК України (у редакції чинній на момент набуття спадкодавцем ОСОБА_2 права на спірну земельну ділянку), за життя,матір позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула право власності на земельну ділянку, площею 0,2400 га, розташовану по АДРЕСА_1 , надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), оскільки, як вже зазначалося вище, прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом.
При цьому,за життя ОСОБА_2 не встигла оформити право власності на спірну земельну ділянку, у встановленому законом порядку.
Вказана вище обставина призвела до відмови нотаріальним органом позивачу в оформленні його спадкового права на спірну земельну ділянку, а відтак до порушення спадкового права позивача.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з положеннями ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з положеннями ч. ч. 1, 3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 1. 2 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд, об`єкта незавершеного будівництва, щодо якого зареєстровано право власності/спеціальне майнове право, переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
З копіїспадкової справи№ 148/2005,заведеної 21лютого 2005року Першою миколаївськоюдержавною нотаріальноюконторою Миколаївськоїобласті,наданої назапит суду, слідує, що усю спадщину після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняв її син ОСОБА_1 ,шляхом поданнязаяви від21лютого 2005року проприйняття спадщинидо Першої миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області. Інші спадкоємці ОСОБА_2 - її є чоловік ОСОБА_5 і дочка ОСОБА_6 ,шляхом поданнязаяв від21лютого 2005року доПершої миколаївськоїдержавної нотаріальноїконтори Миколаївськоїобласті, від прийняття належної їм спадщини після смерті ОСОБА_2 відмовилися на користь сина померлої - ОСОБА_1 (а. с. 88 - 104).
Таким чином,згідно зположеннями ст.1218ЦК Українипозивач ОСОБА_1 успадкував усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті останньої. До таких успадкованих позивачем прав відноситься і право власності на земельну ділянку, площею 0,2400 га, розташовану по АДРЕСА_1 , надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
У пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року роз`яснено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Крім цього, відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь - якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи викладене вище, а саме те, що позивач позбавлений можливості реалізувати своє спадкове право іншим шляхом, окрім як через судовий захист, а також з огляду на те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а порушене право позивача підлягає захисту.
Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 1 ст. 81, ч. 3 ст. 200, ст. ст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем м. Миколаїв, Миколаївської області (зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; паспорт серії НОМЕР_4 ) право власності на земельну ділянку, площею 0,2400 га, розташовану по АДРЕСА_1 , надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 48 років у м. Миколаєві, Миколаївської області.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з положеннями ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.
Суддя Н. О. Шаронова
Суд | Миколаївський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126369455 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Шаронова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні