ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/653/25Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,
секретар судового засідання Шпак І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача: Бондар А.Г.,
від відповідача: Гнатюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до відповідача: Комунального закладу Спеціалізованої позашкільної освіти «СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ ЗІ СКЕЛЕЛАЗІННЯ» про стягнення 54403,85 грн заборгованості,
зазначає наступне:
Департамент комунальної власності Одеської міської ради (надалі - Департамент, ДКВ ОМР, Позивач) використовуючи підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Комунального закладу Спеціалізованої позашкільної освіти "СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ ЗІ СКЕЛЕЛАЗІННЯ" (надалі - КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння", Відповідач) 54403,85 грн заборгованості у зв`язку із неналежним виконанням взятих на себе за укладеним 20.07.2016 договором оренди № 07-к/16 зобов`язань в частині своєчасного та остаточного внесення орендної плати впродовж січня-грудня 2020 року.
Як зазначає Департамент, внаслідок укладення додаткових угод до договору оренди, строк дії останнього продовжено до 31.12.2019, у той же час, ані Департамент як Орендодавець, ані КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" як Орендарем, не виразили заперечень проти продовження договору, відтак, в силу приписів законодавства, договір продовжив свою дію до 30.12.2020 - укладено додаткову угоду про розірвання договору.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 21.02.2025 позовній заяві Департаменту присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 916/653/25 та визначено суддю Гута С.Ф. для її подальшого розгляду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.02.2025 прийнято позовну заяву Департаменту до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/653/25, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 25 березня 2025 року.
06 березня 2025 року КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" представлено клопотання про передачу справи за юрисдикцією до Одеського окружного адміністративного суду, посилаючись на наявний додатковий договір про розірвання договору оренди разом із актом приймання-передачі від 30.12.2020, які свідчать про безпідставність нарахування орендної плати; між сторонами у справі відсутні договірні правовідносини, відтак розгляд справи не віднесено до юрисдикції господарських судів.
14 березня 2025 року КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" представлено клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеської міської ради, як особи, яка є засновником Позивача та Відповідача; у той же час, статут КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" передбачає можливість надання органами місцевого самоврядування в користування спортивні об`єкти безоплатно або на пільгових умовах.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.03.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 08 квітня 2025 року.
25 березня 2025 року Департаментом представлено заперечення на клопотання КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння", в яких зазначає, що спір у справі підсудний господарському суду, адже стосується невиконання умов укладеного між юридичними особами договору оренди; те, що відсутні підстави вважати, що рішення суду у даній справі може вплинути на права, обов`язки та/або інтереси Одеської міської ради, оскільки остання не є стороною договору оренди.
07 квітня 2025 року КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" представлено заяву про застосування строків позовної давності, в якій додатково зазначає, що Департамент не є стороною договору оренди, з 30.12.2020 відсутні договірні відносини між сторонами у справі; наказом Одеської міської ради від 12.03.2020 № 27-КТ заборонено використання комунальних позашкільних закладів, що унеможливлює нарахування орендної плати.
При цьому, заявлений період заборгованості охоплює 01.01.2020 - 31.12.2020, втім позов у справі представлено у лютому 2025 року, відтак Департаментом пропущено строк позовної давності, що є підставою для відмови у позові.
07 квітня 2025 року КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" представлено пояснення, в яких зазнає, що на момент звернення із позовом до суду договірні зобов`язання між сторонами відсутні (договір оренди розірвано 31.12.2020), у зв`язку зі чим спір підлягає вирішенню в Одеському окружному адміністративному суді; підтримує викладену позицію стосовно залучення до участі у справі третьою особою без самостійних вимог - Одеську міську раду.
Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 08.04.2025:
відмовлено у задоволенні клопотання КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" про передачу справи за юрисдикцією до Одеського окружного адміністративного суду (від 06.03.2025), оскільки предметом позову визначено стягнення заборгованості, а підставою -неналежне виконання умов договору оренди, укладеного між юридичними особами, до моменту його розірвання, відтак в силу приписів пункту 1 частини 1 статті 20 ГПК України розгляд відповідних спорів віднесено до юрисдикції господарських судів;
відмовлено у задоволенні клопотання КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеської міської ради, оскільки, як було зазначено, підставою позову визначено неналежне виконання умов договору оренди, укладеного між юридичними особами, до моменту його розірвання, Одеська міська рада не є стороною правочину.
В процесі розгляду справи представник Департаменту підтримував заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повному обсязі, представник КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" натомість заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог та наполягав на відмові у задоволенні позову.
Письмового відзиву від КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" до Господарського суду Одеської області як і інших клопотань або заяв не надходило у зв`язку з чим у відповідності до частини 4 статті 13 та частини 9 статті 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
08 квітня 2025 року в судовому засіданні судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:
20 липня 2016 року між Відділом освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 02145369 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар) укладено договір оренди № 07-к/16 нежилого приміщення (Договір), умовами пункту 1.1 якого передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській ЗОШ № 81, площею 268,1 кв.м (двісті шістдесят вісім - 10) - 57 (п`ятдесят сім) годин на місяць, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26 (Об`єкт оренди). Характеристика об`єкта оренди наводиться у технічному паспорті, виданому КП „ОМБТІ та РОН" 15 березня 2005 року. Ринкова вартість об`єкта оренди становить 2236759 грн 00 коп. (два міліонна двісті тридцять шість тисяч сімсот п`ятдесят дев`ять гривень 00 копійок) (без урахування податку на додану вартість). Звіт про незалежну оцінку ринкової вартості об`єкта оренди складений станом на 20 квітня 2016 року (двадцяте квітня дві тисячі шістнадцятого року) (Сертифікат суб`єкта оціночної діяльності № 168/16, виданий 26 лютого 2016 року Фондом державного майна України).
Передача в оренду об`єкта, зазначеного у п. 1.1. цього договору, здійснюється на підставі Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та розпорядження міського голови м. Одеси „Про передачу в оренду Комунальному позашкільному навчальному закладу (КПНЗ) «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12» нежитлового приміщення першого поверху загальною площею 268,1 кв. м., що розташоване за адресою: м. Одеса, Фонтанська дор., 26» від 12.07.2016 року № 662 (пункт 1.2).
Термін дії договору оренди з 20 липня 2016 року - двадцяте липня дві тисячі шістнадцятого року, до 11 червня 2019 року - одинадцяте червня дві тисячі дев`ятнадцятого року (пункт 1.3).
Орендна плата визначається на підставі ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995 року зі змінами та доповненнями та рішень Одеської міської ради та виконкому Одеської міської ради (пункт 2.1).
За орендоване приміщення Орендар, зобов`язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить за перший, після підписання договору оренди місяць 427 (чотириста двадцять сім) гривень 46 копійок (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства (пункт 2.2).
Орендар зобов`язаний вносити орендну плату… щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності (пункт 2.3).
За невиконання або неналежне виконання обов`язків за цим Договором винна сторона відшкодовує іншій стороні завдані збитки відповідно до чинного законодавства. Відшкодування збитків не звільняє винну сторону від виконання умов договору (пункт 5.1).
Питання, не врегульовані цим Договором, вирішуються відповідно до чинного законодавства (пункт 7.1).
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, що були передбачені договором (пункт 7.8).
Дія договору оренди припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; продажу об`єкта оренди за участю Орендаря; загибелі об`єкта оренди; достроково за згодою сторін або за рішенням господарського суду; банкрутства або ліквідації Орендаря; в інших випадках, передбачених чинним законодавством (пункт 7.11).
Представлена копія Договору містить підписи Орендодавця та Орендаря, скріплена печатками контрагентів.
20 липня 2016 року між Орендодавцем та Орендарем складено акт приймання-передачі об`єкту оренди.
21 липня 2016 року між Відділом освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 02145369 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, якою внесено зміни шляхом:
Внесення змін до абзацу 1 підпункту 1.1 - «Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській ЗОШ № 81, площею 268,1 кв. м (двісті шістдесят вісім - 10) - 57 (п`ятдесят сім) годин на місяць, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26 (далі за текстом об`єкт оренди)»;
Доповнення підпункту 2.1 - «На підставі рішення Одеської міської ради від 16.12.2015 року № 71-VII орендарю встановлена орендна платня 1 грн за рік терміном з 01.01.2016 року до 31.12.2016 року»;
Доповнення підпункту 2.2 - «За орендоване приміщення Орендар, зобов`язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 2 до договору, що становить 1 (одна) гривня 00 копійок на рік (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції)».
03 січня 2017 року між Комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси», КОД ЄДРПОУ 40703015 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір № 1 про внесення змін до Договору про наступне:
Сторони, за взаємною згодою сторін домовились внести наступні зміни до договору оренди нежилого приміщення від 20 липня 2016 року № 07-к/16 на нежиле приміщення, що розташоване на першому поверсі Одеської загальноосвітньої школи № 81 І-III ступенів Одеської міської ради Одеської області, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26, укладеного між комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси» та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12» (пункт 1).
На підставі рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1414-VII, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.11.2016 р. № 361, наказу департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 28.11.2016 р. № 185-ф, у преамбулі та розділі «Місцезнаходження сторін» Договору, назву Орендодавця змінити «Відділ освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради» на «Комунальну установу «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси» (пункт 2).
Внесено зміни до абзацу 1 підпункту 1.1. Договору - «Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській ЗОШ № 81, площею 268,1 кв.м (двісті шістдесят вісім - 10) - 57 (п`ятдесят сім) годин на місяць, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26 (далі за текстом об`єкт оренди)».
Внесено зміни в підпункт 2.2 - «За орендоване приміщення Орендар зобов`язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить 1 (одна) гривня 00 копійок (без урахування податку на додану вартість). На підставі підпункту 1.20 рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року № 1434-VII орендарю встановлена орендна платня у розмірі 1 грн за рік терміном з 01.01.2017 року до 31.12.2017 року».
03 січня 2018 року між Комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси», КОД ЄДРПОУ 40703015 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір № 1 про внесення змін до Договору про наступне:
Сторони, за взаємною згодою сторін домовились внести наступні зміни до договору оренди нежилого приміщення від 20 липня 2016 р. № 07-к/16 на нежиле приміщення, що розташоване на першому поверсі Одеської загальноосвітньої школи № 81 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26, укладеного між відділом освіти Київської районної адміністрації та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», внесених змін до договору - заміна сторони додатковим договором від 03.01.2017 р. з «Відділу освіти Київської районної адміністрації» на Комунальну установу «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси» (пункт 1).
Внесено зміни до абзацу 1 підпункту 1.1. Договору - «Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській ЗОШ № 81, площею 268,1 кв.м (двісті шістдесят вісім - 10) - 57 (п`ятдесят сім) годин на місяць, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26 (далі за текстом об`єкт оренди).
Внесено зміни до підпункт 2.2 - «Абзац 1 - За орендоване приміщення Орендар зобов`язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить 1 (одна) гривня 00 копійок (без урахування податку на додану вартість). Абзац 2 - На підставі підпункту 1.11 рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 року № 2779-VII орендарю встановлена орендна платня у розмірі 1 грн за рік терміном з 01.01.2018 року до 31.12.2018 року».
26 лютого 2018 року між Одеською загальноосвітньою школою № 81 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, Код ЄДРПОУ 25428319 (Орендодавець) та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір № 2 про внесення змін до Договору, яким сторони, за взаємною згодою сторін домовились внести наступні зміни до договору оренди неживої приміщення від 20 липня 2010 р. № 07-к/16 на нежиле приміщення, що розташовані - на першому поверсі Одеської загальноосвітньої школи № 81 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дор., 26, укладеного між Відділом освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», внесених змін до договору - заміна сторони додатковим договором від 17.05.2017 р. з Відділу освіти Київської районної адміністрації на Комунальну установу «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси»:
«На підставі ст. 80 розділу X Закону України «Про освіту», Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у преамбулі та розділі «Місцезнаходження сторін» Договору, назву Орендодавця змінити з Комунальна установа «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси» на «Одеська загальноосвітня школа № 81 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області».
23 березня 2018 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 26302595 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір № 3 про внесення змін до Договору, а саме керуючись рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 року № 1962-VII «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської міської рад від 27.06.2006 року № 56-V «Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання функцій орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси», рішенням Одеської міської ради від 26.07.2017 р. № 2284-VII «Про визначення органу, уповноваженого управляти майном, яке є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси», та на підставі акту приймання-передачі приміщення від 23 березня 2018 р. у преамбулі та розділі «Місцезнаходження сторін» Договору назву Орендодавця змінити на «Департамент комунальної власності Одеської міської ради».
З 01.01.2018 р. Орендар перераховує орендну плату, у встановленому даним договором розмірі, з урахуванням індексу інфляції та ПДВ, на поточний рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради… (пункт 1.2).
Орендар зобов`язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності (пункт 1.3).
Інші умови Договору залишаються без змін.
18 січня 2019 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 26302595 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір № 4 про внесення змін до Договору, а саме:
Пункт 1.3 розділу 1 Договору доповнено наступним - «Продовжити термін дії цього Договору на 1 рік, а саме з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року (до тридцять першого грудня дві тисячі дев`ятнадцятого року);
Перший абзац пункту 2 підпункту 2.2 Договору викладено в новій редакції - «За орендоване приміщення Орендар зобов`язується сплачувати орендну плату: з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. в розмірі 1 грн на рік за все приміщення (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції); з 01 січня 2020 р. в розмірі 3579,49 грн, що розрахована на 01.01.2019 р. (без урахуванню податку на додану вартість та індексу інфляції), та є базовою ставкою орендної плати за місяць».
Інші умови Договору залишаються без змін.
12 березня 2020 року Управлінням з фізичної культури та спорту Одеської міської ради видано наказ № 27 «Про тимчасову заборону відвідування комунальних позашкільних навчальних закладів, підпорядкованих управлінню з фізичної культури та спорту Одеської міської ради», згідно з яким: заборонено відвідування комунальних позашкільних навчальних закладів, підпорядкованих управлінню з фізичної культури та спорту Одеської міської ради, для вихованців та інших осіб (батьки, супроводжуючі) за виключенням працівників закладу, з 12 березня до 3 квітня 2020 р; керівникам позашкільних навчальних закладів, підвідомчих управлінню з фізичної культури та спорту Одеської міської ради видати відповідні накази в очолюваному закладі.
30 грудня 2020 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 26302595 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар), укладено Додатковий договір про розірвання Договору, яким сторонами погоджено наступне:
«Договір № 07-к/16 від 20.07.2016 р., укладений між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12» на оренду нежилого приміщення першого поверху, загальною площею 268,1 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 26 (ОЗОШ № 81) вважати розірваним за погодженням обох сторін відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» з 30 грудня 2020 р.
Договір № 07-к/16 від 20.07.2016 р. оренди нежитлового приміщення (майна) припинив свою дію з 30 грудня 2020 р.».
Також до матеріалів справи представлено складений 30.12.2020 акт приймання-передачі об`єкту оренди.
Відповідно до представленого Департаментом розрахунку за КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" обліковується 54403,85 грн заборгованості з орендної плати за Договором, нарахованої впродовж 01 січня 2020 - 30 грудня 2020.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:
У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. В свою чергу, стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
В свою чергу, частинами 1 та 2 статті 67 ГК України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно ж із статтею 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частин 1 та 6 статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частинами 1 та 4 статті 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Частиною 1 статті 759 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
У відповідно до частини 1 статті 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Договір найму укладається на строк, встановлений договором (частина 1 статті 763 ЦК України).
Дослідивши представлені до матеріалів справи докази, господарським судом встановлено, що 20.07.2016 між Відділом освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Код ЄДРПОУ 02145369 (Орендодавець), та Комунальним позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», Код ЄДРПОУ 33388412 (Орендар) укладено Договір оренди № 07-к/16 нежилого приміщення.
Надалі, сторонами керуючись принципом свободи договору, шляхом укладення відповідних Додаткових угод, за обопільною згодою здійснено заміну сторони Договору «Орендодавця», котрим після укладення дослідженого судом Додаткового договору від 23.03.2018 № 3 став - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
Поряд із цим, юридична особа із Кодом ЄДРПОУ 33388412, яка за укладеним Договором є «Орендарем» станом на дату укладання правочину мала назву - Комунальний позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа № 12», станом на дату відкриття провадження у справі має назву - Комунальний заклад Спеціалізованої позашкільної освіти «СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ ЗІ СКЕЛЕЛАЗІННЯ», відтак господарський суд доходить до висновку, що відбулась зміна назви юридичної особи.
Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами у справі виникли господарські зобов`язання, підставою яких є письмовий Договір оренди № 07-к/16 нежилого приміщення, укладений 20 липня 2016 року.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-XII (тут і далі в редакції чинній на час укладання Договору оренди) орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із частиною 4 статті 10 Закону України від 10.04.1992 № 2269-XII умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Приписи статті 17 Закону України від 10.04.1992 № 2269-XII передбачають, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін (частина 1). У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором (частина 2). Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов`язки, має переважне право, за інших рівних умов, на продовження договору оренди на новий термін (частина 3).
В свою чергу, частина 2 статті 26 Закону України від 10.04.1992 № 2269-XII встановлює, що однією з підстав припинення договору оренди є закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно ж із статтею 764 ЦК України (в редакції чинній на час укладення Договору оренди), якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
При цьому частини 2 та 4 статті 284 ГК України встановлюють, що умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря. Строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
03 жовтня 2019 прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ, в розділі "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року (за виключенням окремих зазначених норм).
При цьому пунктом 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 157-IX визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 30, ст. 416 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону.
Ураховуючи опублікування тексту Закону України № 157-ІХ в офіційному друкованому виданні "Голос України" 26.12.2019, останній набрав чинності 27.12.2019 і введений в дію з 01.02.2020, отже, з цієї дати підлягають застосуванню його норми (за винятком норм, наведених у розділі "Прикінцеві та перехідні положення").
При цьому за загальним правилом, якщо прийнятим нормативним актом порівняно з попереднім змінюється правове регулювання відносин в тій чи іншій сфері, то нові норми застосовуються з дати набрання ними чинності, якщо інше не визначено в самому нормативному акті (частина 1 статті 5 ЦК України).
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 157-IX договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом 5 частини 2 статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Господарський суд наголошує на тому, що порядок продовження договорів оренди державного та комунального майна, який діяв до 31.01.2020 та був передбачений Законом України № 2269-XII (втратив чинність 31.01.2020), може бути застосовано до процедури продовження тих договорів, строк дії яких закінчився до 01.07.2020 включно, а щодо інших договорів оренди державного та комунального майна (строк дії яких закінчився після 01.07.2020) у силу вимог абзацу 3 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 157-IX має застосовуватися порядок продовження, визначений Законом України № 157-ІХ. Таким чином, законодавець передбачив умови та порядок продовження дії договорів оренди державного та комунального майна, укладених відповідно до положень Закону України № 2269-XII.
Схожий правовий висновок щодо необхідності чіткого розмежування порядку та підстав продовження договорів оренди державного та комунального майна, передбачених нормами Закону України № 2269-XII (чинного до 31.01.2020) і Закону України № 157-ІХ (введеного в дію з 01.02.2020), викладено в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.10.2021 у справі № 907/720/20, від 09.11.2021 у справі № 908/2637/20, від 05.07.2022 у справі № 909/479/21, від 19.07.2022 у справі № 924/852/21, від 13.12.2022 у справі № 916/4073/21, від 27.12.2022 у справі № 910/21725/21).
Укладаючи 18 січня 2019 року Додатковий договір № 4 Департаментом та КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" погоджено продовжити термін дії Договору оренди на 1 рік, а саме з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року.
До матеріалів справи не представлено надісланих контрагентом (-ами) заяв із заперечення стосовно продовження укладеного Договору оренди, як до 31 грудня 2019 року, так і після цієї дати.
Оскільки строк дії Договору оренди продовжено до 31 грудня 2019, тобто до 01 липня 2020 року, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи абзаців 1 та 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 157-IX, які передбачають можливість продовження укладених до набрання чинності зазначеним Законом договорів оренди державного та комунального майна на підставі законодавства, яке діяло до дати набрання чинності Законом України № 157-IX, тобто на підставі Закону України № 2269-XII.
При цьому, як зазначалось, частиною 2 статті 17 Закону України № 2269-XII передбачена можливість автоматичної пролонгації укладеного договору оренди у зв`язку із відсутністю заяви однієї із сторін протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.
Відтак, господарський суд доходить до висновку, що Договір оренди, укладений між Департаментом та КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" продовжив свою дію (автоматична пролонгація) після 31.12.2019, у зв`язку із відсутністю заяви (заперечень) однієї із сторін протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.
Поряд із наведеним, 30 грудня 2020 року між Департаментом та КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" укладено Додатковий договір про розірвання Договору, яким сторони обопільно погодили розірвати Договір оренди з 30 грудня 2020 року.
Відповідно ж до частин 1 та 4 статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
В свою чергу, частини 2 та 3 статті 653 ЦК України визначають, що у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 598 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до приписів статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Припинення зобов`язання слід відрізняти від закінчення строку дії договору. Закінчення строку дії договору означає, що між його сторонами у майбутньому не будуть виникати взаємні права та обов`язки, що випливали із цього договору. Але ті зобов`язання, які вже існують на момент закінчення строку дії договору, будуть існувати і після його закінчення доти, доки вони не будуть припинені на підставах, встановлених договором або законом (пункт 68 постанови Верховного Суду від 10.02.2021 у справі № 908/288/20).
Поряд із наведеним, укладаючи 18 січня 2019 року Додатковий договір № 4 Департаментом та КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" погоджено викласти перший абзац пункту 2 підпункту 2.2 в новій редакції - «За орендоване приміщення Орендар зобов`язується сплачувати орендну плату: з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. в розмірі 1 грн на рік за все приміщення (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції); з 01 січня 2020 р. в розмірі 3579,49 грн, що розрахована на 01.01.2019 р. (без урахуванню податку на додану вартість та індексу інфляції), та є базовою ставкою орендної плати за місяць».
У той же час, пункт 14 "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України встановлює, що з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.
У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.
Зазначені витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов`язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.
Ця норма не поширюється на суб`єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді.
До матеріалів справи не представлено звернення наймача (КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння") із відповідною заявою.
Окрім того, КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" заявлено про застосування наслідків спливу строку позовної давності, посилаючись на те, що Департаментом заявлено у лютому 2025 року вимогу про стягнення заборгованості, нарахованої впродовж 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року.
Законом України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" розділ "Прикінцеві положення" Господарського кодексу України доповнено пунктом 7 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232,269,322,324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину". Також доповнено розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України, зокрема, пунктом 12 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257,258,362,559,681,728,786,1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" припинено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Поряд із цим, пункт 19 "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України, визначає, що у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
Відтак, господарський суд доходить до висновку про відсутність спливу строку позовної давності для звернення Департаменту із позовом до суду про стягнення відповідної суми заборгованості.
Як зазначалось, умовами Договору оренди передбачено, що Орендар зобов`язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Приймаючи до уваги вищенаведене, господарський суд доходить до висновку, що КЗСПО "СДЮСШОР зі скелелазіння" як Орендарем в порушення приписів статей 525,526,610,629,759,762 ЦК України, статей 193,283,286 ГК України та умов Договору обов`язку з перерахування орендної плати за період з 01 січня по 30 грудня 2020 не виконано, не дивлячись на те, що з урахуванням приписів частини 1 статті 530 ЦК України та умов пункту 2.3 Договору оренди строк виконання щомісячних зобов`язань у сукупному розмірі 54403,85 грн настав (судом перевірено представлений Департаментом розрахунок, встановлено відповідність методології його нарахування приписам законодавства).
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
У рішенні від 03.01.2018 "Віктор Назаренко проти України" (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі "Беер проти Австрії" (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України „Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При цьому, оскільки приписами Закону України "Про судовий збір" встановлено мінімальний розмір судового збору, який підлягає справленню при зверненні із позовом, на переконання господарського суду, розмір судового збору, який покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, не може бути меншим аніж мінімальний розмір судового збору, з урахування частини 3 статті 4 Закону України „Про судовий збір".
Решта сплаченого судового збору підлягає поверненню платнику після звернення із відповідним клопотанням.
Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241
Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до відповідача: Комунального закладу Спеціалізованої позашкільної освіти «СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ ЗІ СКЕЛЕЛАЗІННЯ» про стягнення 54403,85 грн заборгованості задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу Спеціалізованої позашкільної освіти «СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ ЗІ СКЕЛЕЛАЗІННЯ» (65011, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 33, Email: Rockschool@i.ua, Код ЄДРПОУ 33388412) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, буд. 1, Код ЄДРПОУ 26302595) 54403/п`ятдесят чотири тисячі чотириста три/грн 85 коп. заборгованості та 2422/дві тисячі чотириста двадцять дві/грн 40 коп. витрат зі сплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.
Повний текст складено 14 квітня 2025 р.
Суддя С.Ф. Гут
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 15.04.2025 |
Номер документу | 126568702 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них про комунальну власність, з них щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні