Рішення
від 07.04.2025 по справі 766/10181/24
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/10181/24

Пров. №2-о/766/63/25

07 квітня 2025 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тягинська сільська рада про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просила встановити факт її постійного проживання з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заяви вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_2 . Після смерті матері відкрилась спадщина, зокрема, на житловий будинок АДРЕСА_2 . Все належне майно за життя її мати заповіла їй. З 01.12.2021 року її мати переїхала до м. Херсона, оскільки потребувала стороннього догляду, з вказаного часу вони проживали з нею та її чоловіком однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки мати проживала з нею без реєстрації, вона змушена звернутись до суду з заявою.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 01.07.2024 року відкрито провадження у справі в порядку окремого позовного провадження та призначено судовий розгляд.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 12.12.2024 року розгляд справи відкладено, вирішено питання про виклик свідків.

07.04.2025 року представником позивачки подано клопотання про долучення доказів.

Заявниця та її представник в судове засідання не прибули, представником подано заяву про розгляд справи у відсутність.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не прибув, в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у відсутність.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється через неявку всіх учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.

Допитана в судовому засіданні 03.04.2025 року в якості свідка ОСОБА_3 суду пояснила, що заявниця її подруга та кума, а померла ОСОБА_2 мати заявниці. Їй відомо, що ОСОБА_4 проживала разом із ОСОБА_5 з грудня 2021 року та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати ОСОБА_6 хворіла, у неї був інсульт, її відправили до лікарні, пізніше ОСОБА_6 їй повідомила, що мати померла. Поховали ОСОБА_7 та її чоловік.

Допитана в судовому засіданні 03.04.2025 року в якості свідка ОСОБА_8 суду пояснила, що заявниця дружина її брата. ОСОБА_9 кожну зиму приїздила та проживала у ОСОБА_6 по АДРЕСА_1 . В останнє ОСОБА_4 приїхала до ОСОБА_6 в грудні 2021 року але через окупацію так і продовжувала проживати у доньки та померла в жовтні 2022 року. До смерті ОСОБА_10 вона постійно проживала разом з ОСОБА_6 , її забрали до лікарні, потім вона померла.

Допитаний в судовому засіданні 03.04.2025 року в якості свідка ОСОБА_11 суду повідомив, що заявниця його сусідка. Йому відомо, що ОСОБА_4 була матір`ю ОСОБА_6 та постійно з нею проживала у її будинку по АДРЕСА_1 . ОСОБА_12 приїхала в грудні 2021 року та залишилася у неї жити до смерті. ОСОБА_13 займалася ОСОБА_6 .

ОСОБА_14 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю є ОСОБА_2 , що підтверджено копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 21.02.1969 року.

05.11.1988 року між ОСОБА_15 та ОСОБА_14 зареєстровано шлюб, після державної реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_16 , що підтверджено свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 05.11.1988 року.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 29.03.2023 року.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все належне майно, з чого б воно не складалось та де б воно не знаходилось і взагалі все те, що буде їй належати за законом і на що вона матиме право заповіла ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено старостою Бургунського старостинського округу Тягнською сільської ради Херсонської області Маринець І.В., зареєстровано в реєстрі №4-54.

Листом приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Стадник І.В. від 26.06.2023 р. №343/01-16 на звернення ОСОБА_1 щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив про пропущення строку на подання заяви та відсутність відомостей щодо постійного проживання разом зі спадкодавцем, рекомендовано звернутися до суду.

Згідно акту 1-06 опитування сусідів від 18.06.2024 р. складеного сусідами ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_2 проживала за адресою: АДРЕСА_1 спільно з ОСОБА_1 . Додатково спільне проживання підтверджено довідкою 1-06 від 18.06.2024 р. складеного головою ОСН №14 Матвійчук Р.М.

Рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 18.09.2023 року у справі №650/629/23 визначено ОСОБА_1 додатковий строк терміном 3 місяці достатній для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №79305904 від 26.11.2024 р., спадкова справа після померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась.

За відомостями з домової книги за адресою: АДРЕСА_2 була зареєстрована лише ОСОБА_2 .

Згідно зі статтею 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Разом з тим незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно роз`яснень, що містяться у п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому розглядаються заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до п. 23 постанови, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Отже для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Суд,проаналізувавши зібраніта дослідженнідокази вїх сукупності,допитавши свідків,дійшов висновкупро наявністьпідстав длявстановлення фактупостійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 начас відкриттяспадщини за адресою: АДРЕСА_1 . Визначення періоду спільного проживання не має юридичного значення для встановлення факту спільного проживання разом зі спадкодавцем, оскільки визначальним є саме встановлення факту спільного проживання на момент смерті спадкодавця.

Встановлення факту постійно проживання із спадкодавцем має для заявниці юридичне значення та є необхідним для оформлення нею спадкових прав, а так як законом не визначено іншого порядку встановлення даного факту, то суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню.

Заходи забезпечення позову (заяви) судом не застосовувалися.

Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.

Рішення в повному обсязі складене 07 квітня 2025 року.

На підставі викладеного, ст. 4, 5, 12, 81, 259, 263, 264, 265, 273, 299, 300, 393 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Тягинська сільська рада (ЄДРПОУ 04401345, місцезнаходження: Херсонська область, Бериславський район, с. Тягинка, вул. Вишнева, 1Д) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Судові витрати не відшкодовуються.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Херсонського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО. В. Ус

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення07.04.2025
Оприлюднено10.04.2025
Номер документу126441325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —766/10181/24

Рішення від 07.04.2025

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні