Справа № 712/4453/25
Провадження № 1-кс/712/1742/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
слідчого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42023252010000002 від 05.01.2023, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Київ, громадянина України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, працює, має на утриманні двох неповнолітніх дітей
підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України,
У С Т А Н О В И В:
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернулася слідчий із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України.
Клопотання мотивує тим, що досудовим розслідування встановлено, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб 20.08.2021 зареєстровано організаційно-правову форму господарювання - товариство з обмеженою відповідальністю за наступним найменуванням українською мовою: ТОВ «ЕН ДЖИ ЛАБ ТЕХНОЛОДЖИ», код 44252329 (надалі Товариство), засновником якого є ОСОБА_7 , визначено місцезнаходження Товариства за адресою: Україна, 04071, місто Київ, Подільський район, вулиця Костянтинівська, будинок 32, офіс 8 та види економічної діяльності: код КВЕД 46.46 оптова торгівля фармацевтичними товарами (основний); код КВЕД 20.59 виробництво іншої хімічної продукції, н.в.i.y.; код КВЕД 21.20 виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів; код КВЕД 32.50 виробництво медичних і стоматологічних інструментів і матеріалів; код КВЕД 33.13 ремонтне і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування; код КВЕД 33.14 ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування; код КВЕД 33.19 ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування; код КВЕД 33.20 установлення та монтаж машин і устаткування; код КВЕД 46.19 діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; код КВЕД 46.49 оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; код КВЕД 46.52 оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього; код КВЕД 46.75 оптова торгівля хімічними продуктами; код КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 47.73 роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах; код КВЕД 58.19 інші види видавничої діяльності; код КВЕД 70.22 консультування з питань комерційної діяльності й керування; код КВЕД 72.11 дослідження й експериментальні розробки у сфері біотехнологій; код КВЕД 72.19 дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук; код КВЕД 74.90 інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; код КВЕД 77.39 надання в оренду інших машин, устаткування та товарів н.в. і.у.; код КВЕД 82.92 пакування; код КВЕД 82.99 надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; код КВЕД 85.59 інші види освіти, н.в.і.у.; код КВЕД 86.90 інша діяльність у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до рішення №20/08-2021 від 20.08.2021 ОСОБА_5 разом зі своєю співмешканкою ОСОБА_8 увійшли до складу контролюючого органу Товариства - Наглядової ради.
Відповідно до пунктів 9.3.1-9.3.3 Статуту Товариства затвердженого рішенням єдиного учасника (засновника) про заснування Товариства №20/08-21 від 20.08.2021 (надалі Статут) Наглядова рада Товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав Учасників Товариства, і в межах компетенції, визначеної Статутом та законодавством, здійснює управління Товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу управління Товариства (Директора).
Наглядова рада складається з 3 (трьох) членів, обраних на Загальних зборах Учасників у складі: голова та 2 (два) члени Наглядової ради Товариства.
До компетенції Наглядової ради віднесено: контроль за реалізацією основних напрямів діяльності Товариства та виконанням рішень Загальних зборів Учасників; затвердження стратегії (стратегічного плану), бюджетів та бізнес-планів Товариства; контроль за діяльністю виконавчого органу Товариства та оцінка його роботи; - прийняття рішення про притягнення до відповідальності Директора, в тому числі до майнової відповідальності. Винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності інших посадових осіб Товариства та посадових осіб дочірніх підприємств; розгляд звітів Директора щодо виконання основних напрямів діяльності Товариства, стратегічного плану, бюджетів та бізнес-планів Товариства та затвердження заходів за результатами їх розгляду; затвердження внутрішніх положень, якими регулюється діяльність Товариства, крім тих, що віднесені законодавством до виключної компетенції Загальних зборів Учасників, та тих, що рішенням Наглядової ради передані для затвердження Директору; затвердження ринкової вартості майна у випадках, передбачених законодавством; обрання виконавчого органу Товариства (Директора) та головного бухгалтера, зупинення та припинення їх повноважень, відсторонення від виконання обов`язків, встановлення розміру винагороди Директору; затвердження організаційної структури Товариства, затвердження щорічного кошторису, штатного розкладу і посадових окладів працівників, показників, розміру та строків їх преміювання, погодження порядку розподілу прибутку та заходів по покриттю збитків, що розроблені та подані виконавчим органом Товариства; ініціювання проведення Загальних зборів Учасників за власною ініціативою, а також за ініціативою виконавчого органу Товариства; вирішення питань про створення та/або участь в будь-яких юридичних особах, їх реорганізацію та ліквідацію; вирішення питань про створення, реорганізацію та/або ліквідацію структурних та/або відокремлених підрозділів Товариства; затвердження умов оплати праці посадових осіб дочірніх підприємств, філій, представництв Товариства; прийняття рішення у випадках, визначених Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», про надання згоди на вчинення значного правочину або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та про надання згоди на вчинення правочинів із заінтересованістю; встановлення лімітів (граничних сум) повноважень Директора при вчиненні правочинів: прийняття рішення про отримання кредиту, надання позик та гарантій, передачу в заставу (іпотеку) майна, що є власністю Товариства; інші повноваження, якими Наглядова рада наділена Загальними зборами Учасників окремо або які не входять до їх виключної компетенції.
У подальшому, з метою повного контролю над діяльністю Товариства, ОСОБА_5 23.11.2022 в порядку та на умовах, визначених договором купівлі-продажу частки у статутному капіталі набув 100% частку у статутному капіталі Товариства.
Відповідно до Статуту Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976, адреса: вулиця Самійла Кішки, 210/1, Черкаси, Черкаська область, 18000), затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 14.02.2018 №2-2906 (далі Статут), Комунальне неприбуткове підприємство «Черкаська міська інфекційна лікарня» Черкаської міської ради (далі Лікарня) є лікувальним закладом охорони здоров`я, що надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу дорослим та дітям з гострими станами або загостренням хронічних захворювань, що потребують високої інтенсивності лікування в умовах цілодобового стаціонару і є правонаступником лікувально-профілактичного закладу «Черкаська міська інфекційна лікарня».
Пунктами 1.2 1.5, 1.6 Статуту визначено, що лікарня утворена за рішенням Черкаської міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Лікарня є неприбутковою організацією. Лікарня здійснює свою господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Пунктами 4.1, 4,8 Статуту визначено, що лікарня є юридичною особою публічного права.
Відповідно до Наказу №35-к від 30.03.2022 ОСОБА_5 призначений на посаду вірусолога клініко-діагностичної лабораторії Лікарні на 0,5 ставки як зовнішнього сумісника з 01.04.2022, та з 01.11 2022 згідно до Наказу №127-к від 31.10.2022 на повну ставку.
Відповідно до наказу №35-к від 30.03.2022 ОСОБА_8 (співмешканка ОСОБА_5 ) призначена по сумісництву на посаду вірусолога клініко-діагностичної лабораторії Лікарні, та відповідно до Наказу №126-к від 31.10.2022 звільнена з посади вірусолога у зв`язку із призначенням з 01.11.2022, згідно Наказу №127-к від 31.10.2022 на посаду завідувача клініко-діагностичної лабораторії Лікарні.
Відповідно до посадової інструкції завідувача клініко-діагностичної лабораторії, затвердженої 01.11.2022 директором Лікарні ОСОБА_9 , з якою була ознайомлена ОСОБА_8 01.11.2022, п.п. 1.1-1.6 основним завданням завідувача клініко-діагностичної лабораторії (далі - КДЛ) є керівництво структурним підрозділом Лікарні відповідно до чинного законодавства України та нормативно правових актів, що визначають діяльність підприємств, установ і організацій охорони здоров`я. Завідувач КДЛ безпосередньо підпорядковується директору Лікарні. Завідувач КДЛ призначається і звільняється з посади директором Лікарні згідно чинного законодавства. За відсутності завідувача КДЛ його обов`язки виконує особа, призначена у встановленому порядку за наказом директора, яка набуває відповідних прав та несе відповідальність за належне виконання покладених на неї обов`язків. Завідувач КДЛ у своїй діяльності керується чинним законодавством України, наказами та інструкціями МОЗ, Кабінету Міністрів України, цією посадовою інструкцією та іншими нормативними документами, затвердженими у встановленому порядку. Завідувачу КДЛ підпорядковується персонал лабораторії. Розпорядження завідувача клініко-діагностичної лабораторії є обов?язковими для виконання персоналом КДЛ.
Відповідно до п. 2.3 посадової інструкції забезпечує своєчасне оновлення лабораторного обладнання у відповідності стратегії розвитку та модернізації КДЛ, затвердженого директором Лікарні.
Відповідно до п. 2.4 посадової інструкції забезпечує безперебійне функціонування КДЛ та виконання лабораторних досліджень в повному обсязі відповідно до галузі акредитації. Співпрацює з іншими підрозділами Лікарні.
Відповідно до п. 2.6 посадової інструкції здійснює контроль за правильним веденням медичної та лабораторної документації в КДЛ як в паперовому вигляді, так і на електронних носіях.
Пунктом 3.10 посадової інструкції визначено, що завідувач клініко-діагностичної лабораторії Лікарні має право брати участь у оперативних нарадах Лікарні та конференціях інфекціоністів та фахівців лабораторної служби України та Черкаської області.
Пунктом 4.1 посадової інструкції визначено, що завідувач клініко-діагностичної лабораторії несе відповідальність за недоброякісне виконання лабораторних досліджень, недоліки і недбалість організації роботи, а також бездіяльність та неприйняття рішень, які входять в коло його обов`язків.
Таким чином, ОСОБА_8 відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України займала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто є службовою особою.
Відповідно до наказу Лікарні від 06.07.2021 № 79-к ОСОБА_10 призначена на посаду фахівця з публічних закупівель, відповідно до наказу Лікарні від 06.10.2021 № 121/1-к продовжено дію строкового трудового договору з 07.10.2021 по 31.12.2021, наказом Лікарні № 150-к від 30.12.2021 продовжено дію строкового трудового договору з 01.01.2022 по 31.12.2022 та наказом Лікарні № 162-к від 29.12.2022 продовжено дію строкового трудового договору з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Відповідно до п. 1.2. Положення про уповноважену особу Лікарні (далі - Положення), затвердженого 18.03.2020 директором Лікарні ОСОБА_9 , з якою була ознайомлена ОСОБА_10 12.07.2021, уповноважена особа (особи) службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та здійснення закупівель проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель та оприлюднення документів, інформації згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Згідно з п. 1.5. та п. 1.6. Положення уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об`єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, оприлюднення інших документів, інформації згідно із Законом в інтересах замовника. Уповноважена особа (особи) у своїй діяльності керуються Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням.
Відповідно до п. 2.1. Положення уповноважена особа (особи) може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання замовником таких повноважень, оформлених відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.9. Положення уповноважена особа (особи) під час виконання своїх функцій керується наступними принципами, зокрема, максимальна економія, ефективність та пропорційність, та запобігання корупційним діям та зловживанням.
Уповноважена особа (особи) відповідно до п. 2.11. Положення має право приймати рішення, узгоджувати проекти документів, зокрема договору про закупівлю з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі, та підписувати в межах своєї компетенції відповідні документи, вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов`язаних з організацією та проведенням процедур закупівель.
Відповідно до п. 2.12. Положення уповноважена особа (особи) зобов`язана, зокрема, дотримуватися норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення, у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель.
Згідно п. 2.13. Положення уповноважена особа (особи) персонально відповідає за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України, за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі Закон № 922), відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 922 закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно ч. 4 ст. 5 Закону № 922 замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Згідно ч. 6 ст. 11 Закону № 922, уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об`єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону № 922 замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі в разі, якщо тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов`язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Таким чином, ОСОБА_10 відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України займала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто є службовою особою.
Не зважаючи на офіційне працевлаштування та виконання посадових обов`язків у Лікарні ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , у тому числі останньої на посаді, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у період жовтня 2022 року - березня 2023 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , здійснюючи фактично управління фінансово-господарською діяльністю Товариства, забезпечили закупівлю Товариством лікарських виробів у кількості 747 наборів (шт.) на загальну суму 1 442 450 гривень у іноземних компаній, ТОВ «Реалаб» та ТОВ «Медична компанія «Емпіріка» згідно з податковими накладними від 25.10.2022 №37, від 15.11.2022 №28, від 25.10.2022 №152, а також вантажно-митними деклараціями № 22UA100290211447U7 від 04.11.2022, № 22UA100290212777U6 від 09.12.2022, № 22UA100290212778U5 від 09.12.2022, № 22UA100290213159U5 від 20.12.2022, № 22UA100290213463U7 від 26.12.2022, № 23UA100290552759U7 від 20.02.2023, № 23UA100290554302U9 від 10.03.2023, № 23UA100300655282U4 від 11.01.2023, № 23UA100300656940U2 від 13.03.2023.
Одночасно з цим, ОСОБА_5 , будучи достовірно обізнаними про наявність державного бюджетного фінансування для закупівлі медичних виробів для потреб Лікарні, маючи умисел на організацію заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, у великих розмірах, в умовах воєнного стану, та, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне збагачення, тобто одержання грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, на початку листопаду 2022 року, але не пізніше 03 листопаду 2022 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, знаходячись у невстановленому досудовим розслідуванням місці, прийняв рішення систематично здійснювати злочинну діяльність по заволодінню бюджетними коштами у великих розмірах, в умовах воєнного стану на території міста Черкаси, шляхом постачання Товариством до Лікарні медичних виробів за явно завищеними цінами, для чого вирішив утворити стійку організовану групу з метою безпосереднього вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом, з чітким розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, очолити та здійснювати керівництво вказаною групою, безпосередньо приймати участь у вчиненні її членами злочинів, займатися розробкою планів вчинення злочинів, обирати способи, методи та вироби злочинних посягань, розподіляти ролі між учасниками групи, давати їм безпосередні вказівки, розподіляти грошові кошти, одержані злочинним шляхом, між членами групи.
До складу організованої ОСОБА_5 групи, приблизно з 03 листопаду 2022 року, більш точної дати в ході досудового розслідування встановити не вдалося, добровільно увійшли як виконавці його співмешканка завідуюча КДЛ Лікарні ОСОБА_8 та фахівець з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 , які відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України займали посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто є службовими особами.
При цьому організатор ОСОБА_5 врахував факт перебування ОСОБА_8 та ОСОБА_10 на посадах, пов`язаних з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, їх службові повноваження по закупівлі медичних виробів для забезпечення перемоги у тендері Товариства та подальшої реалізації злочинної схеми по заволодінню бюджетними коштами.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися в стійке злочинне об`єднання для вчинення злочинів, склали при цьому єдиний план злочинних дій, відомий всім учасникам групи, з розподілом функцій між членами групи, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності керівнику організованої групи і свідомо виконуючи його вказівки.
ОСОБА_5 , будучи організатором та керівником злочинної групи, здійснював загальне керівництво групою, координував і погоджував діяльність учасників групи ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , розробив єдиний план, визначив функції членів групи та розподілив їхні ролі і завдання, спрямовані на досягнення єдиного злочинного плану.
Кожен зі співучасників достовірно знав свою роль у зв`язку з розробленим ОСОБА_5 планом, усвідомлював незаконність своїх дій та дій інших учасників групи, бажав настання злочинних наслідків спричинення матеріальної шкоди державному бюджету та своїми діями сприяв їх настанню, тобто діяли з прямим умислом.
Так, в утвореній організованій групі ОСОБА_5 відповідно до розробленого ним плану, з яким попередньо були ознайомлені всі учасники групи, виконував роль організатора, керівника організованої групи і згідно з відведеною йому роллю повинен здійснювати наступні функції:
-здійснювати підбір членів організованої групи та об`єднання їх у стійке злочинне угруповання;
-керування організованою групою, тобто вчинення дій, спрямованих на управління процесом підтримання функціонування організованої групи та здійснення нею злочинної діяльності, спрямовування та координування зусиль інших учасників групи на вчинення злочинів;
-визначення мети і напрямів злочинної діяльності групи, конкретні завдання, які висуваються перед кожним з її учасників під час оголошення та проведення закупівель, складання тендерної документації та службових записок щодо потреб Лікарні;
-ініціювання здійснення певного виду злочинної діяльності, тобто заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовими особами ОСОБА_12 та ОСОБА_10 своїм службовим становищем;
-забезпечення дотримання загальних правил поведінки членів групи;
-планування здійснення злочинної діяльності групи та вчинення конкретних злочинів під час постачання Товариством до Лікарні медичних виробів за завищеними цінами;
-розподіл та перерозподіл функціональних обов`язків членів групи;
-координування дій окремих учасників об`єднання та визначення їх послідовності у ході заволодіння бюджетними коштами;
-забезпечення надання Товариству документів на участь в тендерах, укладання угод та їх виконання;
-організація заходів щодо прикриття діяльності об`єднання, які полягали у нерозголошенні даних про осіб, які брали участь у вчиненні злочинів;
-забезпечення закупівель медичних виробів у іноземних та вітчизняних постачальників , які в подальшому постачатимуться до Лікарні за завищеними цінами;
-розподіл отриманих від злочинної діяльності коштів між учасниками організованої групи у визначених ним частинах.
ОСОБА_8 , виявивши бажання вчиняти злочини у складі організованої групи разом з ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , добровільно увійшовши у склад цієї організованої групи і будучи її активним учасником, з метою забезпечення спільної злочинної діяльності, направленої на заволодіння бюджетними коштами та власного незаконного збагачення, відповідно до відведеної їй ролі виконавця злочинів здійснювала наступні функції:
-складання та подання від власного імені, як завідуючої КДЛ Лікарні службових записок із прикріпленими до них комерційними пропозиціями від імені Товариства, достовірно знаючи, що ціни на певні позиції медичних виробів значно завищені;
-надання вказівок своїм безпосереднім підлеглим працівникам із числа вірусологів та медперсоналу КДЛ Лікарні складати та подавати від власного імені службові записки на формування потреби у закупівлі медичних виробів, надаючи їм комерційні пропозиції Товариства із завищеними цінами;
-ініціювання та лобіювання на робочих нарадах адміністрації Лікарні на невідкладності закупівлі саме для потреб КДЛ Лікарні медичних виробів відповідно до списку, складеного нею як висококваліфікованим фахівцем в області вірусології та біологічних наук;
-забезпечення закупівель медичних виробів, які в подальшому постачатимуться до Лікарні за завищеними цінами;
-отримування грошових коштів від незаконної діяльності у визначеному організатором розмірі.
ОСОБА_10 , займаючи посаду фахівця з публічних закупівель Лікарні, виявивши бажання вчиняти злочини у складі організованої групи разом з ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , добровільно увійшовши у склад цієї організованої групи, і, будучи її активним учасником, відповідно до відведеної їй ролі виконавця злочинів здійснювала наступні функції:
-діяти за вказівками ОСОБА_5 ;
-розміщувати на інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro оголошення про початок відкритих торгів, визначаючи очікувану вартість предмета закупівлі за завищеними цінами;
-діючи за вказівкою ОСОБА_5 визначати переможцем Товариство всупереч вимог підпункту 3 пункту 41 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178;
-діючи за вказівкою ОСОБА_5 надавати консультації з приводу організації проведення закупівель, укладення договорів на закупівлі та вирішення юридичним шляхом порушень, допущених під час закупівель в інтересах ОСОБА_5 ;
-отримувати грошові кошти від незаконної діяльності у визначеному організатором розмірі.
Вказана організована група характеризувалася попередньою зорганізованістю в спільне об`єднання для вчинення злочинів, стабільністю, згуртованістю та стійкістю свого складу, тривалістю злочинної діяльності з листопаду 2022 року по травень 2023 року, розробкою та узгодженням планів і способів злочинної діяльності, домовленістю і готовністю до постійного вчинення злочинів кожним із учасників організованої групи, та отриманням матеріальних благ від такої діяльності на постійній основі.
Необхідність створення стійкої злочинної групи зумовлена неможливістю ОСОБА_5 одноосібно замаскувати вчинення злочинів і самостійно вчинити всі дії для заволодіння бюджетними коштами, оскільки цей процес передбачав обов`язкову процедуру проведення публічних закупівель, існування конкуренції та участі інших суб`єктів господарських відносин з пропозицією аналогічних виробів медичного призначення різних по найдешевшій ціні.
Організована злочинна група у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 підозрюється у вчиненні ряду умисних тяжких злочинів у період часу з листопаду 2022 року по травень 2023 року.
Так, у точно невстановленому досудовим розслідуванням місці, однак не пізніше 03.11.2022, службова особа завідуюча КДЛ Лікарні ОСОБА_8 , будучи достовірно проінформованою щодо наявності державного бюджетного фінансування, адресованого Лікарні, як виконавець злочинної групи, повідомила членам групи ОСОБА_5 та ОСОБА_10 про існування можливості вчинення кримінальних правопорушень, пов`язаних із заволодінням бюджетними грошовими коштами при закупівлі Лікарнею медичних виробів у Товариства за завищеними цінами, згідно раніше розробленого плану вчинення злочинів.
Згідно з розробленим ОСОБА_5 планом вчинення злочину, доведеним до учасників організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , та ними схваленим, який передбачав розподіл функцій кожного її учасника, спрямованих на виконання цього плану, 03.11.2022 завідуюча КДЛ Лікарні ОСОБА_8 надала усну вказівку своїй підлеглій вірусологузавідувачу вірусологічного відділу КДЛ ОСОБА_13 написати службову записку про необхідність закупівлі розхідних матеріалів для потреб вірусологічного відділу КДЛ з визначенням переліку, найменування, кількості та марки необхідних реагентів, на що остання, будучи не обізнаною щодо злочинних намірів ОСОБА_8 , склала вищевказану службову записку.
Крім того, на виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_8 , використовуючи своє службове становище, пролобілювала на робочих нарадах у адміністрації Лікарні необхідність закупівлі в першу чергу саме для потреб КДЛ лабораторних реактивів, після чого передала фахівцю з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 службову записку, для оформлення в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями.
03.11.2022 фахівець з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 на виконання своєї злочинної ролі, діючи за вказівкою ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що Товариство є взаємопов`язаною особою з ОСОБА_5 , умисно подала за власним цифровим підписом оголошення про проведення процедури відкритих торгів з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі Особливості); тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи від 03.11.2022 № 126, визначила очікувану вартість предмета закупівлі лабораторних реактивів на суму 838087,69 гривень, та дату кінцевого строку подання до 11 листопада 2022 року, достовірно знаючи, що ціна є завищеною.
При цьому, ОСОБА_5 на виконання своєї ролі, діючи відповідно до відведеної йому ролі для досягнення єдиного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем у великому розмірі у складі організованої групи, після оголошення 03.11.2022 Лікарнею процедури закупівлі за ID: UA-2022-11-03-014481-a, предметом якого є Фармацевтична продукція за ДК 021:2015:33600000-6, здійснюючи контроль над фінансово-господарською діяльністю Товариства, надав вказівку директору Товариства ОСОБА_14 подати документи для участі в тендері, на що останній, не будучи обізнаним про злочині наміри ОСОБА_5 , подав електронні документи від імені Товариства для участі в зазначеній процедурі закупівлі.
Після чого, ОСОБА_10 , як фахівець з публічних закупівель Лікарні, діючи за вказівкою ОСОБА_5 згідно відведеної їй злочинної ролі, достовірно знаючи, що ціна є завищеною, в порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо дотримання принципів добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, за результатами проведеної процедури закупівлі безпідставно визначила переможцем процедури відкритих торгів з особливостями згідно предмету закупівлі за ДК 021:2015:33600000-6 Фармацевтична продукція Товариство, про що склала протокольне рішення № 130 від 16.11.2022, яке власноручно завірила своїм підписом.
У результаті спільних злочинних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 у складі організованої злочинної групи, між Лікарнею, (надалі Замовник), в особі директора ОСОБА_9 , та Товариством, (надалі Постачальник) в особі директора ОСОБА_14 , який діяв за вказівкою ОСОБА_5 , укладено договір поставки товару від 28.11.2022 № 28 (далі Договір №28).
Згідно із Додатком №1 (специфікацією до Договору від 28.11.2022 №28) Товариство зобов`язується поставити на адресу Лікарні: лікарські вироби на загальну суму 833 918,1 гривень, в тому числі ПДВ 45 395,3 гривень.
На виконання умов Договору №28 та згідно з видатковими накладними від 28.11.2022 №23 та від 16.12.2022 №26 Товариством було поставлено, а Лікарнею отримано товар згідно зі Специфікацією, на загальну суму 470 044,5 гривень, а саме: згідно видаткової накладної від 28.11.2022 №23: Тест-система YSL-qPX-E_N_RdRp-CVD19-100-COVID19 E,NRdRp gene Multiplex qPCR Kit, ПЛР, Youseq у кількості 15 штук по ціні 22762 гривень на суму 341430 гривень, стандартний ворсистий зонд-тампон o-swab з точкою зламу 80 мм стерильний упакований разом з пробіркою з 2 мл середовища кері блейра в flow-pack упаковку у кількості 450 штук по ціні 92,17 гривень на суму 41476,5 гривень; набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту В (HBV), 100 тестів, Genерroof у кількості 1 штуки по ціні 36960 гривень на суму 36960 гривень; Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту С (HCV) 25 тестів, Genерroof у кількості 2 штук по ціні 12705 гривень на суму 25410 гривень; згідно видаткової накладної від 16.12.2022 №26: Тест-система YSL-qP-EC-Lepto.SPP-100 qPCR Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штуки по ціні 24768 гривень на суму 24768 гривень.
Відповідно до умов укладеного Договору № 28 та згідно з платіжними інструкціями від 29.11.2022 №668 на суму 445 276,5 гривень та від 16.12.2022 №732 на суму 24 768 гривень на адресу Товариства на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Кредобанк» здійснено оплату за поставлений товар у сумі 470 044,5 гривень.
Згідно до висновку судової економічної експертизи № 128/25-23 від 12.03.2025 документально підтверджено висновки аналітичного дослідження про результати дослідження фінансово - господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 в частині здійснення поставки TOB «ЕН ДЖИ ЛАБ ТЕХНОЛОДЖИ» (код ЄДРПОУ 02004976) комунальному некомерційному підприємству «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) медичних виробів за завищеними цінами, придбаних за договором № 28 від 28.11.2023, що призвело до завищення вартості товару на суму 115568,06 гривень.
У результаті вказаних злочинних дій організованої групи у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 відповідно до договору № 28 від 28.11.2022 Товариством на адресу Лікарні поставлено медичні вироби за завищеними цінами, в результаті чого державному бюджету в особі Національної служби здоров`я України завдано матеріальну шкоду на суму 115600 гривень.
Крім того, у точно невстановленому досудовим розслідуванням місці, однак не пізніше 23.12.2022 ОСОБА_8 , будучи достовірно проінформованою щодо наявності державного бюджетного фінансування адресованого Лікарні, як виконавець злочинної групи, повідомила членам групи ОСОБА_5 та ОСОБА_10 про існування можливості вчинення кримінальних правопорушень, пов`язаних із заволодінням бюджетними грошовими коштами при закупівлі Лікарнею медичних виробів у Товариства за завищеними цінами, згідно раніше розробленого плану вчинення злочинів.
Згідно з розробленим ОСОБА_5 планом вчинення злочину, доведеним до учасників організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , та ними схваленим, який передбачав розподіл функцій кожного її учасника, спрямованих на виконання цього плану, завідуюча КДЛ Лікарні ОСОБА_8 пролобіювала на робочих нарадах у адміністрації Лікарні закупівлю в першу чергу саме для потреб КДЛ лабораторних реактивів.
23.12.2022 фахівець з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 на виконання своєї злочинної ролі, діючи за вказівкою ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що Товариство є взаємопов`язаною особою з ОСОБА_5 , умисно подала за власним цифровим підписом оголошення про проведення процедури відкритих торгів з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі Особливості); тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи від 23.12.2022 № 150, визначила очікувану вартість предмета закупівлі лабораторних реактивів на суму 1045210 гривень, та дату кінцевого строку подання до 03 січня 2023 року, достовірно знаючи, що ціна є завищеною.
При цьому, ОСОБА_5 на виконання своєї ролі, діючи відповідно до відведеної йому ролі для досягнення єдиного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем у великому розміру у складі організованої групи, після оголошення 23.12.2023 Лікарнею процедури закупівлі за ID: UA-2022-12-23-012206-a, предметом якого є Фармацевтична продукція за ДК 021:2015:33600000-6, здійснюючи контроль над фінансово-господарською діяльністю Товариства, надав вказівку директору Товариства ОСОБА_14 подати документи для участі в тендері, на що останній не будучи обізнаним про злочині наміри ОСОБА_5 , 01.01.2023 подав електронні документи від імені Товариства для участі в зазначеній процедурі закупівлі.
Після чого, ОСОБА_10 як фахівець з публічних закупівель Лікарні, діючи за вказівкою ОСОБА_5 згідно відведеної їй злочинної ролі, достовірно знаючи, що ціна є завищеною, в порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо дотримання принципів добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, за результатами проведеної процедури закупівлі безпідставно визначила переможцем процедури відкритих торгів з особливостями згідно предмету закупівлі за ДК 021:2015:33600000-6 Фармацевтична продукція Товариство, про що склала протокольне рішення № 2 від 05.01.2023, яке власноручно завірила своїм підписом.
У результаті спільних злочинних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 у складі організованої злочинної групи, між Лікарнею, (надалі Замовник), в особі директора ОСОБА_9 , та Товариством, (надалі Постачальник) в особі директора ОСОБА_14 , який діяв за вказівкою ОСОБА_5 , укладено договір поставки товару від 16.01.2023 № 1 (далі Договір №1).
Згідно із Додатком №1 (специфікацією до Договору від 16.01.2023 №1) Товариство зобов`язується поставити на адресу Лікарні лікарські вироби на загальну суму 1 045 210 гривень, в тому числі ПДВ 99 608,53 гривень.
На виконання умов Договору №1 та згідно з видатковими накладними та згідно з видатковими накладними (від 19.01.2023 №1, від 24.02.2023 №13, від 20.01.2023 №3, від 15.03.2023 №20, від 20.01.2023 №2, від 20.01.2023 №4 Товариством було поставлено, а Лікарнею отримано товар згідно зі Специфікацією, на загальну суму 1046 570 гривень, а саме: згідно видаткової накладної від 19.01.2023 №1: Тест-система YSL-qР-EC-S.Enter-100 Salmonella enterica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук по ціні 24 768 гривень на суму 49 536 гривень; Тест-система YSL-qP-EC-C.coli/jeju-100 Campylobacter coli/jejuni qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук по ціні 24 768 гривень на суму 49 536 гривень; Тест-система YSL-qP-EC-EBV-100 - Epstein-Barr virus (EBV) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук по ціні 24 768 гривень на суму 49 536 гривень; Тест-система YSL-qP-EC-B.bron/para- 100 -Bordetella bronchiseptica Bordetella parapertussis qPCR Тest Kit. ІІЛР, Youseq у кількості 1 штуки по ціні 24 768 гривень на суму 24768 гривень; Тест-система YSL-qP-EC-Y.enter-100 Yersinia entcrocolitica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук по ціні 24 768 гривень на суму 49 536 гривень; Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту С (НCV) 100 тестів, Gеneproof у кількості 2 штук по ціні 46 200 гривень на суму 92400 гривень; згідно видаткової від 24.02.2023 №13 Тест-система YSL-qPX-EC-Flu-100 Influenza Multiplex qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук по ціні 29 040 гривень на суму 58080 гривень; згідно видаткової накладної від 20.01.2023 №3Тест-система VIASURE E. coli Typing Real Time PCR Detection Kit 12 strips, LP, 48 аналізів, Certest у кількості 1 штуки по ціні 46200 гривень на суму 46200 гривень; Тест-система VIASURE Gastrointestinal Panel I Real Time PCR Detection Kit 12 strips. LP. 12 аналізів, Certest у кількості 1 штуки по ціні 18480 гривень на суму 18480 гривень; Швидкий тест CerTest Rota + Adeno + Astro + Noro G1/GІI Quad Card (20 тестів з пробірками для стулу) (RG862001V) у кількості 6 штук по ціні 7500 гривень на суму 45000 гривень; згідно видаткової накладної від 15.03.2023 №20 Швидкий тест CerTest Influenza А + В Combo Card (20 тестів з швабами + буфер для розведення + позитивний контроль) (Z882001 PC) у кількості 5 штук по ціні 4620 гривень на суму 23100 гривень; згідно видаткової накладної від 20.01.2023 №2 Набір реагентів EIA Adenovirus IgА, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7 710 гривень на суму 7 710 гривень; Набір реагентів ЕIA Adenovirus IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6880 гривень на суму 6880 гривень; Набір реагентів EIA Bordetella parapertussis IgG, TestLine, Чехія. 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 9220 гривень на суму 9220 гривень; Набір реагентів EIA Bordetella parapertussis IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 9220 гривень на суму 9220 гривень; Набір реагентів EIA Bordetella pertussis Toxin IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6350 гривень на суму 6350 гривень; Набір реагентів ЕІА Bordetella pertussis Toxin IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6350 гривень на суму 6350 гривень; Набір реагентів ЕІА Borrelia recombinant IgG (192), Test Line, Чехія, 192 дослідження у кількості 1 штуки по ціні 12930 гривень на суму 12930 гривень; Набір реагентів ЕІА Borrelia recombinant IgM (192). TеstLinc, Чехія, 192 дослідження у кількості 1 штуки по ціні 12930 гривень на суму 12930 гривень; Набір реагентів ЕІА Chlamydia pneumoniae IgG, TestLinе, Чехія. 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 820 гривень на суму 5 820 гривень; Набір реагентів ЕІА Chlamydia pneumoniae IgM. TеstLinе, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 820 гривень на суму 5 820 гривень; Набір реагентів ЕІА CMV IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 140 гривень на суму 5 140 гривень; Набір реагентів ЕІА CMV IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6 200 гривень на суму 6 200 гривень; Набір реагентів ЕІА ЕBV EA-D IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 820 гривень на суму 5 820 гривень; Набір реагентів ЕІА EBV EA-D IgM, TestLine, Чехія. 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 820 гривень на суму 5 820 гривень; Набір реагентів ЕІА EBV ЕBNA-1 IgG, TеstLinе, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 070 гривень на суму 5 070 гривень; Набір реагентів ЕІА EBV EBNA-1 IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 220 гривень на суму 5 220 гривень; Набір реагентів ЕІА ЕBV VCA IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 670 гривень на суму 5 670 гривень; Набір реагентів ЕІА EBV VCA IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5 900 гривень на суму 5 900 гривень; Набір реагентів ЕІА Measles IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6 350 гривень на суму 6350 гривень; Набір реагентів ЕІА Measles IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7180 гривень на суму 7180 гривень; Набір реагентів ЕІА Mumps IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6350 гривень на суму 6350 гривень; Набір реагентів ЕІА Mumps IgM, TcstLinе, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7180 гривень на суму 7180 гривень; Набір реагентів ЕІА Tetanus Toxoid IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7480 гривень на суму 7480 гривень; Набір реагентів ЕІА Toxocara IgA, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 8160 гривень на суму 8160 гривень; Набір реагентів EIA Toxocara IgG, TestLine, Чехія. 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6800 гривень на суму 6800 гривень; Набір реагентів ЕІА Toxoplasma IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5370 гривень на суму 5370 гривень; Набір реагентів ЕІА Toxoplasma IgM, TеstLinе, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5370 гривень на суму 5370 гривень; Набір реагентів ЕІА VZV IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5820 гривень на суму 5820 гривень; Набір реагентів ЕІА Yersinia IgA, ТestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7180 гривень на суму 7180 гривень; Набір реагентів ЕІА Yersinia IgG, Test Line, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 6430 гривень на суму 6430 гривень; Набір реагентів ЕІА Yersinia IgM, ТestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 7180 гривень на суму 7180 гривень; Набір реагентів ЕІА НSV 1+2 IgG, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5220 гривень на суму 5220 гривень; Набір реагентів ЕІА НSV 1+2 IgM, TestLine, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 5220 гривень на суму 5220 гривень; Набір реагентів ЕІА Rubella IgG, Test Line, Чехія, 96 досліджень у кількості 1 штуки по ціні 4790 гривень на суму 4790 гривень; згідно видаткової накладної від 20.01.2023 №4 Інактивуюче вірусне транспортне середовище, ІТМ-100, Biomiga у кількості 20 штук по ціні 6840 гривень на суму 136800 гривень; Набір реагентів ЕZgene Stool gDNA Kit для ПЛР екстракції ДНК на 50 реакції, GD4111-01, Biomiga у кількості 4 штук по ціні 4104 гривень на суму 16416 гривень; Набір реагентів для екстракції вірусної РНК з респіраторних зразків на колонках на 250 реакції, VR6568-02, Biomiga у кількості 6 штук по ціні 26172 гривень на суму 157032 гривень.
Відповідно до умов укладеного Договору № 1 та згідно з платіжними інструкціями від 19.01.2023 №821 на суму 315 312 гривень; від 20.01.2023 №823 на суму 230150 гривень, від 20.01.2023 №824 на суму 109680 гривень; від 20.01.2023 №825 на суму 310 248 гривень; від 24.02.2023 №914 на суму 58080 гривень; від 15.03.2023 №991 на суму 23 100 гривень на адресу Товариства здійснено оплату за поставлений товар у сумі 1046 570 гривень.
Згідно до висновку судової економічної експертизи № 128/25-23 від 12.03.2025 документально підтверджено висновки аналітичного дослідження про результати дослідження фінансово - господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 року в частині здійснення поставки TOB «ЕН ДЖИ ЛАБ ТЕХНОЛОДЖИ» (код ЄДРПОУ 02004976) комунальному некомерційному підприємству «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) медичних виробів за завищеними цінами, придбаних за договором № 1 від 16.01.2023, що призвело до завищення вартості товару на суму 387226,82 гривень.
У результаті вказаних злочинних дій організованої групи у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 відповідно до договору № 1 від 16.01.2023 Товариством на адресу Лікарні поставлено медичні вироби за завищеними цінами, в результаті чого державному бюджету в особі Національної служби здоров`я України завдано матеріальну шкоду на суму 387226,28 гривень.
Одночасно з цим, під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Лікарні, яка проводилась у період з 13.02.2023 по 21.04.2023, результати якої відображено в акті №04-30/004 від 28.04.2023, встановлено допущені порушення, які виразилися у зловживаннях та завищенні вартості придбання медичних товарів у Товариства при проведенні спрощених процедур та відкритих торгів з особливістю, при яких ОСОБА_5 був єдиним учасником Товариства та одночасно мав трудові відносини з Лікарнею, у зв`язку з чим останній, як організатор та керівник організованої злочинної групи, з метою конспірації та прикриття злочинної діяльності організованої групи, прийняв рішення про зміну плану вчинення злочинів, здійснення перерозподілу функціональних обов`язків членів групи та залучення нового учасника організованої групи, про що повідомив ОСОБА_8 та ОСОБА_10 .
Після чого, ОСОБА_5 , отримавши згоду на зміну злочинного плану від вищевказаних членів організованої злочинної групи, згодою ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , на добровільній основі залучили до участі у діяльності організованої групи у якості пособника раніше знайомого ОСОБА_15 , зареєстрованого як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_2 . та ОСОБА_5 з банківського рахунку Товариства здійснив перерахування на банківський рахунок ФОП ОСОБА_15 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк» фінансової допомоги в розмірі 400000 гривень для здійснення подальшої фінансово-господарської діяльності, направленої на прикриття злочинної діяльності організованої групи у складі ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_15 .
Відповідно до зміненого плану вчинення злочинів на ОСОБА_15 , як на посібника покладено наступні обов`язки:
-діяти за вказівками ОСОБА_5 ;
-після оголошення Лікарнею про початок відкритих торгів від ФОП ОСОБА_15 розміщувати на інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro комерційні пропозиції;
-з метою створення штучного ланцюга постачання, як ФОП ОСОБА_15 укладати договори купівлі-продажу з Товариством та Лікарнею;
-надавати ОСОБА_5 печатку ФОП ОСОБА_15 для оперативного укладання та оформлення договорів постачання з Лікарнею;
-сприяти ОСОБА_5 , шляхом повідомлення йому відповідних паролів банкінгу, управлінню та контролю банківським рахунком ФОП ОСОБА_15 ;
-отримувати грошові кошти від незаконної діяльності у визначеному організатором розмірі.
Одночасно з цим, відповідно до узгодженого усіма членами організованої групи плану вчинення злочинів, функції ОСОБА_8 та ОСОБА_10 часткового було змінено, а саме лобіювання, підготовка доповідних записок, оголошення і проведення тендеру, а також всебічне створення умов для визначення переможцем саме ФОП ОСОБА_15 , уявна господарська діяльність якого слугувала прикриттям злочинної діяльності Товариства, яке фактично керувалось та контролювалось ОСОБА_5 та ОСОБА_8 .
Продовжуючи злочинну діяльність, згідно з розробленим ОСОБА_5 планом вчинення злочинів, доведеним до учасників організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_15 та ними схваленим, 20.03.2023 завідуюча КДЛ Лікарні ОСОБА_8 склала та підписала службову записку про необхідність оголошення тендерної закупівлі в березні-квітні 2023 року відповідно до планування річної потреби реагентів для клініко-діагностичної лабораторії та для безперебійного виконання лабораторних досліджень методом ПЛР, серологічних досліджень методом ІФА та гематологічних досліджень на автоматичному гематологічному аналізаторі Swelab Alfa Plus Стандарт протягом 2023 року, з визначенням переліку, найменування, кількості та марки необхідних реагентів, прикріпивши в якості обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі комерційні пропозиції №01 від 22.03.2023, №02 від 23.03.2023, складені від імені ФОП ОСОБА_15 та комерційну пропозиції від імені Товариства, які містили завищені ціни.
У подальшому, діючи на виконання спільних досягнутих домовленостей та злочинного плану, ОСОБА_8 пролобіювала на робочих нарадах у адміністрації Лікарні закупівлю в першу чергу саме для потреб клініко-діагностичної лабораторії лабораторних реактивів на суму 4539272 гривень, після чого передала фахівцю з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 службову записку із прикріпленими до неї комерційними пропозиціями №01 від 22.03.2023, №02 від 23.03.2023, складеними від імені ФОП ОСОБА_15 та комерційною пропозицією від імені Товариства для оформлення в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями.
24.03.2023 фахівець з публічних закупівель Лікарні ОСОБА_10 на виконання своєї ролі, діючи за вказівкою ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що ФОП ОСОБА_15 та Товариство є взаємопов`язаними особами з ОСОБА_5 , умисно подала за власним цифровим підписом оголошення про проведення процедури відкритих торгів з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі Особливості);; тендерну документацію, затверджену протоколом уповноваженої особи 24.03.2023 № 77, визначила очікувану вартість предмета закупівлі лабораторних реактивів на суму 4539272,00 грн, яка була завідомо завищена та дату кінцевого строку подання до 03 квітня 2023 року.
При цьому, ОСОБА_15 на виконання своєї ролі, діючи за вказівками ОСОБА_16 з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, після оголошення 24.03.2023 Лікарнею процедури закупівлі за ID: UA-2023-03-24-005603-a, предметом якого є Фармацевтична продукція за ДК 021:2015:33600000-6 достовірно знаючи про відсутність у нього визначеного переліку необхідних лабораторних реагентів, 02.04.2023 умисно подав електронні документи для участі в зазначеній процедурі закупівлі.
ОСОБА_10 як фахівець з публічних закупівель Лікарні, діючи за вказівкою ОСОБА_5 згідно відведеної їй злочинної ролі, достовірно знаючи, що ціна є завищеною, в порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо дотримання принципів добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, не відхилила пропозицію ФОП ОСОБА_15 як таку, що не відповідає вимогам тендерної закупівлі в частині надання оригіналу гарантійного листа виробника (представника, філії виробника), який підтверджує можливість учасника поставити контейнери для збору калу ІВД з буферним розчином (стандартний ворсистий зонд-тампон д-swab з точкою зламу 80 мм стерильний упакований разом з пробіркою з 2 мл середовища кері блейра в flow-pack упаковку), виробником яких відповідно до тендерної пропозиції учасника (файл «Тендерна пропозиція.pdf», позиція 46) є Deltalab (Іспанія) та за результатами проведеної процедури закупівлі безпідставно визначила переможцем процедури відкритих торгів з особливостями згідно предмету закупівлі за ДК 021:2015:33600000-6 Фармацевтична продукція ФОП ОСОБА_15 , про що склала протокольне рішення № 86 від 06.04.2023, яке власноручно завірила своїм підписом.
У подальшому, ОСОБА_15 , діючи на виконання спільного злочинного плану, направленого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем, передавши ОСОБА_5 печатку ФОП ОСОБА_15 , у невстановленому місці 18.04.2023 підписав та скріпив печаткою ФОП ОСОБА_15 , як Постачальника, договір поставки товару №18, укладений з Лікарні в особі директора ОСОБА_9 , предметом якого є лікарські вироби різні (реактиви лабораторні, надалі а текстом - Товар) за ДК 021:2015:33600000-6 за асортиментом і цінами, зазначеними у специфікації, що додається до Договору (додаток до Договору) і є його невід`ємною частиною.
Згідно із Додатком №1 (специфікацією до Договору від 18.04.2023 №18) ФОП ОСОБА_15 зобов`язується поставити на адресу Лікарні лікарські вироби у кількості на загальну суму 4539 272 гривень без ПДВ.
Проте, 24.05.2023 керуючись Висновком Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-24-005603-а, в якому встановлені порушення законодавства, Сторони уклали Додаткову угоду №1 до Договору №18 від «18» квітня 2023 року про наступне:
1. Припинити зобов`язання за Договором, шляхом розірвати Договору, керуючись Висновком моніторингу.
2. Пункт 3.2. Договору викласти наступним чином: «3.2. Ціна Договору становить 2 232903 гривень без ПДВ.
3. Затвердити специфікацію у новій редакції Специфікації до Додаткової угоди, які є невід`ємними частинами Додаткової угоди.
4. З моменту набрання чинності цією Угодою зобов`язання Сторін, що виникли з Договору, припиняються і Сторони не вважають себе пов`язаними будь-якими правами та обов`язками, що виникли із Договором.
Одночасно з цим, ОСОБА_5 , здійснюючи керівництво діяльністю організованої групи, будучи одноосібним власником Товариства, згідно раніше розробленого та узгодженого усіма членами організованої групи злочинного плану, для забезпечення виконання умов договору № 18 від 18.04.2023, забезпечив складання та реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних документів щодо реалізації Товариством медичних виробів ФОП ОСОБА_15 , які в подальшому мали постачатись до Лікарні, а саме: податкових накладних від 17.04.2023 №22, від 17.04.2023 №23, від 17.04.2023 №24, від 17.05.2023 №25, від 17.05.2023 №26, згідно яких Товариством нібито було поставлено, а ФОП ОСОБА_15 отримано товар згідно з номенклатурою на загальну суму 1519042 гривень.
У свою чергу, ФОП ОСОБА_15 , виконуючи вказівки ОСОБА_5 , згідно відведеної йому ролі при вчиненні злочину, діючи єдиним умислом, на виконання умов Договору № 18 здійснив документальне оформлення та постачання медичних виробів до Лікарні на загальну суму 2232903 гривень, а саме: видаткові накладні від 20.04.2023 №1; від 20.04.2023 №2; від 10.05.2023 №4; від 17.05.2023 №5; від 22.05.2023 №6; від 22.05.2023 №7, а саме згідно видаткової накладної від 20.04.2023 №1 Swelab Alfa Ділуент, RFID у кількості 3 штук, за ціною 5928 гривень, на суму 17784 гривень, Swelab Alfa Лізуючий, RFID у кількості 3 штук, за ціною 7967 гривень, на суму 23901 гривень, Інактивуюче вірусне транспортне середовище, ITM-100, Biomiga у кількості 20 штук, за ціною 8400 гривень, на суму 168000 гривень, Набір реагентів для екстракції вірусної РНК з респіраторних зразків на колонках на 250 реакції, VR6568-02, Biomiga у кількості 9 штук, за ціною 30450 гривень, на суму 274050 гривень, Стандартний ворсистий зонд-тампон o-swab з точкою зламу 80 мм стерильний упакований разом з пробіркою з 2 мл середовища кері блейра в flow-pack упаковку у кількості 100 штук, за ціною 92,17 гривень, на суму 9217 гривень, Тест-система VIASURE E. coli EHEC. EPEC EIEC Real Time PCR Detection Kit 12 strips LP. 96 аналізівю Certest у кількості 2 штук, за ціною 52500 гривень, на суму 105000 гривень, Тест-система VIASURE Herpes virus 1. Herpes virus 2 Varicella Zoster Virus Real Time PCR Detection Kit 12, LP, 96 аналізів, Certest (VS-HHZ112L) у кількості 2 штук, за ціною 52500 гривень, на суму 105000 гривень, Тест-система VIASURE Human Herpes Virus 6,7 8 Real Time PCR Detection Kit 12 strips, LP, 96 аналізів, Certest (VS-HHV112L) у кількості 2 штук, за ціною 24000 гривень, на суму 48000 гривень, згідно видаткової накладної від 20.04.2023 №2 Тест-система YSL-qP-EC-C coli/jeju-100 Campylobacter coli/jejuni qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq, у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-CMV-100-Cytomegalovirus (CMV) (Human herpesvirus 5) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-EBV-100-Epstein-Barr virus (EBV) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-S Enter-100 Salmonella enterica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-VZV-100 Varicella-zoster Virus (VZV) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 3 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 74304 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-Y enter-100 Yersinia enterocolitica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-IC-HAV-100 Hepatitis A Virus qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штуки, за ціною 26208 гривень, на суму 26208 гривень, Тест-система YSL-qP-IC-Legionel-100 - Legionella SPP qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штуки, за ціною 24768 гривень, на суму 24768 гривень, Тест-система YSL-qPX-E_N_RdRp-cvd 19 E.NRdRp gene Multiplex qPCR Kit, ПЛР, Youseq у кількості 11 штук, за ціною 25168 гривень, на суму 276848 гривень, згідно видаткової накладної від 10.05.2023 №4 Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту С (HCV)100 тестів, Geneproof у кількості 1 штук, за ціною 46200 гривень, на суму 46200 гривень, Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту B(HBV)100 тестів, Geneproof у кількості 1 штук, за ціною 36960 гривень, на суму 36960 гривень, згідно видаткової накладної від 17.05.2023 №5 Тест-система YSL-qP-EC-C coli/jeju-100 Campylobacter coli/jejuni qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 24768 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-Clam.SPP-100 Chlamydia SPP qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 24768 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-CMV-100-Cytomegalovirus (CMV) (Human herpesvirus 5) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 3 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 74304 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-EBV-100-Epstein-Barr virus (EBV) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 3 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 74304 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-S Enter-100 Salmonella enterica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 24768 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-VZV-100 Varicella-zoster Virus (VZV) qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qP-EC-Y enter-100 Yersinia enterocolitica qPCR Test Kit, ПЛР, Youseq у кількості 2 штук, за ціною 24768 гривень, на суму 49536 гривень, Тест-система YSL-qPX-EC -Flu-100-Influenza Multiplex qPCR Kit, ПЛР, Youseq у кількості 1 штук, за ціною 34848 гривень, на суму 34848 гривень, згідно видаткової накладної від 22.05.2023 №6 Swelab Alfa Ділуент, RFID у кількості 7 штук, за ціною 5928 гривень, на суму 41496 гривень, Swelab Alfa Лізуючий, RFID у кількості 12 штук, за ціною 7967 гривень, на суму 95604 гривень, Boule Гіпохлорит 20,0 % Очищувач 500 мл у кількості 4 штук, за ціною 2976 гривень, на суму 11904 гривень, Boule Контроль Диф. Нормальний 1*4,5 мл у кількості 3 штук, за ціною 2983 гривень, на суму 8949 гривень, Boule Контроль Диф. Низький 1*4,5 мл у кількості 3 штук, за ціною 2983 гривень, на суму 8949 гривень, Boule Контроль Диф. Високий 1*4,5 мл у кількості 3 штук, за ціною 2983 гривень, на суму 8949 гривень, згідно видаткової накладної від 22.05.2023 №7 Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту С (HCV)100 тестів, Geneproof у кількості 3 штук, за ціною 46200 гривень, на суму 138600 гривень, Набір ПЛР для визначення вірусу Гепатиту B(HBV)100 тестів, Geneproof у кількості 3 штук, за ціною 36960 гривень, на суму 110880 гривень.
Відповідно до умов укладеного Договору №18 (з врахуванням додаткової угоди від 24.05.2023 №1) та згідно з платіжними інструкціями від 10.05.2023 №1160 на суму 83160 гривень; від 22.05.2023 №1190 на суму 356832 гривень; від 22.05.2023 №1191 на суму 175851 гривень; від 22.05.2023 №1192 на суму 249480 гривень; від 21.04.2023 №1095 на суму 717772 гривень; від 21.04.2023 №1096 на суму 649808 гривень на адресу ФОП ОСОБА_15 здійснено оплату за поставлений товар у сумі 2232903 гривень.
Згідно до висновку судової економічної експертизи № 102/126/25-23 від 28.02.2025 документально підтверджено висновки аналітичного дослідження про результати дослідження фінансово - господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.04.2023 по 31.07.2024 року в частині здійснення поставки TOB «ЕН ДЖИ ЛАБ ТЕХНОЛОДЖИ» (код ЄДРПОУ 02004976) комунальному некомерційному підприємству «Черкаська міська інфекційна лікарня» (код ЄДРПОУ 02004976) лікарських виробів шляхом здійснення фіктивних операцій через ФОП ОСОБА_15 за договором від 18.04.2023 № 18, що призвело до завищення вартості товару на суму 201838 гривень.
У результаті вказаних злочинних дій організованої групи у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_15 відповідно до договору № 18 від 18.04.2023 ФОП ОСОБА_15 на адресу Лікарні поставлено медичні вироби за завищеними цінами, в результаті чого державному бюджету в особі Національної служби здоров`я України завдано матеріальну шкоду на суму 201838,0 гривень.
Таким чином, у період з листопаду 2022 року по травень 2023 року ОСОБА_5 , діючи у складі організованої злочинної групи зі ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_17 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, під час постачання медичних виробів до Лікарні за завищеними цінами заволоділи бюджетними коштами, чим завдали державному бюджету в особі Національної служби здоров`я України збитків на суму загальну суму 704632,88 гривень, що на момент вчинення злочину в двісті п`ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є великим розміром.
28.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, тобто організація в заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у великих розмірах, в умовах воєнного стану, організованою групою.
Причетність ОСОБА_5 до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме: протоколами допитів свідків ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, ауді-, відео контроль особи ОСОБА_8 від 12.03.2024 , даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, ауді-, відео контроль особи ОСОБА_5 від 12.03.2024; даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_10 від 26.11.2024, даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_15 від 26.11.2024, даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 26.11.2024, даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_5 від 12.07.2023; даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_15 від 30.08.2023; даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, ауді-, відео контроль особи ОСОБА_5 від 30.08.2023; даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, ауді-, відео контроль особи ОСОБА_8 від 30.08.2023; даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_5 від 30.08.2023; даними висновку судової економічної експертизи № 102/126/25-23 від 28.02.2025 року; висновку судової економічної експертизи № 128/25-23 від 12.03.2025 та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити вищевказані дії, що зазначені в ч. 1 ст.177 КПК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав повністю та просив суд його задовольнити.
Захисник підозрюваного просив відмовити у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що підозра є необґрунтованою, ризики, наведені у клопотанні, є недоведеними. Також захисник зазначив, що визначений прокурором розмір застави є непомірним для підозрюваного.
Підозрюваний підтримав думку свого захисника.
Дослідивши матеріали клопотання слідчого та додані до них матеріали, заслухавши пояснення учасників судового засідання, слідчий суддя робить наступні висновки.
У провадженні СВ Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №42023252010000002 від 05.01.2023.
Встановлено, що 28.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Причетність ОСОБА_5 до вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Статтею 178КПК Українипередбаченіобставини,що враховуютьсяпри обраннізапобіжного заходу,а саме:1)вагомість наявнихдоказів провчинення підозрюваним,обвинуваченим кримінальногоправопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Згідно з п.п.4,5 ч.1 ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання.
Оцінюючи ризики, зазначені у клопотанні, слідчий суддя виходить з такого.
Ризик можливого переховування від органів досудового розслідування та/або суду обґрунтований тим, що ОСОБА_5 повідомлено пропідозру увчиненні особливотяжкого злочину,за якийпередбачено покаранняу виглядіпозбавленням воліна строквід семидо дванадцятироків,у зв`язкуз цимостанній,усвідомлюючи суворістьпокарання,передбаченого заінкриміноване правопорушення,у разі необрання запобіжного заходу матиме реальну можливість змінити місце проживання, переховуватися від органу досудового розслідування та суду чи виїхати за кордон, оскільки за станом здоров`я ОСОБА_5 не підлягає мобілізації, а тому може виїхати за кордон.
Ризик можливого незаконного впливу на свідків ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 обґрунтований тим, що ОСОБА_5 тривалий час працював в одному колективі КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня» в клініко-діагностичній лабораторії, у зв`язку з чим він має реальну можливість вчиняти тиск чи іншим чином впливати на них для уникнення кримінальної відповідальності;
Ризик можливого перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином обґрунтований тим, що ОСОБА_5 не надав жодних пояснень та показань з приводу кримінального провадження та повідомленої йому підозри, що може також свідчити і про можливі його наміри ввести слідство в оману для ухилення від відповідальності.
Отже прокурором у дотримання вимог ст.ст. 177, 178 КПК України доведено обґрунтованість підозри та наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Відповідно достатті 182КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Ураховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що є достатньо підстав для застосування відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави, оскільки менш суворий запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
Слідчим суддею також враховується, що ОСОБА_5 не одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, має стійкі соціальні зв`язки, раніше не судимий, працевлаштований, має незадовільний стан здоров`я, підозрюється у вчиненні злочину, який має надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки, наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, а також тяжкість кримінального правопорушення, поведінку підозрюваного, його майновий стан, тому достатнім та необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного є застосування запобіжного заходу у вигляді застави.
При цьому, слідчий суддя вважає недоведеним органом досудового розслідування застосування до підозрюваного зазначеного у клопотанні розміру застави, і що застава у меншому розмірі не забезпечить виконання підозрюваних покладених на нього обов`язків.
Ураховуючи наявність доведених ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, обґрунтованість підозри, сімейний та майновий стан підозрюваного, слідчий суддя вважає, що розмір застави, перебачений п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України, 150 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454200 грн., здатний у повній мірі забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.
Саме такий розмір застави, на переконання слідчого судді, розумно і пропорційно співвідноситься з обставинами цього кримінального провадження, зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного, запобігти ризикам кримінального провадження та не є завідомо непомірним для підозрюваного.
Окрім цього, не залишається поза увагою слідчого судді період, у який було вчинено кримінальне правопорушення, а саме у період повномасштабного вторгнення російської федерації до України, та яким чином такі протиправні дії впливали на економічну незалежність країни та її обороноздатність.
За описаних вище обставин запобіжний захід у виді застави у зазначеному розмірі буде достатнім стимулюючим фактором, який би підозрюваний або інша особа (заставодавець) боялася б втратити внаслідок невиконання процесуальних обов`язків. Такий розмір застави є розумним з огляду на необхідність виконання завдань кримінального провадження та не є завідомо непомірним для підозрюваного.
ЄСПЛ у рішенні від 13.01.2022 у справі «Істоміна проти України» (Istomina V. Ukraine, заява № 23312/15) зазначив, що застава має на меті не забезпечення відшкодування шкоди, завданої у справі, а передусім забезпечення явки особи на судове засідання. Тому розмір застави повинен оцінюватись залежно від особи, про яку йде мова, із урахуванням його/її матеріального стану та інших релевантних критеріїв, що свідчать на користь чи проти явки особи до суду. ЄСПЛ наголосив на тому, що суд повинен так само обережно і ретельно розглядати питання про застосування застави, як і вирішувати, чи є необхідним продовження тримання особи під вартою.
Позиція Європейського суду стосовно питання обрання національними судами запобіжного заходу у вигляді застави та призначення її розміру, цілковито прослідковується в рішенні Суду у справі «Мангурас проти Іспанії» (Mangouras v. Spain) від 28 вересня 2010 року. У цій справі, посилаючись на пункт 3 статті 5 Конвенції, заявник стверджував, що сума застави у його справі була необґрунтовано високою та не враховувала конкретні обставини й умови його особистого життя. Суд підтвердив, що відповідно до вказаної статті Конвенції внесення застави може вимагатися лише за наявності законних підстав для затримання особи, а також те, що уповноважені органи влади повинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішенню питання про необхідність подальшого тримання обвинуваченого під вартою. Більше того, якщо навіть сума застави визначається виходячи із характеристики особи обвинуваченого та його матеріального становища, за певних обставин є обґрунтованим врахування також і суми збитків, у заподіянні яких ця особа обвинувачується.
Щоб розмір застави можна було вважати таким, який здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, слідчий суддя повинен, врахувавши положення ст.ст. 177, 178 КПК України, та раціонально співставити його з доведеними у кримінальному провадженні ризиками, даними про особу підозрюваного, тяжкістю вчиненого злочину. При цьому судді слід мати на увазі, що, виходячи з практики ЄСПЛ, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Щодо доводів сторони захисту про те, що підозра є необґрунтованою, а подані докази є недопустимими, слідчий суддя зазначає, що на цьому етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
Керуючись ст.ст.182,193,194,196,309 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в :
Клопотання задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 150 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454200 (чотириста п`ятдесят чотири тисячі двісті) гривень.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з дня застосування запобіжного заходу, терміном до 28 травня 2025 року, такі обов`язки:
-прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;
-не відлучатись із населеного пункту, де він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- утриматись від спілкування зі свідками ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_33 , ОСОБА_32 , та судовим експертом Черкаського відділення КНДІСЕ ОСОБА_34 .
Підозрюваний не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов`язані виконувати покладені на них обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
У разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень частини сьомоїстатті 194 цього Кодексу.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу; при цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень; застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, майор поліції ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження, після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Повний текст ухвали проголошено 14 квітня 2025 року о 15 год. 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 16.04.2025 |
Номер документу | 126574659 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Стеценко О. С.