Справа № 191/5714/24
Провадження № 2/191/2129/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2025 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Форощука О.В.
за участю секретаря - Рибак М.П.
згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник Наконечна Т.М. до Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання права на приватизацію,-
ВСТАНОВИВ:
13.12.2024 року позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Наконечна Т.М., звернувся до суду із вищевказаною позовною заявою, обґрунтовуючи її тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за життя були працевлаштовані до Синельниківської Селекційно-дослідної станції.
Дослідна станція своїм молодим співробітникам, а саме ОСОБА_3 та членам його сім`ї надала жиле приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .?
Отримавши квартиру сім`я проживала там постійно та безперервно, що підтверджується відповідними довідками.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Син ОСОБА_1 (позивач) звернувся до ОСОБА_4 , державного нотаріуса Васильківської державної нотаріальної контори, виконуючої обов`язки Другої синельниківської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру після смерті своїх батьків, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку із відсутністю документів підтверджуючих право власності на майно.
Ордер який видавався сім`ї у позивача не зберігся, а також відсутній в будь - яких архівах місцевого самоврядування.
Позивач у зазначеній квартирі проживає з народження і по теперішній час.
Право на приватизацію позивачем використано не було.
Назву вулиці Певомайська було змінено на ОСОБА_5 .
При зверненні із заявою на приватизацію до Виконавчого комітету Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду.
З урахуванням викладених обставин та приймаючи до уваги той факт, що позивач на законних підставах проживає та є зареєстрованим в спірній квартирі, а відсутність ордеру про надання житлової площі позбавляє його можливості реалізувати своє право на приватизацію квартири, вважає доцільним задовольнити позовні вимоги позивача і визнати за ним право на приватизацію квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , за відсутності ордеру про надання житлової площі.
Враховуючи вищевикладені обставини, просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 право на безоплатну приватизацію квартири, загальною площею 46,8 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 за відсутністю ордеру про надання житлової площі.
До початку проведення підготовчого судового засідання представником позивача Наконечною Т.М., надано суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без їх присутності.
Представник відповідача в особі представника Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області - Мартиненко Ю.І. надав суду заяву про розгляд справи без участі відповідача, рішення прийняти відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову виходячи з наступного.
Згідно зі ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Пунктом 1 ч. 2 цієї ж статті одним із способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено такий спосіб як визнання права.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 09.04.2014 виконавчим комітетом Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, актовий запис № 8. Місце смерті: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Веселе.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 28.07.2014 виконавчим комітетом Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, актовий запис № 16. Місце смерті: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Веселе.
Після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відкрилася спадщина, у тому числі на право на житлову квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .?
З письмових матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками позивача ОСОБА_1 .
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.09.2023 року № 565/02-31 вбачається, що ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відмовлено, оскільки спадкоємець не надав документів підтверджуючих права власності на квартиру за померлою ОСОБА_2 .
З довідки виданої виконавчим комітетом Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області № 354 від 31.07.2023 року вбачається, що ОСОБА_3 на момент смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на момент смерті був зареєстрований - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт у виконавчому комітеті Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області ОСОБА_3 не складав.
У судовому засіданні досліджено копію Витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та технічних паспорт об`єкту нерухомого майно з яких встановлено, що спірна квартира розташована за адресою: АДРЕСА_1 , має загальну площу - 46,8 м2, адрес згідно експериментального порядку не присвоювалася.
Відповідно до довідки виданої КП «Новомосковське міжрайонне бюро технічної інвентаризації «ДОР» № 133 від 12.09.2023 року, нерухоме майно розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , згідно архівних даних станом на 31.12.2012 року в бюро не зареєстроване.
З довідки виданої виконавчим комітетом Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області № 01-20-2820/0/2-24 від 11.12.2024 року вбачається, що позивачОСОБА_1 , 10.12.2024 року звернувся до виконавчого комітету Раївської сільської ради із заявою про видачу свідоцтва на отримання права власності на житлову квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , однак отримав відмову в його отриманні, оскільки, відсутня копія ордеру для вселення та документ, що підтверджує невикористання громадянином та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду. Документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації держаного житлового фонду, є довідка, видана органом приватизації за попереднім місцем проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду. Рекомендовано з даним питанням звернутися до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Згідно зі статтею 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України
Частиною четвертою статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.
За змістом статей3,8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина, який постійно мешкає у квартирі (будинку), відносно якої вирішується питання про передачу у власність.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396затверджено Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків, жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
У пункті 17 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, визначено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Відповідно до пункту 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, передбачено, що громадянин подає до органів приватизації такі документи: заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);
- довідку про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;
- технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;
- копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;
- документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
- копію документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);
- заява-згоду тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
У пункті 13постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» судам роз`яснено, що у разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
Право на приватизацію квартири, яка належить до державного житлового фонду, мають особи, які постійно проживають у цій квартирі. Для отримання права власності на житло особа повинна звернутись до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою, яка підлягає розгляду названим органом у строк, передбачений чинним законодавством.
У тому разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьою статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
За таких обставин суд приходить до висновку, що заявлений позов про визнання права на приватизацію житла слід задовольнити, визнавши за ОСОБА_1 право на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 75, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, ст.345 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник ОСОБА_6 до Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання права на приватизацію - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 право на безоплатну приватизацію квартири, загальною площею 46,8 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 за відсутністю ордеру про надання житлової площі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя О. В. Форощук
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2025 |
Оприлюднено | 08.04.2025 |
Номер документу | 126395323 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні