09.04.2025
ЄУН 337/921/25
2/337/864/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2025 рокуХортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючої судді Калугіної Г.Б.,
за участі секретаря Волошина Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , до Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, адреса: м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 206, заінтересовані особи: Приватний нотаріусЗапорізькогоміськогонотаріальногоокругуКорнієнкоЯнаСтаніславівна, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка, буд. 15, прим. 69, Житлово-будівельний кооператив «Тітан 11», адреса: м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд. 15-А, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
24.02.2025 до суду надійшов позов ОСОБА_1 до відповідача Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, заінтересовані особи: приватний нотаріус ЗМНО Корнієнко Я.С., ЖБК «Тітан 11», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки ОСОБА_2 , про що 17 червня 2024 року складено відповідний актовий запис № 573. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та земельна ділянка площею 5.0185 га, яка розташована у Нікопольському районі Дніпропетровської області (державний акт Серія ДП № 117224). Заповіту батько не залишив, а спадкоємцями за законом є позивачка та її рідна сестра ОСОБА_3 . Спілкування з батьком не мало постійного характеру. Після розірвання шлюбу батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_2 у 1996 році, ОСОБА_2 став проживати з іншою жінкою у АДРЕСА_3 . У 2017 році після смерті цієї жінки, проживав у знайомих в тому же районі, по АДРЕСА_4 . На пропозицію позивачки переїхати до неї, батько відмовився. Останні роки спілкувалась з батьком тільки позивачка, зі значними часовими проміжками у три-чотири місяці. І вже на початку грудня дізналась про смерть батька. Із розмови зі знайомими батька дізналася, що вони хотіли повідомити про це позивачці, але в них був відсутній мій номер телефону. Дізнавшись про смерть батька, позивачка одразу повідомила про це своїй сестрі ОСОБА_3 . В розмові вони дійшли згоди, що сестра позивачки ОСОБА_3 не претендує на спадщину і подавати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса не буде. Так як в даній квартирі, за спільною згодою, вже давно проживає та зареєстрований син позивачки - ОСОБА_5 зі своєю сім`єю. Після цього, позивачка звернулася до приймальні Приватного нотаріуса Корнієнко Яни Станіславовни Запорізького нотаріального округу, де їй було призначено час прийому нотаріуса на 15 годину 00 хвилин 12 грудня 2024 року, стосовно прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , але позивачка не змогла прибути на вказану дату до нотаріуса через хворобу. З лютого вона знову звернулася до Приватного нотаріуса Корнієнко Яни Станіславовни Запорізького нотаріального округу, де їй надали роз`яснення щодо пропущення строку про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Просить суд, визначити додатковий строк для подачі ОСОБА_1 , до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом яка відкрилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , терміном в два місяці.
Ухвалою суду від 25.02.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, заінтересовані особи: приватний нотаріус ЗМНО Корнієнко Я.С., та ЖБК «Тітан 11», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 20.03.2025 було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не прибула, подала заяву, в якій просила провести судове засідання у відсутність сторони позивача.
Представник відповідача Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, просить вирішити справу на розсуд суду.
Заінтересована особа Приватний нотаріусЗапорізького міськогонотаріального округуКорнієнко Я.С. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник заінтересованої особи Житлово-будівельного кооперативу «Тітан 11» в судове засідання не прибув за невідомими причинами, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд вважає можливим провести засідання у відсутність сторін.
У зв`язку із неявкою в судове засідання сторін, відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого пристрою не здійснювалося.
Судом в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до ч. 2ст. 124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
У відповідності з п. 1 ст. Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої УкраїноюЗаконом України №475/97-ВР від 17.07.1997, яка відповідно дост. 9 Конституції Україниє частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно дост. 55 Конституції Україникожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зіст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст.ст.12,13 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справ або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим 16.03.1972 року Жовтневим відділом РАЦС м. Запоріжжя (арк. 5).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 17.06.2024 року Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (арк. 11).
Після смерті батька позивачки відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме - квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (арк. 19-30) та земельна ділянка площею 5.0185 га, кадастровий номер 12:229:810:00:01:012:0012, яка розташована у Дмитрівській сільській раді Нікопольського району Дніпропетровської області (державний акт Серія ДП № 117224 від 21.01.2005) (арк. 31).
Позивачка звернулася до приймальні Приватного нотаріуса Корнієнко Яни Станіславовни Запорізького нотаріального округу, де їй було призначено час прийому нотаріуса на 15 годину 00 хвилин 12 грудня 2024 року, стосовно прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2
09.12.2024 року позивачка захворіла, через що не змогла з`явитись на вказану дату до приватного нотаріуса, що підтверджується довідками лікаря ОСОБА_6 від 12.12.2024 та від 16.12.2024 (арк. 15-16).
В лютому позивачка знову звернулася до Приватного нотаріуса Корнієнко Яни Станіславовни Запорізького нотаріального округу, де їй надали роз`яснення щодо пропущення строку про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини (арк.13).
Таким чином, шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , сплинув 16.12.2024.
Згідност. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п.п. 3.17 п. 3 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України спадкоємець, якому за рішенням суду встановлено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, повинен у межах установленого судом строку прийняти спадщину шляхом подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви.
Зазначені вище норми, які встановлюють строк спадкоємцям для прийняття спадщини та наслідки пропуску такого строку, роз`яснено позивачці у постанові про відмову у вчинені нотаріальних дій, приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Корнієнко Я.С. (арк. 13).
Пунктом 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено: «Відповідно дост.1272ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост.1270ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змістуст. 1272 ЦКУкраїни позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленомуст.1269ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст.1268, статей1296-1299ЦК України.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також врахувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.»
Відповідно до пункту 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику в справах про спадкування»: «Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272ЦК України.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленомустаттею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.».
Згідно із ч. 1ст. 95 Цивільного процесуального кодексу Україниписьмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно достатті 76 Цивільного процесуального кодексу України:
1. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
2. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1ст. 77 Цивільного процесуального кодексу Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст. 81 ЦПК Українидокази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважних причин, з огляду на те, що вона не могла за станом здоров`я з`явитись на вказану дату до нотаріуса що підтверджується медичними довідками від 12.12.2024 та 16.12.2024.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.1270,1272 ЦК України,Постановою Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», ст.ст.13,81,258-259,263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, заінтересовані особи: Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Корнієнко Яна Станіславівна, Житлово-будівельний кооператив «Тітан 11», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, - в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.Б. Калугіна
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 11.04.2025 |
Номер документу | 126491423 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Калугіна Г. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні