Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа №279/2217/25
Провадження № 2/279/1174/25
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11 квітня 2025 року м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., по цивільній справі № 279/2217/25 за позовом ОСОБА_1 до Казенного підприємства "Кіровгеологія" про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та виплат при звільненні,
В С Т А Н О В И В :
09.04.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Казенного підприємства "Кіровгеологія" про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та виплат при звільненні.
Відповідно до вимог ст.185 ЦПК України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 175-177 вказаного Кодексу. Нормами ст.175,177 ЦПК України регламентовано вимоги до форми і змісту позовної заяви.
Дослідивши позовну заяву та долучені до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст.175,177 ЦПК України, а тому підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Однак, з поданої позовної зави вбачається, що позивачем також заявлено вимоги про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні з 28.03.2025 до дня фактичного розрахунку, стягнення моральної шкоди в розмірі 10 000 грн та стягнення вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку. Розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку та розмір вихідної допомоги в фіксованій сумі не заявлений.
Середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, моральна шкода та вихідна допомога не входять до структури заробітної плати.
Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а тому судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові КЦС ВС від 28 листопада 2018 р. у справі № 761/11472/15-ц та ухвалі КЦС ВС від 08 липня 2020 року у справі № 213/4130/19.
Середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (вимушеного прогулу) за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою (зокрема, компенсацією працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати) у розумінні статті 2 Закону України "Про оплату праці", тобто середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (вимушеного прогулу) не входить до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена у в постанові Верховного Суду від 21.12.2019 р. у справа №243/10489/17-ц.
Щодо вихідної допомоги, то остання не ототожнюється із заробітною платою, що виплачується працівникові при звільненні, оскільки її розмір пов`язаний не з кількістю і якістю праці, а лише з фактом звільнення працівника з визначених законом підстав, а тому вимога про стягнення вихідної допомоги підлягає сплаті судового збору.
З огляду на викладене пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, стягнення моральної шкоди, стягненні вихідної допомоги під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі ч.3 ст.177 ЦК України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.
Відповідно до п.п. 2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розрахунку на місяць - 3028 грн.
Тобто 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1211,20 грн.
Зважаючи на положення наведених норм Закону України "Про судовий збір", у цій справі за подання позовної заяви, яка містить вимоги майнового характеру, належало сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином позивачем вказані вимоги вищезазначених норм є невиконаними.
Відповідно до ч. 2 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи викладене, позивачу ОСОБА_1 за подання позовної заяви необхідно сплатити мінімальний судовий збір у розмірі 1211,20 грн. та додати документ, що підтверджує його сплату.
Платіжні реквізити для зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету:
Отримувач коштів: ГУК у Жит. обл./ТГ м. Коростень/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача: UA338999980313161206000006827
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: 101,
Керуючись ст.175-177,185,261 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Казенного підприємства "Кіровгеологія" про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та виплат при звільненні залишити без руху.
Надати позивачу 5-денний строк для усунення недоліків, який обчислюється з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі усунення у вказаний строк недоліків, позовна заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки у строк, встановлений судом, то позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві з доданими до неї документами не пізніше 5-ти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя Оксана ІВАШКЕВИЧ
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2025 |
Оприлюднено | 15.04.2025 |
Номер документу | 126560905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Івашкевич О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні