Рішення
від 15.04.2025 по справі 718/2769/24
КІЦМАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 718/2769/24

Провадження 2-о/718/341/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" квітня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області під головуванням судді Скорейка В.В., у складі присяжних Мадяра В.І., Бурака Р.Д., за участю секретаря судового засідання Безушко М.Д., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіцмань справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,-

У С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції заявника та зацікавленої особи.

22.08.2024 на адресу Кіцманського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, так як останній згідно із довідкою МСЕК серії 10 ААА № 338325 від 08.12.2011 є інвалідом з дитинства І групи безтерміново.

Зазначає, що відповідно до довідки № 219, яка видана КНП «Кіцманська БЛІЛ», ОСОБА_2 встановлено діагноз «Важка розумова відсталість внаслідок хвороби ОСОБА_3 . Виражений апато-абулічний дефект F 72.1».

Посилається на те, що внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 не може висловлювати своїх думки, не орієнтується в часті та просторі, не контролює свою поведінку.

Також вказує, що догляд за рідним братом ОСОБА_2 здійснює заявник ОСОБА_1 , оскільки їхні батьки є особами похилого віку і через вікові захворювання не можуть здійснювати належний догляд за ОСОБА_2 . З метою уможливлення здійснення представництва ОСОБА_2 в різних органах та установах, просить заяву задовольнити, постановити рішення, яким визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши заявника його опікуном.

Представники зацікавлених осіб не надали заперечень проти задоволення заяви.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 12.09.2024 прийнято до розгляду вказану заяву та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами окремого провадження.

09.10.2024 ухвалою суду у справі призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження у справі на час її проведення.

Ухвалою суду від 18.02.2025 провадження у справі поновлено.

Заявник ОСОБА_1 судовому засіданні доводи заяви підтримав та просив її задовольнити. Додав, що має відстрочку за місцем роботи від призову за мобілізацією на строк проведення мобілізації.

Представник Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без їхньої участі, не заперечує проти задоволення заяви.

Адвокат особи, стосовно якої розглядається справа, ОСОБА_4 , вважає за можливе визнати його підзахисного недієздатним з огляду на висновок експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, суд доходить наступного.

Фактичні обставини, встановлені судом.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідними братами, що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 12.01.1976 та серії НОМЕР_2 від 20.06.1988.

Батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно до їхніх заяв, які адресовані до органу опіки та піклування Мамаївської сільської ради, вони не можуть здійснювати догляд за своїм сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через похилий вік та стан здоров`я.

Згідно з довідкою МСЕК серії 10 ААА № 338325 від 08.12.2011, ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства І групи безтерміново.

В довідці № 219, яка видана КНП «Кіцманська БЛІЛ», вказано, що ОСОБА_2 встановлено діагноз «Важка розумова відсталість внаслідок хвороби Дауна. Виражений апато-абулічний дефект F 72.1».

Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 63 стверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживають по АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 який є рідним братом заявника ОСОБА_1 , є інвалідом І групи з дитинства, постійно хворіє, не може сам себе обслуговувати і тому потребує постійного стороннього догляду та допомоги. За ним постійно здійснює догляд заявник ОСОБА_1 , який постійно проживає за вказаною вище адресою без реєстрації.

Згідно з Висновком судово-психіатричного експерта № 160 від 08.01.2025, ОСОБА_2 на даний час виявляє ознаки психічного захворюванням у формі важкої розумової відсталості внаслідок хвороби ОСОБА_3 , за своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, що як юридична категорія відповідає поняттю «недієздатність».

Згідно з Поданням органу опіки та піклування Мамаївської сільської ради, яке затверджено рішенням виконавчого комітету № 190/4 від 15.05.2024, про можливість виконання ОСОБА_1 обов`язків опікуна над ОСОБА_2 , орган опіки та піклування вважає можливим виконання ОСОБА_1 обов`язків опікуна над над ОСОБА_2 .

Також відповідно до висновку № 184 про стан здоров?я особи від 10.05.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за станом здоров?я може бути опікуном та здійснювати постійний сторонній догляд.

Згідно з витягом з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець смт Лужани, на території України станом на 20.07.2024, незнятої чи непогашеної судимості не має.

ОСОБА_1 є військовозобов`язаним та має відстрочку від призову на військову службу на строк проведення мобілізації , що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_3 від 28.05.2024, оригінал якого було досліджено в судовому засіданні.

Відповідно до характеристики № 120 від 09.05.2024, виданої виконавчим комітетом Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, за час проживання в селищі ОСОБА_1 зарекомендував себе з позитивної сторони, врівноважений, працелюбний, має високе почуття відповідальності, користується повагою серед знайомих. В порушеннях громадського порядку не помічався, громадський спокій не порушує, зауважень з боку виконкому немає.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Згідно з ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1 ст. 293ЦПК України).

Відповідно до ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України.

Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч.1ст. 41 ЦК України).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно з ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до положень ст.62 ЦК України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров`я.

Крім того, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (стаття 300 ЦПК України).

Згідно з постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.

Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органом - тобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.

У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.

Оцінка Суду.

Таким чином, зважаючи на зазначені вище норми законодавства, беручи до уваги встановлені у справі фактичні обставини, у суду є всі підстави для визнання ОСОБА_2 недієздатним, оскільки з даних проведеної експертизи встановлено, що внаслідок стійкого психічного розладу, на який він страждає, ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, що як юридична категорія відповідає поняттю «недієздатності».

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним та відповідно призначення йому опікуна.

Жодних відомостей, які б свідчили про наявність перешкод для призначення опікуном ОСОБА_1 суду не надано та в ході судового розгляду не встановлено, а тому заяву слід задовольнити. Батьки заявника є особами похилого та старечого віку, які не в змозі здійснювати догляд за ОСОБА_2 .Інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд, органом опіки не встановлено.

Згідно з ч.3 ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, компенсовуються за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36-38,55,59,60,63-65 Цивільного кодексу України, ст.ст.2-5,10-13,76-81,89,258-259,263-265,268,293-294,295-300 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши йому опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Роз`яснити, що скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, здійснюється за рішенням суду, на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи.

Судові витрати у справі компенсувати за рахунок держави.

Строк дії рішення суду - два роки з дня набрання ним законної сили.

Копію рішення суду після набрання ним законної сили направити органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Судове рішення відповідно до ч.4 ст.268ЦПК України не проголошувалося.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Василь Скорейко

Присяжні Василь Мадяр

РоманБурак

СудКіцманський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено16.04.2025
Номер документу126600608
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —718/2769/24

Рішення від 15.04.2025

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Скорейко В. В.

Ухвала від 18.02.2025

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Скорейко В. В.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Скорейко В. В.

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Скорейко В. В.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Скорейко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні