Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/415/25
Провадження № 2-о/542/54/25
У Х В А Л А
про призначення судово-психіатричної експертизи
14 квітня 2025 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді Афанасьєвої Ю.О.,
присяжних: Скирди Н.М., Олефір Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Чиж Л.О.,
представника заявника: виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області Кондратюк Т.П.,
представника особи, стосовно якої розглядається справа, ОСОБА_1 адвоката Хлистун І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Нові Санжари цивільну справу за заявою виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради, як органу опіки і піклування, заінтересована особа: Новосанжарський дитячий будинок-інтернат, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника звернувся до суду із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення опіки над нею і призначення її опікуном Новосанжарський дитячий будинок-інтернат в особі директора.
Також в заяві просить призначити судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник заявникавиконавчого комітетуНовосанжарської селищноїради,як органуопіки іпіклування - Кондратюк Т.П. в судовому засіданні клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підтримувала, просила задовольнити.
Представник особи, стосовно якої розглядається справа, ОСОБА_1 адвокат Хлистун І.М. в судовому засіданні проти вказаного клопотання не заперечувала.
Представник заінтересованої особи Новосанжарського дитячого будинку-інтернату в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи (а.с.29). Надавши заяву про розгляд справи без їх участі (а.с.30).
Суд, вивчивши подане клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, вважає, що воно підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:
1) характер і ступінь ушкодження здоров`я;
2) психічний стан особи;
3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Частина 1 ст. 39 ЦК України передбачає, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно з ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Такими даними можуть бути довідка про стан здоров`я, виписка із історії хвороби та інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами (абзац перший пункту 3 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» від 28 березня 1972 р.). Як зазначено уст. 7 Закону «Про психіатричну допомогу», забороняється визначати стан психічного здоров`я особи та встановлювати діагноз психічних розладів без психіатричного огляду особи, крім випадків проведення судово-психіатричної експертизи посмертно.
Згідно з консультаційним висновком спеціаліста №5111/321-15 від 09.08.2024 року, ОСОБА_1 має діагноз: важка розумова відсталість зі значними розладами поведінки, за станом здоров`я потребує стороннього догляду, нагляду та перебування в будинку-інтернаті (а.с. 11). Та згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №707453 від 31.08.2020 року, ОСОБА_1 є інвалідом першої «Б» групи, інвалідність з дитинства та потребує постійного стороннього догляду, нагляду, допомоги (а.с.10).
Приймаючи до уваги, що для розгляду вищеназваної заяви по суті, необхідні спеціальні знання в області судової психіатрії з метою встановлення психічного стану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Медична, 1.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, у випадку призначення судом експертизи.
Керуючись ст. ст. 103, 252, 298 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити по цивільній справі за заявою виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради, як органу опіки і піклування, заінтересована особа: Новосанжарський дитячий будинок-інтернат, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово - психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (36013, місто Полтава, вулиця Медична, 1).
На вирішення експертизи поставити запитання:
1. Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічним, стійким психічним розладом і якщо так, то на який саме?
2. Чи здатна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок стійкого хронічного психічного розладу усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Враховуючи положення ст. 299 ЦПК України про розгляд справи про визнання особи недієздатною з участю цієї особи, чи є можливою за станом здоров`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її участь в судовому засіданні для дачі пояснень по суті справи?
Надіслати в розпорядження експертів матеріали цивільної справи, Новосанжарському дитячому будинку-інтернату надати медичні документи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384-385 КК України.
На час проведення експертизи провадження в справі зупинити.
Направити експерту ухвалу на виконання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складений 14 квітня 2025 року.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Ю.О. Афанасьєва
Присяжні: Н.М. Скирда
Л.Р. Олефір
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 15.04.2025 |
Номер документу | 126561910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Афанасьєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні