Справа № 686/26570/24
Провадження № 2/686/1804/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
09 квітня 2025 р. м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Продана Б.Г., за участю секретаря судового засідання Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу №686/26470/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Лісовогринівецької сільської ради
про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
30 вересня 2024 року позивач звернувсядо судуз позовомдоОСОБА_2 , Лісовогринівецької сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування на будинковолодіння АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті батька. Позов мотивує тим, що є єдиним спадкоємцем після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки він не оформив за життя право власності на вказане будинковолодіння. У зв`язку із наведеним позивач змушений звернутись до суду.
02.10.2024 року по справі відкрито провадження та призначено підготовче засідання.
21.11.2024 року справу призначено до слухання по суті.
В судове засідання представник позивача подав заяву про слухання справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просить позов задоволити з наведених підстав, не заперечує щодо винесення заочного рішення.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлені у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , батько позивача, що підтверджується копією свідоцтва про смерть та іншими доказами, які долучені до матеріалів справи.
Позивач є єдиним спадкоємцем майна першої черги за законом.
До складу спадкового майна входить будинковолодіння АДРЕСА_1 , де померлий ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав на момент смерті разом із позивачем, ОСОБА_1 .
Відповідь Хмельницького БТІ підтверджує ті обставини, що інвентаризаційна справа на будинок АДРЕСА_1 , відсутня.
Відповідно до виписки з по господарської книги, головою господарства був ОСОБА_1 , рік побудови будинку 1962.
Дані обставини підтверджуються матеріалами справ.
У зв`язку із тим, що на даний будинок відсутні правовстановлюючі документи, так як ОСОБА_3 не оформив їх за життя, позивач змушений звернутись до суду із даним позовом, оскільки він не може оформити право власності на спадкове майно.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1,2ст.1268ЦК Україниспадкоємець зазаповітом чиза закономмає правоприйняти спадщинуабо неприйняти її.Не допускаєтьсяприйняття спадщиниз умовоючи іззастереженням.
Ч. 3 передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу. Способом захисту цивільного права є визнання права.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 22 вересня 2021 року, справа № 227/3750/19 вказав, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку.
Отже, враховуючи ті обставини, що позивач є єдиним спадкоємцем майна померлого ОСОБА_3 , проживав разом із ним на момент його смерті, однак у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на домолодіння не може належно оформити та реалізувати свої спадкові права, то позовні вимоги слід задоволити, оскільки вони є підставними та обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263 - 265 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 1218, 1262, 1268 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , іпн НОМЕР_1 , право власності в порядку спадкування, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька, ОСОБА_3 , на будинковолодіння АДРЕСА_1 що складається з житлового будинку загальною площею 63,3 кв.м. та господарської будівлі площею 55,9 кв.м..
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Дата складання повного тексту рішення 16.04.2025 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 18.04.2025 |
Номер документу | 126657549 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Продан Б. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні