Рішення
від 14.04.2025 по справі 440/15232/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15232/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Георгієвої К.Н.,

представника позивача Кішка Д.О.

представників відповідача Трофімченка В.О., Шепеля С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (надалі позивач, ТОВ "Кононівський елеватор") до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі відповідач, ГУ ДПС Полтавській області) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №00127132302 від 06.09.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00127132302 від 06.09.2024 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відсутні докази та належне обґрунтування загальнодоступності та відкритості інформаційних ресурсів «Argus» та «Refinitiv» у 2017 році, а також відповідачем не обґрунтовано прозорість та доступність їх методології. Пояснює, що під час здійснення позивачем контрольованих операцій і під час складання документації з трансфертного ціноутворення за 2017 рік чинною була постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 №616 «Про затвердження переліку товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»», серед переліку яких були кукурудза та соєві боби. Тобто зміни, що внесені до ПК України в 2016-2017 роках, а також ухвалені відповідні підзаконні акти, були спрямовані на формування вимог і методик застосування біржових котирувань в якості бази для порівняння при проведенні аналізу контрольованих операцій на предмет відповідності принципу «витягнутої руки». Для аналізу контрольованих операцій на предмет відповідності принципу «витягнутої руки» ТОВ «Кононівський елеватор» використав найбільш пріоритетний згідно норм ПК України метод порівняльної неконтрольованої ціни шляхом порівняння ціни, застосованої у контрольованій операції, з ціною, отриманою з джерел, визначених підпунктом 39.5.3 пункту 39.5.1 ПК України. Зазначає, що в методологіях «Argus» та «Refinitiv», які доступні на їх офіційних сайтах в розділі «Методологія» у редакції, чинній станом на момент складання акту перевірки від 21.06.2024 №8821/16-31-23-06/32284263, на які посилається податковий орган, зазначено, що джерелами інформації щодо цін є опитування операторів ринку, ціни пропозицій покупців та продавців, методології «Argus» та «Refinitiv» не визначають критеріїв пов`язаності та не розкривають механізму перевірки учасників угод на предмет їхньої пов`язаності, методології «Argus» та «Refinitiv» не встановлюють допустимого відсотку безпосереднього та/або опосередкованого володіння одного учасника угоди корпоративними правами іншого, а також перевірки на предмет допустимого відсотку володіння у випадку, коли одна і та ж юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожному такому учаснику угоди, що спотворює вибірку потенційно зіставних угод. Вказує, що протягом 2017 року інформаційне джерело «Argus» не публікувало інформацію щодо цін на сільськогосподарську продукцію, згідно офіційного сайту (https://www.argusmedia.com/en/about-argus/media-centre/pressreleases/argus-acquires-agricultural specialist-agritel) у 2020 році цінове агентство «Argus» придбало (разом з базою даних) Agritel International, дочірню компанію «Agritel», що надає інформаційні та консалтингові послуги та прогнозує кон`юнктуру сільськогосподарського та агропромислового ринків, зокрема, в Україні. Водночас, на момент публікації інформації щодо цін на кукурудзу та соєві боби у 2017 році у Agritel International була відсутня відкрита та прозора методологія. Джерело «Argus» є доступним за плату для зацікавлених осіб з грудня 2020 року, що, на думку позивача, виключає його загальнодоступність. Позивач зазначає, що оформлення підписки на однотипні джерела інформації є обтяжливим для платника, та не несе практичної необхідності, інформаційно-аналітичні агентства «Refinitiv» та «Argus» надають котирувальні ціни, поняття яких введено підпунктом 39.3.3.4 згідно із Законом №466-IX від 16.01.2020 та почали застосовуватися з 2021 року. Позивач вважає, що застосування інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства «Argus» та інформаційно-аналітичного продукту «Refinitiv» не дозволяє отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій у порівнянні із застосованими товариством джерелами. Щодо використання контролюючим органом щомісячного інформаційного бюлетеня «Огляд цін українського та світового товарних ринків» (ДП «Держзовнішінформ») для визначення відповідності цін в межах контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» позивач зазначає, що вказаний бюлетень надає інформацію на щомісячній основі щодо ціни експорту станом на певну дату (протягом року лише 12 показників цін на один товар), тоді як інформаційно-аналітичний щотижневий журнал «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» та інформаційне видання «Новини Агро Ринку» аналітичного агентства «АПК-Інформ» надають інформацію про ціни експорту на щотижневій основі, що, враховуючи значну волатильність ринків кукурудзи та соєвих бобів, є одним із основних чинників, який дає більший ступінь зіставності для контрольованих операцій за інших рівних умов. Позивач вважає, що немає підстав стверджувати, що використані ним джерела інформації «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ» та інформаційно-аналітичний щотижневик «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» не відповідають вимогам пп. 39.2.2.1 пп.39.2.2 п.39.2 ст.39 ПК України та не можуть бути використані як надійне джерело для аналізу відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», тому керуючись пп.39.5.3.2 пп. 39.5.3 п 39.5 ст. 39 ПК України податковий орган зобов`язаний використовувати ті ж самі джерела інформації що й позивач.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/15232/24. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

14 січня 2025 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /том 4 а.с. 134-140/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що податковим органом у ході проведення перевірки були використані у якості загальнодоступних джерел інформації про зіставні операції для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» дані комерційних баз даних компаній, які є відкритими (загальнодоступними), зокрема, дані, які не є конфіденційною, таємною або службовою інформацією та не становлять комерційну таємницю, мають котирування на найближчу дату до дати здійснення контрольованої операції та ідентичні з умовами поставок товару, використаних ТОВ «Кононівський елеватор» у контрольованих операціях, а саме, інформаційно-аналітичні продукти цінового агентства Argus Media LTD та інформаційно-аналітичні продукти Refinitiv Holdings LTD. В ході аналізу «Refinitiv» встановлено наявність експортних цін на товари з комерційною назвою «кукурудза 3-го класу» та «соєві боби» на умовах поставки відповідно Інкотермс 2010, СРТ - Одеса та FОВ Одеса та така цінова інформація не потребує коригування на умови поставки в контрольованих операціях ТОВ «Кононівський елеватор» та має вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій. За результатами аналізу інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства Argus Media LTD встановлено, що інформаційне джерело містить ціни на товар, що є аналогічним товару контрольованої операції - кукурудза 3-го класу, соєві боби; валюта, за якою ціна представлена в інформаційному джерелі, є ідентичною валюті контрольованої операції; інформаційне джерело містить інформацію про експортні операції українській: постачальників, що діють на українському ринку; умови поставки котирувань 2017 року є ідентичними умовам, за якими товар поставлявся в межах контрольованої операції (СРТ, FОВ). Argus Media LTD в процесі обробки та оцінювання інформації при підготовці оприлюднення цін мінімізує та нівелює вплив неринкових чинників і публікує ціни по фактично здійсненим господарським операціям в умовах вільного ринку між непов`язаними особами. Тобто методологія Argus Media LTD щодо формування цінових показників відповідає вимогам статті 39 ПК України, періодичність публікації цін - щоденний, що дає можливість отримати вищий рівень зіставності з умовами контрольованих операцій. Також відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 №616 затверджено перелік товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки». Ця постанова містить виключно перелік світових товарних бірж для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» та цією постановою не затверджувався перелік спеціалізованих видань для цілей трансфертного ціноутворення. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1221 затверджено перелік сировинних товарів без затвердження переліку спеціалізованих видань для цілей трансфертного ціноутворення, а настанови ОЕСР не містять обмеження щодо використання виключно біржових котирувань та визначають можливість застосування для порівняння цін, отриманих «з визнаних агентств із прозорою звітністю щодо цін або статистичних агентств або від урядових агентств із ціноутворення, де такі індекси використовуються в якості еталону непов`язаними сторонами для визначення цін у операціях між ними» («котирувальних цін»). Також визначальним чинником для застосування біржових або котирувальних цін Настанови ОЕСР визначають співставність економічно значимих характеристик товарів у контрольованих операціях та умов їх проведення з характеристиками біржових котирувань або котирувальних цін. Зазначає, що податковим органом як співставне джерело інформації обрано видання «Огляд цін українського та світового товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ», яке є одним з найбільших консалтингових центрів в Україні, що спеціалізується на інформаційно-аналітичному забезпеченні зовнішньоекономічної діяльності і торгових операцій всіх суб`єктів підприємництва і адміністративних органів. У виданні опубліковані ціни в доларах США за метричну тонну товару з умовами фактичного здійснення операцій FОВ порти України по товарах: соєві боби, кукурудза фуражна. Опубліковані в бюлетенях ДП «Держзовнішінформ» котирування 2017 року є співставними з контрольованими операціями, здійсненими ТОВ «Кононівський елеватор» з Inerco Trade S.А., а використані джерела інформації ТОВ «Кононівський елеватор» для цілей аналізу умов контрольованих операцій принципу «втягнутої руки», а саме дані інформаційного щотижневого видання «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» та інформаційного видання «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ» не є зіставними, так як ціни, що надаються цими виданнями несуть виключно рекомендаційний характер, є довідковими та не є цінами реальних угод, дані про комерційні та фінансові умови контрактів не надаються у зв`язку з комерційною таємницею. Також вказує, що інформаційне щотижневе видання «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» містить цінові показники, що відображають інформацію про попит покупців та пропозиції продавців, а не інформацію про фактично здійснені операції, а починаючи з літа 2017 року ціни почали наводитися лише в гривнях та лише на умовах поставки СРТ-порт і ЕХW виключно в одному діапазоні, без зазначення, чи це діапазон попиту чи пропозиції. Інформаційне видання «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ» відображає інформацію про операції, які здійснені на ринку України, а не зовнішньоекономічні операції, що мають відмінні ринкові умови, у деяких пропозиціях товарів надається виключно ціна попиту або пропозиції, відсутня інформація про фактично здійснені операції. На запит контролюючого органу ТОВ ІА «АПК-Інформ» повідомило, що ціни на товари є довідковими, носять інформаційний характер та не є цінами реальних угод. Також на запит контролюючого органу ТОВ «ПРОАГРО ГРУП» повідомлено, що збір інформації проводиться як шляхом опитування трейдерів, с/г виробників та компаній, що займаються переробкою, так і з відкритих джерел, зокрема Інтернет сайтів цих компаній, а ціни в базисі ЕХW, СРТ є середніми значеннями і можуть суттєво коливатись в залежності від регіону та віддаленості від центру країни, ціни несуть виключно рекомендаційний характер. У свою чергу, дані з інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства Argus Media LTD та інформаційно-аналітичного продукту Refinitiv Holdings LTD для використання при визначенні ціни на кукурудзу та соєві боби при здійсненні контрольованих операцій (експорт) з нерезидентом Inerco Trade S.А. (Швейцарія) не є конфіденційною, таємною або службовою інформацією, інформація з цих баз даних є відкритою (загальнодоступною).

05 лютого 2025 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 4 а.с. 261-219/, у якій позивач зазначає, що в якості бази для порівняння податковий орган використав інформацію з інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства «Argus Media LTD» та видання «Огляд цін українського та світових товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ» та інформаційно-аналітичного продукту «Refinitiv Holdings Ltd», однак до 2017 року та протягом 2017 року ДПС України не здійснювала жодних дій щодо доведення до платників податків роз`яснень чи рекомендацій відносно можливості (необхідності) застосування таких інформаційних джерел, як «Argus» та «Refinitiv» з метою використання цінових індикативів з цих джерел для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки». Відповідач, використовуючи джерело інформації Argus Media по контрольованим операціям за 2017 рік, не врахував та залишив без коментарів той факт, що протягом 2017 року інформаційне джерело «Argus» не публікувало інформацію щодо цін на сільськогосподарську продукцію та доступне за плату для зацікавлених осіб з грудня 2020 року, що, на думку позивача, виключає його загальнодоступність. Позивач вважає, що податковим органом не доведено, що інші використані контролюючим органом джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій, ніж джерела, що були використані платником податків. Вказує, що «Argus» не надало детальну інформацію про методологію, яка використовувалась під час їх виробництва з посиланням на те, що Agritel не публікує методологію, а ціни на кукурудзу на умовах fob Україна доступні передплатникам Argus AgriMarkets з грудня 2020 року. Стосовно щомісячного інформаційного бюлетеня «Огляд цін українського та світового товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ» зазначає, що інформація щодо цінових діапазонів у інформаційних відносинах ДП «Держзовнішінформа», зокрема в аналітичному бюлетені «Огляд цін Українського та світового ринків», не може розглядатись як обмежувальний мінімум/максимум цінових рівнів, що могли мати місце на ринку станом на той чи інший період часу, враховуючи специфіку контрактних та ринкових умов та ДФС України у 2017 році не радила використовувати цінову експертизу ДП «Держзовнішінформ». Вказує, що позивач не міг знати про всі світові бази даних, які надають інформацію щодо цін на сільськогосподарську продукцію, тому використовували для аналізу ті джерела, які були більш доступними і які можна було знайти у відкритому доступі в українському сегменту доступних джерел. Вказує, що Державна податкова служба до 2021 року для перевірки контрольованих операцій використовувала АПК-Інформ і не була проти цього джерела. На думку позивача, ресурси інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Інформ» і видання «АгроСфера» інформаційної компанії «ПроАгро» у 2017 році можна вважати загальнодоступними та відкритими, оскільки вони активно поширювали матеріали у відкритому доступі, базувалися на офіційних та прозорих джерелах інформації, а також мали широкий спектр аудиторії, на відміну від інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства «Argus Media LTD», видання «Огляд цін українського та світових товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ» та інформаційно-аналітичного продукту «Refinitiv Holdings Ltd».

05 лютого 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача ГУ ДПС у Полтавській області /том 4 а.с. 222-224/, у яких зазначено, що податковим органом в ході проведення перевірки використано у якості загальнодоступних джерел інформації про зіставні операції для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» дані комерційних баз даних компаній, які є відкритими (загальнодоступними), а самі дані не є конфіденційною, таємною або службовою інформацією та мають котирування на найближчу дату до дати здійснення контрольованої операції, ідентичні з умовами поставки товару, використаних ТОВ «Кононівський елеватор» у контрольованих операціях, а саме, інформаційно-аналітичні продукти цінового агентства ArgusMediaLtd та інформаційно-аналітичні продукти RefinitivHoldingsLtd. У ході аналізу інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства ArgusMedia LTD встановлено, що інформаційне джерело містить ціни на товар, що є аналогічним товару контрольованої операції кукурудза 3-го класу, соєві боби; валюта, за якою ціна представлена в інформаційному джерелі, є ідентичною валюті контрольованої операції; інформаційне джерело містить інформацію про експортні операції українських постачальників, що діють на українському ринку; умови поставки котирувань 2017 року є ідентичними умовам, за якими товар поставлявся в межах контрольованої операції (СРТ, FOB). ArgusMedia LTD в процесі обробки та оцінювання інформації при підготовці оприлюднення цін мінімізує та нівелює вплив неринкових чинників і публікує ціни по фактично здійсненим господарським операціям в умовах вільного ринку між непов`язаними особами. Тобто методологія ArgusMedia LTD щодо формування цінових показників відповідає вимогам статті 39 ПК України. Періодичність публікації цін щоденний, що дає можливість отримати вищий рівень зіставності з умовами контрольованих операцій. Відповідач пояснює, що під час перевірки було використано лист ДПС України на адресу Компанії ArgusMediaLimited №37473/6/99-00-23-02-02-06 від 20.12.2023 та відповідь ТОВ« Аргус Медіа Юкрейн» (вх. ДПС України №40331/6 від 22.12.2023). Вказує, що дані з інформаційно-аналітичного продукту цінового агентства ArgusMediaLtd та інформаційно-аналітичного продукту RefinitivHoldingsLtd (ThomsonReuters) для використання при визначенні ціни на кукурудзу та соєві боби при здійсненні контрольованих операцій (експорт) з нерезидентом InercoTradeS.A. (Швейцарія) не є конфіденційною, таємною або службовою інформацією, інформація з цих баз даних є відкритою (загальнодоступною). Стосовно використання Refinitiv відомо, що з жовтня 2018 року Thomson Reuters продала 55 % акцій свого підрозділу FinancialRisk (FR) приватній інвестиційній компанії Blackstone Group LP. Згідно з угодою Thomson Reuters передала Refinitiv свій повний портфель фінансових і ризикових продуктів, генеральний директор компанії Девід Крейг очолив перехід з Thomson Reuters, до якої він приєднався як директор зі стратегії групи в 2007 р. Принципи моніторингу цін на товари в Refinitiv визначаються методом отримання інформації про спотовий ринок зернових та маслянистих культур, а також продуктів їх переробки в регіоні Чорного моря та Азовського басейна, є щоденне пряме опитування учасників ринку, який здійснюється спеціалістами, аналітиками аграрних ринків держав Чорноморського регіону Refinitiv. На основі даних, отриманих в результаті процесу опитування учасників ринку, формується рівень цін та котирувань зернових та маслянистих культур, а також продуктів їх переробки по вказаним базисам поставки. При цьому найбільш низькі та найбільш високі цінові значення не приймаються до розгляду як нерелевантні, якщо вони не будуть підтверджені, як поточне котирування. Для досягнення максимальної точності та достовірності публікованих цін, опитування операторів ринку проводиться щоденно. Періодичність публікацій котирування щоденно, за виключенням вихідних та святкових днів. Бюлетень «Зерно: Чорне море та Азовський басейн» публікується щонеділі, кожну середу російською мовою та кожного четверга англійською мовою. Ідентична та/або близька цінова інформація отримана від представницького пулу незалежних/неафілійованих учасників ринку. В ході аналізу Refinitiv встановлено наявність експортних цін на товари з комерційною назвою «кукурудза 3-го класу» та «соєві боби» на умовах поставки відповідно Інкотермс 2010 CPT Одеса та FOB Одеса. Зазначена цінова інформація не потребує коригування на умови поставки в контрольованих операціях ТОВ «Кононівський елеватор» та, за твердженням відповідача, має вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій. ArgusMedia (Agritel) та Refinitiv (Thomson Reuters) - це інформаційні агентства, які спеціалізуються на новинах та аналітиці агропромислового комплексу, певні публікації або огляди цін можна знайти у відкритому доступі, а для детальніших аналітичних звітів, прогнозів або спеціалізованої інформації щодо ринку агропродукції доступ потрібен через підписку, як і для використаних позивачем джерел. Зазначає, що при виборі джерела інформації платник податків повинен вибрати саме те джерело інформації, яке найбільш точно відображає економічні умови здійснення його операцій. Проте ТОВ «Кононівський елеватор» для цілей аналізу умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» була проаналізована можливість застосування джерела інформації, зокрема, інформаційного агентства «АПК-Інформ», у якому ціни на товари є довідковими, носять інформаційний характер та не є цінами реальних угод.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу №440/15232/24 до судового розгляду по суті на 11:30 03 квітня 2025 року.

Представник позивача у судовому засіданні 03 квітня 2025 року підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні 03 квітня 2025 року проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ТОВ "Кононівський елеватор" зареєстроване як юридична особа 19.02.2003, взяте на облік як платник податків в органах державної податкової служби 11.03.2003 за №313.

У звіті про контрольовані операції за 2017 рік від 21.09.2018 ТОВ "Кононівський елеватор" задекларувало контрольовані операції із Inerco Trade S.А. на загальну суму 793990521 грн. /том 1 зворот а.с. 70 - а.с. 76/.

18.06.2021 за №1806/01 (вх. №24512/6/16-31 від 23.06.2021) ТОВ "Кононівський елеватор" подало до контролюючого органу документацію з трансферного ціноутворення за звітний період 2017 рік по контрольованій операції з експорту зернових культур на користь пов`язаної особи-нерезидента Іnerсо Тrade S.А. /том 1 а.с. 153-250, том 2 а.с. 1-250, том 3 а.с. 1-9/.

18.06.2021 за №9301462010 ТОВ "Кононівський елеватор" подав уточнюючу декларацію з податку на прибуток за 2017 рік, до якої подано додаток ТЦ (реєстраційний номер 9301462011 від 18.01.2021), згідно якого проведено самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов`язань платника податку з реалізації соєвих бобів по контракту №1617-SВ-І-КЕ-5 від 06.02.2017 із Іnerсо ОСОБА_1 за 2017 рік на загальну суму 3450837 грн.

У період з 23.12.2022 по 21.06.2024 посадовими особами ГУ ДПС в Полтавській області на підставі направлень на перевірку від 23.12.2022 №4105, №4106 /том 4 а.с. 143-144/, наказу ГУ ДПС в Полтавській області від 22.12.2022 №2434-П «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Кононівський елеватор" (податковий номер 32284263)» /том 4 а.с. 142/, проведено документальну позапланову перевірку з питань дотримання принципу «витягнутої руки» Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (код ЄДРПОУ 32284263) у контрольованих операціях з компанією-нерезидентом Inerco Trade S.А. (Швейцарія) за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, за результатами якої складено акт №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 145-186/.

Перелік та умови експортних контрактів на поставку товару (кукурудзи, соєвих бобів), укладених між продавцем Товариством з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" та покупцем Inerco Trade S.А. (Швейцарія) є додатком 2 до акта перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 159-163/, копії цих контрактів та актів приймання-передачі до контрактів наявні у матеріалах справи /том 1 а.с. 102-152/.

Інформація щодо співставлення даних із Звіту про контрольовані операції та оформлених митних декларацій платника податків за 2017 рік є додатком 4 до акта перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 166-168/.

Інформація щодо співставлення даних із Звіту про контрольовані операції та первинних документів бухгалтерського обліку платника податків за 2017 рік є додатком 5 до акта перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 169-170/.

За висновками акту перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 встановлено порушення ТОВ "Кононівський елеватор" вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140, пп. 39.1.1 та пп. 39.1.3 п. 39.1 ст. 39, пп. 39.3.2.3 п. 39.3 ст. 39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами та доповненнями, щодо невідповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», внаслідок чого занижено податок на прибуток підприємств у періоді, що перевірявся, на загальну суму 4873611 грн., в тому числі по періодах: 2017 - 4873611 грн.

Розрахунок втрат бюджету відповідно до методу порівняльної неконтрольованої ціни по ТОВ "Кононівський елеватор" за 2017 рік є додатком 7 до акта перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 186/, за змістом якого перевіркою контрольованих операцій за контрактами №1617-FC-І-КЕ від 01.03.2017 /том 1 а.с. 102-105/, №1617-FC-І-КЕ-1 від 18.04.2017 /том 1 а.с. 107-109/, №1617-SB-І-КЕ-2 від 22.12.2016 /том 1 а.с. 114-116/, №1617-SB-І-КЕ-3 від 04.01.2017 /том 1 а.с. 118-120/, №1617-SB-І-КЕ-4 від 01.02.2017 /том 1 а.с. 122-124/, №1617-SB-І-КЕ-5 від 06.02.2017 /том 1 а.с. 126-129/, №1617-SB-І-КЕ-6 від 05.05.2017 /том 1 а.с. 133-135/, №1617-SB-І-КЕ-6 від 30.06.2017 /том 1 а.с. 137-140/, №1617-SB-І-КЕ-7 від 30.06.2017 /том 1 а.с. 141-143/ встановлено відхилення від медіани та заниження на весь об`єм партії в дол. США, відповідно заниження доходу у гривнях на суму 27075617,55 грн. та відповідно - заниження податку на прибуток за 2017 рік на суму 4873611 грн. (18%) за такими контрактами: №1617-SB-І-КЕ-2 від 22.12.2016 /том 1 а.с. 114-116/, №1617-SB-І-КЕ-3 від 04.01.2017 /том 1 а.с. 118-120/, №1617-SB-І-КЕ-4 від 01.02.2017 /том 1 а.с. 122-124/, №1617-SB-І-КЕ-5 від 06.02.2017 /том 1 а.с. 126-129/, №1617-FC-І-КЕ-1 від 18.04.2017 /том 1 а.с. 107-109/, №1617-SB-І-КЕ-6 від 05.05.2017 /том 1 а.с. 133-135/.

Між сторонами немає спору щодо того, що операції Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" з компанією-нерезидентом Inerco Trade S.А. (Швейцарія) за вказаними контрактами є контрольованими. Контролюючий орган погодився з методом порівняльної неконтрольованої ціни, обраним платником податку.

Спір між сторонами виник з приводу використаних позивачем у документації з трансферного ціноутворення за звітний період 2017 рік від 17.06.2021 для цілей аналізу умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» таких джерел інформації: інформаційного щотижневого видання «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» та інформаційного видання «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ», тоді як, на переконання контролюючого органу, вказані джерела інформації не відповідають вимогам п.п. 39.2.2.1 п. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 ПК України та інші джерела інформації: інформаційно-аналітичний продукт цінового агентства «Argus Media LTD» та видання «Огляд цін українського та світових товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ» та інформаційно-аналітичний продукт «Refinitiv Holdings Ltd» дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операції.

Не погодившись з висновками акту перевірки позивач подав до ГУ ДПС у Полтавській області заперечення на акт перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 1 а.с. 51-53/, на які ГУ ДПС у Полтавській області надало відповідь листом від 30.08.2024 №25313/6/16-31-23-12 /том 4 а.с. 187-191/, яким висновки акта перевірки від 21.06.2024 №8821/16-31-23-06/32284263 залишено без змін, а заперечення без задоволення.

06.09.2024 на підставі акту перевірки від 21.06.2024 №8821/16-31-23-06/32284263 Головним управлінням ДПС в Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00127132302, яким ТОВ "Кононівський елеватор" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" на загальну суму 6092013,75 грн., у тому числі: за податковим та/або іншими зобов`язаннями - на суму 4873611 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - на суму 1218402,75 грн. /том 1 зворот а.с. 58, а.с. 59/.

Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що перевіркою встановлено, що ціни на експорт товарів «кукурудза», «соєві боби» у звітному 2017 році є нижчими побудованого діапазону на основі зіставних неконтрольованих операцій, що свідчить про невідповідність умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»; період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення - 2017 рік. Акт перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 підписано з запереченнями, акт вручено платнику податків 21.06.2024. До ГУ ДПС у Полтавській області надійшли заперечення (вх. №36587/6/16-31/ЕКПП від 19.07.2024). Враховуючи всі аргументи та зауваження, які були наведені ТОВ "Кононівський елеватор" в запереченні до акта перевірки та при їх розгляді, висновки акта перевірки від 21.06.2024 №8821/16-31-23-06/32284263 залишено без змін, а заперечення - без задоволення. Документи, що підтверджують обставини визначені п.112.8 ст. 112, ст. 112-1 Податкового кодексу України в ході перевірки не надано.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 06.09.2024 №00127132302, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДПС України /том 1 а.с. 60-62/.

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 27.11.2024 №35661/6/99-00-06-01-02-06 податкове повідомлення-рішення від 06.09.2024 №00127132302 залишено без змін, а скаргу - без задоволення /том 4 а.с. 195-200/.

Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Полтавській області від 06.09.2024 №00127132302 та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню ГУ ДПС в Полтавській області від 06.09.2024 №00127132302, суд дійшов таких висновків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п.п. 134.1.1. п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:

зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);

збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:

збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);

зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Згідно з п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу України базова (основна) ставка податку становить 18 відсотків.

Підпунктом 140.5.1 п. 140. 5 ст. 140 Податкового кодексу України встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму перевищення ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 цього Кодексу. Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.

Трансфертне ціноутворення врегульовано статтею 39 ПК України.

Підпунктами 39.1.1-39.1.4 п. 39.1 ст. 39 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки".

Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов`язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.

Якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу "витягнутої руки", прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку платника податку.

Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" проводиться за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств.

Згідно з п.п. 39.2.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України для цілей цього Кодексу контрольовані операції визнаються зіставними з неконтрольованими, якщо:

немає значних відмінностей між ними, що можуть істотно вплинути на фінансовий результат під час застосування відповідного методу трансфертного ціноутворення;

такі відмінності можуть бути усунені шляхом коригування умов та фінансових результатів контрольованої або неконтрольованої операції для уникнення впливу таких відмінностей на зіставність.

Підпунктом 39.2.2.2 п.п. 39.3.3 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України передбачено, що під час визначення зіставності операцій аналізуються такі елементи контрольованої та зіставних операцій:

характеристика товарів (робіт, послуг), які є предметом операції;

функції, які виконуються сторонами операції, активи, що ними використовуються, умови розподілу між сторонами операції ризиків та вигод, розподіл відповідальності між сторонами операції та інші умови операції (далі - функціональний аналіз);

стала практика відносин та умови договорів, укладених між сторонами операції, які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);

економічні умови діяльності сторін операції, включаючи аналіз відповідних ринків товарів (робіт, послуг), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);

бізнес-стратегії сторін операції (за наявності), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг).

У разі відсутності або недостатності інформації про окремі зіставні неконтрольовані операції для визначення показників рентабельності може використовуватися фінансова інформація юридичних осіб, які здійснюють діяльність, зіставну із контрольованою операцією, за умови наявності інформації про те, що зазначені юридичні особи не здійснюють зіставні операції з пов`язаними особами.

Визначення зіставності юридичних осіб здійснюється з урахуванням їх галузевої специфіки та відповідних видів діяльності, що здійснюються ними в зіставних з контрольованою операцією економічних (комерційних) умовах.

Згідно з п.п. 39.2.2.3 п.п. 39.3.3 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов операцій з умовами контрольованої операції може здійснюватися, зокрема, але не виключно, за результатами аналізу:

кількості товарів, обсягу виконаних робіт (наданих послуг);

строків виконання господарських зобов`язань;

умов проведення платежів під час здійснення операції;

офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України, у разі використання такої валюти у розрахунках під час здійснення операції, зміни такого курсу;

розміру звичайних надбавок чи знижок до ціни товарів (робіт, послуг), зокрема знижок, зумовлених сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами споживчих якостей, закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації), збутом неліквідних або низьколіквідних товарів;

розподілу прав та обов`язків між сторонами операції, визначених за результатами функціонального аналізу.

Відповідно до п.п. 39.3.2.3 п. 39.3 ст. 39 Податкового кодексу України критерії використання методів встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", якщо ціна в контрольованій операції або відповідний показник рентабельності контрольованої операції перебуває:

в межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу "витягнутої руки";

поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов`язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 цієї статті).

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Застосування для цілей оподаткування медіани діапазону цін (рентабельності) здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Згідно з п.п. 39.3.3.1 п.п. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Податкового кодексу України метод порівняльної неконтрольованої ціни полягає у порівнянні ціни, застосованої у контрольованій операції, з ціною у зіставній (зіставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях), які фактично здійснені платником податків (іншими особами) або на підставі інформації, отриманої з джерел, визначених підпунктом 39.5.3 пункту 39.5 цієї статті.

Відповідно до п.п. 39.3.3.3 п.п. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Податкового кодексу України порівняння ціни контрольованої операції з ціною зіставних неконтрольованих операцій проводиться на підставі інформації про ціни, застосовані протягом періоду, який аналізується, зокрема інформації про ціни на найближчу до дня здійснення контрольованої операції дату.

У разі здійснення контрольованої операції на підставі форвардного або ф`ючерсного контракту порівняння цін проводиться на підставі інформації про форвардні або ф`ючерсні ціни на найближчу до дати укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту дату (за умови, що платник податків повідомить центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, про укладення такого контракту засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису протягом 10 робочих днів з дня укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту).

Підпунктом 39.5.3 пункту 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України визначено джерела інформації, що використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки".

Так, відповідно до п.п. 39.5.3.1 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з підпунктом 39.2.2 пункту 39.2 цієї статті, зокрема:

а) інформацію про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформацію про зіставні неконтрольовані операції його контрагента - сторони контрольованої операції з непов`язаними особами;

б) будь-які інформаційні джерела, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб;

в) інші джерела інформації, з яких інформація отримана платником податків з дотриманням вимог законодавства та які надають інформацію про зіставні операції та осіб, за умови що платник податків надасть таку інформацію контролюючому органу;

г) інформацію, отриману контролюючим органом у рамках укладених Україною міжнародних угод.

За приписами п.п. 39.5.3.2, 39.5.3.3 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України, якщо платник податків з метою встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, використав джерела інформації, передбачені підпунктом 39.5.3.1 підпункту 39.5.3 цього пункту, контролюючий орган використовує ті самі джерела інформації, якщо не доведено, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій.

Для зіставлення з метою оподаткування умов контрольованих операцій з умовами неконтрольованих операцій контролюючий орган не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною (зокрема інформацію, доступ до якої наявний тільки у органів державної влади).

Як слідує з матеріалів справи, 22.12.2016 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено контракт №1617-SB-І-КЕ-2 /том 1 а.с. 114-116/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар насіння сої українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару повинна відповідати базовим показникам ДСТУ 4964:2008. Вміст битих допускається максимум 15,0% (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 21000 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 373,00 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 7833000,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін з 30 грудня 2016 року до 30 січня 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

04.01.2017 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено контракт №1617-SB-І-КЕ-3 /том 1 а.с. 118-120/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар насіння сої українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару повинна відповідати базовим показникам ДСТУ 4964:2008. Вміст битих допускається максимум 15,0% (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 4000 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 373,00 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 1492000,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін до 01 лютого 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

01.02.2017 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено форвардний контракт №1617-SB-І-КЕ-4 /том 1 а.с. 122-124/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар насіння сої українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару повинна відповідати базовим показникам ДСТУ 4964:2008. Вміст битих допускається максимум 15,0% (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 3200 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 370,00 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 1184000,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін до 01 березня 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

06.02.2017 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено форвардний контракт №1617-SB-І-КЕ-5 /том 1 а.с. 126-129/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар насіння сої українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару повинна відповідати базовим показникам ДСТУ 4964:2008. Вміст битих допускається максимум 15,0% (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 22000 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 372,00 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 1784000,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін до 01 квітня 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

Угодою від 27.03.2017 до контракту №1617-SB-І-КЕ-5 від 06.02.2017 пункт 4.2 контракту №1617-SB-І-КЕ-5 від 06.02.2017 викладено в наступній редакції: «Поставка товару здійснюється в термін з 24 лютого до 01 травня 2017 року» /том 1 а.с. 129/.

05.05.2017 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено форвардний контракт №1617-SB-І-КЕ-6 /том 1 а.с. 133-135/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар насіння сої українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару повинна відповідати базовим показникам ДСТУ 4964:2008. Вміст битих допускається максимум 15,0% (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 3700 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 378,00 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 1398600,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін з 20 по 31 травня 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

18.04.2017 між позивачем (продавець) та Inerco Trade S.А. (покупець) укладено форвардний контракт №1617-FC-І-КЕ-1 /том 1 а.с. 107-109/, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність покупця товар кукурудзу українського походження, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар відповідно до термінів і умов даного контракту (пункт 1). Походження товару Україна. Якість товару кукурудза здорового товарного виду, без плісені, прихованої зараженості та нерадіоактивна. Вологість не більше 1,0%. Сміттєва домішка не більше 2,0%. Зернова домішка не більше 10,0%. Биті не більше 5%. Пошкоджені - не більше 5,0%. Зерно, пошкоджене фуразіозом не більше 0,5%. Всі інші показники та методи аналізу якості у відповідності до ДСТУ 4525:2006. (пункт 2). Продавець продає товар у кількості 20000 метричних тон+/-15%. Продавець зобов`язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар за ціною 167,50 доларів США за 1 метричну тону. Вартість товару за цим контрактом складає 3350000,00 доларів США +/-15% (пункт 3). Продавець поставляє товар на умовах FОВ порт Черноморськ, згідно «Інкотермс-2010». У випадку відмінності умов даного контракту від правил «Інкотермс», умови викладені у даному контракті, мають переважаючу дію. Умови поставки можуть бути змінені сторонами, про що обов`язково вказується у додатках до даного контракту. Поставка здійснюється в термін з 25 квітня по 25 червня 2017 року. Поставка вважається завершеною для продавця та право власності на товар переходить від продавця до покупця за датою оформлення коносаменту на товар. Партія товару повинна супроводжуватися наступними документами: якісним посвідченням; комерційним рахунком-фактурою. При прийманні товару покупець приймає товар по якості відповідно до якісного посвідчення та/чи сертифікату якості незалежної компетентної організації та по кількості, вказаної митним органом України у вантажній митній декларації на партію товару та/чи сертифікату кількості незалежної компетентної організації. Висновки зроблені незалежною експертизою є остаточними. Продавець за свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним товару за межі митних кордонів України. Всі експертні ліцензії, дозволи гарантуються продавцем. Продавець здійснює всі необхідні дії для отримання фітосанітарного сертифікату і сертифікату походження за свій рахунок. Продавець несе всі ризики втрати чи пошкодження товару до моменту здійснення його поставки у відповідності з пунктом 4.3 даного контракту, Упаковка-насипом. Вантажоодержувач товару за інструкціями покупця (пункт 4). Покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування суми, вказаної в комерційному рахунку-фактурі, що виставлена продавцем, на рахунок продавця протягом 3 банківських днів з дня одержання рахунка-фактури, але в термін, який не перевищує 120 календарних днів з дня оформлення вантажної митної декларації на відповідну партію товару. Передплата дозволяється. Оплата за контрактом може здійснюватися також у порядку та на умовах, встановлених додатковою домовленістю сторін. Валютою цього контракту є долар США. (пункт 5).

Всі описані вище контракти передбачають поставку товару Inerco ОСОБА_2 на умовах FОВ (порт Черноморськ) згідно «Інкотермс-2010».

Згідно Правил «Інкотермс 2010» FOB (Free On Board (… named port of shipment) франко борт (… назва порту відвантаження) - термін "франко-борт" означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар перейшов через поручні судна в названому порту відвантаження. Це означає, що з цього моменту усі витрати й ризики втрати чи пошкодження товару повинен нести покупець. Термін FOB зобов`язує продавця здійснити митне очищення товару для експорту. Цей термін може застосовуватися тільки у випадках перевезення товару морським або внутрішнім водним транспортом. Якщо сторони не мають намірів щодо здійснення поставки товару через поручні судна, слід застосовувати термін FCA.

Отже, за вказаними умовами поставки продавець повинен доставити товар на борт зазначеного покупцем контейнеровоза, який пройшов митне очищення для експорту, у морському порту, зазначеному як місце відвантаження, витрати на навантаження і експортні митні формальності несе продавець, а з моменту завантаження на судно покупець несе ризики та витрати за вантаж.

Інформація щодо співставлення даних із Звіту про контрольовані операції та первинних документів бухгалтерського обліку платника податків за 2017 рік є додатком 5 до акта перевірки №8821/16-31-23-06/32284263 від 21.06.2024 /том 4 а.с. 169-170/. Документи, що містять інформацію про здійснені контрольовані операції та розрахунки містяться у матеріалах документації з трансферного ціноутворення та у матеріалах справи.

Протягом 2017 року позивач не здійснював неконтрольовані операції з експорту кукурудзи та соєвих бобів на користь непов`язаних осіб, покупець не придбавав ідентичні товари у незалежних осіб на зіставних з контрольованою операцією умовах та у зіставних об`ємах. Відповідно не можливо використати "внутріші дані" для цілей застосування методу порівняльної неконтрольованої ціни.

Для цілей аналізу умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" позивачем застосовано два джерела інформації - інформаційне щотижневе видання "Агросфера" інформаційної компанії "ПроАгро" та інформаційне видання "Новини Агро Ринку" інформаційного агентства "ПАК-Іноформ"

Зокрема, позивачем для цілей аналізу цін операцій на поставку кукурудзи використовувалися ціни, наведені в щотижневому інформаційно-аналітичному джерелі "Новини Агро Ринку" від агентства "ПАК-Іноформ" /том 1 зворот а. с. 190/, що містить два цінові діапазони - попиту і пропозиції, а для цілей аналізу цін операцій на поставку соєвих бобів позивачем використовувалися ціни, наведені в щоденному інформаційно-аналітичному джерелі "Агросфера" від інформаційно-аналітичної компанії "ПроАгро", а також у інформаційному джерелі "Новини Агро Ринку" для контрактів №1617-SB-І-КЕ-6 та №1617-SB-І-КЕ-7. Для частини контрактів, які укладені до початку літа 2017 року, позивачем застосовано джерело інформації "Агросфера", а для контрактів, укладених в період починаючи з літа 2017 року, позивачем застосовано видання "Новини Агро Ринку" /том 1 зворот а.с. 191, а.с. 192/.

Під час перевірки контролюючий орган проаналізував інформаційне джерело «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ» та в акті перевірки зафіксував висновки такого аналізу: 1) характеристика товарів: кукурудза, фуражна соя, відсутня інформація щодо якісних характеристик товару; 2) обсяг поставок: ціни на товари наведено в розрахунку на тонну, моніторинг цін на фуражні зернові та олійні, в тому числі кукурудзу та сою, здійснюються вцілому, без розбивки за розмірами товарних партій; 3) базис поставки: умови Інкотермс 2010 надається щодо кожної категорії продукції, однак не вказується місце поставки; 4) строки виконання договорів: відсутня інформація щодо періодів передбачуваних поставок; 5) умови здійснення платежів: за наявною інформацією неможливо зробити висновок про умови здійснення платежів; 6) характеристика ринку товарів: джерело містить інформацію про експортні операції українських постачальників, що діють на українському ринку; 7) валюта: дол. США за тонну; 8) періодичність публікації: щоденний; 9) достовірність та репрезентативність котирувань: відсутня інформація з яких джерел отримані ціни, відсутня інформація, що такі ціни склалися в рамках операцій між непов`язанми особами, відсутня інформація про фактично здійснені операції, а надається лише діапазон цін попиту та пропозиції.

Як слідує з матеріалів справи, на запит контролюючого органу листом №9 від 10.12.2021 ТОВ ІА «АПК-ІНФОРМ» повідомило, що моніторинг здійснюється згідно з методологією, що включає: телефонне інтерв`ювання представників українських компаній, що здійснюють виробництво зернових та олійних культур або їх переробку; електронне листування з представниками компаній та підприємств, які здійснюють експортні поставки зернових та олійних культур, або продуктів їх переробки, як українських, так і транснаціональних; моніторинг on-line ресурсів; моніторинг цін на фуражні зернові, зокрема, кукурудзу, здійснюється в цілому без розбивки за класами, розмірів товарних партій та року врожаю; індикативними цінами, моніторинг яких здійснюється щоденно, є ціни на базисах СРТ грн./т з НДС, СРТ- порт грн./т з НДС, та ціни пропозиції на базисі FOB USA/т; зміни цінових індикаторів, що публікуються на сайті та у щотижневих виданнях, проводяться один раз на тиждень, кожної п`ятниці, а індикаторів, що публікуються у щоденних виданнях щоденно ввечері з 16:00 до 19:00; за кожною товарною позицією аналізується близько 20 цінових показників з різних джерел, за результатами моніторингу формується актуальний ціновий діапазон (мінімальний та максимальний цінові індикатори), що публікується у щоденних та щотижневих виданнях ІА «АПК-Інформ» та на сайті агентства, ціни на товари є довідковими, носять інформаційний характер та не є цінами реальних угод /том 4 а.с. 201/.

Таким чином, у використаному позивачем описаному вище джерелі відсутня інформація про фактично здійснені операції, наведено виключно діапазон цін попиту та пропозиції, такі ціни не є цінами реальних угод, у використаному джерелі відсутня диференціація ціни в залежності від розміру товарних партій, не зазначені якісні характеристики товару, рік врожаю, клас товару, розміри товарних партій, при зазначенні базису поставки, зокрема, умови FOB, не вказується місце поставки, відсутня інформація щодо періодів передбачуваних поставок.

Контролюючий орган також проаналізував інформаційне джерело «Агросфера» інформаційної компанії «ПроАгро» та в акті перевірки зафіксував висновки такого аналізу: 1) характеристика товарів: кукурудза, фуражна соя, відсутня інформація щодо якісних характеристик товару; 2) обсяг поставок: ціни на товари наведено в розрахунку на тонну, неможливо зробити висновок про наявність залежності цін від обсягу поставок; 3) базис поставки: умови Інкотермс 2010 надається щодо кожної категорії продукції, однак не вказується місце поставки; 4) строки виконання договорів: відсутня інформація щодо періодів передбачуваних поставок; 5) умови здійснення платежів: за наявною інформацією неможливо зробити висновок про умови здійснення платежів; 6) характеристика ринку товарів: джерело містить інформацію про експортні операції українських постачальників, що діють на українському ринку; 7) валюта: дол. США за тонну; 8) періодичність публікації: у виданні надається діапазон цін попиту та пропозиції на товари за попередній до дату виходу щотижневика тиждень, відсутня інформація про фактично здійснені операції; 9) достовірність та репрезентативність котирувань: відсутня інформація, з яких джерел отримані ціни.

На здійснений контролюючим органом запит листом №0217 від 19.01.2022 ТОВ "ПРОАГРО ГРУП" повідомило, що збір інформації проводиться, як шляхом опитування трейдерів, с/г виробників та компаній, що займаються переробкою, так і з відкритих джерел, зокрема, Інтернет сайтів цих компаній. Експортні ціни на базисі FOB відповідають ціновому діапазону укладених контрактів з поставкою протягом двох місяців від дати публікації для глибоководних українських портів Чорного моря. Ціни несуть виключно рекомендаційний характер /том 4 а.с. 202/.

Таким чином, у використаному позивачем джерелі «Агросфера» відсутня інформація про фактично здійснені операції, цінові показники відображають інформацію про попит покупців та пропозицій продавців, а не про фактично здійснені операції, у цьому джерелі відсутня диференціація ціни в залежності від обсягу товарних партій, не зазначені якісні характеристики товару, при зазначенні базису поставки, зокрема, умови FOB, не вказується місце поставки, відсутня інформація щодо періодів передбачуваних поставок, відсутні інформація про умови здійснення платежів за товар.

Крім того, починаючи з літа 2017 року компанія "ПроАгро" змінила форму та зміст свого видання "Агросфера", ціни почали наводитися лише в гривнях та лише на умовах поставки СРТ-порт і ЕХW і лише в одному діапазоні, без зазначення це діапазон попиту чи пропозиції.

Контролюючий орган проаналізував інформаційне джерело цінове агентство «Argus Media LTD» та в акті перевірки зафіксував висновки такого аналізу: 1) характеристика товарів: кукурудза; якість: вологість-не більше 14,5%, сміттєва домішка не більше 2%, биті зерна не більше 5%, пошкоджені зерна не більше 5%; 2) обсяг поставок: по двом групам: 1) до 25-50 тис. тон; 2) до 1-10 тис. тон; 3) базис поставки: умови Інкотермс 2010: 1) FOB порти в районі Одеси; 2) СРТ порти в районі Одеси; 4) строки виконання договорів: зазначено часовий проміжок фактичного здійснення операцій: 1) строк відвантаження 15-45 днів з дати котирування; 2) строк відвантаження 30 днів з дати визначення котирування.

За змістом листа «Argus Media LTD» Argus придбав французьку компанію Аgritel, яка надавала інформаційні та консалтингові послуги та прогнози кон`юктури сільськогосподарського та агропромислового ринків. В 2021 році Argus за допомогою нової команди, в яку увійшли і фахівці Аgritel, запустив новий власний ціновий та аналітичний сервіс Argus AgriMarkets /том 5 а.с. 9/.

Згідно листа від 11.11.2024 «ArgusMedia. соm» на момент написання цього документа передплатники Argus AgriMarkets мають доступ до цін, зокрема, на кукурудзу на умовах FOB Україна, починаючи з лютого 2017 року. Argus також надає інші історичні дані Аgritel для зацікавлених передплатників за запитом, наприклад, ціни на соєві боби на умовах FOB Україна. Ці дані доступні лише за запитом, оскільки ціни на українську сою не були додані до сервісу Argus AgriMarkets Argus не робить оцінки для цього ринку. Ціни на кукурудзу на умовах FOB Україна доступні передплатникам Argus AgriMarkets з грудня 2020 року, а з березня 2023 року цей інформаційний ресурс включає ціни, опубліковані раніше Аgritel, починаючи з 2017 року. Argus ніколи не включав ціни на соєві боби на умовах FOB Україна в сервіс Argus AgriMarkets. Argus публікує ціни на сою на умовах FOB Україна, які були доступні передплатникам Аgritel до лютого 2022 року, і які Argus надав за запитом ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД». З грудня 2020 року ціни на кукурудзу FOB Україна доступні через сервіси підписки Argus. З моменту придбання Argus продовжує публікувати щотижневі ціни на кукурудзу на умовах FOB Україна в межах сервісу Аgritel Неbdо.

Argus AgriMarkets містить ціни на товар, що є аналогічним товару контрольованої операції соєві боби, кукурудза 3-го класу, умови поставки котирувань 2017 року є ідентичними умовам, за якими товар поставлявся в межах контрольованої операції (FOB, СРТ порти в Районі Одеси), валюта ідентична валюті контрольованої операції, містить інформацію про експортні операції українських постачальників, що діють на українському ринку, а отже, опубліковані «Argus Media LTD» котирування 2017 року є співставними з контрольованими операціями, здійсненими позивачем з Inerco Trade S.А.

З огляду на викладене вище, цінове агентство «Argus Media LTD» дає можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій з поставки кукурудзи, зокрема, щодо умов поставки, обсягу продукції, що постачається, якості товару, строків виконання господарських зобов`язань, ніж джерело, використане позивачем.

Станом на час складення позивачем документації з трансферного ціноутворення (червень 2021 року), передплатники Argus AgriMarkets вже мали доступ до цін на кукурудзу на умовах FOB Україна, починаючи з лютого 2017 року, що був відкритий бажаючим ще з грудня 2020 року, а отже, позивач мав можливість скористатися цим джерелом при визначенні ціни на контрольовані операції, по яким контролюючий орган, зокрема, встановив відхилення за результатом проведеного аналізу /том 4 а.с. 186/.

Отже, суд критично оцінює доводи позивача про відсутність у нього доступу до цього джерела інформації на час складення документації з трансферного ціноутворення, що складена позивачем у червні 2021 року, яка досліджувалася під час перевірки контролюючим органом, оскільки такий доступ був можливий ще починаючи з грудня 2020 року.

Частиною 2 статті 12 Закону України «Про інформацію» визначено, що основними джерелами інформації довідково-енциклопедичного характеру є: енциклопедії, словники, довідники, рекламні повідомлення та оголошення, путівники, картографічні матеріали, електронні бази та банки даних, архіви різноманітних довідкових інформаційних служб, мереж та систем, а також довідки, що видаються уповноваженими на те органами державної влади та органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, організаціями, їх працівниками та автоматизованими інформаційно-комунікаційними системами.

Отже, під визначенням "загальнодоступні джерела інформації" розуміються друковані засоби масової інформації, засоби телерадіомовлення, інтернет-портали, публічні виступи та інші джерела інформації, до яких фізичні та юридичні особи мають вільний, необмежений чинним законодавством, доступ.

Частиною 1 статті 21 Закону України «Про інформацію» встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Інформація Argus AgriMarkets щодо цін на продукцію не відноситься до конфіденційної, таємної та службової інформації, така інформація, як і використана позивачем інформація інших джерел, - є інформаційною продукцією, надання якої підпадає під поняття інформаційної послуги, визначеного частиною 1 статті 23 Закону України «Про інформацію», як діяльність з надання інформаційної продукції споживачам з метою задоволення їхніх потреб. У свою чергу, інформаційна продукція та інформаційна послуга є об`єктом цивільно-правових відносин, стороною яких може бути будь-яка фізична чи юридична особа.

Таким чином, джерело інформації цінове агентство «Argus Media LTD» (Argus AgriMarkets) є загальнодоступним джерелом, а твердження позивача щодо зворотного є помилковими.

Контролюючий орган проаналізував інформаційне джерело інформаційно-аналітичний продукт «Refinitiv Holdings Ltd» та в акті перевірки зафіксував висновки такого аналізу: 1) характеристика товарів: кукурудза, фуражна соя, наявна інформація щодо базових характеристик товару; 2) обсяг поставок: ціни на товари наведено в розрахунку на тонну, розмір партії товару для постачання зернових на базі СРТ від 1,0 до 20,0 тис. т, на базі FOB Одеса від 25 до 35 тис.т; 3) базис поставки: встановлено наявність експортних цін на товари з комерційною назвою «кукурудза 3-го класу» та «соєві боби» на умовах поставки, відповідно Інкотермс 2010, СРТ-Одеса та FOB -Одеса, що є найбільш зіставними з умовами поставок контрольованих операцій FOB порт Чорноморськ, ЕХW-бункери для зберігання зерна за адресою: м. Чорноморськ, СРТ порт Миколаїв; 4) строки виконання договорів: на базисі СРТ протягом 10-25 днів, на базисі FOB протягом 28-40 днів; 5) умови здійснення платежів: оплата грошовими коштами, строк оплати за поставлений товар згідно практики, що склалася на ринку; 6) характеристика ринку товарів: джерело містить інформацію про експортні операції українських постачальників, що діють на українському ринку; 7) валюта: дол. США за тонну; 8) періодичність публікації: щоденний; 9) достовірність та репрезентативність котирувань цін: наявна інформація.

Таким чином, інформаційно-аналітичний продукт «Refinitiv Holdings Ltd» дає можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій з поставки кукурудзи, сої, зокрема, щодо відповідного товару з урахуванням його базових характеристик, обсягу поставки, базису поставки FOB (порт Черноморськ), з урахуванням строків виконання договорів, характеристики ринку товарів, валюти, враховуючи також щоденний період періодичності публікації та наявність інформації про достовірність та репрезентативність котирувань цін.

Листом ДПС України від 13.11.2020 №20409/7/99-00-07-06-02-07 /том 5 а.с. 45-46/ ГУ ДПС в Полтавській області було повідомлено, що відповідно до укладених договорів з компаніями Argus Media Limited та Refinitiv UK Eastern Europe Limited отримано доступ до баз даних (програмних продуктів) Argus та Refinitiv, які містять інформацію про ринкову вартість товарів.

А отже, контролюючий орган ГУ ДПС в Полтавській області отримав доступ до баз даних (програмних продуктів) Argus та Refinitiv у грудні 2020 року, тоді як документація з трансферного ціноутворення була складена позивачем пізніше цієї дати - у червні 2021 року, а отже, як позивач на час складення документації з трансферного ціноутворення від 17.06.2021, так і відповідач, за власною волею мали можливість отримати доступ до вказаних джерел інформації.

Стосовно використаного контролюючим органом додаткового джерела інформації - видання «Огляд цін українського та світових товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ» /том 5 а.с. 61-65/, суд зазначає, що це джерело є щомісячним, містить інформацію про ціни на товар, зокрема, соєві боби, кукурудзу фуражну (джерело: дані інформаційних агентств та операторів ринку), ціни за товар наведено на умовах поставки FOB станом на конкретні дати, валюта: дол. США за тонну, містить інформацію про експортні операції з України.

Згідно листа ДП «Держзовнішінформ» від 31.07.2024 №8 /том 1 а.с. 94/, неможливо надати інформацію щодо інформаційних агентств, операторів ринку або інших осіб, інформацію яких було використано в якості джерела інформації щодо експортних цін на сільськогосподарську продукцію, що опубліковані у випусках інформаційного аналітичного бюлетеня «Огляд цін українського та світових товарних ринків». Водночас, у листі вказано, що використовувалися дані передплатних та відкритих зарубіжних і вітчизняних джерел, методологіями таких інформаційно-аналітичних видань передбачено певні обмеження щодо контрактних умов по операціям купівлі-продажу, що зазвичай беруться до уваги при формуванні цінових діапазонів, а саме: обсяг партії товару від 100 тонн; термін відвантаження товару протягом 3-6 тижнів з моменту узгодження/оприлюднення ціни; умови поставки товару; якісні та технологічні характеристики відповідно до ДСТУ; оплата товару LС/САD. Тим не менш існують і спеціальні та/або більш сприятливі умови для трейдерів з хорошою репутацією, які передбачають умови кредитування, зазвичай протягом 180 днів. Ціни таких контрактів також можуть братися до уваги. Вказано, що при формуванні цінових діапазонів перевага завжди надається інформації щодо реальних угод на ринку за відповідну дату, однак за відсутності таких подій/інформації щодо них, до уваги беруться також цінові пропозиції («біди») на купівлю-продаж, інформація про ціна аналогічних та/або зіставних товарів на інших ключових ринках, розрахункові даті, тощо. Відмічає, що рівні цін, які публікуються в бюлетені «Огляд цін українського та світових товарних ринків», зокрема, цін на сільськогосподарську продукцію, вказані на одну конкретну дату місяця (зазвичай середа останнього тижня звітного місяця), і не є показниками загального місячного діапазону цін, враховуючи високу волатильність ринку зернових/олійних культур та оновлення ринкових даних з щотижневою, а часто і щоденною періодичністю.

Таким чином, інформаційно-аналітичний продукт «ДП «Держзовнішінформ» надає інформацію про зіставні операції з контрольованою операцією з поставки кукурудзи та сої щодо відповідного товару з урахуванням базису поставки FOB. Тоді як інформаційне джерело «Новини Агро Ринку» інформаційного агентства «АПК-Інформ» містило інформацію про попит на сою на умовах FOB та не містило інформації про пропозицію на ринку України на сою на умовах FOB /том 1 а.с. 186/, тому позивач не використовував це джерело для операцій з експорту соєвих бобів, які були здійснені до літа 2017 року /том 1 а.с. 188/.

Застосовані контролюючим органом три джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій, про що свідчить та обставина, що застосування цих джерел не потребує коригування ціни, на відміну від джерел, що були використані позивачем. Зокрема, позивач у документації з трансферного ціноутворення здійснював коригування ціни, оскільки умови поставки, які зазначені у використаному джерелі інформаційне джерело «Новини Агро Ринку», були відмінними від умов контрольованих операцій, про що зазначено на сторінці 71 документації з трансферного ціноутворення /том 1 а.с. 188/.

Суд окремо зазначає, що у зв`язку з вилученням з 01.01.2015 із ПК України норми, що зобов`язувала Кабінет Міністрів України затверджувати будь-які переліки джерел інформації, фактично з цієї дати офіційно визначені джерела інформації про ринкові ціни на законодавчому рівні відсутні, а отже, у суб`єктів владних повноважень не було обов`язку інформувати платників податку про такі джерела, тому суд критично оцінює доводи позивача з посиланням на те, що суб`єкт владних повноважень не оприлюднював відомості бази даних, які надають необхідну інформацію щодо цін на сільськогосподарську продукцію.

Зважаючи на викладене вище, суд погоджується з висновками контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.п. 134.1.1. п. 134.1 ст. 134, п.п. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140, п.п. 39.1.3. п.п. 39.1.3 п. 39.1, п.п. 39.3.2.3 п. 39.3 ст. 39 Податкового кодексу України, внаслідок чого Товариством з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" занижено дохід за 2017 рік на суму 27075617,55 грн. та відповідно занижено податок на прибуток за 2017 рік на суму 4873611 грн. (18%) /том 4 а.с. 186/.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до приписів пунктів 123.1, 123.2 ст. 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування. Діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Податкова звітність з податку на прибуток приватних підприємств, у якій позивачем вказано занижені суми податку на прибуток, а також документація з трансферного ціноутворення за звітний період 2017 рік від 17.06.2021, були складені та подані до контролюючого органу самим позивачем.

За встановлених обставин справи та наведених вище норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00127132302 від 06.09.2024, Головне управління ДПС у Полтавській області діяло на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, а також обґрунтовано.

Отже, позовні вимоги ТОВ "Кононівський елеватор" необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову підстави для розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 139, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (ідентифікаційний код 32284263, площа Павленківська, 24, м. Полтава, 36014) до Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000) про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 квітня 2025 року.

Суддя С.С. Сич

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.04.2025
Оприлюднено18.04.2025
Номер документу126661754
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств