Рішення
від 02.04.2025 по справі 335/8724/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

ЄУН: 335/8724/24

Провадження №: 2/336/415/2025

02.04.25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року Шевченківський районний суд м.Запоріжжя у складі:

головуючого судді Звєздової Н.С.,

при секретарі судового засідання Іванченко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Малотокмачансьої сільської ради Пологівського району Запорізької області, третя особа: Шоста Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя перебувають матеріали вище вказаної цивільної справи. Представник позивачки адвокат Ставний Г.І., який діє на підставі Доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги №307Зап від 07.06.2024, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №586 від 21.12.2006 звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з вказаною позовною заявою, в якій просить визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з прибудовами загальною площею 79,9 кв.м., площа земельної ділянки 250 кв.м. що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка - ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову зазначила, що 25.10.1989 року ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу придбав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть. У встановлений законом строк позивачка, як єдина спадкоємиця після померлого ОСОБА_2 звернулась до Шостої запорізької державної нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, де їй постановою було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії з підстав відсутності належних правовстановлюючих документів на спадкове майно. З наведених підстав вона вимушена звернутися до суду за захистом свого порушеного права, на задоволені вимог наполягає.

На підставі ухвали Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.08.2024 справу передано за територіальною підсудністю до Шевченківського районного суду м. Запоріжжі.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2024 справу передано в провадження судді Звєздової Н.С.

Ухвалою від 26.08.2024 справу прийнято до провадження в порядку загального позовного провадження, позов забезпечено шляхом витребування доказів.

26.09.2024 до суду надійшла копія спадкової справи №375/2023 від Шостої запорізької державної нотаріальної контори державного нотаріуса І.Г. Зайцева.

Ухвалою від 22.10.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Позивачка в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги просила задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Малотокмачанської сільської рада Пологівського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, поклав вирішення питання на розсуд суду про що надав відповідну заяву.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, подав клопотання про проведення судового засідання без її участі, вирішення питання поклався на розсуд суду.

Дослідивши позовну заяву, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 23.08.1998 укладено договір купівлі-продажу № 104, який був посвідчений Малотокмачанською сільською радою народних депутатів. За вказаним договором ОСОБА_4 продала, а ОСОБА_2 купив житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно технічного паспорту, виданого Орендним підприємством «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , дійсно належить ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що сторони повністю виконали умови договору купівлі-продажу житлового будинку, покупець зареєстрував право власності в Орендному підприємстві «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

07.02.1987 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 укладено шлюб, після його реєстрації позивачка змінила прізвище на ОСОБА_6 (а.с. 15).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, смерть сталась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).

Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідності до довідки Шостої запорізької державної нотаріальної контори № 268/02-14 від 06.03.2024 позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є спадкоємицею за законом після смерті чоловіка, за ї заявою відкрита спадкова справа № 375/2023 (а.с. 13), однак відмовлено у видачі свідоцтва на спадщину, бо за життя спадкодавець право власності на будинок не зареєстрував в установленому порядку.

На запит нотаріуса до КП «Імпульс» про надання копії документів на домоволодіння, яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , відповідь надано не було.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (згідно з ч.5 ст.1268 ЦК України).

За правилами ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

В ч.1 ст.1296 ЦК України закріплено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

У відповідності до ч. 1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Водночас, нормами вказаної статті, так само як і іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у вигляді втрати права на спадщину. За правилами ч. 3 ст.1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Відповідно до ч.1 ст. 1298 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Отже, видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, кінцевим строком не обмежена. Отримання свідоцтва про право на спадщину є правом спадкоємця, яке він може використати у будь-який час.

Чинне законодавство України дозволяє спадкоємцю здійснити державну реєстрацію права власності спадкодавця після смерті останнього. Проте, позивачка позбавлений такої можливості з огляду на те, що для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця потрібні правовстановлюючі документи на спадкове майно, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дублікат (у відповідності до п.1 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (№1952-IV від 01.07.2004) та п.66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015, в редакції постанови № 553 від 23.08.2016).

Суд також погоджується з відповідністю обраного позивачем способу захисту його прав в судовому порядку, що відповідає положенням чинних нормативно-правових актів та судовій практиці.

Постанова нотаріуса про відмову ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва про право на спадщину) перешкоджає захисту спадкових прав позивача в позасудовому порядку і є підставою для звернення до суду з метою визнання її права власності на спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_2 .

Конституція України в ст.41 гарантує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

У ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції» закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом, захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Статтею 321 ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до п.9 ч. 1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (№ 1952-IV від 01.07.2004), державна реєстрація права власності проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

В п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Таким чином, вимоги спадкоємця про визнання права власності на спадкове майно можуть бути предметом розгляду судом після завершення процедури нотаріального розгляду письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством, яка завершується винесенням нотаріусом відповідної постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку (Постанова Верховного Суду від 20.03.2020 у справі № 320/8118/17).

Позовні вимоги про визнання за позивачкою права власності в порядку спадкування за законом на спірний будинок є законними, ґрунтуються на вищезазначених нормах матеріального права, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

За вказаних обставин, оскільки відповідач не заперечував проти позову, 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачкою, підлягає поверненню з державного бюджету. Інша сума судового збору розподілу не підлягає, оскільки позивачкою такі вимоги не заявлені.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 19, 263-265, 268, 293, 315, 319 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1222, 1233-1236, 1296 ЦК України

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Малотокмачанської сільської ради Пологівського району Запорізької області, третя особа: Шоста Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з прибудовами загальною площею 79,9 кв.м., площа земельної ділянки 250 кв.м. що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 675 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Реквізити учасників справи:

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання (зареєстроване): АДРЕСА_2 ; місце проживання фактичне (згідно позову): АДРЕСА_3 .

Відповідач: Малотокмачанська сільська рада Пологівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 04352090, місцезнаходження: 70550, Запорізька область, Пологівський район, с. Мала Токмачка, вул. Миру, буд.297.

Третя особа: Шоста Запорізька державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 05383460, місцезнаходження: 69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.25-Б.

Суддя: Н.С. Звєздова

СудШевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення02.04.2025
Оприлюднено09.04.2025
Номер документу126418192
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —335/8724/24

Рішення від 02.04.2025

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Звєздова Н. С.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Звєздова Н. С.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Звєздова Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні