ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" квітня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2400/24
Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, буд. 4, оф. 302)
про стягнення 85767, 10 грн.
СУТЬ СПОРУ
Дочірнє підприємство КАПАРОЛ УКРАЇНА звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №б/н від 09.09.2024 до Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС про стягнення 85767, 10 грн.
Також, разом з позовом до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2024 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 11.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Клопотання Дочірнього підприємства КАПАРОЛ УКРАЇНА про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження задоволено. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС є: 08132, Київська обл., Бучанський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 4, оф. 302, у зв`язку з чим 16.09.2024 ухвала суду про відкриття провадження у справі №911/2400/24 була направлена судом поштою на вказану вище адресу відповідача.
Однак, 09.10.2024 до суду повернулось поштове відправлення адресоване відповідачу разом з копією ухвали суду від 11.09.2024 з відміткою АТ "Укрпошта": "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи надіслання судом ухвали суду від 11.09.2024 на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду відповідачем та повернення її до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання" є наслідками свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання.
Про хід розгляду справи відповідач також міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України "": https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України "Про доступ до судових рішень" № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Судом враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи вказане вище, суд дійшов висновку, що відповідача було повідомлено про розгляд справи №911/2400/24, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 7, 8, 13 ГПК України.
Однак, відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд наголошує на тому, що вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі.
Права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм ч. 2 ст. 2 ГПК України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 09.04.2025.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Позов мотивовано заборгованістю Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС (далі-відповідач, Орендар) перед Дочірнім підприємством КАПАРОЛ УКРАЇНА (далі-позивач, Орендодавець), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Договору оренди обладнання №СЕ-22/2138 від 22.07.2022.
Так, 22.07.2022 між Дочірнім підприємством КАПАРОЛ УКРАЇНА та Товариством з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС укладено Договір оренди обладнання №СЕ-22/2138 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов?язується передати Орендареві, а Орендар зобов?язується прийняти в строкове платне користування обладнання (надалі іменується - "майно, що орендується") та зобов?язується сплачувати Орендодавцеві орендну плату.
Перелік, стан (якість), вартість майна, що орендується, на момент передання його в оренду за цим Договором зазначається в Акті прийму-передачі майна, що орендується (п. 1.2. Договору).
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що майно, що орендується, вважається переданим Орендареві з дати підписання Акта прийому-передачі майна.
Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Договору щомісячний розмір орендної плати в період з січня по листопад (включно) кожного календарного року складає 12 (дванадцять) грн. з ПДВ. Розмір орендної плати за грудень місяць кожного календарного року визначається за наступною формулою:
S=A-B, де:
S- розмір орендної плати (за звітний період);
А - мінімальний погоджений між Сторонами обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року, протягом календарного року, без врахування ПДВ;
В - вартість придбаного Орендарем товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року без врахування ПДВ.
Під терміном «товари Amphitint» Сторони розуміють пасти для тонування.
У випадку, якщо Орендар, здійснює протягом звітного календарного року придбання за №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року товару Amphitint на суму, яка дорівнюється мінімальному погодженому між Сторонами обсягу, розмір орендної плати за грудень місяць складає 12 (дванадцять) грн., в т.ч. ПДВ.
Згідно п. 5.5. Договору у випадку припинення дії цього Договору до закінчення календарного року, або початку дії Договору в поточному році не з січня місяця, розмір орендної плати за останній місяць оренди визначається в порядку, передбаченому п. 5.2. цього Договору. При цьому погоджений мінімальний обсяг товару Amphitint підлягає коригуванню пропорційно до кількості місяців, протягом яких Орендар користувався Майном, а саме за формулою:
X= А/12 Ч С, де:
Х - Відкоригований обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року, протягом періоду фактичного користування Майном протягом календарного року, без врахування ПДВ;
А - мінімальний погоджений між Сторонами обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року протягом календарного року, без врахування ПДВ;
С - кількість місяців фактичного користування Майном поточного року (останній місяць користування - це той, що припадає на дату повернення обладнання Орендодавцеві згідно підписаного Сторонами Акту прийому-передачі Майна з оренди). Не зважаючи на дату передачі в оренду та дату повернення з оренди майна, для розрахунку розміру орендної плати перший та останній місяць оренди вважаються повними календарними місяцями.
Орендна плата сплачується в безготівковому порядку на поточний рахунок Орендодавця, на підставі рахунку, що виставляється Орендодавцем, Орендарю в строк не пізніше 5-ти банківських днів з моменту виставлення відповідного рахунку, якщо інше не передбачено в рахунку. Акти надання послуг з оренди складаються Сторонами не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (п. 5.6. Договору).
Пунктом 8.1. Договору встановлено, що після закінчення строку оренди Орендар зобов`язаний протягом 5 робочих днів повернути майно, що орендується, Орендодавцю за Актом передання-приймання за адресою, яка вказана Орендодавцем.
Відповідно до п. 9.5. Договору якщо Орендар не виконає своє зобов?язання, встановлене пунктом 5.6. цього Договору, Орендар зобов`язується сплатити Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.
Цей Договір вважається укладеним та набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та його скріплення печатками Сторін (п. 10.1. Договору).
Згідно п. 10.6. Договору у випадку дострокового розірвання даного договору або у зв?язку з закінченням терміну дії даного договору орендна плата вноситься Орендарем по день фактичної здачі майна (день підписання сторонами акту прийому-передачі майна, що орендується).
Е-документи вважаються підписаними і набирають чинності з моменту підписання з використанням КЕП Стороною-одержувачем Е-документа, отриманого від Сторони-відправника з нанесеним нею КЕП. Е-документи вважаються підписаними і набирають чинності у випадках, коли вони були підписані КЕП Стороною-відправником та надіслані Стороні-одержувачу, проте протягом передбаченого Угодою строку, Сторона-одержувач не підписала такі Е-документи та не надіслала Стороні-відправнику мотивованої відмови від підписання Е-документів. Мотивована відмова від підписання Е-документів може надсилатися через механізм відхилення Е-документа з обов?язковим наданням коментарів про обґрунтовані причини відхилення (п. 14.12. Договору).
У випадку, коли Договором не встановлено строків підписання конкретних Е-документів, Сторони погодили, що строк підписання таких документів з використанням Сторонами КЕП становить 3 (три) робочих дня з дати їх надіслання (п. 14.14. Договору).
Пунктом 14.17. Договору передбачено, що сторони домовилися, що Е-документи, які відправлені, завірені КЕП, мають повну юридичну силу, породжують права та обов?язки для Сторін, можуть бути представлені до суду в якості належних доказів та визнаються рівнозначними документами, що складаються на паперовому носієві. Підтвердження передачі документів (відправлення, отримання, тощо) вважається легітимним підтвердженням фактичного прийому-передачі таких документів уповноваженими особами Сторін і не вимагає додаткового доказування.
Вказаний Договір підписаний електронними цифровими підписами представників обох сторін.
Матеріали справи містять підписаний електронними цифровими підписами обох сторін Акт прийому-передачі обладнання №КУ000000279 від 28.07.2022, згідно якого позивач передав, а відповідач прийняв обладнання згідно переліку зазначеному у даному Акті на загальну суму 455 511, 00 грн.
27.03.2024 між Дочірнім підприємством КАПАРОЛ УКРАЇНА та Товариством з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС підписано електронними цифровими підписами та скріплено електронними печатками підприємств угоду про розірвання Договору, відповідно до п. 1 якої Орендар та Орендодавець у зв`язку з виробничою необхідністю дійшли згоди розірвати Договір з « 27» березня 2024 року.
27.03.2024 між сторонами за допомогою електронних цифрових підписів та електронних печаток підприємств було підписано Акт здачі-приймання майна №КУ000000150, відповідно до п. 1 якого представник ДП КАПАРОЛ УКРАЇНА прийняв, а представник ТОВ КОМПАНІЯ ФАРСІС передав обладнання, згідно переліку зазначеному в даному Акті, на загальну суму 462 237, 00 грн.
Позивач наголошує на тому, що виконав свої зобов`язання за Договором в повному обсязі, що підтверджується наступними Актами приймання-передачі наданих послуг:
- №23/13145 від 31.12.2023 на суму 43 581, 00 грн.;
- №24/00512 від 31.01.2024 на суму 12, 00 грн.;
- №24/01389 від 29.02.2024 на суму 12, 00 грн.;
- №24/02411 від 31.03.2024 на суму 29 868, 00 грн.
Акти приймання-передачі наданих послуг №23/13145 від 31.12.2023 на суму 43 581, 00 грн. та №24/02411 від 31.03.2024 на суму 29 868, 00 грн. підписані представником позивача електронним цифровим підписом та скріплені печаткою підприємства позивача. Відповідні Акти були направлені на адресу відповідача за допомогою сервісу «Вчасно». Проте, вказані Акти не підписані відповідачем.
Разом з цим, Акти приймання-передачі наданих послуг №24/00512 від 31.01.2024 на суму 12, 00 грн. та №24/01389 від 29.02.2024 на суму 12, 00 грн. підписані електронними цифровими підписами обох сторін та скріплені електронними печатками.
Позивач вказує, що для оплати наданих послуг за Договором він, за допомогою сервісу «Вчасно», направив відповідачу наступні рахунки-фактури:
- №CU-23/014452 від 31.12.2023 на суму 43 581, 00 грн. (відправлено 04.01.2024);
- №CU-24/000662 від 31.01.2024 на суму 132, 00 грн., з нього орендна плата за січень лютий 2024 року в розмірі 24, 00 грн. (відправлено 01.02.2024);
- №CU-24/002545 від 31.03.2024 на суму 29 868, 00 грн. (відправлено 01.04.2024).
Вказані вище рахунки-фактури підписані позивачем електронним цифровим підписом та скріплено електронною печаткою позивача.
З позовної заяви вбачається, що розмір орендної плати розрахований позивачем відповідно до умов Договору.
Позивач в позові зазначає, що відповідачем було здійснено часткову оплату виконаних Дочірнім підприємством КАПАРОЛ УКРАЇНА зобов`язань за Договором, а саме на суму 1 900, 00 грн., на підтвердження чого позивач надав суду платіжну інструкцію №156909 від 08.02.2024 на суму 1 900, 00 грн.
Так, позивач наголошує, що відповідач не виконав свої зобов`язання з оплати наданих послуг оренди обладнання на загальну суму 71 573, 00 грн.
В матеріалах справи міститься претензія вих. №170 від 08.07.2024 адресована позивачем відповідачу, в якій позивач вимагав негайно перерахувати йому грошові кошти в загальній сумі 71 573, 00 грн. На підтвердження направлення вказаної претензії відповідачу, позивач надав суду фіскальний чек від 10.07.2024.
Відповіді на вказану вище претензію матеріали справи не містять.
Невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором в частині своєчасної та повної оплати наданих послуг з оренди обладнання стало підставою звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача суми заборгованості в примусовому порядку.
Судом надана належна правова кваліфікація правовідносинам сторін. Так, за своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди. Сторони досягли всіх істотних умов відносно вказаного виду договору, тобто встановили його предмет, визначили орендну плату, порядок здійснення розрахунків, строк дії договору, порядок передання обладнання в оренду та його повернення, а тому відповідно до вимог ст. ст. 638, 639, 759 ЦК України та ст. ст. 180, 181 ГК України, він вважається укладеним згідно частини 7 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
На виконання умов Договору 28.07.2022 позивачем передано відповідачу в оренду майно (обладнання), що підтверджується Актом прийому-передачі обладнання №КУ000000279.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем було повернуто обладнання 27.03.2024, що підтверджується Актом здачі-приймання майна №КУ000000150.
Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Договору щомісячний розмір орендної плати в період з січня по листопад (включно) кожного календарного року складає 12 (дванадцять) грн. з ПДВ. Розмір орендної плати за грудень місяць кожного календарного року визначається за наступною формулою:
S=A-B, де:
S- розмір орендної плати (за звітний період);
А - мінімальний погоджений між Сторонами обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року, протягом календарного року, без врахування ПДВ;
В - вартість придбаного Орендарем товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року без врахування ПДВ.
Під терміном «товари Amphitint» Сторони розуміють пасти для тонування.
У випадку, якщо Орендар, здійснює протягом звітного календарного року придбання за №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року товару Amphitint на суму, яка дорівнюється мінімальному погодженому між Сторонами обсягу, розмір орендної плати за грудень місяць складає 12 (дванадцять) грн., в т.ч. ПДВ.
Згідно п. 5.5. Договору у випадку припинення дії цього Договору до закінчення календарного року, або початку дії Договору в поточному році не з січня місяця, розмір орендної плати за останній місяць оренди визначається в порядку, передбаченому п. 5.2. цього Договору. При цьому погоджений мінімальний обсяг товару Amphitint підлягає коригуванню пропорційно до кількості місяців, протягом яких Орендар користувався Майном, а саме за формулою:
X= А/12 Ч С, де:
Х - Відкоригований обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року, протягом періоду фактичного користування Майном протягом календарного року, без врахування ПДВ;
А - мінімальний погоджений між Сторонами обсяг товару Amphitint за Договором поставки №PR-22/1998 від 07 лютого 2022 року протягом календарного року, без врахування ПДВ;
С - кількість місяців фактичного користування Майном поточного року (останній місяць користування - це той, що припадає на дату повернення обладнання Орендодавцеві згідно підписаного Сторонами Акту прийому-передачі Майна з оренди). Не зважаючи на дату передачі в оренду та дату повернення з оренди майна, для розрахунку розміру орендної плати перший та останній місяць оренди вважаються повними календарними місяцями.
Орендна плата сплачується в безготівковому порядку на поточний рахунок Орендодавця, на підставі рахунку, що виставляється Орендодавцем, Орендарю в строк не пізніше 5-ти банківських днів з моменту виставлення відповідного рахунку, якщо інше не передбачено в рахунку. Акти надання послуг з оренди складаються Сторонами не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (п. 5.6. Договору).
Е-документи вважаються підписаними і набирають чинності з моменту підписання з використанням КЕП Стороною-одержувачем Е-документа, отриманого від Сторони-відправника з нанесеним нею КЕП. Е-документи вважаються підписаними і набирають чинності у випадках, коли вони були підписані КЕП Стороною-відправником та надіслані Стороні-одержувачу, проте протягом передбаченого Угодою строку, Сторона-одержувач не підписала такі Е-документи та не надіслала Стороні-відправнику мотивованої відмови від підписання Е-документів. Мотивована відмова від підписання Е-документів може надсилатися через механізм відхилення Е-документа з обов?язковим наданням коментарів про обґрунтовані причини відхилення (п. 14.12. Договору).
У випадку, коли Договором не встановлено строків підписання конкретних Е-документів, Сторони погодили, що строк підписання таких документів з використанням Сторонами КЕП становить 3 (три) робочих дня з дати їх надіслання (п. 14.14. Договору).
Таким чином, враховуючи те, що Орендар на адресу Орендодавця Акти приймання-передачі наданих послуг №23/13145 від 31.12.2023 та №24/02411 від 31.03.2024 з електронним цифровим підписом не повернув, відмови від їх підписання не надав, тому суд погоджується з твердженнями позивача відносно того, що такі Акти вважаються підписаними та погодженими сторонами.
Також судом прийнято до уваги, що Акти приймання-передачі наданих послуг №24/00512 від 31.01.2024 та №24/01389 від 29.02.2024 підписані обома сторонами.
Так, матеріали справи свідчать, що позивачем були надані послуги оренди обладнання, передбачені умовами Договору, на загальну суму 71 573, 00 грн. (з урахуванням часткової оплати відповідачем).
Таким чином, з урахуванням умов п. 5.6. Договору строк оплати наданих послуг з оренди обладнання є таким, що настав.
Втім, відповідач обов`язок із здійснення оплати наданих позивачем послуг оренди обладнання в повному обсязі не виконав.
В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної нормі, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин, позовні вимоги Дочірнього підприємства КАПАРОЛ УКРАЇНА до Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС про стягнення заборгованості у розмірі 71 573, 00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв`язку з простроченням оплати наданих послуг оренди позивачем нараховано 1 131, 93 грн. трьох процентів річних, 2 678, 42 грн. інфляційних втрат та 10 383, 75 грн. пені за кожним Актом приймання-передачі наданих послуг окремо.
Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч. 4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 9.5. Договору якщо Орендар не виконає своє зобов?язання, встановлене пунктом 5.6. цього Договору, Орендар зобов`язується сплатити Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Перевіривши надані позивачем розрахунки пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат на предмет правильності та обґрунтованості, судом встановлено, що останні здійснено арифметично вірно, та у відповідності до умов Договору, обставин справи та вимог законодавства, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення 10 383, 75 грн. пені, 1 131, 93 грн. трьох процентів річних та 2 678, 42 грн. інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 74, 76 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором оренди обладнання №СЕ-22/2138 від 22.07.2022. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи доказів повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг оренди за Договором суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у справі Товариство з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов Дочірнього підприємства КАПАРОЛ УКРАЇНА до Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ФАРСІС (08132, Київська обл., Бучанський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 4, оф. 302, код ЄДРПОУ 43546901) на користь Дочірнього підприємства КАПАРОЛ УКРАЇНА (04112, м. Київ, вул. Олени Теліги, буд. 6 корпус літера 3, код ЄДРПОУ 32593100) заборгованість у розмірі 71 573 (сімдесят одну тисячу п`ятсот сімдесят три) грн. 00 коп., три проценти річних у розмірі 1 131 (одна тисяча сто тридцять одна) грн. 93 коп., інфляційні втрати у розмірі 2 678 (дві тисячі шістсот сімдесят вісім) грн. 42 коп., пеню у розмірі 10 383 (десять тисяч триста вісімдесят три) грн. 75 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повний текст рішення складено 09.04.2025.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 10.04.2025 |
Номер документу | 126465983 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні