Рішення
від 10.04.2025 по справі 673/24/25
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/24/25

Провадження № 2/673/188/25

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ

10 квітня 2025 р. м.Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий суддя - Дворнін О.С.,

за участі секретаря судового засідання Демчишиній Н.Г.

на підставі письмових представника позивача - адвоката Довгаля П.С. та представника Деражнянської міської ради - Кухар І.Д.

розглянув у судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, за правилами ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

У січні 2025 року позивач звернулася в суд з позовом до Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно, яким є земельна ділянка (пай), площею 1,36 га та земельна ділянка (пай), площею 1,98 га з цільовим призаченням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території бувшої Волоськівської сільської ради. Позивач є спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_2 за законом та звернулася до приватного нотаріуса для оформлення своїх спадкових прав, проте їй в цьому було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. ОСОБА_1 стверджує, що такий строк пропущений нею з поважних причин, у зв`язку з тим, що на час смерті спадкодавця їй достовірно не було відомо про наявність у батька права власності на зазначені земельні ділянки (пай), тому вона просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою судді від 14.01.2025 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.

В судове засідання позивач не з`явилася, натомість, її представник - адвокат Довгаль П.С. подав заяву про розгляд справи без їх участі та зазначив, що позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, натомість, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Зазначив, що у разі встановлення судом пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, позовні вимогу можуть бути задоволені.

Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Так, за ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 08.03.2024 року Деражнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та знята в зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день його смерті за даною адресою були зареєстровані: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадковемайно увиді яким є земельна ділянка площею 1,36 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Волоськівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та земельна ділянка площею 1,98 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Волоськівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (а.с.11-12).

Позивач є донькою спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , де в графі "батько" - " ОСОБА_2 " (а.с.9).

Як вбачається з письмового повідомлення приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Бас Л.Й., позивачу відмовлено в оформленні її спадкових прав після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском нею встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

З цього ж письмового повідомлення нотаріуса встановлено, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилась (а.с.7).

Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори та не подала заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що на час смерті спадкодавця їй достовірно не було відомо про наявність у батька права власності на зазначену земельну ділянку (пай).

Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим вона була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права.

Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном втри місяці.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:

позивач ОСОБА_1 ,

зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;

відповідач Деражнянська міська рада, код ЄДРПОУ 04403025;

місцезнаходження: вул. Миру, 11/1, м. Деражня Хмельницька область, індекс 32200.

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення10.04.2025
Оприлюднено17.04.2025
Номер документу126635351
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —673/24/25

Рішення від 10.04.2025

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 04.03.2025

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні