Рішення
від 10.04.2025 по справі 556/3682/24
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/3682/24

Номер провадження 2/556/318/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.04.2025 Володимирецький районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Котик Л.О.,

при секретарі Соловей Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Володимирець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно.

Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 . На день смерті останньої, разом із нею спільно проживали та були зареєстровані позивачка та співмешканець ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер вітчим позивачки - ОСОБА_3 ..

Після його смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3,83 га, які знаходяться на території Ромейківської (нині Полицької) сільської ради Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області.

Заповіт відсутній.

На день смерті ОСОБА_3 , спільно з ним проживала та була зареєстрована ОСОБА_1 , а тому вважається такою, що прийняла спадщину у встановленому законом порядку.

Спадкова справа після його смерті не заведена.

Оформити право власності на вищевказану земельну ділянку позивачка не може, оскільки оригінал державного акту втрачено.

Окрім того, для спадкування за законом значення має встановлення факту спільного проживання однією сімєю із вітчимом ОСОБА_3 . Спадкову справу після його смерті не заведено, а щоб подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, заявниці необхідно встановити факт спільного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини більше п`яти років.

А тому даний факт необхідно встановити в судовому порядку.

На підставі наведеного просить встановити факт спільного проживання більше п`яти років із ОСОБА_3 однією сім`єю та визнати за нею право власності на спадкове майно, оскільки підтвердити свої спадкові права, окрім як в судовому порядку, не може.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду Рівненської області в 26 грудня 2024 року.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 27 грудня 2024 року відкрито провадження в справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 29 січня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання позивачка не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги визнає повністю.

Належним чином повідомлений представник Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області в судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив.

Згідно п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступних підстав.

Щодо встановлення факту спільного проживання однією сім`єю, то судом встановлено наступне:

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 .

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження позивачки, де в графі мати записана - ОСОБА_2 ; свідоцтвом про укладення шлюбу, серії НОМЕР_2 , де вказано дівоче прізвище позивачки - ОСОБА_4 .

На час смерті ОСОБА_2 , разом із нею спільно проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 : її дочка - ОСОБА_1 , співмешканець ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , що підтверджується довідками №22, №23 від 23.12.2024, виданими старостою села Ромейки Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер вітчим позивачки - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_3 .

На час смерті ОСОБА_3 , спільно разом із ним проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , що підтверджується довідками №24 №25 від 23.12.2024 року, виданими старостою села Ромейки Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області.

Згідно довідки №16 від 13.03.2025, виданої старостою села Ромейки Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області, на день смерті ОСОБА_3 , спільно проживала з ним однією сім"єю і вела спільне господарство - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Підстава: погосподарські книги. Період проживання - з 01.01.2011.

Факт спільного проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_3 підтверджується також довідкою №26 від 23.12.2024, виданою старостою села Ромейки Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області, де зазначено,що ОСОБА_5 дійсно 24.01.2016 в с. Ромейки Володимирецького рйаону Рівненської області здійснила поховання померлого вітчима ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

За змістом частин другої-четвертої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

А як зазначено в пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Таким чином у судовому засіданні знайшов підтвердження факт постійного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 більше п"яти років до часу відкриття - ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщини після його смерті.

Що стосується позовної вимоги про визнання права власності, то судом встановлено наступне:

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер вітчим ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_4 .

На момент смерті ОСОБА_3 належали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3,83 га, які знаходяться на території Ромейківської (нині Полицької) сільської ради Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЗ №008122 від 27.06.2006.

Заповіт відсутній.

Згідно довідок №24 №25 від 23.12.2024, виданих старостою села Ромейки Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області, на час смерті ОСОБА_3 , спільно разом із ним проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 .

Згідно роз`яснення завідувача Володимирецької державної нотаріальної контори Рівненської області №1486/01-16 від 25.12.2024, відповідно до п.4.12 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012р. №295/5 (надалі - Порядок), свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

Відповідно до п.4.15 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012р. №295/5, свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно. ОСОБА_1 було надано копію Державного акту на право власності на земельні ділянки, серії ЯЗ №008122. На підставі вищевикладеного, пропонує для реалізації своїх спадкових прав, звернутись до суду з позовом про визнання права власності на вказані земельні ділянки, які належали померлому ОСОБА_3 , оскільки оригінал державного акту про право власності на земельні ділянки втрачено.

Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заведена, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру №80781486 від 09.04.2025.

У відповідності до статті 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Як зазначено в ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно із статтею 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця. Отже, позивач є власником спадкового майна.

Згідно от.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця.

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України передбачають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину.

Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно статті 78 ЗК України, право власності на землю - це право

володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі статтею 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки па підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно абзацу 17 п.2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Відтак, таким є відповідач у спорах про спадкування.

Отже, способом захисту прав та інтересів позивача у даному випадку є визнання за нею права власності на спірне нерухоме майно.

З урахуванням викладеного, суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку прийняла спадщину після смерті свого вітчима ОСОБА_3 , до складу якої входять вищезазначені земельні ділянки, а тому її позов до Полицької сільської ради Рівненської області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно слід задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 177, 178, 346, 328, 1216, 1217, 1223, 1233, 1268, 1297 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року №7, Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12 червня 2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", ст.ст. 4,6,8,10-13, 17-18, 30, 141, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Ромейки Володимирецького району Рівненської області, однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття - ІНФОРМАЦІЯ_7 спадщини після його смерті.

Визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_5 , право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 3,83 га, що розташовані на території Ромейківської (нині Полицької) сільської ради Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області, які належали ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на землю серія ЯЗ №008122, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 вітчима - ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5) розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуюча: Котик Л.О.

Учасники провадження:

Позивач - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 .

Відповідач - Полицька сільська рада Вараського району Рівненської області, місцезнаходження: с. Полиці, вул. Б. Хмельницького, 23 А, Вараський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 0438832.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.04.2025
Оприлюднено11.04.2025
Номер документу126494260
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —556/3682/24

Рішення від 10.04.2025

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 11.03.2025

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні