Ухвала
від 11.04.2025 по справі 915/544/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=================================================================

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

11 квітня 2025 року Справа № 915/544/25

м. Миколаїв.

Суддя Господарського суду Миколаївської області Коваль C.М.,

розглянувши матеріали позову

Комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс,

54020, м. Миколаїв, вул. Євгена Єщенка, 17;

до Товариства з обмеженою відповідальністю Інженерно-будівельна фірма Елітмайстер,

54055, пр. Центральний, 101, м. Миколаїв;

про стягнення надмірно оплачених за договором про закупівлю від 19.10.2022 №328 грошових коштів у сумі 5834270 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Комунальним підприємством Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс пред`явлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Інженерно-будівельна фірма Елітмайстер про стягнення надмірно сплачених коштів в сумі 5834270 грн. на виконання вимоги Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області № 151406-14/1028-2023 від 24.05.2023 р.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд зазначає наступне.

Згідно процесуального законодавства, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. До позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача (ч. 2 ст. 162, ч. 5 ст. 164 ГПК України).

Так, всупереч, ч. 5 ст. 164 ГПК України, позивачем не подано суду документів, що підтверджують повноваження представника, оскільки позовну заяву підписано представником позивача за довіреністю начальника юридичного відділу КП ММР Миколаївелектротранс Рудь Ольги Анатоліївни, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Також частиною 1 та 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 60 ГПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність.

Отже, наведені положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи: як в порядку самопредставництва, так і іншими особами як представниками юридичної особи.

Наразі суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Даний спір про стягнення боргу з урахуванням ціни позову, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, підлягає вирішенню виключно у загальному позовному провадженні, отже інтереси позивача в даній справі може представляти особа виключно адвокат або особа у порядку самопредставництва.

У порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.

Таким чином, представництво інтересів КП ММР Миколаївелектротранс у цій справі у суді може здійснювати: адвокат як представник юридичної особи; керівник або інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) в порядку самопредставництва, і що має підтверджуватись статутом, положенням, трудовим договором (контрактом).

Згідно з ч. 9 ст. 60 ГПК України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Як випливає з матеріалів позовної заяви, дану позовну заяву від імені КП ММР Миколаївелектротранс підписано представником Рудь Ольгою Анатоліївною. При цьому на підтвердження повноважень вказаного представника до позову надано довіреність від 28.03.2025, з якої вбачається, що її видано Рудь О.А. як начальнику юридичного відділу КП ММР Миколаївелектротранс, в підтвердження того, що він здійснює від імені КП ММР Миколаївелектротранс представництво інтересів та ведення справ у судах усіх інстанцій (в тому числі здійснює самопредставництво підприємства в судовому процесі без окремого доручення директора Підприємства), в межах встановлених чинним законодавством України: судів першої інстанції, судів апеляційної інстанції, касаційних судах Верховного Суду, Верховному Суді, Вищих спеціалізованих судах, створених відповідно до чинного законодавства України, Міжнародному комерційному арбітражному суді та Морській арбітражній комісії при Торгово-промисловій палаті України з усіма правами, які надані законом позивачу (кредитору, заявнику, скаржнику, стягувачу), відповідачу (боржнику), третій особі, та іншій особі, яка бере участь у справі, окрім повної відмови від позову, укладання мирової угоди, визнання позовів інших осіб, укладення угоди про передачу спору на розгляд третейського суду.

Аналіз частини третьої статті 56 ГПК України дає підстави для висновку, що визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Надання довіреності на представника саме по собі виключає самопредставництво юридичної особи. Така ж правова позиція викладена у низці ухвал та постанов Верховного Суду, зокрема в ухвалах Верховного Суду від 09.06.2020 у справі №917/751/19, від 16.12.2020 у справі №917/855/20, від 28.04.2022 у справі №914/3293/20, та у постановах Верховного Суду від 23.11.2020 у справі № 908/592/19, від 25.08.2022 у справі №910/25456/15.

Отже, вказана вище довіреність 28.03.2025 № 18 не є належним доказом повноважень Рудь О.А. як начальника юридичного відділу КП ММР Миколаївелектротранс на представництво інтересів Підприємства в порядку самопредставництва юридичної особи відповідно до частини третьої статті 56 ГПК України.

Поряд з цим відповідно до пункту 13 частини 2 статті 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв`язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Таким чином, до Єдиного державного реєстру включається інформація щодо осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, та дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо КП ММР Миколаївелектротранс особами, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, є Сметана Ю.О. (керівник).

Разом з тим, наявність або відсутність у ЄДР даних про такого працівника, який поряд із керівником має право вчиняти дії від імені юридичної особи, не впливає на обов`язок останньої підтвердити повноваження цього працівника діяти у судовому процесі на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), зокрема обсяг цих повноважень (ухвала Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 у справі №303/4297/20).

Подана посадова інструкція Рудь О.А. взагалі не містить повноважень підписувати позовні заяви у порядку самопредставництва.

Відтак, належних і допустимих доказів наявності у Рудь О.А. повноважень представляти інтереси позивача у порядку самопредставництва суду не надано.

Суд зауважує, що таке тлумачення не може бути кваліфіковано як прояв надмірного формалізму, оскільки відсутність підтвердження повноважень підписанта діяти у даному судовому процесі саме як адвокат, а також діяти в порядку самопредставництва на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) унеможливлює встановлення волевиявлення КП ММР Миколаївелектротранс на надання повноважень Рудь. О.А. щодо її представництва та права підпису процесуальних документів, які подаються до суду, адже в матеріалах справи відсутні докази того, що вказана особа може діяти від імені позивача в порядку самопредставництва.

Ураховуючи наведене, з огляду на відсутність належних доказів на підтвердження повноважень Рудь. О.А. на підписання та подання від імені КП ММР Миколаївелектротранс позовної заяви, суд вважає, що позовну заяву від імені позивача подано та підписано неуповноваженою особою.

Згідно з приписами п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Ураховуючи те, що позовна заява КП ММР Миколаївелектротранс підписано особою, яка не має права її підписувати, вказана позовна заява до ТОВ ІБФ Елітмайстер про стягнення заборгованості в сумі 5834270 грн. підлягає поверненню заявнику.

Також суд звертає увагу позивача на те, що у даному випадку права позивача не порушуються, оскільки згідно частини восьмої статті 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з відповідним позовом до господарського суду після усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В :

Повернути позовну заяву Комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс до Товариства з обмеженою відповідальністю Інженерно-будівельна фірма Елітмайстер про стягнення 5834270 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту їх підписання суддею та може бути оскаржена до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання.

Суддя С.М. Коваль.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення11.04.2025
Оприлюднено15.04.2025
Номер документу126568606
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них

Судовий реєстр по справі —915/544/25

Ухвала від 12.05.2025

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С. М.

Ухвала від 11.04.2025

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні