ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" лютого 2025 р. м. Київ Справа № 911/2940/24
Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Атлант-Буд»
про стягнення 47 328,66 грн.
Суддя Карпечкін Т.П.
За участю представників:
від позивача: Котлубовська І.В.;
від відповідача: не з`явився.
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Атлант-Буд» про стягнення 47 328,66 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.11.2024 відкрито провадження у справі № 911/2940/24 за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
В ході розгляду спору позивач зазначив, що позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві, підтримує. Також зазначив і про те, що позивачем повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази.
Відповідач в ході розгляду спору подав відзив, яким позовні вимоги частково заперечував.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 26.02.2025 судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, Товариством з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» подано позов про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Атлант-Буд» 47 328,66 грн. заборгованості за Договором оренди, з яких: 23 328,66 грн. вартості обладнання, 15 600,00 грн. заборгованості по орендній платі та 8 400,00 грн. неустойки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 13.06.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» (Орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БК Атлант-Буд» (Орендар, відповідач) укладено Договір оренди № А00182450, згідно умов п. 1.1. якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове оплатне користування будівельне та інше обладнання (далі - обладнання), яке є об`єктом власності Орендодавця. Орендар використовує отримане за цим Договором обладнання у власній господарській діяльності, дотримуючись вимог законодавства України та положень цього Договору.
Орендар зобов`язується повернути обладнання на визначених цим Договорам умовах. Найменування обладнання, що передається в оренду, його комплектація, заставна вартість, ціна оренди, мінімальний строк оренди вказуються у відповідному Додатку та Акті передачі обладнання у тимчасове користування до цього Договору, яке є невід`ємною частиною Договору (п. 1.2. Договору).
Згідно з п. 2.1. Договору орендна плата за користування обладнанням розраховується на підставі розцінок Орендодавця з розрахунку за одну добу і вказується у відповідному Додатку до цього Договору, який є невід`ємною частиною даного договору. Орендна плата розраховується Орендодавцем і підлягає оплаті Орендарем з дати підписання сторонами акту прийому-передачі обладнання в оренду та до дати підписання сторонами акту повернення обладнання з тимчасового користування (оренди).
Пунктом 2.2. Договору передбачено, що вартість оренди, зазначена у відповідному Додатку, дійсна й не підлягає зміні Орендодавцем за умови 100% передоплати Орендарем вартості оренди за весь період, зазначений сторонами в Акті передачі обладнання в тимчасове користування.
Відповідно до п. 3.1. Договору Орендар проводить передоплату за оренду обладнання у розмірі 100% на підставі відповідного Додатку до Договору або рахунку, виставленого Орендодавцем не пізніше дати передачі обладнання в оренду.
Сторони погодили, що рахунки на оплату, які сформовані Орендодавцем та направлені або можуть бути направлені з його електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 Орендарю є належною підставою для проведення Орендарем оплати за цим Договором (пп. 3.1.1 п. 3.1 Договору).
Згідно з п. 3.2. Договору розрахунки за цим Договором здійснюються Орендарем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Початок перебігу строку оренди кожної одиниці обладнання, зазначеного у відповідному Додатку до цього Договору, за який нараховується орендна плата, відраховується з дати передачі обладнання за Актом передачі обладнання в тимчасове користування (п. 4.1. Договору).
У пункті 4.3. Договору сторони погодили, що термін оренди обладнання розраховується як різниця між датою приймання обладнання з оренди й датою передачі обладнання в оренду, за умови 100% повернення обладнання в технічно справному і не забрудненому стані. У випадку часткового повернення обладнання, Орендодавець нараховує орендну плату згідно своїх розцінок за неповернуте обладнання або його частину.
Відповідно до п. п. 5.1., 5.2. Договору Орендодавець передає Орендарю обладнання згідно відповідного Додатку, на своєму складі в технічно справному робочому стані.
Орендар (його уповноважений представник) зобов`язаний у присутності Орендодавця в момент передачі пересвідчитись у справності обладнання, яке передається йому в оренду, а також особливостях його роботи, та застосування, і після цього підписати Акт передачі обладнання в тимчасове користування.
У пункті 8.1. Договору сторони погодили, що Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.
Також, п. п. 10.7 Договору визначено, що у разі здійснення Орендарем часткової оплати, а також вчинення інших дій, які свідчать про схвалення факту отримання обладнання в тимчасове користування/отримання послуг оренди обладнання, як то підписання акту передачі обладнання в тимчасове користування, направлення письмового звернення, листа, телеграми, зокрема на електронну адресу Орендодавця, тощо, Орендар в подальшому не може посилатись на неотримання послуг/обладнання з мотивів відсутності належних повноважень представника на отримання такого обладнання і Орендар зобов`язується сплатити орендну плату за користування таким обладнанням на умовах даного Договору. Орендодавець має право пред`явити вимогу здійснити повну оплату орендної плати за весь строк оренди.
Як зазначає позивач та підтверджується матеріалами справи, згідно Додатку до Договору та Акту передачі в тимчасове користування від 13.06.2024 було передано в оренду відповідачу обладнання, а саме: вишка варіант 1,2 х 2,0 (2+1), вис. 3,9; 1 шт. вартістю 23 328,66 грн., з вартістю оренди 200,00 грн./доба на 6 діб з 13.06.2024 та внесено відповідачем 2 000,00 грн. гарантійного платежу.
Оригінал підписаного зі сторони Орендодавця Договору та Акту передачі в оренду було надано Орендарю в день їх підписання, однак станом на день звернення до суду оригінали Договору оренди повернуті не були, натомість на електронну адресу Орендодавця від Орендаря надійшли сканкопії підписаних зі сторони відповідача Акту передачі обладнання в тимчасове користування та Договору оренди.
В силу п.3.5 Договору оренди, Акти виконаних робіт направляються Орендарю щомісячно. Орендар зобов`язаний підписати наданий акт та передати підписаний примірник акту Орендодавцю протягом 5-ти днів з моменту його отримання або надати вмотивовану відмову від підписання акту.
Як зазначає позивач, Орендодавцем було складено та відправлено Орендарю Акти здачі-приймання робіт (послуг) на загальну суму 15 600,00 грн.: № 4556 від 31.07.2024 на суму 3000,00 грн. (Рахунок на оплату № 5321); № 4966 від 12.08.2024 на суму 2200,00 грн. (Рахунок на оплату № 5321); № 5342 від 31.08.2024 на суму 4000,00 грн. (Рахунок на оплату № 5877); № 5679 від 11.09.2024 на суму 2200,00 грн. (Рахунок на оплату № 6157); № 6173 від 26.09.2024 на суму 3000,00 грн. (Рахунок на оплату № 6586); № 6174 від 30.09.2024 на суму 800,00 грн. (Рахунок на оплату № 6997); № 6175 від 02.10.2024 на суму 400,00 грн. (Рахунок на оплату № 7106).
У разі не надання Орендарем Орендодавцю відповідного акту або вмотивованої відмови від підписання акту виконаних послуг у встановлений цим договором строк, акт виконаних робіт вважається підписаним та погодженим між сторонами, та підлягає оплаті Орендарем без заперечень, а Орендодавець має право робити бухгалтерський і податковий облік за своїми даними а також здійснити передбачені законодавством дії по формуванню податкового зобов`язання.
Керуючись п.3.5 Договору, з урахуванням неотримання від Орендаря вмотивованих відмов від підписання актів здачі-приймання робіт (послуг), не підписані Орендарем акти вважаються підписаними та погодженим між сторонами.
Пунктом 5.6. Договору визначено, що повернення обладнання здійснюється у зв`язку із закінчення терміну оренди або за письмовою вимогою Орендодавця у випадках, передбачених даним Договором. Повернення обладнання засвідчується сторонами шляхом підписання Акту повернення обладнання з тимчасового користування (оренди).
Орендар повинен повернути обладнання в день і час закінчення строку оренди, зазначеного у відповідному Додатку до цього Договору та/або в Акті передачі обладнання в тимчасове користування, або зазначений у вимозі Орендодавця про повернення обладнання, у визначених Договором випадках. Якщо обладнання за цим Договором було передано в оренду на визначений строк, Орендар повинен повернути його Орендодавцю протягом 2 (двох) діб після отримання вимоги Орендодавця про повернення обладнання (п. 5.5 та пп. 5.7.1. п. 5.7. Договору).
Відповідальність за схоронність і технічний стан орендованого обладнання з моменту одержання по Акту передачі в оренду й до моменту його повернення несе Орендар (п. 7.4 Договору).
Позивач зазначає, що в силу п. 4.4 Договору, при намірі Орендаря продовжити термін оренди, останній зобов`язаний провести 100% передоплату за користування обладнанням понад раніше обумовлений сторонами термін оренди за наступний погоджений Сторонами термін оренди. Якщо до моменту закінчення обумовленого Сторонами терміну оренди Орендар не здійснив оплату наступного погодженого Сторонами періоду оренди, обладнання повинне бути повернуте Орендарем протягом двох днів з моменту закінчення терміну оренди. У випадку неповернення обладнання у зв`язку із закінченням терміну оренди в дводенний строк, Орендодавець має право, зокрема відмовитися від прийняття обладнання, про що зобов`язаний сповістити Орендаря (в т.ч. в телефонному режимі або за допомогою електронної пошти). Орендар у такому випадку зобов`язаний відшкодувати Орендодавцеві збитки (вартість обладнання) протягом 7 днів з моменту закінчення терміну оренди та/або отримання повідомлення про відмову від прийняття обладнання (п. 4.4. Договору).
Як зазначає позивач, Орендарем не виконується обов`язок з внесення орендної плати та повернення обладнання у встановлений строк, що спричинило виникнення у Орендаря заборгованості за Договором оренди та підстави нарахування штрафних санкцій.
02.10.2024 в порядку застосування п. 4.4 Договору, на адресу Орендаря, в порядку досудового врегулювання спору, було направлено позовну заяву та повідомлення (вимогу) за договором оренди з вимогами негайно повернути обладнання в повному обсязі та погасити заборгованість по орендній платі, однак вимога була залишена без реагування, що є підставою для зобов`язання Орендаря відшкодувати вартість обладнання на підставі Рахунку на оплату № 7747 від 02.10.2024 (сформовано та відправлено видаткову накладну № 6684 від 02.10.2024).
Керуючись п. 3.5 Договору, з урахуванням неотримання від Орендаря вмотивованої відмови від підписання видаткової накладної, не підписана Орендарем видаткова накладна вважається підписаною та погодженою між сторонами.
Крім того, в силу п. 7.2. Договору, за прострочення повернення майна по закінченню терміну оренди, Орендар сплачує неустойку (пеню) в розмірі подвійної орендної плати за користування обладнанням після закінчення терміну оренди за кожен день прострочення без обмеження терміну нарахування такої неустойки.
В силу ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
З огляду на викладене, позивач стверджує, що оскільки обладнання було передано в оренду відповідачу за Актом передачі обладнання у тимчасове користування від 13.06.2024 і станом на момент виставлення видаткової накладної № 6684 від 02.10.2024, яка залишена без відповіді та підписання, оскільки станом на 02.10.2024 відповідачем не було здійснено передоплати за наступний період користування обладнанням, позивач вважає, що Договір оренди припинив свою дію та Орендар зобов`язаний був повернути орендоване обладнання.
У позові позивачем нараховано та заявлено до стягнення неустойку у розмірі подвійної орендної плати за користування обладнанням після закінчення терміну оренди за період з 02.10.2024 по 28.10.2024 у сумі 8 400,00 грн. (26 діб х 200 х2/доба - 2000,00 грн. гарантійного платежу); заявлено до стягнення заборгованість у сумі 15 600,00 грн. по орендній платі, що підтверджується Актами здачі-приймання робіт (надання послуг), яка виникла до припинення Договору оренди; також позивачем заявлено до стягнення з відповідача 23 328,66 грн. вартості неповернутого обладнання.
В ході розгляду спору відповідач подав відзив, у якому позовні вимоги заперечував у частині стягнення вартості обладнання та неустойки в розмірі подвійної орендної плати. В частині стягнення заборгованості за фактичну оренду обладнання відповідач заперечень не надав, позовні вимоги визнав.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що у пункті 4.2.2 Договору сторонами було погоджено, що за домовленістю сторін обладнання за даним договором може бути передано в оренду на невизначений строк, при цьому в додатку до цього договору та/або акті передачі сторони зазначають тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк до моменту отримання орендарем вимоги орендодавця про повернення обладнання у визначений орендодавцем строк або дату.
Так, в Акті передачі обладнання у тимчасове користування від 13.06.2024 встановлено мінімальний строк оренди у кількості 6 діб. Зазначений термін не є встановленням строку оренди, оскільки дане положення свідчить, що орендне користування повинне складати не менше 6 діб, проте граничного строку/терміну користування орендованим майном не визначено.
Відповідно до п. 3.1 Договору орендар проводить передоплату за оренду обладнання у розмірі 100% на підставі відповідного додатку до договору або рахунку, виставленого орендодавцем не пізніше дати передачі обладнання в оренду.
Відповідач зазначає, що виставлені позивачем рахунки на оплату оплачувалися у повному обсязі, що підтверджується Випискою по банківському рахунку відповідача за 01.01.2024 - 26.11.2024.
Проте, рахунки на оплату, на які посилається позивач у позовній заяві із зазначеної у Договорі електронної пошти info@budprocat.com або іншим, визначеним Договором способом, відповідачеві не надсилалися та не надавалися, і, відповідно, не були отримані відповідачем, а саме: Рахунок на оплату № 5321; Рахунок на оплату № 5321; Рахунок на оплату № 5877; Рахунок на оплату № 6157; Рахунок на оплату № 6586; Рахунок на оплату № 6997; Рахунок на оплату № 7106.
Відповідач зазначає, що не знав про їх наявність, у зв`язку з чим не мав можливості здійснити вчасні розрахунки за Договором.
Також, відповідач зазначає, що оскільки обладнання за Договором було передано в оренду на невизначений строк, Договір діяв і позивач в установленому Договором порядку не звертався з вимогою про повернення обладнання, у відповідача були відсутні підстави для повернення обладнання в наведену у позові дату, що виключає підстави для нарахування неустойки.
Відповідач заперечував твердження позивача про закінчення Договору, вважає їх безпідставними та не обґрунтованими.
Щодо необхідності здійснення попередньої оплати, відповідач зазначив, що відповідно до п. 4.4 Договору, при намірі Орендаря продовжити термін оренди останній зобов`язаний провести 100% передоплату за користування обладнанням понад раніше обумовленого сторонами терміну оренди, якщо сторони не домовились про інше.
Якщо до моменту закінчення обумовленого Сторонами терміну оренди Орендар не здійснив оплату наступної оренди, обладнання повинне бути повернуте Орендарем протягом двох днів з моменту закінчення терміну оренди. У випадку не повернення обладнання у зв`язку із закінченням терміну оренди в дводенний строк, Орендодавець має право:
- самостійно забрати обладнання за адресою його розташування, при цьому Орендар зобов`язаний відшкодувати вартість проїзду транспорту в обидві сторони, розбирання (демонтаж) обладнання, і т.п. на підставі рахунку Орендодавця;
- або відмовитися від прийняття обладнання, про що зобов`язаний письмово сповістити Орендаря. Орендар у такому випадку зобов`язаний відшкодувати Орендодавцеві вартість обладнання протягом 7 днів з моменту закінчення терміну оренди та/або з отримання письмового повідомлення про відмову від прийняття обладнання Договір не містить строку проведення остаточного розрахунку з орендної плати, тому орендар повинен здійснити оплату протягом семи днів з моменту пред`явлення позивачем листа-вимоги.
З вищевказаного вбачається, що Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Однак, у порушення умов Договору, ТОВ «Будпрокат-Україна» надіслало вимогу про сплату заборгованості за оренду обладнання № б/н від 02.10.2024 відповідачеві - ТОВ «БК АТЛАНТ-БУД» лише 28.10.2024 через підсистему Електронний суд одночасно з позовною заявою.
Разом з тим, Розділом 9 Договору визначений порядок розгляду претензій. Так, відповідно до п. 9.1 Договору при невиконанні або неналежному виконанні однією зі сторін своїх зобов`язань за цим Договором, інша сторона може пред`явити їй рекламації (претензії), які повинні бути розглянуті винною стороною в строк не більше десяти календарних днів з моменту отримання.
Відповідно до п.п 9.1.1. Договору всі вимоги мають бути направлені цінним листом з описом вкладення та копії надісланні електронним листом на адресу електронної пошти. У випадку отримання листа (поштового відправлення) - днем отримання вважається день, отримання листа в поштовому відділенні, у випадку не отримання цінного листа на пошті - днем отримання вважається дата надсилання листа на електронну пошту.
Проте, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» не виконало свій обов`язок щодо доведення належним чином інформації (вимоги) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК АТЛАНТ-БУД» про повернення обладнання та припинення дії Договору шляхом надсилання йому заяви рекомендованим листом відповідно до вимог Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністру України № 270 від 05.03.2009.
Відповідач зазначає, що дізнався про наявність претензій позивача тільки після отримання позовної заяви, у зв`язку з чим відповідач не мав можливості виконати вимогу позивача, дійти згоди про вирішення суперечки й розбіжностей з позивачем у досудовому порядку та повернути обладнання Орендодавцеві.
Таким чином, ТОВ «БК АТЛАНТ-БУД» заперечує щодо вимоги позивача про стягнення вартості обладнання у розмірі 23 328,66 грн. та заявляє про свій намір повернути обладнання позивачеві в установленому Договором порядку.
Оскільки, ТОВ «БУДПРОКАТ-УКРАЇНА» не було надіслано відповідачеві вимогу № б/н від 02.10.2024 в установленому Договором порядку, відповідна вимога була направлена через підсистему Електронний суд одночасно з позовною заявою, зобов`язання щодо сплати неустойки не виникає.
Відповідно до п.п. 3.3. Договору Гарантійний платіж означає платіж по забезпеченню виконання Орендарем зобов`язань за цим Договором, та сплачується Орендодавцеві не пізніше дати передачі обладнання в оренду. Розмір Гарантійного платежу зазначається у відповідному Додатку і повертається Орендарю на умовах, визначених цим Договором.
Згідно Платіжної інструкції № 311 від 13.06.2024 відповідачем було сплачено на користь позивача Гарантійний платіж у розмірі 2 000,00 грн.
Відповідно до підпункту 3.3.1.1. пункту 3.3.1 Договору Орендодавець без одержання письмової згоди Орендаря самостійно використовує Гарантійний платіж у випадку несплати орендної плати Орендарем з одночасним визначенням податкових зобов`язань з ПДВ.
Відповідач зазначає, що в силу приписів Договору вказаний платіж має бути використаним для зменшення суми заборгованості з орендної плати. Таким чином, вважаючи, що ТОВ «БК АТЛАНТ-БУД» має заборгованість з орендної плати, позивач - ТОВ «БУДПРОКАТ-УКРАЇНА» мало зарахувати гарантійний платіж 2000,00 грн. в рахунок погашення заборгованості.
Відповідач стверджує про безпідставність позовних вимог в частині стягнення 23 328,66 грн. вартості обладнання, 2000 грн. заборгованості по орендній платі та 8 400,00 грн. неустойки.
На викладені відповідачем у відзиві заперечення позивач надав пояснення, у яких наполягав на власній позиції, згідно з якою вважає, що з урахуванням ненадходження 100% передоплати вартості оренди на наступний строк, договірні відносини вважаються припиненими і у відповідача виник обов`язок з повернення орендованого обладнання. У зв`язку з неповерненням орендованого обладнання відповідачем, у позивача виникло право нараховувати неустойку та вимагати відшкодування вартості обладнання у відповідності до п. 4.4 Договору.
Додатково, 02.10.2024 на адресу Орендаря разом з позовною заявою, було направлено повідомлення за договором оренди з вимогами негайно повернути обладнання, в протилежному випадку Орендодавець заявив, що у разі не повернення обладнання останній відмовляється від прийняття обладнання з оренди.
З приводу доказів надіслання відповідачу наведених у позові рахунків на оплату, отримання яких заперечується відповідачем, позивач пояснень не надав.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як визначено ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Відносини найму регулюються відповідними статтями Цивільного кодексу України, зокрема статтею 759 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до частин 1-2, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п. 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання, зокрема, припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених законом або договором.
Як вбачається з обставин спору, згідно Додатку до Договору та Акту передачі в тимчасове користування від 13.06.2024 було передано в оренду обладнання, а саме: вишка варіант 1,2 х 2,0 (2+1), вис. 3,9; 1 шт. вартістю 23 328,66 грн., з вартістю оренди 200,00 грн./доба з 13.06.2024, визначено, що мінімальний строк оренди складає 6 діб.
При цьому, у наведеному Акті передачі в тимчасове користування від 13.06.2024 зазначено тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Визначений в Акті передачі в тимчасове користування від 13.06.2024 мінімальний строк оренди у кількості 6 діб стосується умови п. 4.2 Договору, не є встановленням строку оренди, оскільки дане положення свідчить, що орендне користування повинне складати не менше 6 діб, проте граничного строку/терміну користування орендованим майном не визначено.
Згідно з п. 4.2.2 Договору сторонами було погоджено, що за домовленістю сторін обладнання за даним договором може бути передано в оренду на невизначений строк, при цьому в додатку до цього договору та/або акті передачі сторони зазначають тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк до моменту отримання орендарем вимоги орендодавця про повернення обладнання у визначений орендодавцем строк або дату.
Таким чином, з огляду на фактичні обставини та умови Договору, обладнання за даним Договором на підставі Акту передачі в тимчасове користування від 13.06.2024 було передано в оренду на невизначений строк.
З огляду на невизначення строку передачі в оренду обладнання, відсутні підстави стверджувати про необхідність продовження такого строку у відповідності до п. 4.4. Договору шляхом здійснення передоплати.
Також відсутні підстави стверджувати про закінчення Договору та виникнення обов`язку повернення обладнання у зв`язку з нездійсненням передоплати.
У даному випадку правовідносини сторін підпадають під регулювання п. 3.4.1. Договору, яким передбачено, що якщо Обладнання за цим Договором було перед в оренду на невизначений строк згідно п. 4.2.2 даного Договору, оплата орендної плати здійснюється згідно умов вказаних у відповідному Додатку, але не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним. В будь-якому разі Орендар зобов`язаний сплатити суму орендної плати за весь час фактичного користування Обладнанням протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання Орендарем відповідної вимоги або рахунку-фактури від Орендодавця, яку останній має право надіслати в будь-який час протягом всього строку оренди Обладнання.
При цьому, п. 4.4. Договору, який покладений в основу позовних вимог, у даному випадку застосуванню не підлягає.
Пунктом 5.6. Договору визначено, що повернення обладнання здійснюється у зв`язку із закінчення терміну оренди або за письмовою вимогою Орендодавця у випадках, передбачених даним Договором. Повернення обладнання засвідчується сторонами шляхом підписання Акту повернення обладнання з тимчасового користування (оренди).
Пунктом 5.7. Договору визначено, що Орендар повинен повернути обладнання в день і час закінчення строку оренди, зазначеного у відповідному Додатку до цього Договору та/або в Акті передачі обладнання в тимчасове користування, або зазначений у вимозі Орендодавця про повернення обладнання, у визначених Договором випадках.
Згідно з пп. 5.7.1. п 5.7. Договору якщо обладнання за цим Договором було передано в оренду на невизначений строк, Орендар повинен повернути його Орендодавцю протягом 2 (двох) діб після отримання вимоги Орендодавця про повернення Обладнання. Вимога про повернення обладнання має бути направлена цінним листом з описом вкладення на адресу Орендаря та копія відправлена на електронну адресу Орендаря. У випадку не отримання в поштовому відділенні листа з вимогою про повернення Обладнання, днем отримання вимоги вважається день направлення вимоги на електронну пошту Орендаря.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Будпрокат-Україна» надіслало вимогу про повернення обладнання № б/н від 02.10.2024 відповідачеві - ТОВ «БК АТЛАНТ-БУД» лише 28.10.2024 через підсистему Електронний суд одночасно з позовною заявою.
Розділом 9 Договору визначений порядок розгляду претензій. Так, відповідно до п. 9.1 Договору, при невиконанні або неналежному виконанні однією зі сторін своїх зобов`язань за цим Договором, інша сторона може пред`явити їй рекламації (претензії), які повинні бути розглянуті винною стороною в строк не більше десяти календарних днів з моменту отримання.
Відповідно до п. п. 9.1.1. Договору всі вимоги мають бути направлені цінним листом з описом вкладення та копії надісланні електронним листом на адресу електронної пошти. У випадку отримання листа (поштового відправлення) - днем отримання вважається день, отримання листа в поштовому відділенні, у випадку не отримання цінного листа на пошті - днем отримання вважається дата надсилання листа на електронну пошту.
Відповідно до п. п. 9.2. Договору у випадку, якщо сторони не можуть дійти згоди то всі суперечки й розбіжності підлягають розгляду відповідно до підсудності. При розгляді суперечок застосовується право України.
Проте, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» не виконало свій обов`язок щодо направлення Вимоги про повернення обладнання цінним листом з описом вкладення на адресу Орендаря.
Надіслання вимоги про повернення обладнання № б/н від 02.10.2024 відповідачеві - ТОВ «БК АТЛАНТ-БУД» лише 28.10.2024 через підсистему Електронний суд одночасно з позовною заявою, не є належним надісланням вимоги про повернення обладнання і з огляду на пп. 5.7.1. п 5.7. Договору, не породжує у відповідача обов`язку з повернення Обладнання в зазначену у позові дату.
Наведене виключає факт прострочення повернення Обладнання з оренди, тому до відповідача не підлягає застосуванню відповідальність, передбачена п. 7.2. Договору та ст. 785 Цивільного кодексу України у вигляді неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування обладнанням після закінчення терміну оренди.
Таким чином, позовна вимога про стягнення 8 400,00 грн. неустойки безпідставна і не підлягає задоволенню.
Також, враховуючи що правовідносини сторін підпадають під регулювання за п. 4.2.2. Договору, наведені у п. 4.4. Договору наслідки у вигляді відшкодування вартості Обладнання не підлягають застосуванню до відповідача, щодо якого також не встановлено факту прострочення повернення Обладнання з оренди.
Відповідно, позовна вимога про стягнення 23 328,66 грн. вартості обладнання безпідставна і не підлягає задоволенню.
Таким чином, за наслідками розгляду позовних вимог задоволенню підлягає вимога про стягнення 15 600,00 грн. заборгованості з орендної плати, яка також визнана відповідачем.
При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для самостійного зарахування гарантійного платежу у сумі 2 000,00 грн. в рахунок погашення частини заборгованості з орендної плати, оскільки між сторонами ще залишились неврегульовані питання за Договором, зокрема, з повернення Обладнання в установленому Договором порядку.
Згідно з ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними у розумінні ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 15 600,00 грн. заборгованості з орендної плати. Решта позовних вимог задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог, що складає 798,44 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Атлант-Буд» (08133, Київська область, Бучанський район, м. Вишневе, вул. Балукова, 1, код ЄДРПОУ 40195110) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будпрокат-Україна» (04073, м. Київ, вул. Куренівська, 18, оф. 7-б, код ЄДРПОУ 41668417) 15600,00 грн. заборгованості з орендної плати та 798,44 грн. витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 14.04.2025.
Суддя Т.П. Карпечкін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2025 |
Оприлюднено | 15.04.2025 |
Номер документу | 126568418 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні