Справа № 168/253/25
Провадження № 2/168/145/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2025 року Старовижівський районний суд Волинської області в складі
головуючого - судді Хаврони О.Й.,
з участю: секретаря Островерхої Т.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в селищі Стара Вижівка в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубечненської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно. Вказуючи, що право на спадкування не реалізував через збіг тяжких обставин у його житті, просить визначити йому додатковий строк два місяці для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_1 .
У підготовче засідання позивач не з`явився, представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності і без участі позивача, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Дубечненської сільської ради у підготовче засідання не з`явився, подав заяву, в якій вказує, що не заперечує проти вирішення справи на користь позивача за умови достатніх правових підстав та просить справу розглядати за відсутності представника сільської ради.
Враховуючи, що в підготовче засідання всі учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Ч.3 ст.200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. За змістом ч.1 ст.206ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Ст.1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Ч.3 ст.1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Яревище Ковельського району Волинської області і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно (а.с. 10).
Відповідно до довідки Дубечненської сільської ради Ковельського району № 168 від 12.02.2025 року ОСОБА_2 був зареєстрований та постійно проживав у АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 проживав один (а.с.18).
Родинні відносини між ОСОБА_2 та позивачем ОСОБА_1 підтверджуються відповідним свідоцтвом про народження (а.с. 12), з якого видно, що позивач є сином ОСОБА_2 і в контексті положень ст.1261 ЦК України належить до спадкоємців за законом першої черги.
На час смерті ОСОБА_2 позивач разом із ним не проживав, а тому для прийняття спадщини після його смерті відповідно до вимог ст.ст. 1269, 1270 ЦК України останній у шестимісячний строк зобов`язаний був подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкових реєстрів спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, ніхто із спадкоємців із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріуса не звертався, заповіт від його імені не посвідчувався (а.с. 18, 41-43).
Звертаючись до суду із цим позовом, позивач покликається на те, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є наявність у нього проблем зі здоров`ям, смерть близьких родичів, коронавірусної інфекції, початок військової агресії рф проти України та введення воєнного стану на території України, у зв`язку з чим він з об`єктивних причин не подав у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини після смерті батька.
Виходячи з положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожному гарантується право на справедливий суд, яке включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права. Захистити свої права позивач може лише в шляхом звернення до суду. У ході розгляду справи встановлено, що шестимісячний строк подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач пропустив з наведених вище причин. За таких обставин наданням позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини буде доцільним, а також при цьому буде дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства.
Суд приходить до висновку, що причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними, а тому з метою захисту права позивача на спадкування позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 200, 206, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник позивача: ОСОБА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Дубечненська сільська рада, адреса місця знаходження: вул. Незалежності, 20, с.Дубечне, Ковельський район, Волинська область, код за ЄДРПОУ 04332940.
Повне судове рішення складене 08.04.2025 року.
Суддя О. Й. Хаврона
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 11.04.2025 |
Номер документу | 126468194 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Хаврона О. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні