Рішення
від 04.04.2025 по справі 151/868/24
ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 151/868/24

Провадження №2/151/44/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 квітня 2025 року селище Чечельник

Чечельницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Токарчук Л. Г.

за участю секретаря судових засідань Бондаренко В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в селищі Чечельник Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доЧечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області та ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ :

Адвокат Люлько В.П. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовною заявою до Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області та ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кропивницький Кіровоградської області померла уродженка с. Попова Гребля Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_3 , яка залишила заповіт на свого сина, позивача - по справі ОСОБА_1 .. Будучи обізнаним з вимогами ст.1270 ЦК України про строки подання заяви про прийняття спадщини, позивач 10 листопада 2023 року подав заяву про прийняття спадщини в нотаріальну кантору приватному нотаріусу Одеського нотаріального округу Молчанову Г.І., але заява яка була подана в Одесі до нотаріуса в Чечельницький нотаріальний територіальний округ по місцю відкриття спадщини, не потрапила. В серпні 2024 року позивач звернувся до приватного нотаріуса в селищі Чечельник, але йому було відмовлено в зв`язку з пропущеним строком подання заяви про прийняття спадщини. Представник позивача вважає, що пропустив строки подачі заяви про прийняття спадщини з об`єктивних причин,тому проситьсудзадоволити позовв повномуобсязі тавизначити ОСОБА_1 додатковий строку двамісяці,дляподачі заяви про прийняття спадщини. Судовий збір просив залишити за позивачем.

Ухвалою судді від 14 лютого 2025 року справу прийнято до свого провадження в порядку загального позовного провадження та призначено судове засідання.

Позивач та його представник - адвокат Люлько В.П. у судове засідання не з`явилися, проте ОСОБА_4 надав заяву про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області селищна голова Палісіка С.А. у судове засідання не з`явилася, проте подала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов визнають.

Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, проте в матеріалах справи наявна заява завірена приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Недільченко І.С., в якій ОСОБА_2 позовні вимоги визнала, розгляд справи просить проводити без її участі.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 05 липня 2023 року відділом державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис № 1645. (а.с.8)

Як вбачається із заповіту складеного 23 квітня 2012 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Червоногребельської сільської ради Чечельницького району Вінницької області Макарівською Н.С., зареєстрованого у реєстрі за № 38, ОСОБА_3 усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, у тому числі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла сину ОСОБА_1 .(а.с.9)

Згідно витягузі спадковогореєстру №77965839,виданого 12.08.2024вищевказаний заповіт є чинний. (а.с.11-12)

Відповідно до витягу зі спадкового реєстру №77965811 від 12.08.2024 інформація щодо наявності спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину відносно ОСОБА_3 відсутня. (а.с.13)

Згідно довідки виданої Поповогребельським старостинським округомЧечельницької селищноїради Гайсинськогорайону Вінницькоїобласті 31жовтня 2023року №369 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,народилась вс.ЧервонаГребля,Чечельницького району,Вінницької області,останнє місцепроживання зареєстрованоза адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 тимчасовоперебувала вгостях удочки ОСОБА_2 в м.Кропивницький Кіровоградськоїобласті,де іпомерла ІНФОРМАЦІЯ_1 .(а.с.14)

Як вбачається із державного акту на право власності на земельну ділянку серія ВН № 121830 ОСОБА_3 на підставі рішення Чечельницької райдержадміністрації від 2 вересня 2003 року за № 195 є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9164 га, яка розташована на території с. Червона Гребля Червоногребельської сільської ради Вінницької області.(а.с.15)

Згідно листа приватного нотаріуса Гайсинського районного нотаріального округу Вінницької області Мілька А. № 445/01-16 від 12.08.2024 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , оскільки ним не було здійснено дій, які свідчать про прийняття спадщини, а саме: не подана заява до 6-ти місяців після смерті ОСОБА_3 , він не проживав разом зі спадкодавцем на день її смерті, а також не є недієздатною, обмеженою в дієздатності, малолітньою чи неповнолітньою особою. Згідно ст. 1272 ч. 3 ЦК України він має право звернутися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.(а.с10)

Як вбачається із заяви ОСОБА_1 10 листопада 2023 року звернувся до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Молчанова Г.І. про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка зареєстрована у реєстрі за № 75. Зяава подана в межах визначеного законодавством строку. (а.с14)

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно із ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до частин 1 та 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п. 24 вказаної постанови, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Як вбавається із матеріалів справи, а саме заяви про прийняття спадщини поданої позивачем до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Молчанової Г.І. позивач вчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_3 , яка прийнята нотаріусом та зареєстрована у реєстрі, однак заява була подана не за місцем відкриття спадщини.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Враховуючи те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, позивач є єдиним спадкоємцем майна померлої за заповітом, дочка померлої, тобто сестра позивача не претендує на спадщину та до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертулася, а Чечельницька селищна рада позов визнала, суд вважає за можливе позов задовольнити, оскільки на думку суд позивач пропустив строк звернення із заявою про прийняття спадщини з поважної причини.

Судові витрати за клопотанням позивача залишити за ним.

Керуючись статтями 259, 263-265, 268, 273, 354-355, -

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) сторін та їх місцезнаходження:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , картка платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації : АДРЕСА_2 ).

Відповідачі:

Чечельницька селищна рада Гайсинського району Вінницької області (місцезнаходження : вул. Героїв Майдану, буд. 36, селище Чечельник Гайсинського району Вінницької області, поштовий індекс 24800, код ЄДРПОУ 04326247) .

ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , картка платника податків НОМЕР_3 , місце реєстрації : АДРЕСА_2 ).

Суддя Людмила ТОКАРЧУК

СудЧечельницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.04.2025
Оприлюднено08.04.2025
Номер документу126381783
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —151/868/24

Рішення від 04.04.2025

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

Ухвала від 14.02.2025

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні