Ухвала
від 08.04.2025 по справі 356/264/25
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

Номер провадження 2-о/356/17/25

Справа № 356/264/25

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.04.2025 суддя Березанського міського суду Київської області Капшученко І. О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , виконавчий комітет (як орган опіки та піклування) Березанської міської ради Київської області про усиновлення неповнолітньої дитини

В С Т А Н О В И В:

До Березанського міського суду Київської області надійшла вказана вище заява про усиновлення неповнолітньої дитини.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Вивчивши матеріали поданої заяви, суд прийшов до висновку про те, що вона підлягає залишенню без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам ст.ст. 175, 177, 311 ЦПК України.

Так, за ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 311 ЦПК України заява про усиновлення дитини повинна містити, зокрема, ім`я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім`я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров`я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір`ю або батьком дитини. До заяви про усиновлення дитини також мають бути додані інші документи, визначені законом.

У відповідності до положень п.п. 2, 8-9 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Так, згідно ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб, які є спеціальними суб`єктами цього виду провадження та відповідно до ч. 2 ст. 42 ЦПК України мають процесуальний статус учасників справи.

Так, за змістом ч. 1 ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати.

З матеріалів справи вбачається, що малолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про усиновлення якого подано заяву, на момент звернення до суду виповнилось повних 10 років, в матеріалах міститься його письмова згода на усиновлення, отже, за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення та розгляд справи має відбуватись за його обов`язковою участю.

Також з урахуванням вимоги заявника про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження дитини, рішення у даній справі може також вплинути на права та обов`язки відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Всупереч вказаному, заявником при зверненні до суду не зазначено належного кола заінтересованих осіб, які повинні брати участь у розгляді даної справи.

Окрім того, статтею 28 ЦК України встановлено, що фізична особа набуває прав та обов`язків і здійснює їх під своїм ім`ям. Ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім`я фізичній особі надається відповідно до закону.

Як вбачається зі змісту поданої заяви, заявником у даній справі зазначено ОСОБА_1 , заінтересованою особою ОСОБА_2 .

При цьому, у прохальній частині заяви заявник просить визнати ОСОБА_1 усиновлювачем неповнолітньої дитини, а також внести до актового запису про народження зміни та зазначити прізвище дитини « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Водночас, з доданих до заяви матеріалів, зокрема, копій паспортів № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 вбачається, що прізвище заявника та вказаної заінтересованої особи « ОСОБА_1 ».

Згідно з ч.ч. 1-6 ст. 217 ЦПК України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

У відповідності до свідоцтва про народження № НОМЕР_3 виданого 30.09.2014 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраціної служби Березанського міського управління юстиції у Київській області, батьками ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

Заявником не залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи біологічного батька дитини, яку має намір усиновити заявник, що є порушенням процесуального порядку та свідчитиме про розгляд справи без залучення всіх заінтересованих осіб, окрім того, рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки біологічного батька.

Також статтею 310 ЦПК України встановлено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Разом з тим, заявником при зверненні до суду до поданої заяви не долучено жодних належних доказів на підтвердження підсудності даної справи Березанському міському суду Київської області.

Також всупереч вимогам п.п. 8-9 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заявником у заяві не зазначено щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, а також відсутній попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Окрім того, відповідно до частини четвертої статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Як вбачається з прохальної частини поданої заяви, при зверненні до суду з позовом заявником заявлено дві самостійні вимоги немайнового характеру, а саме: 1) визнання усиновлювачем та 2) внесення змін до актового запису про народження.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі, коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», чинного на момент звернення до суду з позовом, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 установлено в розмірі 3 028 грн. Таким чином, на момент звернення до суду із заявою розмір судового збору, який підлягає сплаті заявником з кожної вимоги становить по 0,2 х 3 028,00 грн. = 605,60 грн., всього з двох вимог немайнового характеру 1 211,20 грн.

Разом з тим, заявником при зверненні до суду з заявою не долучено документу який підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, що унеможливлює відкриття провадження у справі.

За таких обставин, заявнику привести подану заяву у відповідність до вимог чинного законодавства, а також уточнити коло всіх заінтересованих осіб, чиї права та інтереси стосуватимуться розгляду даної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що заяву слід залишити без руху, надавши заявнику термін для усунення недоліків.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 174, 175, 177, 185, 293-294, 311 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , виконавчий комітет (як орган опіки та піклування) Березанської міської ради Київської області про усиновлення неповнолітньої дитини - залишити без руху, надавши заявнику строк в 5 (п`ять) днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків.

Роз`яснити заявнику, що в разі невиконання ухвали суду заява буде вважатися неподаною та повернута.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя: І. О. Капшученко

СудБерезанський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.04.2025
Оприлюднено11.04.2025
Номер документу126469242
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —356/264/25

Ухвала від 22.04.2025

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Капшученко І. О.

Ухвала від 08.04.2025

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Капшученко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні