Справа № 700/530/24
Провадження № 2-о/700/5/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2025 року селище Лисянка
Лисянський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Бесараб Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Мельніченко Н.І.,
присяжних: Козятинського В.М., Балабан В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Лисянка справу №700/530/24, провадження № 2-о/700/5/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,
В С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області звернулися до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна.
У заяві заявник зазначив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має психічне захворювання, в результаті чого 07.06.2004 року отримав II (другу) групу інвалідності довічно, що підтверджується довідкою МСЕК №117791 від 07.06.2004 року. Згідно рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області у справі №344/529/14-ц від 20.06.2014 р. було визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначено опікуном його матір ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 23.12.2023 року. Внаслідок психічної хвороби ОСОБА_2 не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, має обмеження до спілкування, не спроможний задовольняти свої життєві потреби на належному рівні, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги та контролю, а тому потребує встановлення над ним опіки. Оскільки близьких родичів ОСОБА_2 не має, заявник фактично здійснює за ним постійний догляд, а саме: забезпечує гігієнічні та побутові потреби, забезпечує необхідним харчуванням та ліками, оплачує комунальні платежі та ін. З урахуванням вищенаведеного заявник просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном.
Заявник у судовому засіданні та його представник наполягали на задоволенні заяви, вказували на здатність заявника бути опікуном та відсутність у ОСОБА_2 близьких родичів, які були б здатні та мали бажання бути опікуном останнього. Зазначили, що заявник повністю взяв на себе опіку над ОСОБА_2 після смерті його матері. Знайшов для нього житло, періодично супроводжує його до медичних закладів, підтримує фінансово та переймається іншими життєвими потребами, оскільки ОСОБА_2 самостійно не здатний себе обслуговувати. Хоч заявник і не має можливості цілодобово та щоденно перебувати поруч із ОСОБА_2 , проте на його прохання допомогу у догляді надає староста с.Чаплинка ОСОБА_4 . Крім цього, ОСОБА_2 має можливість періодично отримувати допомогу і в реабілітаційному центрі, де працює заявник.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без участі представника.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила суду, що вона як староста с.Чаплинка, де зареєстрований і проживає ОСОБА_2 , підтверджує, що опікою над останнім займається ОСОБА_1 , який забезпечує його фінансово та переймається життєвими потребами щодо побуту та здоров`я. Інших осіб, які б турбувалися про ОСОБА_2 немає.
Суд, перевіривши зібрані у справі докази в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою з інвалідністю ІІ групи з 07.06.2004 року безтерміново, про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК серії МСЕ №117791 від 07.06.2004 року.
Згідно з даними висновку судово-психіатричної експертизи №701, проведеної 16.12.2024 року судово-психіатричною експертною комісією Черкаської філіїсудово-психіатричнихекспертиз державноїустанови «Інститутсудової психіатріїМіністерства охорониздоров`я України», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічне стійке психічне захворювання у вигляді простої шизофренії з безперервно-прогресуючим перебігом, вираженим емоційно-вольовим дефектом особистості з параноїдними включеннями, що у своїй сукупності не дозволяє ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до подання органу опіки та піклування виконавчого комітету Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області №167 від 11.02.2025 ОСОБА_1 може бути призначений опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.139)
Відповідно до ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Статтею 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
На підставі ч.1ст.63 ЦК України опікуном може бути фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Згідно зч.1ст.60ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Проаналізувавши дані, що знаходяться в матеріалах справи та дослідивши докази у їх сукупності суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід визнати недієздатним, оскільки він внаслідок хвороби не здатний розуміти значення своїх дій та керувати ними, встановити над ним опіку і призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.
Встановлено, що експертами при проведенні експертизи ОСОБА_2 було витрачено 6 (шість) експертогодин, вартість однієї експертогодини складає 1030,06 грн., тобто, загальна вартість цієї експертизи становить 6180 грн. 36 коп.
А тому, відшкодування витрат Черкаській філії судових експертиз державної установи «Інституту судової психіатрії міністерства охорони здоров`я України», пов`язаних з проведенням експертизи відносно ОСОБА_2 необхідно компенсувати за рахунок держави.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.4,12,13,80,81,89,128,223,259,263-265,273,293-300 ЦПК України, ст.ст. 39, 58, 60, 63 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:орган опікита піклуваннявиконавчого комітетуЛисянської селищноїради Звенигородськогорайону Черкаськоїобласті про визнанняфізичної особинедієздатною,встановлення опікиі призначенняопікуна- задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с.Чаплинка Звенигородського району Черкаської області - недієздатним.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителем с.Чаплинка Звенигородського району Черкаської області.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя АДРЕСА_1 , опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк дії даного рішення суду два роки, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати за проведення експертизи в сумі 6180 грн. 36 коп. компенсувати за рахунок держави Черкаській філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (04803492, ДУ «ІСП МОЗ України», UA 158201720313251005201007077, МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва, призначення платежу: «Черкаська філія ДУ «ІСП МОЗУ», за проведення експертизи ОСОБА_2 ».
Роз`яснити заявнику положенняст. 300 ЦПК України, відповідно до якого скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 15.04.2025.
Реквізити сторін:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Заінтересоваа особа:- Орган опіки та піклування виконавчого комітету Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, місцезнаходження: пл.Миру,30 селище Лисянка Звенигородського району Черкаської області, код ЄДРПОУ:04410982.
Суддя Наталія БЕСАРАБ
Присяжні: Василь КОЗЯТИНСЬКИЙ
Вікторія БАЛАБАН
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 17.04.2025 |
Номер документу | 126614019 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Бесараб Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні