Рішення
від 16.04.2025 по справі 686/26998/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/26998/24

Провадження № 2-о/686/65/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16квітня 2025року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Стефанишина С.Л.,

при секретарі судового засідання Дмітрієвій Д.В.,

за участю: представника заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Хмельницький цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Лісогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення, -

встановив:

03.10.2024 року ОСОБА_2 звернулася до суду із вищевказаною заявою зазначивши, що 13 квітня 1965 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було укладено шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер та після смерті останнього заведено спадкову справу. Спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_3 , а спадкоємцем, який прийняв спадщину за законом є ОСОБА_2 . Однак, нотаріусом було виявлено наступні розбіжності: - у свідоцтві про народження записано прізвище ОСОБА_6 , де в графі Батько - вказано прізвище ОСОБА_7 ; - у свідоцтві про шлюб ОСОБА_3 дошлюбне прізвище записано як ОСОБА_8 ; - у свідоцтві про шлюб ОСОБА_2 прізвище нареченого зазначено як ОСОБА_9 .

Так, наявні у прізвищах спадкодавця та спадкоємців розбіжності стали підставою для відмови нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Тому, з метою належного оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_5 заявниця звернулася до суду та просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) була дружиною ОСОБА_10 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 09.10.2024 року вказану заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами окремого провадження.

21.01.2025 року до суду надійшла заява про уточнення вимог, в яких представник заявника просить встановити факт перебування ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 13 квітня 1965 року та те, що заявниця була його дружиною.

У судовому засіданні представник заявника підтримала заявлені вимоги у повному обсязі.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, щодо вимог заяви не заперечує.

Інші заінтересовані особи у судове засідання також не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 03.07.2023 року.

Після його смерті було заведено спадкову справу №96/2023, згідно з якою спадкоємцями за заповітом є ОСОБА_3 та ОСОБА_11 , а спадкоємцем, який прийняв спадщину за законом, є ОСОБА_2 .

Зі змісту даних свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , виданого 04.05.1965 року, 13.04.1965 року між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було зареєстровано шлюб, актовий запис №8.

Від шлюбу у них народилась донька ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка в подальшому змінила дошлюбне прізвище на « ОСОБА_13 », про що свідчать дані свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 13.04.1965 року, та свідоцтва про укладення шлюбу з ОСОБА_14 , виданого 26.08.1984 року.

Однак, згідно листа Хмельницької районної державної нотаріальної контори від 04.04.2024 року нотаріусом було відмовлено заявниці у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із неспівпадінням прізвища померлого ОСОБА_5 та спадкоємця ОСОБА_2 , зокрема: у свідоцтві про шлюб ОСОБА_2 прізвище нареченого зазначено як ОСОБА_9 , тоді як у свідоцтві про смерть чоловіка « ОСОБА_15 ».

Керуючись п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме родинних відносин між фізичними особами.

Так, згідно п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Однак, суд зазначає, що під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).

Таким чином, родинні відносини (споріднення) у теорії права - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника). Стосунки між подружжям не є родинними.

В листі ВСУ «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що дружина чи чоловік також мають право на спадкування у разі смерті одного з подружжя, однак такі члени сім`ї не перебувають у кровному спорідненні. Встановлення факту родинних відносин між такими особами чинним законодавством не передбачено. Для них може мати правове значення встановлення факту реєстрації шлюбу чи факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу у відповідних випадках. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 липня 2018 року у справі №737/120/18 про те, що в порядку окремого провадження може бути встановлений факт родинних відносин лише між кровно спорідненими родичами, а не між чоловіком та дружиною.

Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно роз`яснень, викладених в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Юридичний факт того, що померлий ОСОБА_5 був чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується наступними доказами.

Згідно із довідкою Лісовогринівецької сільської ради №108 від 15 квітня 2024 року, згідно даних погосподарського обліку по с.Аркадіївці на 2021-2025 роки гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований та проживав до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 . Склад сім`ї ОСОБА_5 - ОСОБА_5 - чоловік, ОСОБА_2 - дружина, ОСОБА_3 - донька.

Відповідно до довідки Лісовогринівецької сільської ради №110 від 15 квітня 2024 року, ГР. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який був зареєстрований та проживав до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_5 є однією і тією ж особою.

Окрім того, рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 31 липня 2024 року у справі № 686/10503/24 встановлено факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є дочкою ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та факт належності ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 107885, який виданий Хмельницькою райдержадміністрацією 09.02.2005.

Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався заявник як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приймаючи до уваги підтвердження обставин існування подружніх відносин між заявницею ОСОБА_2 та померлим ОСОБА_5 , а також те, що встановлення юридичного факту має значення для охорони прав та інтересів заявника, оскільки остання позбавлена можливості у позасудовому порядку встановити вказаний факт з метою оформлення спадкових прав, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту того, що заявниця є дружиною ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 4,13, 76, 81, 89, 211, 258-259, 263-265, 268, 293, 294, 315, 319, 354-355 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_2 ,заінтересовані особи: ОСОБА_3 ,Лісогринівецька сільськарада Хмельницькогорайону Хмельницькоїобласті,Відділ державноїреєстрації актівцивільного стануу містіХмельницькому Центральногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Київ)про встановленняфакту,що маєюридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебувала у зареєстрованому шлюбі з 13 квітня 1965 року та була дружиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сергій Стефанишин

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.04.2025
Оприлюднено18.04.2025
Номер документу126657624
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —686/26998/24

Рішення від 16.04.2025

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Стефанишин С. Л.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Стефанишин С. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні