Провадження №2/760/1099/25
Справа №760/34097/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2025 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі
головуючої судді - Усатової І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Зеленчука М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Київметробуд» про стягнення боргу за договором оренди,-
в с т а н о в и в:
У грудні 2021 року позивач ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Іскоростенського Д.А. звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з Акціонерного товариства «Київметробуд» заборгованість в розмірі 85 599,43 грн., з яких 66 400,00 грн. основний борг, 7 659,83 грн. інфляційні збільшення, 10 539,06 грн. пеня та понесені судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог вказує, що 07 серпня 2020 року між ОСОБА_1 та ПАТ «Київметробуд» укладено нотаріальний договір оренди транспортного засобу (автомобіля), який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дяченко О.Г., що зареєстрований в реєстрі за №483.
Відповідно до п.1.1 Договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування (в оренду) автомобіль марки BMW модель 5351GT, 2012 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 , тип - загальний легковий - загальний хетчбек - в, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований ТСЦ 8043, 19 травня 2020 року.
Згідно п.1.2 Договору, мета оренди - об`єкт оренди використовується для використання орендарем при здійсненні управління та контролю виконання робіт на об`єктах будівництва орендаря в м. Києві, Кривий Ріг, Новодністровськ.
Приписами п.2.1 Договору закріплено, що орендна плата визначена в специфікації №1 до Договору (Додаток №1), яка є його невід`ємною частиною.
Відповідно до специфікації №1орендна плата за серпень 2020 року складає 12 400 грн., вересень 2020 року складає 13 500 грн., жовтень 2020 року складає 13 500 грн., листопад 2020 року складає 13 500 грн., грудень 2020 року складає 13 500 грн.
Відповідно до п.2.5 Договору, сума договору за строк оренди (з 10.08.2020 року по 31.12.2020 року) складає 74 400 грн. без ПДВ.
Згідно п.3.1 Договору, передача автомобіля у володіння та користування орендаря, здійснюється протягом трьох днів, починаючи з дня підписання цього Договору, та оформляється актом прийому передачі, в якому відображається: стан автомобіля, акт прийому - передачі підписується сторонами.
У відповідності до п.п. 4.2.1 п.4.2 Договору, орендодавець зобов`язаний передати об`єкт оренди на підставі акту приймання - передачі в справжньому технічному стані.
Виконання взятих за п.п. 4.2.1 п.4.2 Договору зобов`язань позивачем, підтверджується актом приймання - передачі об`єкта оренди від 10 серпня 2020 року, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв об`єкт оренди.
Відповідно до п.п. 4.4.1 п.4.4 Договору, орендар зобов`язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати визначену цим Договором орендну плату.
Згідно п.2.3 Договору, орендна плата перераховується орендарем у безготівковій формі на рахунок орендодавця до 10 числа наступного місяця за звітним.
Відповідно до п.6.3 Договору, у будь - якому з випадків припинення дії цього договору орендар зобов`язаний здійснити усі фінансові і майнові розрахунки (включаючи оплату штрафних санкцій), які випливають з умов цього договору, не пізніше ніж через 5 банківських днів з моменту припинення цього договору.
Згідно п.6.1 Договору, він є укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та нотаріального посвідчення і діє до 31 грудня 2020 року.
Відповідачем по справі взяті за договором зобов`язання щодо сплати орендної плати на день звернення до суду не виконано, що стало наслідком звернення позивача до суду з даною позовною заявою.
Згідно наданого розрахунку, який міститься в позовній заяві загальна заборгованість з урахуванням пені передбачено п.5.2 Договору, та інфляційних витрат складає 85 599,43 грн., з яких 66 400,00 грн. основний борг, 7 659,83 грн. інфляційні збільшення, 10 539,06 грн. пеня.
Відповідач належним чином не виконав умови договору, тому позивач просить суд стягнути несплачені суми до часу фактичного користування транспортним засобом.
Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 30 грудня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження по справі.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі, примірник позовної заяви з додатками направлено відповідачу за місцем знаходження, однак поштове направлення не отримано відповідачем АТ «Київметробуд», поштове направлення повернулось до суду без вручення адресату у зв`язку із закінченням терміну зберігання.
Відповідач АТ «Київметробуд» відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд надходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Згідно із статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух.
Судом встановлено, що 07 серпня 2020 року між ОСОБА_1 та АТ «Київметробуд» укладено нотаріальний договір оренди транспортного засобу (автомобіля), який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дяченко О.Г., що зареєстрований в реєстрі за №483.
За умовами якого останньому передано в тимчасове платне користування (в оренду) автомобіль марки BMW модель 5351GT, 2012 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 , тип - загальний легковий - загальний хетчбек - в, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований ТСЦ 8043, 19 травня 2020 року.
Згідно п.1.2 Договору, автомобіль, що орендується, буде використовуватися орендарем при здійсненні управління та контролю виконання робіт на об`єктах будівництва орендаря в м. Києві, Кривий Ріг, Новодністровськ.
Приписами п.2.1 Договору закріплено, що орендна плата визначена в специфікації №1 до Договору (Додаток №1), яка є його невід`ємною частиною.
Відповідно до специфікації №1 орендна плата за серпень 2020 року складає 12 400 грн., вересень 2020 року складає 13 500 грн., жовтень 2020 року складає 13 500 грн., листопад 2020 року складає 13 500 грн., грудень 2020 року складає 13 500 грн.
Згідно п.6.1 Договору, він є укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та нотаріального посвідчення і діє до 31 грудня 2020 року.
Відповідно до п.6.3 Договору, у будь - якому з випадків припинення дії цього договору орендар зобов`язаний здійснити усі фінансові і майнові розрахунки (включаючи оплату штрафних санкцій), які випливають з умов цього договору, не пізніше ніж через 5 банківських днів з моменту припинення цього договору.
Згідно Акту-приймання передачі транспортного засобу до договору оренди транспортного засобу від 07 серпня 2020 року відповідач прийняв в оренду транспортний засіб автомобіль марки «BMW модель 5351GT, 2012 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 , тип - загальний легковий - загальний хетчбек - в, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований ТСЦ 8043, 19 травня 2020 року.
Відповідачем по справі взяті за договором зобов`язання щодо сплати орендної плати на день звернення до суду не виконано, що стало наслідком звернення позивача до суду з даною позовною заявою.
Отже, з досліджених доказів вбачається, що між сторонами виникли орендні правовідносини за договором оренди транспортного засобу.
У відповідності до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За змістом ч. 1 ст. 798 ЦК Украйни предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.
Наймодавець зобов`язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму (ст. 765 ЦК України).
Статтею 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
З аналізу даних норм вбачається, що суб`єктами правовідносин за договором оренди транспортного засобу є орендодавець та орендар; об`єктом виступає транспортний засіб; змістом же даних відносин є обов`язок орендодавця передати орендарю транспортний засіб на певний строк у користування і кореспондуючий обов`язок сплатити орендодавцю орендну плату. Тобто, право орендодавцю на орендну плату виникає за умови передачі транспортного засобу орендарю і настання відповідного терміну для проведення грошової виплати, обумовленої договором.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За правилами ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин, оскільки відповідачем порушено умови договору оренди зі своєчасного внесення орендної плати, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача на її користь заборгованості за договором підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 610 України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно п.6.3 Договору, у будь - якому з випадків припинення дії цього договору орендар зобов`язаний здійснити усі фінансові і майнові розрахунки (включаючи оплату штрафних санкцій), які випливають з умов цього договору, не пізніше ніж через 5 банківських днів з моменту припинення цього договору.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Положеннями ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом досліджений та перевірений розрахунок заборгованості наданий позивачем, суд погоджується з його правильністю. Відповідачем не спростований факт не виконання зобов`язань. Розмір заборгованості позивачем нарахований за час фактичного користування відповідачем транспортним засобом з серпня 2020 року по грудень 2020 року. Штрафні санкції за порушення виконання договірних зобов`язань передбачені умовами укладеного договору.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність заявлених ОСОБА_1 позовних вимог до АТ «Київметробуд», які підлягають задоволенню у повному обсязі та стягненню з останнього на користь позивача заборгованість за договором оренди автомобіля в розмірі 85 599,43 грн., з яких 66 400,00 грн. основний борг, 7 659,83 грн. інфляційні збільшення, 10 539,06 грн. пеня.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положенням ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263, 265, 267 ЦПК України, ст.ст. 526, 530, 625, 629, 631, 798, 799 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
Позовні задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432, адреса: м. Київ, вул. Сурикова, 3, корпус 8б, поверх 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість за нотаріальним договором оренди транспортного засобу (автомобіля) в розмірі 85 599,43 грн., з яких 66 400,00 грн. основний борг, 7 659,83 грн. інфляційні збільшення, 10 539,06 грн. пеня за період з серпня 2020 року по грудень 2020 року.
Стягнути з Акціонерного товариства «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432, адреса: м. Київ, вул. Сурикова, 3, корпус 8б, поверх 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Усатова І.А.
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 17.04.2025 |
Номер документу | 126627838 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Усатова І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні