Рішення
від 01.04.2025 по справі 930/662/25
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/662/25

№2/930/549/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.04.2025 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі головуючого судді Алєксєєнка В.М.

при секретарі Загребельному О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

Свої позовні вимоги позивачка, ОСОБА_1 , мотивує тим, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Джуринці колишнього Немирівського району, де на той час проживали її батьки.

Батьками позивачки являються: батько ОСОБА_2 та мати ОСОБА_3 ..

Батько позивачки - ОСОБА_2 , 1926 року народження, помер в с. Джуринці Немирівського району, ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 74 роки. Позивачка, як спадкоємець першої черги за законом після його смерті, повністю прийняла спадщину так як постійно проживала разом з ним в одному житлі.

Як виявилось лише нещодавно покійний батько позивачки ОСОБА_2 мав право на земельну ділянку (пай), який розміщений на території колишньої Джуринецької сільської ради Немирівського району.

На відповідне звернення відділ № 2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області надало позивачці копію Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН № 160261, тобто за покійним рахується земельна ділянка (з врахуванням матеріалів Технічної документації) загальною площею 1.6098 га., кадастровий номер 0523083200:01:001:0461.

У державного нотаріуса, куди звернулась позивачка із наявними у неї документами, їй було повідомлено про те, що відсутність оригіналу Державного акту на право приватної власності на землю унеможливить видачу свідоцтва про право на спадщину за законом у будь-якому разі.

Таким чином, позивачка змушена звернутись із позовною заявою до суду.

Сторони в судове засідання не з`явилися, подали до суду заяви, у яких позовні вимоги підтвердили та визнали, просять їх задовольнити, розглянути справу без їх участі.

Згідно ч. 3 ст. 211ЦПК Україниучасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

За вказаних обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247ЦПК України.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно із ч. 4 ст. 206ЦПК України уразі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.

Згідно з ч. 1ст. 82 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню, так як позовні вимоги визнаються представником відповідача, а також підтверджуються копією паспорта ОСОБА_1 , свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , свідоцтвом про шлюб ОСОБА_1 , довідкою виданою виконавчим комітетом Райгородської сільської ради, щодо кола спадкоємців і зареєстрованих осіб після смерті ОСОБА_2 , свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , копією державного акту на право приватної власності на землю ВН № 160261 від 20.12.1999 р. виданий на ім`я ОСОБА_2 та витягом з ДЗК про земельну ділянку.

Згідно з п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно п. г ч. 1ст. 81Земельного кодексу Україниоднією з підстав виникнення права власності на земельну ділянку, є прийняття спадщини.

Згідност. 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку у порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно дост. 328 ЦК України, особи в праві набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зіст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи, що право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації і виникає з моменту державної реєстрації, відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на нерухоме майно у померлого спадкодавця унеможливлює спадкоємиці - позивачці по справі оформити свідоцтво про право на спадщину.

Згідно роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.06.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», викладених у п. 3.1, умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1261ЦК України визначає перша черга спадкоємців за законом. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно дост.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1ст. 1268ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 3 ст. 13ЦПК Україниучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Так, відповідно до ч.4ст.41 Конституції Україниніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

Підтвердження в суді права власності на майно здійснюється шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншого речового права.

Державний акт на право приватної власності на землю спадкодавцю виготовлено та видано, а це свідчить, що він мав право на земельну ділянку.

Як передбаченост. 328 ЦК Україниправо власності набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідност. 316 ЦК Україниправом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки щодо визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом є такими, що засновані на законі, знайшли своє підтвердження вході судового розгляду, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.316,328,392,1216-1218,1225,1268 ЦК України, ст. ст. 12,13,76-82,89,263-265ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Джуринці Немирівського району Вінницької області, на земельну ділянку, загальним розміром 1.6098 га., кадастровий номер 0523083200:01:001:0461, яка розміщена на території Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області (колишньої Джуринецької сільської ради Немирівського району), на яку був виготовлений Державний акт на право приватної власності на землю серії ВН № 160261 на ім`я ОСОБА_2 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: В.М. Алєксєєнко

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.04.2025
Оприлюднено08.04.2025
Номер документу126381758
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —930/662/25

Рішення від 01.04.2025

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Ухвала від 24.03.2025

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні