СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 684/604/24
Провадження № 2/684/40/2025
03 квітня 2025 року селище Стара Синява
Старосинявський районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Волошина Р.Р.,
за участі секретаря судового засідання Гонта Н.І.,
представника позивачів - адвоката Петрунькової Т.Ф.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - адвоката Говорецького Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Стара Синява Хмельницької області в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа: орган опіки та піклування Старосинявської селищної ради, про зміну способу участі у вихованні онука,
встановив:
У грудні 2024 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , від імені та в інтересах яких діє адвокат Петрунькова Тетяна Федорівна, звернулись до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки та піклування Старосинявської селищної ради, про зміну способу участі у вихованні онука.
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилались на те, що ОСОБА_4 це їх онук. Онук проживає разом зі своєю матір`ю ОСОБА_1 у селищі Стара Синява.
Рішенням Старосинявського районного суду Хмельницької області від 09.03.2021 у справі №684/382/20 позивачам визначено наступний порядок побачень з онуком: - кожні друга та четверта суботи місяця з 10:00 год. до 15:00 год. за місцем проживання дитини із матір`ю у присутності матері.
З часу ухвалення вказаного рішення минуло більше трьох років. З віковими змінами дитини вона може більше часу проводити з позивачами. Дитина любить позивачів та просила їх забрати його з собою.
Позивачі мешкають у селі Збриж Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, в будинку створені всі необхідні умови для проживання дитини.
Позивачі намагались дійти згоди щодо зміни участі у вихованні онука, проте мати дитини не погоджується на зміну графіку побачень. Тому позивачі вимушені звернутись до суду з позовом, у якому просять суд змінити спосіб участі у вихованні онука, визначивши наступний спосіб участі: кожну третю п`ятницю місяця з 17:00 год. по 20:00 год. неділі за місцем проживання дідуся і бабусі; на період літніх канікул 30 діб, на період зимових канікул 15 діб (за попередньою домовленістю з батьками дитини) з урахуванням бажання та стану здоров`я дитини, за місцем проживання дідуся і бабусі; святкові дні (Різдво, Великдень, Новий рік) день коли припадає свято, або на наступний день, за домовленістю з батьками дитини дві доби за місцем проживання бабусі і дідуся; дні народження дитини, дідуся, бабусі, перед днем народження або після, дві доби за місцем проживання бабусі і дідуся; необмежене спілкування засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку, що не передбачає безпосереднього фізичного контакту з дитиною, з урахуванням режиму дня дитини.
Ухвалою суду від 10.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
30.12.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у позові посилаючись на незабезпечення безпеки життя та здоров`я дитини під час переїзду до місця мешкання позивачів.
20.01.2025 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи разом з висновком органу опіки та піклування щодо розв`язання спору.
Ухвалою суду від 28.01.2025 вирішено питання про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 05.02.2025 вирішено клопотання про витребування доказів.
Ухвалою суду від 19.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в загальному порядку.
В судовому засіданні представник позивачів підтримала позовні вимоги.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні просили суд відмовити у задоволенні позову.
Від третьої особи до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника органу опіки та піклування, враховуючи висновок затверджений рішенням виконавчого комітету №06/2025 від 16.01.2025, згідно якого вважають за недоцільне змінювати встановлений раніше графік побачень.
Вислухавши учасників, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено в судовому засіданні позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_5 та відповідно бабою і дідом малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження (а.с. 7, 8).
ОСОБА_4 проживає разом з матір`ю ОСОБА_1 у селищі Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області.
Рішенням Старосинявського районного суду Хмельницької області від 09.03.2021 у справі №684/382/20 визначено спосіб участі баби та діда ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вихованні онука ОСОБА_4 , надавши їм наступний час для спілкування та виховання: - кожні друга та четверта суботи місяця з 10:00 год. до 15:00 год. за місцем проживання дитини із матір`ю у присутності матері.
Позивачі бажають більше часу приділяти спілкуванню та вихованню онука, однак матір дитини відповідач не бажає змінювати визначений судом спосіб участі у вихованні онука.
Позивачі звернулись до органу опіки та піклування Старосинявської селищної ради з питанням про зміну способу їх участі у вихованні онука.
Листом від 13.09.2024 №1324 їм роз`яснено про необхідність звернення до суду з питанням про зміну графіку побачень з онуком (а.с. 16).
Згідно досліджених судом письмових доказів, позивачі характеризуються позитивно (а.с. 11), за місце їх проживання створені належні умови для виховання та розвитку дитини, є окрема кімната для дитини, разом з позивачами проживає й батько дитини ОСОБА_5 (а.с. 10).
Згідно медичної довідки від 18.12.2024 ОСОБА_4 наглядається на Д-обліку у сімейного лікаря з приводу «хвороби руху» та інших. Скарги на нудоту, запаморочення, часту блювоту, головний біль, запаморочення після поїздки в автомобілі, порушення сну та порушення загального стану після поїздок. Рекомендовано уникати переїздів на автомобілі, літаках та інших транспортних засобах (а.с. 32).
Рішенням виконавчого комітету Старосинявської селищної ради №06/2025 від 16.01.2025 затверджено висновок органу опіки та піклування про недоцільність зміни способів участі позивачів у вихованні онука ОСОБА_6 (а.с. 52).
Згідно висновку органу опіки та піклування Старосинявської селищної ради, з урахуванням медичної довідки про стан здоров`я дитини ОСОБА_6 , згідно якої дитині не рекомендовані переїзди у транспорті, орган опіки та піклування вважає за недоцільне змінювати графік побачень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з онуком ОСОБА_4 , встановлений рішенням Стаосинявського районного суду Хмельницької області від 09.03.2021 у справі №684/382/20.
Відповідно до ст.18 СК України одним із способів захисту сімейних прав та інтересів є: зміна правовідношення.
Способом захисту прав може бути пред`явлення позову про зміну способу участі у вихованні дитини, який визначений рішенням суду.
Будь-який сімейний спір стосовно дитини має вирішуватися з урахуванням та якнайкращим забезпеченням інтересів дитини.
Відповідно до ч. 2ст. 1 СК Українирегулювання сімейних відносин здійснюється цим Кодексом з метою: зміцнення сім`ї як соціального інституту і як союзу конкретних осіб; утвердження почуття обов`язку перед батьками, дітьми та іншими членами сім`ї; побудови сімейних відносин на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки; забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку.
Відповідно дост. 7 СК Українирегулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, при цьому, сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до ч. 1ст. 257 СК Українибаба, дід мають право спілкуватися зі своїми внуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
У відповідності до ч. 3ст. 291 ЦК Українифізична особа має право на підтримання зв`язків з членами своєї сім`ї та родичами незалежно від того, де вона перебуває.
Відповідно до ч. 1ст. 263 СК Україниспір щодо участі баби, діда у вихованні дитини вирішується судом відповідно дост. 159 цього Кодексу.
За правилами ч. 2ст. 159 СК Українисуд визначає способи участі у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця проживання тощо), місце та час їхнього спілкування з урахуванням ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особистої прихильності дитини, її віку, стану здоров`я та інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.
Відповідно до положень ч. ч. 4, 5 та 6ст. 19 СК України, орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок при розгляді спору, зокрема, про участь одного із батьків у вихованні дитини, щодо його розв`язання на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дітей, батьків, інших осіб, які бажають проживати із дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про охорону дитинства»контакт з дитиною - це реалізація матір`ю, батьком, іншими членами сім`ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на спілкування з дитиною, побачення зазначених осіб з дитиною, а також надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.
Відповідно до ст. ст. 3, 18 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 та набула чинності для України 27.09.1991, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Статтями 12-15 Конвенції визначено право дитини висловлювати свою думку (право бути почутою). На необхідності дотримання вказаного принципу неодноразово наголошено у практиці ЄСПЛ (п. 135 рішення ЄСПЛ від 06.07.2010 у справі «Нойлінгер і Шурук проти Швейцарії»; п. 100 рішення ЄСПЛ від 16.07.2015 у справі «Мамчур проти України», п. 77 рішення ЄСПЛ від 11.10.2017 у справі «М. С. проти України»).
На рівні внутрішнього законодавства України принцип урахування найкращих інтересів дитини викладно у п. 8ст. 7 СК Українита уст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з положеннями яких регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини; предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів дитини.
Під час розгляду даної цивільної справи суд не встановив обставин, які б свідчили про те, що спілкування діда та баби з онуком буде мати негативний наслідок для дитини. Таких доказів не містить висновок органу опіки та піклування.
З часу ухвалення судового рішення, яким визначено спосіб участі баби та діда у вихованні онука, змінився вік дитини та потреби дитини у спілкуванні з дідом та бабою, з якими склались доброзичливі відносини. Саме тому суд не погоджується з висновком органу опіки та піклування щодо розв`язання спору та вважає за необхідне збільшити час спілкування діда і баби з дитиною.
Разом з тим, з урахуванням стану здоров`я дитини та рекомендацій лікаря, спілкування з дитиною за місцем проживання діда і баби, не буде відповідати інтересам дитини. При цьому суд враховує значну відстань між місцем проживання дитини і місцем проживання діда і баби приблизно 161 кілометр, і тривалість поїздки легковим автомобілем близько 2 год. 40 хв. в одному напрямку.
Також існує питання забезпечення безпеки дитини під час переїзду під час повітряної тривоги.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне змінити спосіб участі позивачів у вихованні онука, визначений рішенням Старосинявського районного суду Хмельницької області від 09.03.2021 у справі №684/382/20, визначити інші додаткові способи спілкування з дитиною за допомогою технічних засобів з урахуванням віку дитини, дотримуючись режиму дня дитини, та визначити спілкування з дитиною у визначені судовим рішенням дні та години без присутності матері з можливістю відвідування різних закладів за місцем проживання дитини.
Указаний спосіб участі діда і баби у вихованні онука відповідає інтересам малолітньої дитини, не порушуватиме встановлений режим дня, створюватиме сприятливі умови для фізичного та психічного розвитку дитини, а також сприятиме його повноцінному вихованню, задоволенню життєво важливих потреб, зростанню під опікою і відповідальністю діда і баби, що забезпечить його виховання в атмосфері любові, моральної забезпеченості, враховуючи при цьому малолітній вік дитини.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково.
Змінити спосіб участі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вихованні малолітнього онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надавши їм наступний час для спілкування та виховання:
- кожні друга та четверта суботи місяця з 10 год. 00 хв. до 15 год. 00 хв. за місцем проживання дитини ОСОБА_4 із матір`ю ОСОБА_1 у селищі Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області без присутності матері дитини, але з попереднім узгодженням із матір`ю дитини, з можливістю відвідування спортивних, розвиваючих, навчальних, виховних, розважальних, культурних закладів за місцем проживання дитини;
- спілкування з дитиною за допомогою технічних засобів з урахуванням віку дитини, дотримуючись режиму дня дитини.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа: Орган опіки та піклування Старосинявської селищної ради, місце знаходження: вул. Івана Франка, 8, селище Стара Синява, Хмельницький район Хмельницька область, 31400.
Повний текст судового рішення складено 11 квітня 2025 року.
Суддя Роман ВОЛОШИН
Суд | Старосинявський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2025 |
Оприлюднено | 14.04.2025 |
Номер документу | 126525718 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Старосинявський районний суд Хмельницької області
Волошин Р. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні