Справа № 569/6755/25
УХВАЛА
10 квітня 2025 року
Рівненський міський суд Рівненської області у складі судді О. Левчука, перевіривши матеріали по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Громадської організації Агенція журналістських розслідувань "Четверта влада" про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
07.04.2025 ОСОБА_1 подав до Рівненського міського суду Рівненської області цивільний позов до Громадської організації Агенція журналістських розслідувань "Четверта влада" у кримінальному провадженні №12023186010001943, у якому просить: зобов`язати Громадську організацію Агенція журналістських розслідувань "Четверта влада" видалити та знищити його персональні дані та його особисті фотографії у своїх публікаціях в соціальній мережі інтернет.
На обґрунтування позовної заяви вказує, що згідно ухвали Рівненського міського суду Рівненської області від 19.12.2023 Рівненським РУП ГУНП у Рівненській області було внесено відомості в ЄРДР та відкрита кримінальна справа №12023186010001943 за ознаками ч.1 ст.358, ч.1 ст. 182 КК України. 18 грудня 2024 року дізнавачем СД РУП ГУНП у Рівненській області Аржановою Ларисою Володимирівною він визнаний потерпілим.
Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 1 КПК України, порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Частина 1 ст. 61 КПК України передбачає, що цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила цивільний позов.
Тобто статус цивільного позивача виникає після пред`явлення особою цивільного позову в порядку, встановленому КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 61 КПК України, права та обов`язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Частина 1 ст.128 КПК України передбачає, що особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду залежить від стадії кримінального провадження. У випадку здійснення досудового розслідування цивільний позов має бути поданий до органу досудового розслідування, а при розгляді кримінального провадження судом по суті до суду, який здійснює розгляд кримінального провадження.
Суд, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому (ч. 1 ст. 129 КПК).
Слід вказати, що можливість пред`явити цивільний позов в порядку цивільного судочинства передбачена ч. 7 ст. 128 КПК України лише у випадку, якщо особа не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, або якщо цивільний позов у кримінальному провадженні був залишений без розгляду.
Таким чином цивільний позов потерпілого у кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування має бути пред`явлений органу досудового розслідування. КПК України не ставить право пред`явити позов в залежність від обставин пред`явлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Пунктом ч.1 ст.186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкриття провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи, що КПК України визначено порядок пред`явлення цивільного позову до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, то суд дійшов висновку, що поданий позов ОСОБА_1 до Громадської організації Агенція журналістських розслідувань "Четверта влада" про зобов`язання вчинити дії, підлягає розгляду в порядку кримінального судочинства, а тому у відкритті провадження у цій справі належить відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 186, 258, 259, 260, 353, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною ОСОБА_1 до Громадської організації Агенція журналістських розслідувань "Четверта влада" про зобов`язання вчинити дії.
Роз`яснити позивачу право звернення з цивільним позовом у порядку ст.128 КПК України до органу досудового розслідування на стадії досудового розслідування кримінального провадження, або до суду, що здійснює кримінальне провадження, у разі здійснення судового провадження.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала підписана 10.04.2025.
Суддя О. Левчук
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2025 |
Оприлюднено | 14.04.2025 |
Номер документу | 126507520 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Левчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні