Рішення
від 14.04.2025 по справі 441/289/25
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

441/289/25 2-о/441/72/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

14.04.2025 Городоцький районний суд Львівської області у складі:

головуючої судді - Ференц О.І.,

присяжних - Протаса В.Я., Грецко Д.В.

за участю секретаря судових засідань - Пеленської Х.О.,

розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Городок Львівської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , орган опіки та піклування Городоцької міської ради Львівської області, про усиновлення дитини

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 14.02.2025 звернувся до суду з заявою, у якій просить дозволити йому усиновити неповнолітнього сина його дружини, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести зміни у актовий запис про його народження, змінивши відомості про батька дитини, прізвище та по батькові дитини.

Свою заяву мотивує тим, що 25.05.2024 він зареєстрував шлюб із ОСОБА_6 , яка є матір`ю ОСОБА_5 . Дитина вважає його батьком, хоче носити його прізвище. Батько ОСОБА_7 - ОСОБА_8 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Актом обстеження умов проживання від 15.01.2025 служби у справах дітей Городоцької міської ради Львівської області підтверджується, що в результаті бесіди з ОСОБА_5 він не заперечує проти усиновлення. Мати дитини також не заперечує проти усиновлення ним її сина, про що подала нотаріально посвідчену заяву. Він має офіційне місце роботи, до кримінальної відповідальності не притягувався, спиртними напоями не зловживає, ніколи не позбавлявся батьківських прав, не був усиновлювачем. З 2023 він виховує ОСОБА_5 як рідного, дитина вважає його батьком, між ними склалися теплі сімейні відносини, а тому вважає, що усиновлення ним дитини відповідатиме її та його найкращим інтересам.

Заявник в судове засідання не з"явився, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, вимоги заяви підтримує.

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, вимоги заяви просить задоволити.

ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили, клопотань про відкладення судового засідання від них не надходило. Також ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не подали в суд заяв про збереження між ними та дитиною - ОСОБА_5 , правового зв`язку.

Представник органу опіки та піклування Городоцької міської ради Львівської області в судове засідання не з`явився, 05.03.2025 подав заяву про розгляд справи у його відсутності, підтримує позовні вимоги та висновок від 16.01.2025 про доцільність усиновлення ОСОБА_1 малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність усиновлення інтересам дитини.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, беручи до уваги письмові заяви учасників справи, дослідивши та оцінивши всі наявні докази у справі у їх сукупності, дійшов висновку про необхідність задоволення заяви з наступних мотивів.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 12.03.2015 батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

Згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 30.01.2015 ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 25.05.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрували шлюб у Городоцькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління юстиції 25.05.2024, актовий запис № 59, внаслідок чого дружина змінила прізвище на ОСОБА_10 .

Нотаріально посвідченою заявою мати дитини - ОСОБА_11 , надала свою згоду на усиновлення неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з присвоєнням йому прізвища ОСОБА_10 та по батькові ОСОБА_12 без зміни імені. Неповнолітній ОСОБА_5 також висловив своє бажання бути усиновленим ОСОБА_1 , що підтверджується актом обстеження житлово-побутових умов проживання ОСОБА_1 , який бажає усиновити малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеним представниками служби у справах дітей Городоцької міської ради Львівської області 15.01.2025 року.

Також судом встановлено, що неповнолітній ОСОБА_5 проживає разом з матір"ю та вітчимом ОСОБА_1 в будинку АДРЕСА_1 , де сім"я займає перший поверх, дитина доглянута та забезпечена усім необхідним відповідно до віку, ОСОБА_1 налагодив теплі родинні відносини з дитиною, яка вважає його батьком, заявник не має протипоказань до усиновлення за станом здоров"я, ознайомлений з правовими наслідками усиновлення, не був судимим, проходить службу за контрактом в Державній прикордонній службі України (ВЧ НОМЕР_4 ) і середньомісячний його дохід становить близько 74000 грн.

Згідно висновку органу опіки та піклування Городоцької міської ради про доцільність усиновлення ОСОБА_1 малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність усиновлення інтересам дитини, № 130/03-25 від 16.01.2025,орган опіки та піклування вважає за доцільне усиновлення малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином ОСОБА_1 з присвоєнням прізвища і по батькові усиновлювача та відповідність усиновлення інтересам дитини (а.с.6-7).

Згідно ст.207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Відповідно до ст.211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Згідно з ст.217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення має бути безумовною. Згода батьків на усиновлення може бути надана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч.1 - 3 ст.218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Відповідно до ст.224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини, суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Згідно зі ст.8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS № 58), прийнятої 24.04.1967 року у Страсбурзі, і яка відповідно до ст.9 Конституції України є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

Відповідно до ч.1 ст.229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.

Згідно зі ст. 233 Сімейного кодексу України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст.225 СК України).

Отже, оскільки судом встановлено, що усиновлення ОСОБА_5 не суперечить його інтересам, заявник фізично здоровий, здатний створити дитині належний матеріально-побутовий рівень проживання, бажає усиновити її, спроможний забезпечити її належне виховання, навчання та утримання, стабільні та гармонійні умови життя, заінтересована особа - мати дитини, дала нотаріально посвідчену згоду щодо усиновлення, а батько дитини помер, беручи до уваги позитивний висновок органу опіки та піклування, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви.

Суд також вважає за необхідне у відповідності до ст. 135, 229, 231 СК України задовольнити вимогу заявника та внести зміни до актового запису про народження дитини.

Керуючись ст. 208, 217, 218, 229, 231 СК України, ст. 264-265, 281, 294, 319 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Городоцької міської ради Львівської області, про усиновлення дитини, задовольнити.

Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , жителя АДРЕСА_1 , усиновлювачем малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Городок Львівської області.

Внести відповідні зміни до актового запису № 45 від 12.03.2015, вчиненого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції у Львівській області, про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказавши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, змінити прізвище дитини з " ОСОБА_13 " на " ОСОБА_10 ", по батькові з " ОСОБА_14 " на " ОСОБА_12 ".

Роз`яснити права і обов`язки усиновителя у відповідності з діючим законодавством.

Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення, зобов`язані не розголошувати її.

Мати дитини має право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Рішення суду може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ференц О.І.

Присяжні Протас В.Я.

Грецко Д.В.

СудГородоцький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.04.2025
Оприлюднено17.04.2025
Номер документу126576536
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —441/289/25

Рішення від 14.04.2025

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

Ухвала від 26.03.2025

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

Ухвала від 06.03.2025

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

Ухвала від 17.02.2025

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні