Рішення
від 08.04.2025 по справі 905/105/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08.04.2025р. Справа №905/105/25

за позовом Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа", м.Маріуполь

до відповідача Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м.Маріуполь", м.Слов`янськ

про стягнення заборгованості в сумі 358340,09 грн.

Суддя Левшина Г.В.

за участю секретаря судового засідання Ревенко Д.С.

Представники сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

1. Стислий зміст позовних вимог:

Комунальне комерційне підприємство Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа", м.Маріуполь, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м.Маріуполь", м.Слов`янськ, про стягнення заборгованості в сумі 358340,09 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №941 від 10.01.2022р. про надання послуг з постачання теплової енергії.

2. Щодо порядку господарського судочинства під час розгляду справи судом:

Ухвалою суду від 14.02.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/105/25; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін; судове засідання призначено на 17.03.2025 року о 13:00 год.; встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.

У судове засідання 17.03.2025р. сторони не з`явились. Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою суду від 17.03.2025р. відкладено розгляд справи на 08.04.2025 року об 11:00 год.; запропоновано відповідачу надати відзив на позов з належними доказами його направлення позивачу.

У судове засідання 08.04.2025р. представники сторін не з`явились. Відповідач правом на подання відзиву не скористався, будь-яких заяв та/або клопотань до суду не надав.

Поряд із цим, судом встановлено, що згідно бази даних Автоматизованої системи Діловодства спеціалізованого суду у Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м.Маріуполь" зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційна системі (підсистема Електронний суд).

Відповідно до ч.5 ст.6 Господарського процесуального кодексу України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Згідно ч.7 ст.6 Господарського процесуального кодексу України особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

За таких обставин, направлення ухвал суду здійснювалось до електронного кабінету відповідача зареєстрованого в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційна системі.

Враховуючи вищенаведені обставини, Комунальне некомерційне підприємство "Перинатальний центр м.Маріуполь" було належним чином повідомлено про відкриття провадження та подальший рух справи №905/105/25.

За приписами статті 129 Конституції України, статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України).

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України).

З огляду на необхідність розгляду господарської справи впродовж розумних строків в контексті встановлених п.1 статті 6 ратифікованої Україною Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини 1950 року гарантій, враховуючи вжиття судом всіх можливих заходів для належного повідомлення сторін про розгляд справи та достатність часу, наданого учасникам справи для висловлення своєї правової позиції по суті спору та подання доказів на підтвердження власних аргументів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що є підстави для розгляду справи по суті за наявними матеріалами згідно ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України.

3. Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

10.01.2022р. між Комунальним комерційним підприємством Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа" (виконавець) та Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м.Маріуполь" (замовник) було укладено Договір №941 з власником (користувачем) будівлі про надання послуг з постачання теплової енергії (далі - договір), відповідно до умов якого п. 1 цей договір укладається відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (зі змінами) на закупівлю послуги з постачання теплової енергії (код ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція), (Послуги з постачання теплової енергії) для потреб опалення (далі-послуга) на період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року у кількості: для потреб комунального закладу: З ЦТП без ІТП 810,00 Гкал/рік; для потреб орендарів: З ЦТП без ІТП 15,00 Гкал/рік. Замовник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Відповідно до п. 4 договору послуга надається за допомогою систем за межами будинку.

За умовами п. 5 договору будівля обладнана вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії.

Згідно з п. 6 договору виконавець забезпечує постачання теплоносія безперервно з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Виконавець забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 1 і 2 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем будівлі. Місце надання послуги з постачання теплової енергії: м Маріуполь, вул. Металургійна, 1 (п. 7 договору).

Відповідно до п. 10 договору обсяг спожитої у будівлі послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будівлі за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі Методика розподілу). Якщо будівлю оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, обсяг спожитої послуги у будівлі визначається як сума показань таких вузлів обліку. Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал).

Пунктом 16 договору передбачено, що зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії здійснюється щомісяця з 28 до 30 число виконавцем у присутності замовника або його представника, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань або замовником самостійно.

Згідно з п. 17 договору у разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення замовником виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки для визначення обсягу теплової енергії, спожитої в будівлі, визначається середній обсяг споживання теплової енергії в будівлі протягом попереднього опалювального періоду, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів.

Плата виконавцю за послугу за цим договором визначається відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу і розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання (п. 19 договору).

Відповідно до п. 20 договору вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Станом на дату укладення цього договору тариф на послугу становить: Без ЦТП без ІТП: з коштів місцевого бюджету 3961,78 грн. за 1 Гкал з ПДВ; за рахунок коштів орендарів 7315,49 грн. за 1 Гкал з ПДВ.

Сума цього договору становить 3318774,15 грн., у тому числі ПДВ 553129,025 грн. та складається:

- з коштів місцевого бюджету 3209041,80 грн., у тому числі ПДВ 534840,30 грн.;

- за рахунок коштів орендарів 109732,35 грн., в тому числі ПДВ 18288,725 грн.

За умовами п. 21 та п. 22 договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Виконавець формує та надає рахунок та акт наданих послуг на оплату послуги не пізніше 05 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок та акт наданих послуг надається на паперовому носії.

Згідно з п. 23 договору замовник здійснює оплату за цим договором після пред`явлення виконавцем рахунку та акту наданих послуг (далі-рахунок та акт) не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31 грудня 2022 року. Відповідно до ч. 3 ст.631 ЦК України умови договору поширюють свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01 січня 2022 року (п. 38 договору).

Вказаний договір підписаний представниками сторін та скріплений печатками підприємств без зауважень та заперечень.

До договору сторонами підписано Додаток №1, яким погоджено інформацію про об`єкти замовника:

1. Перинатальний центр (адреса: вул. Металургійна, 1; опалювальна площа: 6774,67 кв.м; максимальне теплове навантаження: 0,3586 Гкал/год; джерело теплопостачання: з ЦТП без ІТП).

2. Орендарі (адреса: вул. Металургійна, 1; опалювальна площа: 67,63 кв.м; максимальне теплове навантаження: 0,0032 Гкал/год; джерело теплопостачання: з ЦТП без ІТП).

Як зазначає позивач, на виконання вказаних умов договору ККП Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа" з січня 2022 року проводилось надання відповідачу послуг з постачання теплової енергії, як для потреб комунальної установи, так і для потреб орендарів.

За січень 2022 року відповідач мав сплатити позивачу загалом за теплову енергію 330484,332 грн.

Вказана сума була сплачена відповідачем 18.02.2022р. на користь позивача в повному обсязі.

Комунальне комерційне підприємство Маріупольської міської ради «Маріупольтепломережа», зареєстровано як юридичну особу за адресою: 87534, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гризодубової, буд. 1.

Наказом Міністерства інтеграції України від 22.12.2022р. №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до Переліку увесь Маріупольський район є окупованою територією.

Внаслідок вищезазначеного, рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 13.07.2022р. №17 «Про завершення опалювального сезону 2021-2022 року» 28.02.2022р. визначено останньою датою надання абонентам послуг з постачання ККП «Маріупольтепломережа» теплової енергії.

Після відновлення частини бухгалтерської документації, переліку абонентів - споживачів послуг ККП «Маріупольтепломережа», позивачем було надіслано на електронну адресу відповідача дані про суму боргу за лютий 2022 року, а саме:

- рахунок-фактуру №07-9991021/01 за послуги з постачання теплової енергії орендарям на суму 4279,56 грн., з урахуванням перерахунку по ПКМУ 1209 від 11.11.2021р. до сплати підлягає сума у розмірі 2364,46 грн.;

- рахунок-фактуру №07-991021/01 за послуги з постачання теплової енергії Перинатальному центру на суму 355470,71 грн.;

- акт надання послуг №07-9991021/01 за лютий 2022р. на суму 4279,56 грн., з урахуванням перерахунку по ПКМУ 1209 від 11.11.2021р. загальна вартість послуги складає 2364,46 грн.;

- акт надання послуг №07-991021/01 за лютий 2022р. на суму 355470,71 грн.

Для розрахунку об`ємів спожитої теплової енергії було використано три місяці попереднього опалювального періоду - листопад 2021 року, грудень 2021 року та січень 2022 року.

Відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 19.03.2024р. відповідачем змінено юридичну адресу з міста Маріуполя на місто Слов`янськ.

07.11.2024р. позивачем було скеровано на юридичну адресу відповідача до м.Слов`янськ лист, в якому він просив замовника сплатити заборгованість за надані у лютому 2022р. послуги з постачання теплової енергії. Також, позивачем було повідомлено про виявлену помилку в розрахунку суми нарахувань за лютий 2022р. для орендарів за договором №941 від 04.01.2021р. (рахунок-фактура №07-9991021/01). З урахуванням наведеного позивачем було надано скориговані акти звірки взаєморозрахунків, а також наступні документи для узгодження та оплати:

- рахунок-фактуру №07-9991021/01 за послуги з постачання теплової енергії орендарям на суму 5193,44 грн., з урахуванням перерахунку по ПКМУ 1209 від 11.11.2021р. до сплати підлягає сума у розмірі 2869,38 грн.;

- рахунок-фактуру №07-991021/01 за послуги з постачання теплової енергії Перинатальному центру на суму 355470,71 грн.;

- акт надання послуг №07-9991021/01 за лютий 2022р. на суму 5193,44 грн., з урахуванням перерахунку по ПКМУ 1209 від 11.11.2021р. загальна вартість послуги складає 2869,38 грн.;

- акт надання послуг №07-991021/01 за лютий 2022р. на суму 355470,71 грн.

Оскільки вказані документи відповідачем підписано не було, а заборгованість не сплачено, листом №232 від 04.12.2023р. позивач повторно звернувся до КНП "Перинатальний центр м.Маріуполь" з вимогою сплатити борг протягом 10 днів з дня отримання листа.

В свою чергу, відповідач у відповідь на лист позивача №232 від 04.12.2023р. повідомив останнього про неможливість сплати заборгованості через відсутність необхідної документації для здійснення оплати наданих послуг ККП "Маріупольтепломережа" через Державну казначейську службу відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2012р. №1407.

Як стверджує позивач, відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання за договором та не оплатив спожиту теплову енергію, внаслідок чого утворилась заборгованість в загальній сумі 358340,09 грн. за лютий 2022 року.

Несплата відповідачем боргу стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 358340,09 грн.

4. Оцінка суду і визначені відповідно до встановлених обставин правовідносини:

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частинами 1, 3, 5 ст.626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як встановлено, надана до справи копія договору №941 від 10.01.2022р. про надання послуг з постачання теплової енергії містить підпис представника відповідача у відповідній графі, який засвідчений фірмовою печаткою підприємства.

Відповідачем факт підписання та укладання договору №941 від 10.01.2022р. не спростовано, доказів розірвання, оспорювання, визнання недійсним даної угоди до матеріалів справи не надано.

Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Відповідно до статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.

Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до положень статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 затверджено Правила надання послуги з постачання теплової енергії (далі - Правила).

Ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.

Пунктами 32, 34, 35, 36 Правил передбачено, що плата за послугу розраховується виходячи з розміру встановленого тарифу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства. Рахунок на оплату спожитої послуги надається споживачу на безоплатній основі щомісяця відповідно до статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Рахунки на оплату спожитої послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та надаються споживачу (його представнику) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів. Споживач здійснює оплату спожитої послуги щомісяця в порядку та строки, визначені договором.

З матеріалів справи вбачається, що будівля відповідача, до якої здійснювалось постачання теплової енергії за спірним договором, обладнана вузлами комерційного обліку. Позивачем здійснювалось постачання теплової енергії відповідачу лютому 2022 року, однак, через початок військової агресії показання засобів вимірювальної техніки вузлів комерційного обліку за спірним договором встановити неможливо.

Згідно з п. 17 договору у разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення замовником виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки для визначення обсягу теплової енергії, спожитої в будівлі, визначається середній обсяг споживання теплової енергії в будівлі протягом попереднього опалювального періоду, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів.

У зв`язку з відсутністю інформації про показання вузлів комерційного обліку визначення об`єму спожитої відповідачем теплової енергії за лютий 2022 року було виконано розрахунковим методом з використанням показників споживання тепла за період з листопада 2021 року по січень 2022 року.

На підставі проведеного позивачем розрахунку останнім було сформовано акти надання послуг №07-9991021/01 та №07-991021/01, а також рахунки-фактури №07-9991021/01 та №07-991021/01 на загальну суму 358340,09 грн. (з урахуванням здійсненого коригування).

З матеріалів справи фактично вбачається, що позивач у відповідності до п.22 договору своєчасно не направляв відповідачу вищенаведені акти та рахунки.

Поряд із цим, суд враховує належне отримання відповідачем таких документів разом з вимогою №232 від 04.12.2023р. ККП "Маріупольтепломережа" сплатити борг протягом 10 днів з дня отримання листа.

Приписами частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Статтею 19 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що споживач зобов`язаний щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Як вже було зазн6ачено судом, п. 23 договору сторони добровільно погодили, що замовник здійснює оплату за цим договором після пред`явлення виконавцем рахунку та акту наданих послуг не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Таким чином, виходячи з погоджених сторонами умов договору, строк оплати за спожиту в лютому 2022 року теплову енергію є таким, що настав.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів оскарження вказаних в актах та рахунках позивача обсягів спожитої теплової енергії у зв`язку з наявністю сумнівів щодо правильності показників обсягів споживання теплової енергії. Даних про інші обсяги спожитої теплової енергії відповідачем до суду не надано.

Також відповідачем не надано обґрунтованих заперечень та належних та допустимих доказів, які б спростовували факт споживання теплової енергії за спірний період в обсязі, який визначений позивачем.

Так, в листі №143 від 06.12.2023р. відповідач не висловлює заперечень щодо визначених позивачем обсягів поставленої теплової енергії та лише зазначає про неможливість сплати заборгованості через відсутність необхідної документації для здійснення оплати наданих послуг через Державну казначейську службу відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2012р. №1407.

Враховуючи викладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, а також докази, які б свідчили про здійснення остаточного розрахунку за спожиту теплову енергію в лютому 2022 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення боргу в сумі 358340,09 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Понесені позивачем судові витрати за розгляд справи підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача, як то визначено ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

При цьому суд зазначає, що за правилами ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовна заява у цій справі подана в електронній формі у системі «Електронний суд». З урахуванням ціни позову та приписів чинного законодавства позивач мав сплатити судовий збір у сумі 4300,08 грн. Фактично за платіжними інструкціями №332 від 29.10.2024р. та №333 від 29.10.2024р. позивач сплатив судовий збір у сумі 5670,80 грн.

Отже, позивач надмірно сплатив 1370,70 грн.

Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом (п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір»).

Відтак судовий збір в розмірі 1370,70 грн. може бути повернуто з Державного бюджету України за відповідним клопотанням особи, яка його сплатила.

Згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору в сумі 4300,08 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.7, 13, 42, 86, 123, 129, 165, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа", м.Маріуполь до Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м.Маріуполь", м.Слов`янськ про стягнення заборгованості в сумі 358340,09 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м.Маріуполь" (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, м.Слов`янськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 12, код ЄДРПОУ 01990648) на користь Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради "Маріупольтепломережа" (87534, Донецька обл., м.Маріуполь, вул. Гризодубової, буд. 1; код ЄДРПОУ 33760279) заборгованість в сумі 358340,09 грн., судовий збір в сумі 4300,08 грн.

Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 08.04.2025р.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Г.В. Левшина

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.04.2025
Оприлюднено09.04.2025
Номер документу126428221
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них

Судовий реєстр по справі —905/105/25

Рішення від 08.04.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 17.03.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 14.02.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні