Донецький окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяУкраїна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2025 року Справа№320/58885/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що видами економічної діяльності позивача є: 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. (основний); 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н. в. і. у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.; 63,11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов`язана з ними діяльність; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
На підставі рішення виконкому Краматорської міської ради від 17.10.2007 року №487, ПрАТ «Мега-ресурс» є власником 18-ти об`єктів нерухомості, які у відповідності до договору оренди нерухомого майна від 22.09.2009 року, були передані у користування ТОВ «Краматорськтеплоенерго» для здійснення господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання електричної та теплової енергії. Протягом тривалого часу надання в оренду ТОВ «Краматорськтеплоенерго» нерухомого та рухомого майна залишається основним джерелом доходу ПрАТ «Мега-ресурс».
01.07.2024 року позивачем отримано від відповідача акт від 13.06.2024 року №2222/05-99-04-09/30791770 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Перевіркою встановлено, що ПрАТ «Мега-ресурс» в порушення вимог пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.266.10.1 п.266.10 ст.266, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено суми податкового зобов`язання по податковим деклараціям з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 та 2023 роки.
Позивач, не погодившись з висновками відповідача, які зазначені в акті камеральної перевірки та відповідно до п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України подав заперечення до акту перевірки, які на думку позивача підтверджують відсутність його вини, наявність обставин, що звільняють позивача від фінансової відповідальності.
20.08.2024 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770 до акту камеральної перевірки від 13.06.2024 року №2222/05-09-04-09/30791770, згідно до якого ПрАТ «Мега-ресурс» за затримку на 459, 365, 399, 308, 217, 126, 35 календарних днів сплати зобов`язане сплатити штраф у розмірі 10%, що складає 227746,04 грн.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач у порядку ст.56 Податкового кодексу України направило до Державної податкової служби України скаргу від 30.08.2024 року №А06/48, однак 02.10.2024 року позивачем отримано рішення Державної податкової служби України від 26.09.2024 року, відповідно до якого скаргу позивача залишено без розгляду, а рішення - без змін.
Також зазначено, що позивачем самостійно засобами електронного зв`язку подано до відповідача податкові декларації від 20.02.2023 року №9036310907 з плати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік та від 20.02.2023 року №903610907 з плати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який триває по теперішній час.
Відповідно до розділу 1 Наказу №309 Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 року віднесена до території можливих бойових дій, а отже ПрАТ «Мега-ресурс» з 24.02.2022 року по теперішній час перебуває на території можливих бойових дій.
Основний контрагент позивача ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 01 листопада 2022 року не мало можливості здійснювати свій основний вид діяльності виробництво електричної енергії у зв`язку з триваючою збройною агресією проти України, дана обставина критично відобразилась на фінансовому стані як контрагента так і позивача.
Рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області від 13.10.2022 року №113/02-32-04 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано таким, що не має можливості своєчасно виконувати свій податковий обов`язок.
Також зазначено, що 25 та 29 вересня 2022 року нежитлове приміщення за адресою м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 29, в якому знаходився офіс позивача зазнало пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу, а саме фасад будівлі, покрівля, вибиті вікна з рамами. Також частково знищено та пошкоджено двадцять дві одиниці комп`ютерної та оргтехніки, внаслідок чого сервери та первинні документи було вивезено для зберігання до м. Києва. Більшість нерухомого та рухомого майна позивача знаходиться на Краматорській ТЕЦ і неодноразово зазнавало пошкоджень та руйнувань в результаті збройної агресії РФ.
Також позивач зазначає, що відповідно до відповідно до пп. 69.14 та 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України (У редакції до 06.05.2023 року) передбачалось, що не нараховується та не сплачується плата за нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки що розташовані не територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Після введення в Україні воєнного стану Законом України від 24.03.2022 №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України був доповнений підпунктом 69.22. такого змісту:
«69.22. Тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об`єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об`єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.»
Зважаючи на те, що нерухоме майно, належне позивачу, розміщене у м. Краматорськ Донецької області (територія можливих бойових дій), то з 01.03.2022 позивач звільнений від сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 №3050-ІХ підпункт 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України був викладений у новій редакції. Цей Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 06.05.2023. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 №3050-ІХ, який набрав чинності 06.05.2023, має застосовуватись до правовідносин, що виникли після 06.05.2023.
Окрім того, позивач зазначив, що на підставі п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не може нести фінансову відповідальність у вигляді штрафу за порушення, яке відбулося під час дії карантину (30.06.2023 року припинено дію карантину). При цьому одночасно з п.52-1 діяв пп.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій на період дії карантину.
Дія карантину, встановленого постановою КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 року №1236, відмінена лише 30.06.2023 року відповідно до постанови КМУ від 27.06.2023 року №651.
У зв`язку з викладеним, позивач вважає що для обчислення кількості днів прострочення сплати суми податку слід застосовувати період з 01.07.2023 року (перший день після відміну карантину), у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги та скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ПрАТ «Мега-Ресурс» перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області (м. Краматорськ) податкова адреса: Україна, 84333, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 29.
13 червня 2024 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ, у порядку визначеному пунктом пункту 76.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку ПрАТ «Мега-Ресурс» щодо порушення термінів сплати (перерахування) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості за період з 29 липня 2022 року по 4 грудня 2023 року, за результатами якої 13 червня 2024 року складено Акт про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 2222/05-99-04-09/30791770/ За висновками проведеної перевірки ПрАТ «Мега-Ресурс» встановлено порушення термінів сплати, визначених підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості на загальну суму 2277460,37 грн., нарахованої згідно з податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: 2022 рік (звітна) від 21 лютого 2022 року № 903630954 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітної) від 21 лютого 2022 року № 9036310907); 2023 рік (звітна) від 20 лютого 2023 № 9029024603 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023рік (звітної) від 20 лютого 2023 року № 9029028210).
13 червня 2024 року Акт перевірки було направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення, відповідно до якого підприємство отримало вказаний Акт 27 червня 2024 року. Не погодившись із висновками Акту № 2222/05-99-04-09/30791770, ПрАТ «Мега- Ресурс» направило на адресу ГУ ДПС у Донецькій області свої заперечення (вх.№ 2121/7 від 22 липня 2024 року).
24 липня 2024 року на засіданні постійної комісії з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок та розгляду спірних питань були розглянуті заперечення ПрАТ «Мега-Ресурс» до вказаного Акту та, того ж дня, складена і, відповідно до вимог п. 42.2 ст. 42 ПК України, направлена відповідь на заперечення рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 0210200563438 на податкову адресу ПрАТ «Мега-Ресурс», проте вказаного листа було повернуто на адресу Головного управління з відміткою «за закінчення терміну зберігання».
31 липня 2024 року на підставі Акту камеральної перевірки № 2222/05-99-04-09/30791770 та за результатом розгляду заперечень до цього Акту, Головним управлінням ДПС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення- рішення за формою «Ш» № 3147/05-99-04-09/30791770 на суму штрафних санкцій 227746,04 грн. (10%). Надіслано вказане ППР на податкову адресу ПрАТ «Мега-Ресурс» 1 серпня 2024 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 0206822611025, яке було отримано підприємством 20 серпня 2024 року. Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішеннями ПрАТ «Мега Ресурс» звернулось зі скаргою до ДПС України. 26 вересня 2024 року, за наслідками розгляду Скарги підприємства, ДПС України своїм Рішенням № 29052/6/99-00-06-0-02-06 залишило Скаргу без розгляду.
Відповідно до Переліку територій, визначення територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, у тому числі при справлянні орендної плати з юридичних осіб, Краматорська міська територіальна громада з 24 лютого 2022 року віднесена до територій можливих бойових дій. Таким чином, суб`єкти господарювання юридичні особи, які мають у власності об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади зобов`язані нараховувати та сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік та 2023 рік на загальних підставах.
На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Згідно з абз. 1 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконувати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та перелік документів на підтвердження затверджено наказом Міністерства Фінансів України від 29 липня 2022 № 225.
Відповідно до ІКС «Податковий блок», ПРАТ «Мега-Ресурс» не зверталось до контролюючого органу в порядку Наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Таким чином відповідач вважає, що тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27 травня 2022 року, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу. Тому норма п. 52 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27 травня 2022 року на період дії воєнного стану.
Щодо посилання позивача на дію підпунктів 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, відповідач зазначає, що ПРАТ «Мега-Ресурс» самостійно визначило суми грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 2277460,37 грн., нарахованої згідно з податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітна) від 21.02.2022 № 903630954 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітної) від 21.02.2022 № 9036310907) та податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 № 9029024603 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023рік (звітної) від 20.02.2023 № 9029028210).
Також зазначено, що ПРАТ «Мега-Ресурс» не скористалось правом щодо надання уточнюючих податкових декларацій та сплачувало зобов`язання платіжними дорученнями: № 31/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 642 213,17 грн та № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 1 682 278,32 грн.
Платежі було здійснено по зобов`язанням, згідно податкових декларацій від 21.02.2022 № 903630954 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітної) від 21.02.2022 № 9036310907) та від 20.02.2023 № 9029024603 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023рік (звітної) від 20.02.2023 № 9029028210) наступним чином:
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати 29.07.2022 платіжним дорученням №1/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 373825,58 (фактичний термін сплати: 31.10.2023) прострочення на 459 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати: 31.10.2022 платiжним дорученням № 31/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 268387,59 грн (фактичний термін сплати: 31.10.2023) прострочення на 365 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати: 31.10.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 105437,99 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023) прострочення на 399 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати 30.01.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 373825,51 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023) прострочення на 308 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 01.05.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023) прострочення на 217 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 31.07.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023) прострочення на 126 днів;
Розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 30.10.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023) прострочення на 35 днів.
В силу приписів п. 56.11. ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Щодо посилання позивача на рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 13 жовтня 2022 року №113/02-32-04 про не можливість своєчасного виконання свого податкового обов`язку ТОВ «Краматорськтеплоенерго», ГУ ДПС у Донецькій області вважає, що неможливість контрагента виконувати податкові обов`язки не впливає на обов`язки ПрАТ «Мега- Ресурс».
Отже відповідач вважає, що ним на законних підставах та у відповідності до вимог чинного законодавства, в межах повноважень, правомірно винесено та вручено належним чином податкове повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770 про нарахуванню позивачу за 2022 рік, за 2023 рік сум податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року адміністративну справу №320/58885/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770 передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.02.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Христофорову А.Б.
Ухвалою суду від 06.02.2025 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770, залишено без руху та надано позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду нового тексту позовної заяви із зазначенням юридичної адреси відповідача Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
07.02.2025 року недоліки позовної заяви позивачем усунуті.
Ухвалою суду від 12.02.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), встановлений строк для подання відповідачам відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, якими він обґрунтовується.
Ухвалою суду від 24.02.2025 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за позовом Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 29, ЄДРПОУ 30791770) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770, відмовлено.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який триває станом на дату розгляду даної справи.
02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 року Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За приписами частини 5статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно достатті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 07 квітня 2025 року по 11 квітня 2025 року перебував на лікарняному.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Мега-ресурс» ЄДРПОУ 30791770, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, місцезнаходження юридичної особи: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 29, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Донецькій області.
Видами економічної діяльності ПрАТ «Мега-ресурс» є: 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. (основний); 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н. в. і. у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.; 63,11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов`язана з ними діяльність; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
13 червня 2024 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ, у порядку визначеному пунктом пункту 76.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку ПрАТ «Мега-Ресурс» щодо порушення термінів сплати (перерахування) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості за період з 29 липня 2022 року по 4 грудня 2023 року,
13 червня 2024 року за результатами камеральної перевірки складено Акт щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 2222/05-99-04-09/30791770/.
За висновками проведеної перевірки ПрАТ «Мега-Ресурс» встановлено порушення термінів сплати, визначених підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості на загальну суму 2277460,37 грн., нарахованої згідно з податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: 2022 рік (звітна) від 21 лютого 2022 року № 903630954 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітної) від 21 лютого 2022 року № 9036310907); 2023 рік (звітна) від 20 лютого 2023 № 9029024603 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023рік (звітної) від 20 лютого 2023 року № 9029028210).
13 червня 2024 року Акт перевірки було направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення, відповідно до якого підприємство отримало вказаний Акт 27 червня 2024 року.
Не погодившись із висновками Акту № 2222/05-99-04-09/30791770, ПрАТ «Мега- Ресурс» направило на адресу ГУ ДПС у Донецькій області свої заперечення (вх.№ 2121/7 від 22 липня 2024 року).
24 липня 2024 року на засіданні постійної комісії з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок та розгляду спірних питань були розглянуті заперечення ПрАТ «Мега-Ресурс» до вказаного Акту та, того ж дня, складена та, відповідно до вимог п. 42.2 ст. 42 ПК України, направлена відповідь на заперечення рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 0210200563438 на податкову адресу ПрАТ «Мега-Ресурс», проте вказаного листа було повернуто на адресу Головного управління з відміткою «за закінчення терміну зберігання».
31 липня 2024 року на підставі Акту камеральної перевірки № 2222/05-99-04-09/30791770 та за результатом розгляду заперечень до цього Акту, Головним управлінням ДПС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення- рішення за формою «Ш» № 3147/05-99-04-09/30791770 на суму штрафних санкцій 227 746,04 грн. (10%). Надіслано вказане ППР на податкову адресу ПрАТ «Мега-Ресурс» 1 серпня 2024 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 0206822611025, яке було отримано підприємством 20 серпня 2024 року.
Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішеннями ПрАТ «Мега Ресурс» звернулось зі скаргою до ДПС України.
26 вересня 2024 року, за наслідками розгляду Скарги підприємства, ДПС України своїм Рішенням № 29052/6/99-00-06-0-02-06 залишило Скаргу без розгляду.
Судом встановлено, що 21.02.2022 року позивачем було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік № 9036310907 (звітна), якою визначено податкове зобов`язання за об`єкти нерухомості в сумі 1495302,25 грн. та додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік № 9036310954, про що свідчать відповідні квитанції № 2.
Також, судом встановлено, що позивачем 20.02.2023 року було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік № 9029028210 (звітна), якою визначено податкове зобов`язання за об`єкти нерухомості в сумі 1541311,55 грн. та додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023 рік № 9029024603, про що свідчать відповідні квитанції № 2.
Крім того, судом встановлено та підтверджується інтегрованою карткою платника податків ПрАт «Мега-ресурс» за 2022 та 2023 роки платежі з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було здійснено по зобов`язанням, згідно податкових декларацій від 21.02.2022 № 9036310954 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік (звітної) від 21.02.2022 № 9036310907) та від 20.02.2023 № 9029024603 (додаток 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023рік (звітної) від 20.02.2023 № 9029028210) наступним чином:
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати 29.07.2022 платіжним дорученням №1/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 373825,58 (фактичний термін сплати: 31.10.2023);
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати: 31.10.2022 платiжним дорученням № 31/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 268387,59 грн (фактичний термін сплати: 31.10.2023);
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати: 31.10.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 105437,99 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023);
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9036310907 з граничним терміном сплати 30.01.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 373825,51 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023);
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 01.05.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023);
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 31.07.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023)
розрахунок у частинi об`єктiв нежитлової нерухомостi. Додаток 2 до Податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9029028210 граничним терміном сплати 30.10.2023 платiжним дорученням № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 385327,90 грн (фактичний термін сплати: 04.12.2023).
Надаючи правову оцінку встановленим у справі обставинам, та дослідивши спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах передбачених законом. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч.1 ст.19 Конституції України).
Відповідно до ст.265.1.1 ПК України податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Положеннями ст.266 ПК України передбачено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно до ст.266.5.1 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За визначенням, наведеним у пп. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В силу обов`язків, закріплених у ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до вимог статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання, у тому числі податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) па користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску (підпункт 46.1 статті 46 ПК України).
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України).
Згідно з пунктом 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 ПК України).
За приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 ПК України сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 17 березня 2020 року № 533-IX (далі - Закон № 533-IX).
У зв`язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)) підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнено пунктом 52-1 такого змісту:
За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення термінів сплати грошових зобов`язань самостійно визначених платником податків.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі Постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим до завершення карантину Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв`язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відтак з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо сплати податків.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України.
В той же час, Законом України від 12.05.2022 за № 2260-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 2102-IX, встановлено особливості для справляння податків і зборів.
Згідно з підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
29.07.2022 Наказом Міністерства фінансів України № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225).
Згідно з п. 1, п. 2 розділу І Порядку № 225 цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків фізичних осіб резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування, та на яких покладено обов`язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов`язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов`язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку № 225, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 встановлено, що контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що у разі подання заяви, в якій конкретно визначено підстави неможливості виконання платником податків податкових обов`язків, саме контролюючий орган зобов`язаний встановити наявність чи відсутність причинно-наслідкового зв`язку між обставинами, які унеможливлюють виконання платником податкових обов`язків, що сталися в результаті збройної агресії російської федерації та можливістю виконувати свої податкові обов`язки.
Згідно з приписами чинного законодавства платник податків звільняється від обов`язку сплати податків у встановлені строки, в тому числі з податку на прибуток підприємств, тільки у разі прийняття контролюючим органом рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.
Проте, позивачем до суду не надано жодного доказу на підтвердження неможливості своєчасного виконання ним свого податкового обов`язку по сплаті платежів з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та на підтвердження отримання ним відповідного рішення згідно Порядку № 225.
Оскільки податковим органом відносно позивача рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку прийнято не було, позивач зобов`язаний був дотриматись норм чинного законодавства щодо своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання.
Щодо посилань позивача на норми п.69.22 Податкового кодексу, як на підстави скасування оскаржуваних у цій справі рішень, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачем самостійно узгоджені податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відповідно до поданих декларацій, були сплачені платіжними дорученнями: № 31/10/202310215 вiд 31.10.2023 на суму 642 213,17 грн та № 10263 вiд 04.12.2023 на суму 1 682 278,32 грн.
Так, відповідно п. 69.22 ПК України (в редакції Закону від 11.04.2023 року № 3050-ІХ, станом на час сплати узгоджених податкових зобов`язань), тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
3) за пошкоджені об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України):
За об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) у податкових (звітних) періодах починаючи з 1 січня 2023 року внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для проживання/для використання за цільовим призначенням.
Разом із тим, суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є нарахування позивачу штрафу за порушення строку сплати узгодженої суми податків, тоді як вказані норми податкового законодавства встановлюють можливість для не нарахування та несплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що розташоване на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру майна.
Відповідно до Переліку територій, визначення територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Краматорська міська територіальна громада з 24 лютого 2022 року віднесена до територій можливих бойових дій. Таким чином, суб`єкти господарювання юридичні особи, які мають у власності об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади зобов`язані нараховувати та сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік та 2023 рік на загальних підставах.
Суд також зазначає, що положеннями п. 69.22 ПК України (в редакції Закону від 11.04.2023 року № 3050-ІХ, станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" задекларували за 2022-2023 роки податкові зобов`язання за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період 2022 та 2023 роки шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період. Проте позивачем не надано до суду доказів, які свідчили б про те, що підприємство скористалося таким правом.
Таким чином доводи позивача про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з цих мотивів суд вважає безпідставним, а висновки позивача про можливість застосування до нього підстав звільнення від сплати штрафних санкцій за несвоєчасне виконання податкового зобов`язання - хибними.
Згідно з п. 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього па підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Зазначена норма, як випливає з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення сплати узгодженого податкового зобов`язання незалежно від того, з яких причин платником податків було здійснено несвоєчасну сплату. Після фактичного погашення боргу платник податку повинен сплатити суму штрафу в розмірі, який залежить від терміну прострочення.
У постановах від 16.03.2023 у справі №600/747/22-а, від 03.08.2023 у справі №520/22505/21, від 22.08.2023 у справі №520/18519/21Верховний Суд сформулював висновки, які дають можливість розмежувати обставини, які утворюють склад правопорушення, за яке платник податків може бути притягнутий до відповідальності на підставі пунктів 124.1, 124.2 або 124.3 статті 124 ПК України.
Так, позиція Верховного Суду зводиться до того, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов`язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов`язання.
Суд також звертає увагу на те, що одним із принципів податкового законодавства є принцип стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (підп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України).
Отже, позивачем у порушення норм пункту 57.1 статті 57 ПК України, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України сплачено узгоджені суми податкових зобов`язань з порушенням граничного терміну.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивач не заперечує факту несвоєчасної сплати суми податкових зобов`язань, зазначених у поданих ним податкових деклараціях.
Зважаючи на граничні терміни сплати податкового зобов`язання за податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік від 21.02.2022 № 903630954 та за податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік від 20.02.2023 № 9029024603, щодо яких відповідачем проведено камеральну перевірку та складено акт від 13.06.2024 року № 2222/05-99-04-09/30791770, відповідачем не порушено строки проведення такої перевірки та відповідно не порушено строки накладання штрафу за порушення ПрАТ «Мега-Ресурс» термінів сплати самостійно визначеного платником грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки протягом строків, визначених пунктом 287.3 ст. 287 розділу XIV ПКУ у сумі 227746,04 грн.
Враховуючи викладене та те, що контролюючий орган правомірно встановив несвоєчасність сплати позивачем суми податкових зобов`язань, зазначених у поданих ним податкових деклараціях, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
При цьому суд враховує, що універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення сплати узгодженого податкового зобов`язання незалежно від того, з яких причин платником податків було здійснено несвоєчасну сплату, є п. 124.1 статті 124 ПК України (застосування відповідальності у розмірі від 5% до 10% погашеної суми податкового боргу залежно від кількості днів затримки). Вказаний правовий висновок підтриманий Верховним Судом і в іншій справі №520/18519/21(постанова від 22.08.2023).
Зважаючи на встановлені фактичні обставини (ненадання доказів умисності несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов`язань), Верховний Суд у постанові від 22 серпня 2023 року погодився з усталеною судовою практикою, що контрольний орган в межах камеральної перевірки не має змоги встановити наявність у платника умислу щодо несвоєчасної сплати податкового зобов`язання. Акти камеральної перевірки не містять жодних обґрунтувань умисного вчинення платником порушення норм пункту 57.1 статті 57 ПК України та необхідності застосування до платника фінансових санкцій, встановлених пунктом 124.3 статті 124 ПК України.
У постанові Верховного Суду від 23.01.2024 у справі №160/17160/21зазначено, що відсутність в акті перевірки інформації, яка характеризує таку ознаку виявленого діяння як умисність, вказує на необґрунтованість прийняття в подальшому податкового повідомлення-рішення на підставі пунктів 124.2, 124.3 статті 124 ПК України.
Водночас, в акті камеральної перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, наявні посилання на те, що інформація щодо наявності пом`якшувальних обставин (стаття 112 ПКУ) або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податку (стаття 112 ПКУ) на момент складання акту камеральної перевірки відсутня та що заяви про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов`язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» від ПрАТ «Мега-Ресурс» не надходило.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позовуПрАТ «Мега-Ресурс»повністю.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «МЕГА-РЕСУРС» (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 29, ЄДРПОУ 30791770) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 року №3147/05-99-04-09/30791770 відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 14 квітня 2025 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 17.04.2025 |
Номер документу | 126621088 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на майно, з них податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Христофоров А.Б.