Ухвала
від 15.04.2025 по справі 14/5007/5-б/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"15" квітня 2025 р. м. Житомир Справа № 14/5007/5-Б/12

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог у межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівський фарфоровий завод", -

за участю учасників судового процесу:

- від кредиторів: не з`явилися;

- від боржника: Коваль І.В. - ліквідатор (в режимі відеоконференції),-

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівський фарфоровий завод" (далі - ТОВ "Баранівський фарфоровий завод", боржник, банкрут).

04.03.2025 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сагрул" (далі - ТОВ "Юридична компанія "Сагрул") від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог.

Обґрунтовуючи вказану заяву, ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" зазначено, що ухвалою господарського суду від 20.08.2024, зокрема, замінено Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіті-Таймс" на правонаступника - ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" в частині вимог до ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" на суму 1 035 000,80 грн (четверта черга). Разом з тим, у межах справи про банкрутство кредиторські вимоги ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" боржником не погашено.

За викладених обставин, враховуючи наявність у кредитора на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство права відмовитися від своїх вимог до боржника, ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" заявлено вимогу про виключення з реєстру вимог кредиторів ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" вимог ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" у сумі 1035000,80 грн (четверта черга); зобов`язання арбітражного керуючого Коваль І.В. вищезазначені зміни внести до реєстру вимог кредиторів боржника.

Ухвалою господарського суду від 06.03.2025, зокрема, прийнято заяву ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог та призначено її до розгляду в наступному судовому засіданні; призначено наступне судове засідання на 15.04.2025 о 10:00 год (т. 21 а.с. 192-193).

15.04.2025 до господарського суду надійшов відзив ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Коваль І.В. від 14.04.2025 № 02-23/бфз/29 на заяву ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог.

Ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Коваль І.В. у судовому засіданні 15.04.2025 повідомлено про відсутність заперечень щодо задоволення судом заяви ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог. Також, ліквідатором банкрута підтверджено, що станом на дату судового засідання вимоги ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" на суму 1035000,80 грн (четверта черга) боржником не погашено.

Представники ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" та інших кредиторів у судове засідання 15.04.2025 не з`явилися, про причини неявки не повідомили, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Розглянувши заяву ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог, заслухавши пояснення ліквідатора банкрута, дослідивши матеріали справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частин 1, 3 статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною 6 статті 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.

За пунктом 5 частини 3 статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, диспозитивність.

Статтею 14 ГПК України визначено, що даний принцип покладає на суд обов`язок розглядати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі, та позбавляє можливості ініціювати судове провадження. Формування змісту й обсягу вимог є диспозитивним правом позивача. Отже, кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, а також предмет та підстави позову, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно в межах заявлених ними вимог і наданих доказів. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 46 ГПК України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

Частиною 1 статті 12 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Згідно зі статтею 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. Особливості припинення зобов`язань за правочинами щодо фінансових інструментів, вчиненими на організованому ринку капіталу та поза ним, встановлюються законодавством. Законом можуть бути встановлені випадки, коли припинення зобов`язань на певних підставах не допускається.

Статтею 605 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов`язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Прощення (анулювання) боргу - це односторонній правочин, який вчиняє кредитор та який не потребує дій на його виконання. Правочин, спрямований на припинення зобов`язання прощенням боргу, слід вважати вчиненим в момент отримання боржником письмової заяви кредитора про прощення боргу.

При цьому діями носія цивільного права, які свідчать про відмову від власного права, має визнаватися заява про це та інші дії, які свідчать про таку відмову. Іншими діями може бути поведінка особи за умови, якщо це не суперечить природі відповідного майнового права.

Зокрема, відмова від зобов`язального майнового права (тобто, від права вимоги кредитора), яка практично ідентична прощенню боргу, має охоплюватися положеннями ЦК України про припинення зобов`язання прощенням боргу (стаття 605 ЦК України).

Порядок виявлення кредиторів, розгляду заяв кредиторів з вимогами до боржника визначено статтею 45 Кодексу України з процедур банкрутства

Також, відповідно до частини 4 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства у разі відмови кредитора від задоволення визнаної в установленому порядку вимоги ліквідатор не враховує суму грошових вимог цього кредитора.

Отже, чинний Кодекс України з процедур банкрутства передбачає ситуацію, за якої кредитор, на власний розсуд, може відмовитися від визнаних судом кредиторських вимог до боржника у справі про банкрутство.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.04.2023 у справі № 5002-17/1718-2011 дійшла висновку, що кредитори боржника на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство можуть відмовитися від своїх вимог до боржника, заявлених у порядку статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, припинивши свою участь у процедурі банкрутства як учасники провадження (сторони у справі).

З матеріалів справи судом встановлено, що ухвалою господарського суду від 20.08.2024, зокрема, замінено Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіті-Таймс" на правонаступника - ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" в частині вимог до ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" на суму 1035000,80 грн (четверта черга).

Станом на дату судового засідання вимоги ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" на суму 1035000,80 грн (четверта черга) боржником не погашено. Вказані обставини підтверджуються реєстром вимог кредиторів боржника, поданим до суду ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Коваль І.В.

Судом встановлено, що подання ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" заяви про відмову від грошових вимог є правом кредитора; обставини, які свідчили б про порушення вказаною заявою прав чи охоронюваних законом інтересів кредитора або будь-яких осіб, відсутні, а тому з огляду на її обґрунтованість заява підлягає прийняттю судом, а вимоги кредитора підлягають виключення з реєстру вимог кредиторів боржника.

Частиною 1 статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, а саме: веде реєстр вимог кредиторів.

Згідно з пунктом 1 Розділу І Вимог до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність), затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2778/5 від 17.08.2020 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2020 за № 793/35076, вимоги визначають порядок ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність) та вимоги до форми реєстру, організаційні підходи при складанні, веденні та внесенні змін до реєстру на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІІ Вимог до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність), арбітражний керуючий починає ведення реєстру за результатами попереднього засідання господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність). Підставою для внесення відомостей до реєстру є ухвала (постанова) господарського суду або інформація, отримана під час провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (списання або прощення боргів, задоволення вимог кредиторів, зміна відомостей про кредитора тощо). У випадку погашення вимог кредитора або відмови кредитора від вимог у графі Примітки відповідного запису реєстру робиться відмітка про повне погашення або про виключення вимог кредитора із зазначенням дати та підстав погашення чи виключення.

Отже, ухвала суду про виключення з реєстру вимог кредиторів боржника вимог кредитора є підставою для внесення ліквідатором банкрута змін до реєстру вимог кредиторів боржника.

За викладених обставин, господарський суд вважає за необхідне заяву ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог задовольнити; виключити з реєстру вимог кредиторів ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" вимоги ТОВ "Юридична компанія "Сагрул" у сумі 1 035 000,80 грн (четверта черга); ліквідатору ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" арбітражній керуючій Коваль І.В. внести зміни до реєстру вимог кредиторів боржника.

Керуючись статтями 1, 2, 45, 61, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 46, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сагрул" від 04.03.2025 про відмову від кредиторських вимог задовольнити.

2. Виключити з реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівський фарфоровий завод" вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сагрул" (03187, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, буд. 38, офіс 23, ідентифікаційний код 38039233) у сумі 1 035 000,80 грн (четверта черга).

3. Ліквідатору Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівський фарфоровий завод" арбітражній керуючій Коваль І.В. внести зміни до реєстру вимог кредиторів боржника.

Ухвала господарського суду набирає законної сили 15.04.2025.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.04.2025.

Суддя Костриця О.О.

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено17.04.2025
Номер документу126646958
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/5007/5-б/12

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 15.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 09.04.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 06.03.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

Ухвала від 28.02.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Костриця О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні