Справа № 518/247/25
Номер провадження 2/508/159/25
У Х В А Л А
14 квітня 2025 року селище Миколаївка
Суддя Миколаївського районного суду Одеської області Банташ Д.С., ознайомившись з заявою ОСОБА_1 про усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства та виключення з актового запису про народження відомостей про батька, зацікавлені особи: Ширяївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Служба у справах дітей Петровірівської сільської ради Березівського району Одеської області,
встановив:
18.03.2025 року Ухвалою Ширяївського районного суду Одеської області від 18.02.2025 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Ширяївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Служба у справах дітей Петровірівської сільської ради Березівського району Одеської області, про оспорювання батьківства та виключення з актового запису про народження відомостей про батька передано до Миколаївського районного суду Одеської області за територіальною підсудністю.
Ухвалою Миколаївського районного суду Одеської області від 19.03.2025 року зазначену позовну заяву залишено без руху, надавши позивачу строк десять днів для усунення недоліків з дня отримання копії ухвали.
09.04.2025 року на офіційну електронну пошту суду надійшла заява про усунення недоліків.
Розглянувши подану заяви, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ЦПК України: письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.
Відповідно до ч. 8 ст. 43 ЦПК України: якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Згідно з Актом комісії Миколаївського районного суду Одеської області заява, яка надійшла на електронну пошту суду 09.04.2025 року від ОСОБА_1 та зареєстрована за вх. № 1321/25, не скріплена електронним підписом.
Статтею 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» визначено, що електронний підпис - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»: електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов`язані з використанням електронних цифрових підписів, регулюються законом. Використання інших видів електронних підписів в електронному документообігу здійснюється суб`єктами електронного документообігу на договірних засадах (стаття 6 вказаного Закону).
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»: оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»: перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису.
Отже, створення електронного документа завершується накладенням електронного цифрового підпису його автора та надає електронному документу статусу оригіналу.
Таким чином, щоб мати статус оригіналу документа офіційного характеру, подана через електронну пошту заява повинна бути скріплена електронним цифровим підписом.
Оскільки заява була подана через електронну пошту та не скріплена електронним цифровим підписом заявника, то вказана заява не вважається такою, що підписана заявником.
Відповідно до ч.4 ст.183 ЦПК України: суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. У такій формі в цьому пункті втілено «право на суд», одним з аспектів якого є право доступу, тобто право на порушення провадження в суді за цивільним позовом. Однак, практика Європейського Суду з прав людини свідчить, що це право не є абсолютним. Воно може підлягати законним обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності позовних заяв.
Урішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 Конституційний Суд Українивстановив, що конституційне право особи на звернення до суду кореспондується з її обов`язком дотримуватися встановлених процесуальним законом механізмів (процедур).
Строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом (частина перша статті 120 ЦПК України). Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (частина друга статті 127 ЦПК України).
Суд вважає, що встановлений ним процесуальний строк для усунення недоліків слід продовжити на п`ять днів із дня вручення позивачеві цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом виконання Ухвали суду від 19.03.2025 року.
Керуючись ст.175, 177, ч.4 ст.183 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву від 09.04.2025 року про усунення недоліків - повернути заявнику без розгляду.
Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства та виключення з актового запису про народження відомостей про батька, зацікавлені особи: Ширяївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Служба у справах дітей Петровірівської сільської ради Березівського району Одеської області, встановивши строк для усунення недоліків п`ять днів з моменту отримання ухвали суду.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Дмитро БАНТАШ
Суд | Миколаївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 16.04.2025 |
Номер документу | 126571640 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Миколаївський районний суд Одеської області
Банташ Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні