Ухвала
від 02.04.2025 по справі 496/2479/24
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/2479/24

Провадження № 2-о/496/9/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року м. Біляївка

Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Пасечник М.Л.

присяжних - Ніколаєнко І.В., Краснянської Н.Д.

за участю секретаря - Ткаченко В.М.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника ОСОБА_2 - адвоката Полубок Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білявка питання про призначення судово-психіатричної експертизи в рамках розгляду цивільної справи в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Біляївського районного суду Одеської області перебуває вказана цивільна справа в про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

В прохальній частині заяви заявник просив про призначення у справі судової психіатричної експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Біляївського районного суду Одеської області від 09.09.2024 року, за результатом розгляду вищевказаного клопотання призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Одеської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Академіка Воробйова, 9, м. Одеса, 65006) із зупиненням провадженням провадження та направленням матеріалів справи до відповідної експертної установи.

25.03.2025 року до суду разом з матеріалами справи надіслане клопотання про надання додаткових матеріалів - оригіналу медичної карти амбулаторного хворого з психіатричного кабінету Великодальницької поліклініки, де він перебуває на обліку у психіатра (в копії виписки з медичної карти амбулаторного хворого від 10.09.2010 року, що представлена в матеріалах справи рукописний текст нечитабельний).

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 просив прийняти долучені письмові документи та направити для продовження проведення раніше призначеної у справі судово-психіатричної експертизи в раніше визначену установу.

Представник ОСОБА_2 - адвокат Полубок Н.А. підтримала позицію заявника.

У судове засідання представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області не з`явився, але надіслав до суду заяву, в якій просив слухати справу без представника Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, вимоги заяви підтримують.

Суд вислухавши заявника та представника Чебаненка Є.М., дослідивши питання про повторне направлення матеріалів справи для проведення судово-психіатричної експертизи, оглянувши матеріали справи, дійшов висновку про необхідність направлення на раніше призначену у даній справі судово-психіатричну експертизу з долученими заявником документами, враховуючи наступне.

Відповідно дост.1Закону України«Про судовуекспертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.

Організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи визначені Порядком проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженимНаказом Міністерстваохорони здоров`яУкраїни 08.05.2018року №865 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171 (надалі - Порядок).

Згідно з п.10 Порядку предметом судово-психіатричних експертиз є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

За формою проведення судово-психіатрична експертиза може бути амбулаторною, стаціонарною, посмертною (п. 6 Порядку).

Згідно з п. 3 Порядку судово-психіатричні експертизи проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України.

Відповідно до ст.103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч.1 ст.104ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Частиною 1 ст.105ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

Ст.3Закону України«Про психіатричнудопомогу» визначена презумпція психічного здоров`я, суть якої полягає в тому, що кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Тому, для перевірки психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та вирішення питання щодо визнання фізичної особи недієздатною виникає необхідність у проведенні відносно останнього судово-психіатричної експертизи, оскільки для встановлення його психічного стану потрібні спеціальні знання в галузі психіатрії, суд вважає за необхідне призначити по справі судово-психіатричну експертизу.

Проведення судово-психіатричної експертизи необхідно доручити лікарям Одеської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Академіка Воробйова, 9, м. Одеса, 65006), з раніше визначеним переліком питань.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд, може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.

Згідно з ч. 2 ст.299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Оскільки для проведення судово-психіатричної експертизи потрібний значний проміжок часу, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі слід зупинити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.103, 104, 252-253, 298, 353 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Продовжити призначену по цивільній справі в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На вирішення експертизи поставити наступні питання:

- Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічний розлад?

- Чи здатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом психічного здоров`я, усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?

- Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитись до судового засідання та надавати пояснення по справі?

Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Одеської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Академіка Воробйова, 9, м. Одеса, 65006).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Надати для продовження проведення експертизи матеріали цивільної справи № 496/2476/24, з доданими документами, а саме: виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_2 та виписок з історії хвороби ОСОБА_2 .

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.

Роз`яснити учасникам процесу положення ст.ст. 107,109 ЦПК України про наслідки ухилення особи від подання експертам необхідних матеріалів, документів тощо.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя М.Л. Пасечник

Присяжні І.В. Ніколаєнко

Н.Д. Краснянська

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.04.2025
Оприлюднено16.04.2025
Номер документу126570588
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —496/2479/24

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Пасечник М. Л.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Пасечник М. Л.

Ухвала від 26.03.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Пасечник М. Л.

Рішення від 09.09.2024

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Пасечник М. Л.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Пасечник М. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні