Справа № 708/353/25
Провадження № 6/708/5/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2025 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області одноособово у складі головуючого судді Попельнюха А. О. розглянув у приміщенні Чигиринського районного суду Черкаської області подання в.о. начальника Чигиринського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Юлії Лещенко про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 та
ВСТАНОВИВ:
В. о. начальника Чигиринського ВДВС Юлія Лещенко звернулася до суду із поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межу України боржника ОСОБА_1 .
В обґрунтування внесеного подання зазначила, що на виконанні Чигиринського ВДВС знаходиться виконавче провадження 71399901 з примусового виконання виконавчого листа № 708/1035/21, виданого 21.03.2023 про стягнення з ОСОБА_1 на користь КНП «Чигиринська багатопрофільна лікарня» грошових коштів у сумі 5976,80 грн.
Боржником за виконавчим документом є громадянин України ОСОБА_1
28.03.2023 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, якою боржника зобов`язано подати декларацію про доходи та майно, він попереджений про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей, копія постанови направлена сторонам.
Рішення на момент звернення до суду із поданням не виконано, декларація боржником не надана, будь-яких дій, спрямованих на виконання рішення нею не здійснено, що суперечить вимогам ч. 5 ст. 19 ЗУ «Про виконавче провадження».
Виконавцем на адресу боржника направлялися виклики щодо явки до виконавця для надання пояснень щодо причин невиконання рішення суду, проте ОСОБА_1 на виклики не з`явився, причини неявки не повідомив.
Вжитими заходами виконавцем установлено, що боржникові відомо про наявність заборгованості, однак він рішення суду не виконує. Також виконавцеві відомо, що ОСОБА_1 перетинав державний кордон України.
Оскільки боржник ухиляється від виконання рішення суду та не вживає заходів щодо його виконання, просить суд тимчасово обмежити у праві виїзду за кордон ОСОБА_1 до виконання зобов`язань, покладених на нього виконавчим листом № 708/1035/21, виданим 21.03.2023 про стягнення з ОСОБА_1 на користь КНП «Чигиринська багатопрофільна лікарня» грошових коштів у сумі 5976,80 грн.
Сторони та інші заінтересовані особи про день, час та місце розгляду подання не повідомлялися. Державний виконавець для участі у розгляді подання не з`явився, у внесеному поданні просив проводити розгляд справи у його відсутність. За таких обставин розгляд подання проведено судом негайно, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 441 ЦПК України.
Дослідивши подання та долучені на його обґрунтування письмові докази, судом встановлено таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 441 ЦПК України тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення або рішення інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом.
Суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), якщо така особа ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на неї відповідним рішенням, на строк до виконання зобов`язань за рішенням, що виконується у виконавчому провадженні (ч. 3 ст. 441 ЦПК України).
Відповідно до пункту 19 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадку, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.
На виконання статті 2 Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо підвищення ефективності виконання рішень судів" від 24.03.2008 № 261/2008 стосовно врегулювання порядку виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов`язання, було видано спільного листа Міністерства юстиції України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.05.2008 № 25-32/463 та № 25-5347, в якому зазначено, що наявність в особи невиконаних зобов`язань, покладених на неї судовим рішенням, у тому числі аліментних, є підставою для обмеження її у праві виїзду за межі України, до того ж питання такого обмеження вирішується судом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Відповідно до висновків, викладених Верховним Cудом України при проведенні аналізу судової практики щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, ухилення боржника від виконання своїх зобов`язань є оціночним поняттям. Доведення факту ухилення боржника від виконання зобов`язання покладається на державного виконавця, який ініціює встановлення тимчасового обмеження у виїзді особи за межі України.
У листі Верховного Суду України від 01.02.2013 «Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України» зазначено, що законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявності факту невиконання зобов`язань, а за ухилення від їх виконання. У зв`язку з цим з метою всебічного і повного встановлення усіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов`язків учасників спірних правовідносин суду належить з`ясувати, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов`язання в повному обсязі або частково.
Отже, Законом України "Про виконавче провадження" закріплено право державного виконавця, у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, звертатись до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України.
Поряд з цим, згідно з правилами статті 441ЦПК України, тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи може мати місце виключно у випадку:
- коли ця особа є боржником;
- коли ця особа ухиляється від виконання нею судового рішення, на строк до повного виконання такого судового рішення.
Такий захід забезпечення виконання судового рішення є виключним.
З аналізу долучених до подання письмових доказів судом установлено, що у боржника відсутні доходи та майно, на яке можливе звернення стягнення. В письмових поясненнях від 05.05.2023 боржник зобов`язувався частково сплачувати борг, загальний розмір якого є незначним. Натомість жодних платежів з його боку в рахунок погашення боргу не було. Також, з наданої на запит виконавця відповіді Державної прикордонної служби України від 28.03.2025 судом установлено, що ОСОБА_1 27.08.2024 перетинав державний кордон України у напрямку виїзду за межі країни, інші відомості відсутні. Аналізуючи наведене суд ураховує, що транспортні витрати, пов`язані із перетином кордону, суттєво перевищують розмір наявної заборгованості за виконавчим провадженням. За таких обставин суд дійшов висновку, що доводи державного виконавця у частині наявності у діях боржника ухилення від виконання рішення суду є доведеними, боржник наразі перебуває за кордоном, протягом тривалого часу не вживав жодних дій для реального виконання рішення суду, тому подання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 353, 441 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити подання в.о. начальника Чигиринського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Юлії Лещенко про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 .
Встановити тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, без вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, громадянину України фізичній особі боржнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , до виконання боржником своїх зобов`язань за виконавчим листом № 708/1035/21, виданим 21.03.2023 Чигиринським районним судом Черкаської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь КНП «Чигиринська багатопрофільна лікарня» грошових коштів у сумі 5976,80 грн.
Роз`яснити, що суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.
Копію ухвали направити до Чигиринського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для подальшої організації її виконання.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2025 |
Оприлюднено | 08.04.2025 |
Номер документу | 126387245 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Попельнюх А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні