Справа № 420/27217/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Одеського державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 , про стягнення витрат, пов`язаних з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ в сумі 73116,68 грн,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Одеського державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд:
- стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , остання відома реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов`язані з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ, в сумі 73 116, 68 грн. (сімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят вісім копійок) на користь Одеського державного університету внутрішніх справ ЄДРПОУ 08571570, 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 1, р/р UA828201720313251004201000570).
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що відповідача у 2019 році було зараховано на навчання до Одеського державного університету внутрішніх справ, присвоєно йому первинне звання рядовий поліції, про що укладено відповідний Контракт, предметом якого є підготовка за державним замовленням на денній формі навчання. Умовами Контракту також передбачалось, що у разі його дострокового розірвання, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції через хворобу або скорочення штатів, особа зобов`язується відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України, в особі Виконавця (ОДУВС), витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до пункту 4 статті 74 Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач зауважує, що ним виконано свої зобов`язання за вказаним контрактом - відповідач здобув освіту, та згідно наказу ОДУВС від 29.06.2022 №181 о/с був переведений для подальшого проходження служби в розпорядження Національної поліції України (за власним бажанням). Під час навчання відповідача - ОСОБА_1 , позивачем здійснювались фактичні витрати бюджетних коштів на його утримання, сума таких витрат становить 73116,68 грн. Однак, як стало відомо ОДУВС з листа т.в.о. начальника ГУНП в Одеській області від 25.06.2024 №9/9437, наказом ГУНП в Одеській області від 25.06.2024 №950 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби за власним бажанням. Таким чином, відповідач не відпрацював трьох років після закінчення ОДУВС, а тому зобов`язаний відшкодувати витрати, пов`язані з його утриманням у вищому навчальному закладі. Для забезпечення відповідачу можливості відшкодувати витрати у добровільному порядку, позивачем складено повідомлення на відшкодування відповідних витрат, яке направлено на адресу відповідача. Однак відповідач не виконав свого обов`язку щодо відшкодування витрат на його утримання під час навчання, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 25.11.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що адреса місця реєстрації відповідача у справі: вул.Миколи Куліша, 35, м.Каховка, Херсонська область.
В розділі ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (із змінами та доповненнями), серед територій України тимчасово окупованих російською федерацією вказана також Каховська міська територіальна громада Херсонської області (дата початку тимчасової окупації 24.02.2022).
Станом на момент вирішення спору, територія Каховської міської територіальної громади залишається тимчасово окупованою.
В свою чергу, згідно з п.20 пункту 1 Перехідних положень КАС України, особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».
Частиною 1 статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справ.
Відповідно до вказаних норм та частини першої статті 130 КАС України судом 09.12.2024 було опубліковано оголошення про розгляд адміністративної справи №420/27217/24. З моменту опублікуванням вказаного оголошення відповідач не подав до суду відзив на позовну заяву.
Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Згідно додатку 2 до Порядку формування та ведення особових справ поліцейських (пп.1 п.1 розділу ІІ) «Послужний список» ОСОБА_1 (спеціальний жетон №0156227), згідно наказу ОДУВС від 15.08.2019 №256 о/с, відповідача було зараховано курсантом до Одеського державного університету внутрішніх справ, присвоєно первинне спеціальне звання «рядовий поліції».
30.08.2019 Одеський державний університет внутрішніх справ (Виконавець) з однієї сторони, Головне управління Національної поліції в (у) Херсонській області (Замовник) з другої сторони та рядовий поліції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Особа) з третьої сторони, уклали Контракт №К-335/19 Про здобуття освіти в Одеському державному університеті внутрішніх справ щодо підготовки за державним замовленням на денній формі навчання здобувача ступеня вищої освіти бакалавра за спеціальністю Право.
За умовами п.2.3 (пп. 2.3.1, 2.3.4, 2.3.5) Контракту, Особа зобов`язується: виконати в повному обсязі освітньо-професійну програму підготовки для здобуття освіти ступеня бакалавр; після закінчення навчання прибути до місця призначення в строк, визначений у направленні на роботу, приступити до виконання службових обов`язків за відповідною посадою. У разі дострокового розірвання Контракту, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції через хворобу або скорочення штатів, відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України, в особі Виконавця, витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до пункту 4 статті 74 Закону України Про Національну поліцію.
Також, з наявного у справі послужного списку відповідача вбачається, що згідно наказу ОДУВС від 29.06.2022 №181 о/с, ОСОБА_1 було переведено для подальшого служби в розпорядження Національної поліції України (за власним бажанням).
Згідно наказу НПУ від 14.07.2022 №949 о/с, рапорту ОСОБА_1 , наказом ГУНП №1334 о/с від 03.08.2022, призначено відрядженого для подальшого проходження служби до національної поліції України поліцейським логістики відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1.
Згідно витягу із наказу начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.06.2024 №950 о/с «По особовому складу», наказано:
- відповідно до Закону України Про Національну поліцію, звільнити зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням), рядового поліції ОСОБА_1 (0156227), поліцейського логістики відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, 25 червня 2024 року, установивши щомісячну премію за червень 2024 року в розмірі 472,24%. Відрахувати з грошового забезпечення за 01 добу надмірно нарахованої щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік.
- виплатити грошову компенсацію за 15 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік.
- визначити, що вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років складає 04 років 10 місяців 10 днів.
- сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 1495 гривень 65 копійок.
Підстави: рапорт ОСОБА_2 від 07 червня 2024 року та довідка УЛМТЗ ГУНП в Одеській області від 19 червня 2024 року №86 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився.
Листом від 25.06.2024 №9/9437 Управління кадрового забезпечення ГУ НП в Одеській області, ректору ОДУВС повідомлено про прийняття вищевказаного наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.06.2024 №950 о/с «По особовому складу» про звільнення відповідача зі служби в поліції, з огляду на що та з метою виконання вимог постанови КМ України від 12.04.2017 №261 «Про затвердження Порядку відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанови Кабінету Міністрів України» також надіслані відповідні матеріали стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до розрахунку фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 в Одеському державному університету внутрішніх справ за період навчання з 15.08.2019 р. по 07.07.2022 р., усього видатки складають 73116,68 грн, в т.ч.: грошове забезпечення військовослужбовців (код 2112) 38650,34 грн; предмети, матеріали, обладнання ті інвентар (код 2210) 6110,53 грн; продукти харчування (код 2230) 19961,35 грн; оплата теплопостачання (код 2271) 3146,26 грн; оплата водопостачання (код 2272) 2196,55 грн; оплата електроенергії (код 2273) 3051,65 грн.
Указані суми підтверджуються також наявними у справі розрахунком вартості комунальних послуг та харчування за період навчання з 15.08.2019 по 07.07.2022 курсанта ОСОБА_1 , довідкою про витрати від 24.06.2024 на виплату грошового забезпечення, довідкою про забезпечення речовим майном.
Крім того, як свідчать матеріали справи, 25.06.2024 Головним управлінням НП в Одеській області складено повідомлення №9/7426 про зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням в навчальному закладі, яке відповідач отримав, про що свідчить його власноручний підпис на цьому повідомленні.
Втім, добровільного переказу коштів на розрахунковий рахунок позивача в рахунок існуючої заборгованості відповідач не здійснив, що стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України гарантується рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі-Закон № 580).
Порядок підготовка поліцейських у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання визначений статтею 74 цього Закону, за приписами якої, до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, можуть бути зараховані громадяни України, яким станом на 31 грудня року вступу виповниться 17 років.
Підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Розподіл випускників вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, які навчаються на денній формі навчання за державним замовленням, здійснюється комісіями з персонального розподілу з урахуванням інтересів служби відповідно до набутої випускником кваліфікації, спеціальності та спеціалізації.
Особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
12.04.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 261, якою затвердив Порядок відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі-Порядок № 261), який визначає механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням (далі-особи) у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі вищі навчальні заклади), витрат, пов`язаних з їх утриманням у таких закладах (далі витрати), у разі:
- дострокового розірвання контракту про здобуття освіти (далі контракт) з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в Національній поліції (далі поліція) через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
- звільнення із служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в поліції через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів (п. 1 Порядку № 261).
В силу приписів п. 2-8 Порядку, витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Типову форму контракту затверджує МВС.
Відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло-, водопостачання, водовідведення, електроенергія). Розрахунок витрат на утримання осіб (грошове, продовольче, речове та медичне забезпечення) у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до встановлених норм за їх фактичною вартістю. Розрахунок комунальних послуг та спожитих енергоносіїв здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному вищому навчальному закладі на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі. Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для населення і діють у місцевості, в якій розташований вищий навчальний заклад, у відповідному навчальному році. На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи.
Витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання.
Після видання наказу про звільнення (відрахування з вищого навчального закладу) особи керівник органу поліції (вищого навчального закладу) або за його дорученням інша посадова особа видає зазначеній особі під підпис повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати МВС витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів. Таке повідомлення може бути надіслано особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи. У разі звільнення особи до відпрацювання нею трьох років після закінчення вищого навчального закладу орган поліції, в якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це вищому навчальному закладу, в якому особа навчалася.
Особа має право здійснити відшкодування витрат з розстроченням платежу до одного року. У такому випадку особа укладає з вищим навчальним закладом, у якому вона навчалася, договір у письмовій формі, де зазначаються строки та розміри платежів. Примірна форма договору затверджується МВС.
Сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису МВС.
У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, а також у разі порушення особою умов договору, укладеного відповідно до пункту 6 цього Порядку, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку. Претензійно-позовну діяльність провадить вищий навчальний заклад, у якому навчалася особа.
Як було встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач закінчив навчання в ОДУВС, після чого був переведений для подальшого проходження служби в розпорядження НП України (за власним бажанням) де мав відпрацювати три роки.
Однак, наказом ГУНП в Одеській області від 25.06.2024 №950 о/с «По особовому складу», рядового поліції ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліції» за власним бажанням.
Отже, відповідач не відпрацював трьох років.
При цьому, умовами Контракту, укладеного відповідачем з Одеським державним університетом внутрішніх справ та ГУНП в Херсонській області передбачалось, що у разі зокрема дострокового його розірвання, а також звільнення зі служби в поліції в період навчання та протягом трьох років після закінчення навчання, відповідач зобов`язувався відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України фактичні витрати, пов`язані з його утриманням у навчальному закладі.
Суд наголошує, що курсанти, які навчаються в Одеському державному університеті внутрішніх справ за державним замовленням, як у випадку з відповідачем, перебувають на повному державному забезпечені. Кошти, які витрачаються на їх навчання є державними (бюджетними).
Згідно з проведеним відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку розрахунком фактичних витрат №43 від 26.06.2024, пов`язаних із утриманням курсанта ОСОБА_1 , на його утримання було витрачено загалом 73116,68 грн., про необхідність відшкодування яких відповідач отримав відповідне повідомлення.
Разом з тим, будучи обізнаним про необхідність відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, у загальній сумі 73116,68 грн, відповідач витрати не відшкодував.
З урахуванням викладеного вище, відповідач має відшкодувати Одеському державному університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з її утриманням у вищому навчальному закладі.
Доказів того, що відповідач відшкодував витрати, пов`язані з його утриманням під час навчання у вищому навчальному закладі, або розпочав їх відшкодування, до суду не надано, а тому суд дійшов до висновку, що ці витрати підлягають стягненню з нього в судовому порядку, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати не розподіляються в силу приписів ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов Одеського державного університету внутрішніх справ України задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 витрати, пов`язані з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ, в сумі 73 116, 68 грн. (сімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят вісім копійок) на користь Одеського державного університету внутрішніх справ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Одеський державний університет внутрішніх справ України, код ЄДРПОУ 08571570, адреса: вул.Успенська,1, м.Одеса, 65014.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 11.04.2025 |
Номер документу | 126482070 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері освіти, науки, культури та спорту |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Хлімоненкова М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні