Справа № 487/1681/25
Провадження № 2/487/1550/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.04.2025 року м. Миколаїв
Заводський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Бобрової І.В., оглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), треті особи: Перша Миколаївська державна нотаріальна контора (м. Миколаїв, вул. Пушкінська, 14/6), Третя Миколаївська державна нотаріальна контора (м. Миколаїв, вул. Погранична, 40) про визнання заповіту недійсним
ВСТАНОВИВ:
19.03.2025 представник ОСОБА_1 адвокат Федорова І.В. звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати недійсним заповіт ОСОБА_3 від 07.12.2019, посвідчений державним нотаріусом Третьої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області Железняковою О.В.
Вимоги позову обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який є рідним братом позивача. Після поховання ОСОБА_3 , отримавши свідоцтво про смерть, ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса Першої Миколаївської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте нотаріус повідомив, що його брат до смерті склав заповіт, в якому належну йому частку у розмірі 5/16 квартири АДРЕСА_3 заповів сторонній особі, а саме ОСОБА_2 . Вказаний заповіт був посвідчений 07.12.2019 державним нотаріусом Третьої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області Железняковою О.В. Проте згаданий вище заповіт позивач вважає недійсним з тих підстав, що його брат ОСОБА_3 мав вроджене психічне захворювання, через що мав першу групу інвалідності, та проходив періодичні обстеження та лікування у лікаря-психіатра. В свою чергу ОСОБА_2 працювала в лікарні, де ОСОБА_3 проходив лікування, їй було відомо про його захворювання, та скориставшись хворобливим станом останнього запропонувала йому постійний догляд та медичні послуги в обмін на заповіт. Оскільки в силу своєї хвороби ОСОБА_3 ніде не навчався та не розумів на що погоджується, склав заповіт на належну йому частку квартири, яку заповів відповідачки, однак остання ніякий догляд за ОСОБА_3 не здійснювала, а потім взагалі покинула територію України і повернулася вже в червні 2023 для отримання спадщини. У зв`язку з чим представником позивача було подано вказаний позов.
Оглянувши матеріали позовної заяви суд дійшов до такого висновку.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.
Учасник справи, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на звернення з позовом до суду, повинен забезпечити неухильне і своєчасне виконання своїх процесуальних обов`язків, вимог закону і суду, зокрема стосовно належного оформлення позовної заяви, в тому числі щодо своєчасної сплати судового збору для чого особа, зацікавлена у поданні позову, має вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 червня 2021 у справі № 640/9385/20.
У частині 4статті 177 ЦПК Українипередбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як вбачається із матеріалів справи представником позивача не додано до позовної заяви документу, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною 1ст.4Закону України«Про судовийзбір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 2 п. 1 ч. 2ст.4Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що ставки судового збору за подання фізичною особою позову немайнового характеру встановлюються у таких розмірах - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. та надати оригінал квитанції або інший документ, який підтверджує сплату судового збору.
Згідно із ч. 1 ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 3 ст.185 ЦПК Українипередбачено, що якщо позивач відповідно до ухвали у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст.177,185,260,261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,треті особи:Перша Миколаївськадержавна нотаріальнаконтора,Третя Миколаївськадержавна нотаріальнаконтора провизнання заповітунедійсним залишити без руху.
Надати позивачу п`яти денний строк з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків, а саме:
- сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 гривень та надати оригінал квитанції або інший документ, який підтверджує сплату судового збору.
Реквізити для оплати:
Отримувач коштів Миколаїв.ГУК/Заводськ.р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA808999980313121206000014480
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви в зазначений термін та роз`яснити, що в противному випадку позовна заява вважається неподаною та підлягає поверненню.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1412/
Копію ухвали надіслати позивачу
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Головуючий суддя І. В. Боброва
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2025 |
Оприлюднено | 16.04.2025 |
Номер документу | 126571000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Боброва І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні