ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
07 квітня 2025 рокуСправа № 912/886/25
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Кузьміна Б.М., ознайомившись з матеріалами позовної заяви Комунального підприємства "Ринкова торгівля і парковка" (52209, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Жовті Води, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2)
до фізичної особи - підприємця Кришнього Павла Миколайовича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 6 780,13 грн,
ВСТАНОВИВ:
02.04.2025 до Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Ринкова торгівля і парковка", яка містить такі вимоги до фізичної особи - підприємця Кришнього Павла Миколайовича:
"1. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Кришній Павло Миколайович, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) на користь комунального підприємства "Ринкова торгівля і парковка" (52209, Дніпропетровська область, Кам`янський район, місто Жовті Води, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, код ЄДРПОУ 30543976) заборгованість за Договором бронювання торгового місця від 08.02.2020 року у розмірі 6 279, 00 грн., 3% річних - 188,37 грн., інфляційне збільшення - 312,76 грн.
2. Понесені витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 422,40 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн. стягнути з Відповідача на користь Позивача".
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за укладеним між сторонами договором бронювання торгового місця від 08.02.2020 в частині оплати заброньованого торгового місця.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, суддя дійшла висновку, що позовна заява підлягає до залишення без руху з таких підстав.
Статті 162 та 164 Господарського процесуального кодексу України визначають вимоги щодо оформлення позовної заяви та переліку документів, які повинні додаватися до неї.
Відповідно до пунктів 2, 3, 8 частини третьої статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (2); зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінки; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються (3); перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (8).
Зі змісту позовної заяви убачається, що вимоги про стягнення заборгованості заявлено позивачем до фізичної особи - підприємця Кришнього Павла Миколайовича (РНОКПП - НОМЕР_1 ).
Згідно зі статтями 58, 59 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Водночас, частиною 9 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Як убачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, діяльність фізичної особи-підприємця Кришній Павла Миколайовича (РНОКПП - НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) припинено за власним рішенням 23.02.2021, номер запису: № 2004390060002001803.
Проте, всупереч вимогам пункту 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України у позовній заяві, яку надіслано до суду 02.04.2025, позивачем зазначено, що позов заявлено до фізичної особи - підприємця Кришнього Павла Миколайовича.
З огляду на викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом зазначення у позовній заяві статусу відповідача як фізичної особи.
У позовній заяві позивач, посилаючись на пункт 3.1. договору, просить стягнути заборгованість у сумі 6 780,13 грн, з яких: 6 279,00 грн сума - основного боргу, 188,37 грн - 3% річних та 312,76 грн - інфляційне збільшення.
Позивач зазначає, що пунктом 3.1. договору передбачено, що вартість бронювання торгового місця за місяць складає: кількість торгових місць х ринковий тариф х 26 днів.
Однак, суд зазначає, що позовна заява не містить розрахунку ціни позову. Позивачем не наведено та не надано документів, відомостей щодо кількості торгових місць, ринкового тарифу, для розрахунку заявленої до стягнення суми основного боргу, тобто обґрунтованого розрахунку заявленої суми матеріали позовної заяви не містять.
Для усунення вказаного недоліку позовної заяви позивачу необхідно надати суду розрахунок основного боргу із наданням відомостей та документів щодо кількості торгових місць відповідача та ринкового тарифу на обґрунтування визначених у розрахунку основного боргу сум.
Також позивачем не дотримані вимоги статті 162 Господарського процесуального кодексу України, зокрема пункт 8 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України щодо зазначення інформації щодо особи, у якої перебувають оригінали доказів, поданих до позовної заяви.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів передбачено статтею 172 Господарського процесуального кодексу України. Зокрема, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
До позовної заяви додані копії опису вкладення та накладної АТ "Укрпошта" від 01.04.2025 (№ поштового відправлення - 5221001039720).
Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 встановлено, що підтвердженням оплати послуг поштового зв`язку з пересилання письмової кореспонденції є розрахунковий документ про оплату послуги поштового зв`язку (пункт 62); послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей (пункт 17).
З урахуванням викладеного, позивачу належить подати до суду фіскальний чек АТ "Укрпошта" (або його засвідчену копію), що підтверджує надіслання відповідачу поштового відправлення № 5221001039720.
Відповідно до частини 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (частини 2, 4 статті 91 Господарського процесуального кодексу України).
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтею 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою. Суди забезпечують рівність прав громадян у судовому процесі за мовною ознакою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право громадян на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
Відповідно до частини 1 статті 10 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою.
Частиною пункту 1 статті 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", що набрав чинності 16.07.2019, встановлено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
Частинами 1, 6 статті 13 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" визначено, що мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Згідно із положеннями статті 14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів". Суди ухвалюють рішення та оприлюднюють їх державною мовою у порядку, встановленому законом. Текст судового рішення складається з урахуванням стандартів державної мови.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.1999 у справі №10-рп/99, українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п`ята статті 10 Конституції України).
Відповідно до пункту 8 Розділу І Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України №814 від 20.08.2019, діловодство в суді ведеться державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством України. Усі документи суду складаються державною мовою. У випадках, передбачених міжнародним договором України, суд складає процесуальний документ мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України, або додає до нього завірений відповідно до законодавства України переклад на таку мову. Іноземною мовою можуть складатися документи суду, які адресуються безпосередньо міжнародній або іноземній організації, підприємству, установі, посадовій особі, іноземному громадянину. При складанні документа іноземною мовою також обов`язково складається примірник цього документа державною мовою. Документи іноземною мовою складаються (перекладаються) працівником суду, при наявності відповідного сертифікату (документу про освіту), що підтверджує вільне володіння іноземною мовою, або надаються перекладачу (бюро перекладів) за погодженням із керівництвом суду. У діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.
При цьому відповідно до пункту 12 частини 1 статті 34 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу.
Згідно зі статтею 79 Закону України "Про нотаріат" нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.
До позовної заяви долучено копію документа під назвою "Договор бронирования торгового места №", викладеного російською мовою.
Ураховуючи вищевказані положення чинного законодавства, у разі подання до суду документів, які викладені іноземною мовою, такі документи повинні подаватися із нотаріально засвідченим їх перекладом українською мовою.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях162,164,172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною 2статті 174 Господарського процесуального кодексу України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на вищенаведене, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху, з наданням позивачу строку на усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 162, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Комунального підприємства "Ринкова торгівля і парковка" залишити без руху.
2. Установити Комунальному підприємству "Ринкова торгівля і парковка" строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Установити спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- позовної заяви, оформленої з дотриманням статті 162 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням зазначеного в мотивувальній частині цієї ухвали (з уточненим статусом відповідача з урахуванням положень пункту 2 частини третьої статті 162 Господарського процесуального кодексу України; із зазначенням щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви);
- розрахунку основного боргу із наданням відомостей та документів щодо кількості торгових місць та ринкового тарифу на обґрунтування визначеної у розрахунку основного боргу суми;
- фіскальний чек АТ "Укрпошта" (або його засвідчену копію), що підтверджує надіслання відповідачу поштового відправлення № 5221001039720;
- нотаріально засвідченого перекладу українською мовою доданого до позову як доказ документа під назвою: "Договор бронирования торгового места №";
- доказів направлення документів, зазначених у пункті 3 резолютивної частини цієї ухвали, відповідачу листом за описом вкладення (з наданням розрахункового документа та опису вкладення).
3. Роз`яснити Комунальному підприємству "Ринкова торгівля і парковка", що у відповідності до частин 3, 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
5. Копію ухвали надіслати до електронних кабінетів позивача і його уповноваженого представника Черниш Тетяни Іванівни.
Ухвалу підписано 07.04.2025.
Суддя Б.М. Кузьміна
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2025 |
Оприлюднено | 08.04.2025 |
Номер документу | 126392676 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Кузьміна Б.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні