РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №568/1967/24
Провадження №2/568/113/25
15 квітня 2025 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
суддя Сільман А.О.
секретар судового засідання Саган В.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження цивільну справу №568/1967/24
за позовом ОСОБА_1
доКозинської сільської рада Дубенського району Рівненської області
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5
за участю Служби у справах дітей Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області.
про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 .
В обґрунтовування вимог посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_6 , після смерті якої відкрилася спадщина на земельні ділянки площею 0,2332 га на території Козинської сільської ради Радивилівського району Рівненської області, площею 1,67 га та 1 га на території Демидівського району.
Зазначає, що після смерті матері він хворів на Covid 19, а тому пропустив строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим просив позов задовільнити.
Ухвалою від 23.12.2024 р. позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 11.02.2025 р. судове засідання відкладено.
Ухвалою від 11.03.2025 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
В судове засідання сторони не з`явились, причини неявки не повідомили. Про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
В прохальній частині позовної заяви позивч просив розглянути справу без його участі.
Від відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , представника служби у справах дітей Козинської сільської ради надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають.
Представник Козинської сільської ради в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтвердужється довідкою про доставку повідомлення про виклик до суду.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд враховує наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_7 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
У зв`язку з реєстрацією шлюбу ОСОБА_7 змінила прізвище на " ОСОБА_8 " (а.с. 11-14).
Відповідно до державного акту на право власності на землю №289956 ОСОБА_6 належить на праві власності земельна ділянка площею 0,2332 га для ведення сільськогосподарського господарства на території Козинської сільської ради Радивилівського району (а.с. 14).
Відповідно до державних актів на право власності на землю №269894 та №2069695 ОСОБА_6 належить на праві власності земельна ділянка площею 1,67 га та 1 га для ведення сільськогосподарського господарства на території Демидівського району Рівненської області (а.с. 15, 16).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла, про що відділом державної РАЦС у м. Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зроблено запис №6077 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 11.10.2023 р. (а.с. 10).
Приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області позивачу відмовлено у заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_6 , оскільки спадкоємцем пропущено встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 19).
Відповідно до листа приватного нотаріуса № 95-01/16 від 07.04.2025 р. та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася (а.с. 20).
Згідно зі статтями 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За загальними нормами про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Норми частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
За конкретних фактичних обставин кожної справи пропуск строку для прийняття спадщини суд має оцінювати з урахуванням тривалості такого пропуску та загальних засад цивільного законодавства, як-от розумність, добросовісність та справедливість.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, першорядно, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
З матеріалів справи вбачається, з 11.03.2024 по 09.04.2024 р. ОСОБА_1 хворів на Covid 19, лівобічна н/дольова пневмонія, що підтверджується довідкою КНП «Радивиліський центр ПМСД» (а.с. 17).
З огляду на зазначене, враховуючи те, що у спадкоємця існували перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, а саме хвороба, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для визначення ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 .
Керуючись ст. ст. 211, 263-266, 268, 272 ЦПК України , суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовільнити.
Визнати поважною причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідачі: Козинська сільська рада Дубенського району Рівненської області (місцезнаходження 35523, Рівненська обл., Дубенський р-н., с.Козин, вул.Берестецька, 145, ЄДРПОУ 04386485)
ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 )
ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 )
ОСОБА_4 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 )
ОСОБА_5 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 )
Повний текст рішення виготовлений 16.04.2025 р.
Суддя А.О. Сільман
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2025 |
Оприлюднено | 17.04.2025 |
Номер документу | 126641316 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Сільман А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні