ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
07 квітня 2025 рокуСправа № 912/883/25
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Коваленко Н.М.,
розглянувши матеріали позовної заяви №б/н від 01.04.2025 Фермерського господарства "Даманське" (далі - ФГ "Даманське"), код ЄДР 23897932, вул. Центральна, 2, с. Кетрисанівка, Бобринецький район, Кіровоградська обл., 27247
про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Кіровоградської області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява №б/н від 01.04.2025 ФГ "Даманське" до Бобринецького відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з вимогами:
1. Визнати укладеним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений між Бобринецьким відділом державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Фермерським господарством "ДАМАНСЬКЕ" код ЄДРПОУ 23897932 яке зареєстровано: поштовий індекс 27247 Кіровоградська область Кропивницький район село Кетрисанівка вул. Центральна будинок 2
у наступній редакції:
"ДОГОВІР
КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
м. Кропивницький двадцяте грудня дві тисячі двадцять четвертого року
Ми, Бобринецький відділ державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в особі начальника Почкая Миколи Олександровича іменований далі як "ПРОДАВЕЦЬ", та ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО "ДАМАНСЬКЕ" код ЄДРПОУ 23897932 яке зареєстроване: поштовий індекс 27247 Кіровоградська область Кропивницький район село Кетрисанівка вул. Центральна будинок 2 іменований далі як "ПОКУПЕЦЬ", попередньо ознайомлені з вимогами чинного законодавства щодо недійсності угод, перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам`яті, діючи добровільно, без будь-якого примусу як фізичного так і морального, повністю розуміючи значення своїх дій, уклали цей договір про таке:
1. ПРОДАВЕЦЬ передає, а ПОКУПЕЦЬ приймає у власність належну боржнику у виконавчому провадженні №64853415, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), земельну ділянку, Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна:2323608435208, Об`єкт нерухомого майна: земельна ділянка, Кадастровий номер: 3520884000:02:000:2089 Опис об`єкта: Площа (га): 11,8951 Дата державної реєстрації земельної ділянки: , Орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: , Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Адреса: Кіровоградська область, Кропивницький район Костомарівська сільська рада
Земельна ділянка не забудована.
Продаж здійснюється відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про виконавче провадження", Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 р. № 1013 "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)".
Всі терміни, що вживаються в Договорі, мають значення відповідно до зазначених вище нормативно-правових актів.
2. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
3. Земельна ділянка, що відчужується належить: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
4. Земельна ділянка відчужується без зміни її цільового призначення.
5. Експертна грошова оцінка земельної ділянки, становить 563700грн. 00 коп. Дата оцінки: 03 червня 2024 року
6. Ціна продажу 1200 000,00 грн (один мільйон двісті тисяч грн 00 коп
7. Витрати, а також усі збори та платежі (податки), пов`язані з нотаріальним посвідченням цього договору, несе ПОКУПЕЦЬ.
8. Земельна ділянка передається ПРОДАВЦЕМ ПОКУПЦЕВІ Актом про проведені електронні торги.
Право власності ПОКУПЦЯ на земельну ділянку виникає після його державної реєстрації.
9. Цей договір складено та посвідчено в трьох примірниках, один з яких залишається на зберіганні в справах приватного нотаріуса міського нотаріального округу Томаз Вікторії Ігорівни , інші видаються сторонам.
Підписи:
Продавець: Бобринецький відділ державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області
Покупець: Фермерське господарство "ДАМАНСЬКЕ" код ЄДРПОУ 23897932 яке зареєстроване: поштовий індекс 27247 Кіровоградська область Кропивницький район село Кетрисанівка вул. Центральна будинок 2.
2. Визнати за Фермерським господарством ДАМАНСЬКЕ" код ЄДРПОУ 23897932 яке зареєстроване: поштовий індекс 27247 Кіровоградська область Кропивницький район село Кетрисанівка вул. Центральна будинок 2 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 11,8951га з кадастровим номером 3520884000:02:000:2089.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. (абз. 1 ч. 1 ст. 174 ГПК України)
Розглянувши зазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху, з урахування такого.
Пункт 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачає, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
У позові відсутні відомості щодо наявності або відсутності у відповідача зареєстрованого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (підсистема "Електронний суд").
У відповідності до вимог п. 8-9 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява, зокрема, повинна містити:
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Крім цього, за абз. 1 ст. 91 ГПК України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Разом з тим, як вбачається зі змісту позовної заяви зазначеної інформації в заяві не викладено, зокрема, відсутні відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Не містять відомостей, визначених в п. 8-9 ч. 3 ст. 162 ГПК України, також додані до позовної заяви в копіях документи.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Проте, позивач у п. 2. прохальної частини позовної заяви просить визнати за Фермерським господарством ДАМАНСЬКЕ" код ЄДРПОУ 23897932 яке зареєстроване: поштовий індекс 27247 Кіровоградська область Кропивницький район село Кетрисанівка вул. Центральна будинок 2 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 11,8951га з кадастровим номером 3520884000:02:000:2089, тобто не конкретизувавши яке саме право за ним просить визнати позивач.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду встановлено наступний розмір та порядок сплати судового збору: за позовними заявами майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за позовними заявами немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" - станом на 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивачем заявлено одну немайнову позовну вимогу (про визнання укладеним договору), яка має бути оплачена судовим збором у розмірі 2 422,40 грн (з урахуванням подання позовної заяви до суду в електронній формі) та одну позовну вимогу про визнання права без конкретизації якого саме.
Разом з цим, позивачем зазначено у позовній заяві ціну позову: 563 700 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162, п. 1-3 ч. 1 ст. 163 ГПК України - позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 ГПК України якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.
Отже, при поданні даної позовної заяви до сплати підлягав судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (3 028,00 грн х 0,8 - за позовну вимогу немайнового характеру про визнання договору укладеним), а також судовий збір за позовну вимогу, викладену у п. 2 прохальної частини позовної заяви, з урахуванням характеру такої позовної вимоги (майнова чи немайнова). У разі заявлення майнової вимоги про визнання права власності з ціною позову, зокрема, 563 700,00 грн, підлягає сплаті судовий збір у розмірі 6 764,40 грн (563 700,00 грн х 1,5% х 0,8) або ж 2 422,40 грн (3 028,00 грн х 0,8), якщо це немайнова вимога.
Крім того, у вступній частині позовної заяви позивач зазначив третю особу - приватний нотаріус Томаз Вікторія Ігорівна.
Відповідно до ст. 50 ГПК треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Таким чином, саме лише зазначення в позовній заяві та/або певної особи як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Позивачем в позовній заяві жодним чином не обґрунтовано підстав для залучення до участі в справі в якості третьої особи приватного нотаріуса Томаз Вікторії Ігорівни, не зазначено на які права, обов`язки вказаної особи може вплинути ухвалене рішення з даного спору, а також не вказано на чиїй стороні (позивача чи відповідача) необхідно залучити таку третю особу.
До позовної заяви позивачем не додано клопотання про залучення вищезазначеної третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в прохальній частині позову таке клопотання також відсутнє.
Окремо господарський суд звертає увагу позивача, що у позовній заяві ним здійснено посилання на норми Цивільного процесуального кодексу України, в той час, як порядок здійснення судочинства у господарських судах визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву №б/н від 01.04.2025 ФГ "Даманське" залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви, надавши:
- уточнену позовну заяву із зазначенням інформації щодо наявності або відсутності у відповідача електронного кабінету та конкретизацією п. 2 прохальної частини позовних вимог (в частині зазначення яке саме право просить визнати на ним позивач);
- відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
- докази сплати (доплати) судового збору в розмірі 2 422,40 грн (за позовну вимогу немайнового характеру);
- докази сплати (доплати) судового збору у розмірі 2 422,40 грн або 1,5 % від ціни позову, в залежності від конкретизованих позовних вимог, викладених у п. 2 прохальної частини позовної заяви;
- докази направлення відповідачу заяви на усунення недоліків з додатками з урахуванням положень ст. 42 ГПК України.
У разі необхідності залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору приватного нотаріуса Томаз Вікторії Ігорівни, подати відповідну заяву із визначенням на яких підставах таку особу належить залучити до участі у справі, на які права та обов`язки вказаної особи може вплинути ухвалене рішення з даного спору та на чиїй стороні її необхідно залучити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2025 |
Оприлюднено | 08.04.2025 |
Номер документу | 126392677 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них що виникають з договорів купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Коваленко Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні