Справа №718/506/25
Провадження №2-о/718/36/25
У Х В А Л А
про призначення судово-психіатричної експертизи
"07" квітня 2025 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
судді Нагорного В.В.
присяжних Залявського О.В.
Гаманюка І.М.
за участю:
заявника - не з`явився,
представника заявника - не з`явився,
представник заінтересованої особи ОСОБА_1 - адвокат Івашин В.В.,
представник заінтересованої особи опікунської ради Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області - не з`явився,
секретаря судового засідання Лікарь О.М.,
розглянувши в приміщенні залу судових засідань Кіцманського районного суду Чернівецької області заяву ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , опікунська рада Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
в с т а н о в и в:
У провадженні Кіцманського районного суду Чернівецької області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , опікунська рада Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
У вказаній заяві ОСОБА_2 просить, серед іншого, визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , недієздатною, встановити над нею опіку, призначивши його її опікуном.
Крім того, у заяві ОСОБА_2 також просить призначити по справі судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 і здатності усвідомлювати свої дії і контролювати ними.
ОСОБА_2 в судове засідання 07 квітня 2025 року не з`явився, у заяві, поданій 27.03.2025 просив розглянути справу у його відсутність, крім того електронною поштою 07.04.2025 подав заяву, в якій просив призначити по справі судово-психіатричну експертизу, поставивши на вирішення експертів наступні питання:
- чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-яким психічним захворюванням (якщо так, то яким?)
- чи може ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 розуміти значення своїх дій та керувати ними, чи може вона бути визнана обмежено дієздатною або недієздатною?
Представник опікунської ради Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання 07 квітня 2025 року не з`явився, 12 березня 2025 року через канцелярію суду подала відзив на позовну заяву в якій позов визнає, справу просить розглянути у її відсутність.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Івашин В.В. в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 .
Розглянувши клопотання заявника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, заслухавши представника ОСОБА_1 , суд дійшов наступних висновків.
У клопотанні заявник просить поставити на вирішення експертизи наступні питання:
- чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-яким психічним захворюванням (якщо так, то яким?)
- чи може ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 розуміти значення своїх дій та керувати ними, чи може вона бути визнана обмежено дієздатною або недієздатною?
Відповідно дост.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до ч.1ст.103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Судом встановлено, що для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, зокрема, встановлення психічного стану особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, потрібні спеціальні знання.
За приписами ч.1ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно дост.21 Закону України "Про психіатричну допомогу", судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Статтею 7 Закону України "Про судову експертизу"визначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 р. №3 "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним", судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
При цьому, суд вважає за необхідне виключити із запропонованих заявником питань запитання щодо того чи може ОСОБА_1 бути визнана обмежено дієздатною або недієздатною, оскільки вказане питання належить до компетенції суду.
Таким чином, враховуючи неможливість розгляду та вирішення цієї справи без проведення судово-психіатричної експертизи, суд вважає необхідним задоволити клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 та призначити таку експертизу, доручивши її проведення експертам Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" за адресою: вул. Е.Кольбенгаєра, 2, м.Чернівці, попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Відповідно до п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Враховуючи те, що для проведення судово-психіатричної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення даної експертизи провадження у справі слід зупинити.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст.109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Керуючись ст.ст.103, 104, 252, 253, 260, 261, 298, 353 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи - задоволити частково.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , опікунська рада Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-яким психічним захворюванням, якщо так, то яким?
2. Чи може ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз Державної установи "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України", за адресою: вул. Е.Кольбенгаєра, 2, м.Чернівці, попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Для проведення судово-психіатричної експертизи направити експертам копію даної ухвали та цивільну справу № 718/506/25.
Витрати за проведення судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимогст.109 ЦПК Україниу разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження по справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , опікунська рада Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Копію ухвали направити сторонам у справі, представнику ОСОБА_1 - адвокату Івашину В.В. - для відома, Чернівецькій філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" за адресою:вул.Е.Кольбенгаєра,2,м.Чернівці, - для виконання.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складено 07 квітня 2025 року.
Суддя В.В. Нагорний
Присяжні: І.М. Гаманюк
О.В.Залявський
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2025 |
Оприлюднено | 09.04.2025 |
Номер документу | 126401503 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Нагорний В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні