Справа №705/475/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2025 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко Валентина Леонідівна розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за позовом Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з постачання теплової енергії (централізоване опалення),
в с т а н о в и в :
Уманське КП «Уманьтеплокомуненерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з постачання теплової енергії (централізоване опалення). Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 , згідно даних особового рахунку № НОМЕР_1 , є споживачем послуг з теплової енергії квартири АДРЕСА_1 , яке надає Уманське КП «Уманьтеплокомуненерго», відповідно до укладеного 13.02.2019р. Договору про надання послуг з централізованого опалення № 2768, у зв`язку з чим несе відповідальність за несплату наданих їй послуг з постачання теплової енергії. 29.10.2021 позивач на своєму офіційному веб-сайті опублікував текст типового індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання. Відповідно до Правил 1, даний Договір між позивачем та відповідачем вважається укладеним, а фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є факт надання позивачем послуги з постачання теплової енергії та часткова оплата послуги з постачання теплової енергії відповідачем, що підтверджується довідкою про нарахування та оплату. Тобто, з 01.10.2022 року облік кількості відпущеної теплової енергії та нарахування за надані відповідачу послуги з постачання теплової енергії здійснювались позивачем відповідно до умов договору/Правил та затверджених тарифів. В свою чергу, відповідач, відповідно до п. 34 Договору/п.35 Правил 1 має здійснити оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця: umanteploin.ua. За отриманні послуги з постачання теплової енергії до 01.10.2022 нарахування позивачем проводилися на підставі рішення виконавчого комітету Уманської міської ради № 486 від 13.12.2018, яким встановлені одноставкові тарифи на теплову енергію. З 01.10.2022 за отриманні послуги з постачання теплової енергії нарахування проводилися на підставі рішення виконавчого комітету Уманської міської ради № 359 від 23.09.2022. Нарахування відображається в особовому рахунку № НОМЕР_1 відкритого для фіксації коштів, що надходять за послуги постачання теплової енергії(централізоване опалення) з урахуванням періоду надання послуг. Заборгованість відповідача перед позивачем за надання послуг з постачання теплової енергії (централізоване опалення) з лютого 2021 року по листопад 2024 року становить 20552,22 грн., яка відповідачем в добровільному порядку не відшкодована, яку позивач просить стягнути з відповідача та стягнути судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою судді від 07.02.2025 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу право подати відзив на позовну заяву або пред`явити зустрічний позов до позивача у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі. Розгляд справи по суті вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 5 ст.279ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу ОСОБА_1 повернулося на адресу суду з відміткою «адресат відсутній», що вважається належним повідомленням сторони про судовий розгляд. Зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
Станом на 11.04.2025 від відповідача ОСОБА_1 на адресу суду відзив не надійшов.
У відповідності дост. 13 ЦПК Українисуд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом із досліджених доказів встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання теплової енергії, а саме з централізованого опалення, яке надає Уманське комунальне підприємство «Уманьтеплокомуненерго», та є власником особового рахунку № НОМЕР_1 , оскільки вона проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку з чим несе відповідальність за несплату наданих їй послуг по теплопостачанню.
13.02.2019 року між позивачем УКП «Уманьтеплокомуненерго» та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір № 2768 про надання послуг з централізованого опалення.
Відносини між позивачем та відповідачем регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про захист прав споживачів», «Правилами користування тепловою енергією», затвердженими КМУ №1198 від 03.10.2007 року; «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року.
Згідно статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Типова форма договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджена Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830.
29.10.2021 позивач на своєму офіційному веб -сайті опублікував текст типового індивідуального договору по надання послуг з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання.
Відповідно до Правил 1, даний Договір між позивачем та відповідачем вважається укладеним, а фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є факт надання позивачем послуги з постачання теплової енергії та часткова оплата послуги з постачання теплової енергії відповідачем, що підтверджується довідкою про нарахування та оплату.
Верховним Судом України у Постанові від 27 лютого 2019 року, у справі №334/2789/15-цзазначено, що ні ЦК України, ні Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплопостачання», ні Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, не передбачені випадки, коли недодержання письмової форми договору про надання послуг з теплопостачання має наслідком його недійсність. Відсутність письмового договору про надання послуг з теплопостачання та постачання гарячої води не свідчить про відсутність певних договірних відносин і не звільняє відповідачів від оплати за фактично надані послуги.
За отримані послуги з постачання теплової енергії до 01.10.2022 нарахування позивачем проводилися на підставі рішення виконавчого комітету Уманської міської ради № 486 від 13.12.2018, яким встановлені одно ставкові тарифи на теплову енергію. З 01.10.2022 за отриманні послуги з постачання теплової енергії нарахування проводилися на підставі рішення виконавчого комітету Уманської міської ради № 359 від 23.09.2022.
Відповідач отримувала належні послуги, за що зобов`язана своєчасно оплачувати надані їй послуги за встановленими відповідно до законодавства тарифами.
Згідно довідки Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомунененрго» про нарахування і оплату станом на 03.12.2024 на ім`я відповідача було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , по якому протягом 2021-2024 років здійснювалось нарахування за надані послуги з теплопостачання і відповідач в подальшому не зверталася із заявою про укладення договору щодо отримання комунальних послуг з теплопостачання.
Відповідачем до суду не надано доказів та будь-яких претензій щодо неналежної якості наданих послуг, факти невиконання позивачем обов`язку з надання вищевказаних послуг відсутні.
На підставі ст. ст. 67, 68 ЖК України та п. 30 Правил надання послуг по централізованому опаленню, наданню холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, відповідач зобов`язаний своєчасно, щомісячно вносити плату не лише за квартиру, але й за комунальні послуги, а саме: централізоване опалення за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію, а відповідно до ст. 25 вищезазначеного Закону у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до положень ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок зібраних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає доведеним, що послуги з централізованого опалення позивачем фактично надаються але їх оплата відповідачем не проводиться, сума боргу підтверджена даними по особовому рахунку та відповідними розрахунками сум заборгованості, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого опалення у розмірі 20552 грн. 22 коп.
У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн., які підтверджені платіжною інструкцією №13 від 14.01.2025 року.
Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 11, 15, 16, 509, 526, 610 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 49, 77-82, 141, 258, 259, 263-266, 268, 273-279, 354, 355 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з постачання теплової енергії (централізоване опалення) - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь Уманського КП «Уманьтеплокомуненерго» (ЄРДПОУ 02082675, р/р НОМЕР_3 , в ТВБВ № 10023/0349 філії-Черкаського обласного управління АТ «Ощадбанк», МФО 354507, юридична адреса: вул.Тищика, 12а м.Умань) заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії(централізоване опалення) за період з лютого 2021 року по листопад 2024 року в сумі 20552 (двадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят дві) гривні 22 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Уманського КП «Уманьтеплокомуненерго» (ЄРДПОУ 02082675, юридична адреса: вул..Тищика, 12а м.Умань) судовий збір в сумі 3028,00 грн.
Копію рішення направити сторонам.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.Л. Гудзенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2025 |
Оприлюднено | 14.04.2025 |
Номер документу | 126530694 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Гудзенко В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні