Справа №155/1249/24
Провадження №2/155/41/25
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2025 року місто Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Яремчук С.М.,
з участю секретаря Задурської К.М.,
представника позивача Повзун О.Ю., Іванушко Л.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Горохові цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування - Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позовних вимог
Орган опіки та піклування - Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області звернулася в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей.
Вимоги позовної заяви обґрунтовує тим, що позивачем встановлено, що відповідачі ухиляються від належного виконання батьківських обов`язків по відношенню до своїх неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказані діти перебували на обліку в службі у справах дітей Горохівської райдержадміністрації з 2009 року, а з квітня 2021 року перебувають на обліку в службі у справах дітей Мар`янівської селищної ради.
Представник позивач зазначає, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в зареєстрованому шлюбі не перебувають. Відповідно до свідоцтв про народження дітей встановлено, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є ОСОБА_7 , рідний брат ОСОБА_1 , який на даний час перебуває на службі в ЗСУ. Донька ОСОБА_8 проживає та виховується в сім`ї баби й діда ОСОБА_9 і ОСОБА_10 по батьковій лінії, у тому ж селі, що й батьки.
ОСОБА_2 має групу інвалідності, отримує пенсію по інвалідності та пенсію по втраті годувальника. Також має від першого шлюбу старшого сина ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_11, який проживає в селі Цегів разом з батьком ОСОБА_12 .
Представник позивача зазначає, що матір дітей постійно залишає місце постійного проживання, не з`являється додому впродовж кількох місяців, не цікавиться, не допомагає матеріально дітям. Протягом 2023 року жінка двічі залишала місце свого проживання з березня по листопад 2023 року та з кінця листопада 2023 року по січень 2024 року. ОСОБА_1 є безробітним, не має постійного доходу, зловживає спиртними напоями. В сім`ї часто на ґрунті зловживання алкоголем виникають сварки, дебоші, вчиняється домашнє насильство.
Також представник позивача вказує, що відповідачі неодноразово притягалися до адміністративної відповідальності, систематично ігнорують вимоги та рекомендації органу опіки і піклування, а також свідомо ухиляються від лікування від алкоголізму.
З огляду на наведене, представник позивача просить позбавити батьківських прав: ОСОБА_2 по відношенню до неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_1 позбавити батьківських прав по відношенню до дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також просить стягувати з ОСОБА_2 аліменти в користь чотирьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, з дня подачі позовної заяви до суду, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, та до досягнення дітьми повноліття або на користь тих осіб або установ, яким будуть передані діти, а з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 3196 гривень, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, з дня щ:щачі позовної заяви до суду, та до досягнення дітьми повноліття або на користь тих осіб або установ, яким будуть передані діти.
Крім цього, просить неповнолітніх ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 передати на опікування органу опіки та піклування Мар`янівської селищної ради для вирішення питання їх подальшого влаштування, неповнолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишити проживати з батьком ОСОБА_13 .
Рух справи в суді
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 31 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 06 листопада 2024 року підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
Позиція учасників судового розгляду
Представник позивача ОСОБА_14 та ОСОБА_15 в судовому засіданні 07 квітня 2025 року позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. При цьому повідомили, що діти ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з 28 лютого 2025 року і по даний час перебувають у комунальній установі «Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» міста Ковель. Причиною поміщення дітей у даний заклад була відсутність батька за місцем проживання протягом кількох днів. Батько пиячив, вдома не ночував. В будинку було холодно, діти змушені були розпалювати собі грубку. Також повідомили, що в березні 2025 року загинув батько двох старших дітей - ОСОБА_7 , який перебував на службі в ЗСУ. Ствердили, що після вилучення дітей ОСОБА_1 став на шлях виправлення: не вживає алкогольні напої, почав наводити лад у будинку.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи шляхом надіслання повідомлення як за фактичним місцем реєстрації так і фактичним місцем проживання. Причину неявки в судове засідання остання не повідомила, будь-яких клопотань, а також відзив на позов не подала.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні 20 лютого 2025 року позовних вимог не визнав, заперечив проти позбавлення його батьківських прав відносно дітей. Повідомив, що проживає із дітьми ОСОБА_16 та ОСОБА_17 у приватному будинку, офіційно не одружений та не працевлаштований. Займається тимчасовими підробітками. Зазначив, що спиртні напої вживає не регулярно. Стверджує, що цікавиться навчанням дітей, готує їжу, пере в своєї мами, що живе поруч, одяг. Діти ходять в школу, роблять уроки (в світлу пору доби, тому що в будинку не має світла). Класного керівника дітей назвати не зміг. Повідомив, що матір дітей ОСОБА_18 з дітьми спілкується рідко, здебільшого по телефону, гроші на утримання дітей не надає. Згадав, що був один випадок, коли мати дала дітям по 100 гривень. Не заперечував, що вчиняв домашнє насильство відносно дружини, однак на дітей ніколи руки не піднімав. Щодо відсутності в будинку туалету, повідомив, що не має дощок, щоб зробити його.
В судовому засіданні 07 квітня 2025 року повідомив, що після відібрання дітей не вживає спиртних напоїв, почав робити вбиральню, прибирати в будинку. Однак електропостачання в житловому будинку і надалі відсутнє. Просив не позбавляти його батьківських прав.
Фактичні обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянами України, про що свідчать копії паспортів, відповідно, серії НОМЕР_1 , виданим 23 листопада 2013 року Горохівським РС УДМС України у Волинській області та серії НОМЕР_2 , виданим 29 червня 1995 року Горохівським РВ УМВС України у Волинській області.
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Згідно з характеристикою, виданою Мар`янівською селищною радою 17 червня 2024 року за №218 ОСОБА_2 за час проживання на території ради зарекомендувала себе посередньо, зловживає спиртним і неналежно виховує дітей. Бабуся (мати ОСОБА_5 ) доглядає дітей коли батьки відсутні. Виконком колишньої Галичанської сільської ради (тепер Мар`янівської селищної ради) неодноразово розглядав її поведінку і давав випробувальний термін для виправлення.
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований в АДРЕСА_2 .
Згідно з характеристикою, виданою Мар`янівською селищною радою 17 червня 2024 року за №219 ОСОБА_1 перебуває у громадянському шлюбі з ОСОБА_2 . За час проживання на території ради зарекомендував себе посередньо, зловживає спиртним, не завжди стриманий у поведінці. Не належно виховує дітей. Бабуся (мати ОСОБА_5 ) доглядає дітей коли батьки відсутні. Притягався до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 15 грудня 2020 року виконавчим комітетом Галичанської сільської ради Горохівського району Волинської області стверджується, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою, виданою Горохівським фаховим коледжем Львівського національного університету природокористування 13 вересня 2024 року за №0387 ОСОБА_3 дійсно навчається в даному закладі на ІІ курсі, відділення Технології в агрономії та тваринництві денної форми навчання. Термін навчання: з 01 вересня 2023 року по 30 червня 2027 року.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 11 червня 2019 року виконавчим комітетом Галичанської сільської ради Горохівського району Волинської області стверджується, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою, виданою ПТУ-27 м. Берестечко 19 вересня 2024 року за №311 ОСОБА_4 дійсно навчається в даному закладі на 1 курсі з професії тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва на денній формі навчання і не знаходиться на повному державному забезпеченні. Термін навчання: з 01 вересня 2024 року по 30 червня 2027 року.
Згідно з характеристикою, виданою Професійно-технічним училищем №27 міста Берестечко, ОСОБА_4 , навчається в 10 групі даного закладу. Стан здоров`я учня задовільний. За медичними показниками фізичний розвиток відповідає нормі. У класному колективі належить до числа лідерів, вміє захопити своїми ідеями друзів. З хлопцями спілкується спокійно, намагається не конфліктувати, допомагає в міру своїх сил. Проявляє інтерес до предметів гуманітарного циклу, має гарну пам`ять і логічне мислення. Цілком успішний, при бажанні, і в вивченні предметів інших циклів. Любить займатися спортом.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 11 червня 2019 року виконавчим комітетом Галичанської сільської ради Горохівського району Волинської області стверджується, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її батьками вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Довідкою Закладу загальної середньої освіти Лобачівський ліцей Берестечківської міської ради Волинської області №01-02/173 від 18 грудня 2023 року стверджується, що ОСОБА_5 дійсно навчається в даному закладі в 7 класі.
Згідно з характеристикою, виданою 18 грудня 2023 року Закладом загальної середньої освіти Лобачівський ліцей Берестечківської міської ради Волинської області за №01-02/174, ОСОБА_5 , учениця 7 класу, навчається в даному закладі з 1 класу. Дівчинка товариська, дисциплінована, привітна, весела. Навчається на середньому та достатньому рівнях. Більший нахил має до вивчення предметів суспільно-гуманітарного циклу. Домашні завдання не завжди виконує. Батьки неналежно виконують свої обов`язки, часто вживають алкоголь, не цікавляться успіхами і досягненнями дитини. Дівчинка не доїдає, в будинку часто буває холодно та брудно, одяг зношений, інколи брудний.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 , виданим 12 січня 2016 року виконавчим комітетом Галичанської сільської ради Горохівського району Волинської області стверджується, що ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Витягом з реєстру Мар`янівської селищної ради від 17 червня 2024 року стверджується, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Довідкою Закладу загальної середньої освіти Лобачівський ліцей Берестечківської міської ради Волинської області №01-02/172 від 18 грудня 2023 року стверджується, що ОСОБА_6 дійсно навчається в даному закладі в 2 класі.
Згідно з характеристикою, виданою 18 грудня 2023 року Закладом загальної середньої освіти Лобачівський ліцей Берестечківської міської ради Волинської області за №01-02/175, ОСОБА_6 навчається в даному закладі в 2 класі. Букви знає, але забуває деякі писані писати при списуванні, читає складами, не завжди може передати зміст прочитаного. Пише неакуратно, зошити неохайні, домашніх завдань не виконує. ОСОБА_19 рухливий, активний, фізично здоровий. Працьовитий, допитливий, життєрадісний, щедрий та доброзичливий. Учень не завжди охайний, інколи акуратно й чисто одягнений. Частково забезпечений шкільним приладдям. Проживає в сім`ї, яка складається з тата, мами, старшого брата і старшої сестри. Хлопчик часто буває і ночує у дідуся та бабусі, що проживають недалеко.
Згідно з рішенням комісії з питань захисту прав дитини Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області №8/1 від 12 листопада 2021 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зобов`язано пройти курс лікування від алкогольної залежності та надати підтверджуючі документи в службу у справах дітей до 10 грудня 2021 року; забезпечувати дітям належні умови проживання. Доручено в.о. начальника служби у справах дітей Мар`янівської селищної ради, соціальному працівнику відділу соціального захисту населення, старості села Галичани, Новий-Зборишів, села Хмельницьке здійснювати обстеження умов проживання дітей в сім`ї. Проводити відповідну профілактичну роботу з батьками.
Рішенням комісії з питань захисту прав дитини Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області №9/2 від 30 грудня 2021 року вирішено за недоцільне позбавляти батьківських прав ОСОБА_2 відносно її дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Відібрано від ОСОБА_2 письмове пояснення, що вона зобов`язується пройти курс лікування від алкогольної залежності. Суворо попереджено ОСОБА_2 , що в разі подальшого вживання нею та ОСОБА_1 спиртних напоїв буде вирішуватися питання позбавлення їх батьківських прав відносно дітей. В.о. начальника служби у справах дітей Мар`янівської селищної ради, соціальному працівнику відділу соціального захисту населення Мар`янівської селищної ради, старості Галичанського старостинського округу, поліцейському офіцеру громади сектору взаємодії з громадами відділу превенції Луцького РУП ГУНП продовжити роботу щодо обстеження умов проживання дітей в сім`ї та профілактичні бесіди з батьками.
З письмової розписки ОСОБА_2 від 30 грудня 2021 року вбачається, що остання зобов`язалася пройти лікування від алкогольної залежності та надати підтверджуючі документи на протязі двох тижнів.
Рішенням комісії з питань захисту прав дитини Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області №8/2 від 27 листопада 2023 року вирішено фахівцю із соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг Мар`янівської селищної ради забезпечити соціальний супровід ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Службі у справах дітей Мар`янівської селищної ради, фахівцю із соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг, старості Галичанського старостинського округу, поліцейському офіцеру громади сектору взаємодії з громадами відділу превенції Луцького РУП ГУНП систематично здійснювати обстеження умов проживання дітей в сім`ї. Проводити відповідну профілактичну роботу з дорослими та дітьми. Востаннє попередити батьків про те, що у разі систематичного вживання ними спиртних напоїв, вчинення домашнього насильства буде вирішуватись питання про позбавлення їх батьківських прав.
Згідно з рішенням комісії з питань захисту прав дитини Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області №2/3 від 22 лютого 2024 року вирішено за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно чотирьох дітей, зокрема, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та ОСОБА_1 відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Рекомендовано органу опіки та піклування Мар`янівської селищної ради затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Відповідно до листа ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області №8703/50/2/01-2024 від 21 червня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у період часу із червня 2023 року по червень 2024 року притягався до адміністративної відповідальності: 01 липня 2023 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування»; 30 серпня 2023 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування»; 16 листопада 2023 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування»; 12 лютого 2024 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 184 КУпАП «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов`язків щодо виховання дітей»; 27 березня 2024 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 178 КУпАП «Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п`яному вигляді»; 17 травня 2024 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування». ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у період часу із червня 2023 року по червень 2024 року притягалася до адміністративної відповідальності: 30 червня 2023 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 178 КУпАП «Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п`яному вигляді»; 25 грудня 2023 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ст. 183 КУпАП «Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб»; 30 січня 2024 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ст. 183 КУпАП «Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб»; 12 лютого 2024 року ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області за ч. 1 ст. 184 КУпАП «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов`язків щодо виховання дітей». Відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відомості до ЄДРДР не вносилися. Також, 09 липня 2023 року на лінію «102» надійшло телефонне повідомлення неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про те, що за місцем проживання неповнолітнього приїхала мама ОСОБА_2 в стані алкогольного сп`яніння, поводить себе неадекватно та вчиняє домашнє насильство.
Згідно з інформацією КУ «Центр надання соціальних послуг» Мар`янівської селищної ради про результати проведення соціальної роботи з сім`єю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за №80/2-24 від 19 червня 2024 року за рішенням комісії з питань захисту прав дітей фахівцем із соціальної роботи сім`ю взято під соціальний супровід. З сім`єю складено план соціального супроводу та вказано проблеми, які необхідно вирішити: створення належних умов для проживання дітей, формування навичок відповідального батьківства, налагодження емоційних контактів між членами сім`ї, ведення здорового способу життя, усвідомлення проблеми алкозалежності. Проте, батьки не усвідомлюють, що проблеми виникають через зловживання алкогольними напоями і спосіб життя не змінюють. Соціальна робота із сім`єю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не дає позитивних результатів, члени сім`ї не виконують заходи, передбачені планом соціального супроводу.
Згідно з актами обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 21 грудня 2021 року, 19 травня 2022 року, 21 березня 2023 року, 19 червня 2023 року, 19 вересня 2023 року, 20 листопада 2023 року, 26 січня 2024 року, 06 червня 2024 року, 10 жовтня 2024 року, 09 серпня 2024 року умови проживання задовільні. Опалення в будинку пічне, будинок знаходиться у занедбаному стані, потребує капітального ремонту. Для дітей не створені належні умови для їхнього нормального виховання та розвитку. Батьки зловживають спиртними напоями, ніде не працюють, чоловік підробляє тимчасовими заробітками. Матір неодноразово залишала дітей на тривалий час. Утримувати дітей допомагає баба і дід по батьковій лінії. Батьків дітей неодноразово попереджали про відповідальність на неналежне виконання батьківських обов`язків.
Із протоколу бесіди від 18 лютого 2025 року з неповнолітньою ОСОБА_5 вбачається, що дитина бачила маму востаннє на свій День народження. Батько щодня пиячить, з неділі не ночує вдома, будинок не опалюється вже кілька днів. Діти самі розпалюють грубку.
На час розгляду справи в суді двох молодших дітей - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вилучили у батьків та помістили у КУ «Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей», про що як доказ позивачем долучено лист даного закладу №129 від 07 квітня 2025 року. У листі значиться, що батько телефонує дітям, мати дітьми не цікавиться.
Свідок ОСОБА_20 , староста Галичанського старостинського округу, повідомила, що сім`ю знає з 2015 року. Зазначила, що до 2024 року матір ОСОБА_21 проживала у цивільному шлюбі із ОСОБА_22 . Із 2024 року діти залишилися проживати з ОСОБА_23 , так як матір переїхала в село Звиняче до співмешканця. Спосіб життя матері не дозволяє дітям проживати разом з нею. Батько також проживав з співмешканкою. Діти часто живуть в бабусі та дідуся. Староста також зазначила, що за викликом бабусі разом з працівниками служби у справах дітей та дільничним виїжджали неодноразово за місцем проживання сім`ї, просили батьків, щоб ті змінили спосіб життя, але безрезультатно. Батьки зловживають спиртними напоями, вихованням дітей не займаються. Сім`я не має статусу багатодітної сім`ї, грошей не отримує, так як не подали документів. ОСОБА_24 неодноразово пропонували допомогу у пошуку роботи. Мати передавала гроші для дітей одноразово в грудні 2024 року, через неї, але дітей не провідувала. Батьки не цікавляться навчанням дітей, не відвідують шкільні збори. До сімейного лікаря молодших дітей відвозив їх старший брат. В житловому будинку, де проживають діти, відключена електроенергія. Помешкання опалюється дровами. Проте, батьки домашнього насилля відносно дітей не вчиняють.
ОСОБА_3 в судовому засіданні 20 лютого 2025 року повідомила, що навчається на 2 курсі Горохівського фахового коледжу Львівського національного університету природокористування, проживає в гуртожитку. На вихідні приїжджає до бабусі та дідуся, з матір`ю не спілкується. Остання дзвонить дуже рідко, в більшості випадків коли п`яна. Зазначила, що матір півтори роки не займається її вихованням, лише бабуся та дідусь, а також рідний батько, який дає гроші на її навчання та інші потреби, але на даний час знаходиться в ЗСУ. Донька до матері звертається по імені. Згадує, що матір часто вживала нецензурну лексику в її бік, але домашнього насильства не чинила. ОСОБА_8 вважає, що молодшим брату та сестрі краще буде жити з татом ОСОБА_25 .
ОСОБА_4 , в судовому засіданні 20 лютого 2025 року повідомив, що проживає в селі Новий Зборишів разом з ОСОБА_26 або бабусею та дідусем. Навчається в професійно технічному училищі №27 міста ОСОБА_27 . Згадує, що матір та ОСОБА_25 не чинили стосовно дітей насильства, лише матір вживала нецензурні слова в його сторону. Із матір`ю ОСОБА_28 спілкуватися не хоче, остання до нього не дзвонить. Його вихованням займається дідусь та бабуся, а також рідний батько, який надає кошти на все необхідне. Стверджує, що ОСОБА_25 має тимчасові заробітки, на даний час проживає з співмешканкою, інколи вживає спиртні напої. Хлопець згадує, що раніше викликав поліцію, так як матір провокувала ОСОБА_25 до бійки.
Свідок ОСОБА_29 , інспектор сектору ювенальної превенції, в судовому засіданні 07 квітня 2025 року показала, що сім`ю знає протягом тривалого часу, оскільки остання перебувала на обліку у службі з прав дітей Мар`янівської селищної ради. У зв`язку із зловживанням алкогольними напоями діти були вилучені у батьків і передані бабусі. На даний час мама проживає зі співмешканцем в селі Звиняче і самоусунулась від виконання батьківських обов`язків. Батько ОСОБА_30 після вилучення з сім`ї двох молодших дітей став на шлях виправлення. На його поведінку скарги не надходять. Почав покращувати умови проживання в житловому будинку.
Служба у справах дітей Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області надала суду висновок, який затверджений рішенням виконавчого комітету Мар`янівської селищної ради №32 від 29 березня 2024 року, згідно з яким відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ухиляються від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню неповнолітніх дітей. Тому орган опіки та піклування вважає, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно чотирьох дітей, зокрема, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та ОСОБА_1 відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дітей.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, його фізичний, духовний та моральний розвиток.
Статтею 157 СК України закріплено обов`язок того із батьків, який проживає окремо, брати участь у вихованні дитини, окрім того, законодавством зобов`язано батьків вирішувати всі питання виховання дитини спільно.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України матір, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх зобов`язань по вихованню дитини.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав: втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною, однак не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків.
Разом з тим це насамперед є способом захисту прав та інтересів дитини, а тому при вирішенні цього питання перш за все необхідно виходити з інтересів дитини, з`ясувати та оцінити який - позитивний чи негативний наслідок для дитини матиме таке рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 ч. 1 ст. 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Батьки, від яких відібрана дитина, не втрачають щодо неї прав та обов`язків, обумовлених походженням. Вони надалі залишаються носіями обов`язку щодо виховання дитини, мають право на особисте її виховання та спілкування з ними. Проте та обставина, що дитина передана іншій особі або начальному закладу, означає, що саме їх напрямок та умови виховання одержали перевагу над тим, що здатні створити батьки, й з цим напрямком батьки повинні будуть узгоджувати свою поведінку.
Основними підставами для відібрання дитини є ухилення батьків від виконання своїх обов`язків з виховання дитини; жорстоке поводження з дитиною; захворювання батьків на хронічний алкоголізм або їх наркотична залежність; будь-які види експлуатації дитини, примус її до жебракування та бродяжництва тощо. Інші випадки охоплюють ситуації, коли залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Така небезпека може випливати не лише із поведінки батьків, а й із їх особистих негативних звичок.
Для відібрання дитини від батьків достатня наявність ризику лише для життя, здоров`я або лише для морального виховання. Наведене узгоджується з правовим висновком щодо врахування найкращих інтересів дитини при розгляді справ, які стосуються прав дітей, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 402/428/16-ц, провадження № 14-327цс18.
Пленум Верховного Суду України в п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.
Окрім того, відповідно до ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду (наприклад, постанова від 28 січня 2021 року у справі №753/6498/15-ц, постанова Великої Палати Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі №500/6325/17, від 04 липня 2018 року у справі №496/4271/16-а (К/9901/29090/18)) висновок органу опіки та піклування не містить ознак рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії - він не породжує прямих юридичних наслідків для сторін та безпосередньо не впливає на їх права й обов`язки, тобто є фактично джерелом доказування при наявності цивільного спору, оскільки несе виключно інформативний характер і на відміну від рішень органу опіки та піклування має рекомендаційний характер.
Отже, висновок, на який посилається позивач, є лише одним з доказів у справі, носить рекомендаційний характер та не може бути самостійним засобом захисту порушеного права. Цьому документу може бути надана лише оцінка в сукупності з іншими доказами у справі при вирішенні по суті питання, для якого він був складений.
Проаналізувавши наданий суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідачів, суд зазначає, що у висновку не наведено даних про ставлення батьків до дітей, не зазначено, чому саме позбавлення батьківських прав відповідачів піде на користь інтересам дітей. Висновок здебільшого ґрунтується на тому, що батьки не забезпечують дітям належних умов проживання, зловживають спиртними напоями, не мають постійного місця роботи, в сім`ї часто на ґрунті зловживання алкоголем виникають сварки, дебоші, вчиняється домашнє насильство. Матір дітей регулярно залишає місце постійного проживання, не з`являється до дому протягом кількох місяців, не цікавиться дітьми та матеріально не утримує. Батько ОСОБА_1 проживав із співмешканкою, яка схильна до зловживання спиртними напоями та негативно характеризується. Під час обстеження умов проживання сім`ї встановлено, що дітям не забезпечено належних умов для виховання та розвитку: помешкання не опалювалось, продукти харчування відсутні. Діти періодично проживають у дідуся та бабусі. Засідання комісії з питань захисту прав дитини відбулось за відсутності батьків, з`ясувати їхню думку щодо позбавлення батьківських прав не виявилось за можливе.
З наведених вище підстав, суд вважає, що висновок складений при неповному з`ясуванні усіх обставин, є недостатньо мотивованим та суперечить інтересам дітей.
В обґрунтування заявлених позовних вимог про позбавлення батьківських прав представник позивача зазначає, що відповідачі в повній мірі ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та матеріальному утриманню дітей без поважних та обґрунтованих причин. Тобто, основним посиланням позивача щодо позбавлення батьківських прав відповідачів являється те, що відповідачі зловживають алкогольними напоями та не створюють належних умов для виховання та розвитку дітей.
Відповідачі жодних доказів на спростування доводів позивача не надали, відповідач ОСОБА_1 проти позбавлення його батьківських прав заперечив. Ствердив, що не вживатиме спиртні напої і створить дітям належні умови проживання.
Статтею 3 Конвенції про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчим органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст. 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
За загальним правилом позбавлення батьківських прав спрямоване насамперед на захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей та є засобом стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.
ЄСПЛ у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява №31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини.
Європейський суд з прав людини 11 липня 2017 року виніс рішення у справі «М.С. проти України», у якому визначено «інтереси дитини», їх місце у взаємовідносинах між батьками.
«При визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, в найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки з сім`єю, окрім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або явно дисфункціональна; і по-друге, в найкращих інтересах дитини забезпечити її розвиток в безпечному, надійному і стабільному середовищі та в середовищі, що не є дисфункціональним (справа «Мамчур проти України»).
Як випливає з правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в пункті 95 постанови від 8 квітня 2004 р. у справі «Хазе проти Німеччини», сам по собі той факт, що дитина може бути поміщена в більш сприятливе для її виховання середовище, не виправдовує примусові заходи щодо відібрання її у біологічних батьків; потрібна наявність інших обставин, які свідчать про необхідність такого втручання у право батьків на сімейне життя разом з їхньою дитиною, яке закріплене у статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Розірвання сімейних зв`язків означає позбавлення дитини її коріння, позбавлення батька спорідненості з дитиною, а це буде вважатись виправданим лише за виняткових обставин (рішення ЄСПЛ від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України»).
За приписами ч. 1 ст. 76, ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доведення обставин свідомого, умисного ухилення відповідачів від виконання батьківських обов`язків, які можуть бути підставою позбавлення останніх батьківських прав, покладено на позивача.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України).
Під час розгляду справи не знайшли підтвердження винна поведінка та свідоме нехтування батьківськими обов`язками ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які б свідчили про ухилення відповідачів від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дітей і, як наслідок, необхідність застосування крайнього заходу у вигляді позбавлення батьківських прав відповідно до ст. 164 СК України.
Підстав, визначених ч. 1 ст. 164 СК України, для позбавлення відповідачів батьківських прав в процесі розгляду справи судом не встановлено. Суду не надано доказів того, що відповідачі жорстоко поводились з дітьми, перебували на обліку щодо захворювання на алкоголізм чи наркоманію або були засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дітей. Домашнє насильство відносно дітей батьками не вчинялось.
Судом не встановлено злісного небажання відповідачів виконувати свої батьківські обов`язки.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яке тягне за собою серйозні правові наслідки, як для батька, так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків. При цьому, факт заперечення відповідачем позовних вимог про позбавлення батьківських прав свідчить про наявність у нього бажання піклуватись про дітей.
Також суд зауважує, що сімейні відносини мають складний характер і сім`я може переживати як найкращі, так і найгірші часи. За обставинами даної справи суд не може зробити остаточний висновок, що батьки не стануть на шлях виправлення. Суд може позбавити батьків батьківських прав лише за умови, що вони становлять реальну загрозу для благополуччя дітей. У даній справі такі ризики позивачем не доведені. Простої бездіяльності з боку батьків недостатньо для того, щоб зробити висновок про наявність виняткових обставин, за яких можливо позбавити їх батьківських прав.
За обставинами даної справи не доведено необхідності для застосування такої виключної міри як позбавлення відповідачів батьківських прав. Позбавлення відповідачів батьківських прав не спрямоване на забезпечення реальних інтересів дітей. Найкращим інтересам дитини відповідатиме збереження зв`язку з батьками, що, у разі задоволення позову, буде ускладнено.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що свідоме і тривале нехтування відповідачами своїми батьківськими обов`язками щодо дітей є наслідком їх винної поведінки.
Тому враховуючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, суд дійшов висновку, що залишення дітей з батьками в даному випадку, зважаючи в тому числі на неналежні умови проживання в будинку, є небезпечним для їх здоров`я і морального виховання, відтак наявні підстави для відібрання дітей у батьків без позбавлення їх батьківських прав.
Такий спосіб захисту прав дитини найбільше відповідає інтересам дітей в даному випадку.
При цьому суд зазначає, що відібрання дітей у відповідачів та їх перебування у закладі, визначеному органом опіки та піклування, буде відповідати інтересам дітей і його слід здійснити без визначення конкретного терміну. Цей спосіб надасть можливість збереження сімейних стосунків між батьками та дітьми, та не позбавить відповідачів права в подальшому ставити питання про повернення дітей, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню.
Таке рішення суду узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 01 липня 2020 року (справа №755/11989/18, провадження № 61-2222св20).
Відповідно до частин 1, 2 статті 27 Конвенції про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
У нормі ст. 180 СК України встановлено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Положенням ч. 2 ст. 182 СК України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
При задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину (ч. 4 ст. 170 СК України).
З наведеного вбачаються підстави для стягнення аліментів із відповідачів на дітей.
Аліменти слід присудити у твердій грошовій сумі та у частці від доходу відповідно до позовної вимоги органу опіки та піклування. При визначенні розміру стягнення аліментів суд враховує, що даних щодо наявності у відповідачів інших утриманців не має. Обов`язок утримувати дітей покладено на обох батьків. Також суд приймає до уваги нормативно встановлену величину прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» визначено прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років в розмірі 3196,00 гривень).
При визначенні розміру аліментів суд бере до уваги, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є особами працездатного віку, офіційно не працевлаштовані. ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності та по втраті годувальника. Інших обставин, що істотним чином впливають на розмір аліментів судом не встановлено.
Тому, виходячи з інтересів дітей, необхідно присудити до стягнення із ОСОБА_2 аліменти у розмірі частини всіх видів доходів на кожну дитину щомісячно та із ОСОБА_1 аліменти в розмірі по 1598,00 гривень на кожну дитину щомісячно, які слід перерахувати на розрахункові рахунки, відкриті на ім`я дітей в Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України» або на користь тих осіб чи установ, яким будуть передані діти.
Таким чином, аналізуючи наведені докази та даючи їм оцінку у співвідношенні із діючим законодавством, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про позбавлення батьківських прав підлягають задоволенню частково.
Щодо судових витрат у справі
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в абзаці 2 п. 36 постанови від 17 жовтня 2014 року №10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» орієнтує суди на наступне: якщо вимогу пропорційності розподілу судових витрат при частковому задоволенні позову точно визначити неможливо (наприклад, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.
Зважаючи, що судом задоволено позовні вимоги частково, то судовий збір, сплачений при поданні даної позовної заяви, покладається на сторони порівну.
Разом з тим, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи, а тому звільнена від сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відтак, судові витрати у справі, які підлягають стягненню з відповідачки ОСОБА_2 слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 150, 155, 164, 165 СК України, ст. 4, 13, 77-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Органу опіки та піклування - Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей - задовольнити частково.
Відібрати у ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відібрати у ОСОБА_1 без позбавлення батьківських прав дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Передати дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , органу опіки та піклування Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області для вирішення питання подальшого їх влаштування.
Стягувати з ОСОБА_2 аліменти на дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі частини всіх видів доходів на кожну дитину, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, шляхом перерахування коштів на розрахункові рахунки, відкриті на ім`я дітей в Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», або на користь тих осіб чи установ, яким будуть передані діти, починаючи з 23 липня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття.
Стягувати з ОСОБА_1 аліменти на дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 1598 (одна тисяча п`ятсот дев`яносто вісім) гривень на кожну дитину, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, шляхом перерахування коштів на розрахункові рахунки, відкриті на ім`я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», або на користь тих осіб чи установ, яким будуть передані діти, починаючи з 23 липня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття.
Рішення в частині стягнення суми аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Органу опіки та піклування - Мар`янівської селищної ради Луцького району Волинської області 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Орган опіки та піклування - Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області, адреса місцезнаходження: селище Мар`янівка, вулиця Незалежності, 26 Луцького району Волинської області, ЄДРПОУ 04334933;
відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 .
Повний текст рішення складено 09 квітня 2025 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Яремчук С.М.
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 14.04.2025 |
Номер документу | 126467921 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Яремчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні