Рішення
від 08.04.2025 по справі 603/143/25
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/143/25

Провадження №2/603/125/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2025 року м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:

головуючого суддіГудкова Ю. Г.,

секретар судового засіданняСандалюк О. В.,

за відсутності учасників справи,

розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Монастириської міської ради про визнання права на завершення процедури приватизації у порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Андрусенко І. Я., звернулася до суду із позовом до Монастириської міської ради про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки у порядку спадкування.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що після смерті її тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 0,60 га для ведення підсобного господарства, яка була передана останній у приватну власність рішенням п`ятнадцятої сесії двадцять першого скликання Горожанської сільської Ради народних депутатів Монастириського району Тернопільської області від 02.04.1994 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадян». Вона прийняла вищевказану спадщину, оскільки є спадкоємцем ОСОБА_2 за заповітом та на момент відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем, проте не може отримати у нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину у зв`язку із тим, що ОСОБА_2 не розробила технічну документацію та не зареєструвала право власності на зазначену земельну ділянку. Зогляду на наведені обставини просить позов задовольнити.

Ухвалою Монастириського районного суду Тернопільської області від 21.03.2025 року задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів по справі та витребувано в Монастириської державної нотаріальної контори інформацію про те, чи заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Андрусенко І. Я. у підготовче засідання не з`явилися, проте представник позивача разом із позовом заявив клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.

Представник відповідача Монастириської міської ради у підготовче засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву просить розглянути справу за його відсутності. З обставинами, викладеними у позовній заяві, погоджується.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого судового засідання відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.

Судом установлено такі обставини.

Відповідно до архівного витягу із протоколу п`ятнадцятої сесії двадцять першого скликання Горожанської сільської Ради народних депутатів Монастириського району Тернопільської області від 02.04.1994 року рішенням Горожанської сільської Ради народних депутатів Монастириського району Тернопільської від 02.04.1994 року «Про передачу земельних ділянок в приватну власність громадян» ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку для ведення підсобного господарства площею 0,60 га, а також земельну ділянку для будівництва і обслуговування будівель площею 0,25 га.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01.08.2006 року.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 19.11.2001 року секретарем Горожанської сільської ради Томкевич Г. Й. (зареєстрований в реєстрі за № 218), відповідно до якого заповіла усе належне їй майно ОСОБА_1 .

Зі змісту довідки № 623 від 02.10.2018 року, виданої виконкомом Горожанської сільської ради, видно, що позивач ОСОБА_1 з 01.01.2005року проживала разом зі своєю тіткою ОСОБА_2 в с. Горожанка Монастириського району Тернопільської області та вела разом із нею спільне господарство до дня смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підтвердження того, що ОСОБА_1 з 01.01.2005року проживала разом зі своєю тіткою ОСОБА_2 , до позовної заяви також долучено копію акта опиту свідків № 258 від 02.10.2018 року, складеного комісією у складі сільського голови ОСОБА_3 , депутата сільської ради Підкамінецького Б. Л., жителів с. Горожанка ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Рішенням Монастириського районного суду Тернопільської області від 07.06.2019 року (справа № 603/163/19), яке набрало законної сили 09.07.2019 року, задоволено позов ОСОБА_1 та визнано за нею право власності на спадкове майно за заповітом, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на: житловий будинок з надвірними будівлями, що за адресою: АДРЕСА_1 ; земельні ділянки площею 0,97 га, 0,67 га та 0,05 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії ТР № 017341.

Згідно з відповіддю державного нотаріуса Монастириської державної нотаріальної контори № 167/01-16 від 02.04.2025 року після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкової справи не заведено.

Інформаційним листом завідувача Монастириської державної нотаріальної контори Войташека В. І. № 125/01-16 від 12.03.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 0,60 га для ведення особистого підсобного господарства, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 за життя не розробила технічну документацію та не зареєструвала право власності на вказану земельну ділянку.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з таких підстав.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).

В абз. 2 п. 1 Перехідних положень ЗК України встановлено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації.

Аналогічний за змістом висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц.

Про те, що до складу спадщини входить право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочав за життя у встановленому порядку та не завершив у зв`язку зі смертю, Верховний Суд також вказав, зокрема, у постанові від 23.11.2022 року у справі № 752/1229/21.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У ч. 1 ст. 1235 ЦК України встановлено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши та проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є підставним і таким, що підлягає задоволенню. Встановлено, що рішенням п`ятнадцятої сесії двадцять першого скликання Горожанської сільської Ради народних депутатів Монастириського району Тернопільської області від 02.04.1994 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадян» ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,60 га для ведення підсобного господарства. ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя не завершила процес приватизації та не зареєструвала право власності на зазначену земельну ділянку. Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 за заповітом, спадщину прийняла. Дані про спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку у спадщині відсутні.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити та визнати за нею право на завершення процедури приватизації вищевказаної земельної ділянки у порядку спадкування.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 200, 206, 259, 263, 265, 268, 273, 315, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1223, 1235, 1241, 1268, 1296 ЦК України, ст. ст. 116, 125 ЗК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Монастириської міської ради про визнання права на завершення процедури приватизації у порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на завершення процедури приватизації земельної ділянки площею 0,60 га для ведення підсобного господарства, переданої у приватну власність ОСОБА_2 рішенням п`ятнадцятої сесії двадцять першого скликання Горожанської сільської Ради народних депутатів Монастириського району Тернопільської області від 02.04.1994 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадян», у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Монастириська міська рада, місцезнаходження: вул. Шевченка, 19, м.Монастириська Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058433.

Головуючий суддя Ю. Г. Гудкова

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення08.04.2025
Оприлюднено11.04.2025
Номер документу126476587
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —603/143/25

Рішення від 08.04.2025

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

Ухвала від 21.03.2025

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні