Рішення
від 17.04.2025 по справі 294/174/25
ЧУДНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-о/294/78/25

справа № 294/174/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м.Чуднів

Чуднівський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Білери І.В., присяжних Шпити Ю.М. та Чумака П.П., за участі:

секретаря - Івашкевич В.П.,

заявника - ОСОБА_1 ,

заінтересованої особи - ОСОБА_2 ,

представника органу опіки та піклування - Горобець Ю.С.,

розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Чуднові в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Житомирської райдержадміністрації, ОСОБА_2 , про усиновлення,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 , звернувся до суду з заявою про усиновлення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є сином його дружини. В обґрунтування заяви зазначив, що у 2013 році зареєстрував шлюб з ОСОБА_4 , яка після реєстрації шлюбу отримала прізвище « ІНФОРМАЦІЯ_8 ». На даний час проживають однією сім`єю та виховують спільну дочку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина дружини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від попереднього шлюбу, батьком якого є ОСОБА_7 та згідно рішення Чуднівського районного суду від 31.07.2023 останнього позбавлено батьківських прав. ОСОБА_8 за власним бажанням змінив своє прізище з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_8 ». Між дитиною та заявником з самого початку склалися гарні стосунки, хлопчик дуже прив`язався до нього, вважає та називає його своїм батьком, ОСОБА_1 , в свою чергу, турбується та піклується про дитину, створює всі належні умови для його розвитку, утримує, виховує та ставиться як до рідного.

Заявник з дружиною мають спільний будинок, в якому створено всі необхідні умови для виховання та розвитку дитини.

На даний зас ОСОБА_1 є військовослужбовцем та проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 , зареєстрований та фактично проживає по АДРЕСА_1 , за місцем проживання характеризується позитивно, спиртними напоями або наркотичними засобами не зловживає, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває, до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи не погашеної судимості не має, в розшуку не перебуває. Відповідно до висновку Житомирської райдержадміністрації є доцільним усиновлення заявником ОСОБА_3 , що відповідає якнайкращим інтересам дитини.

Вказані обставини засвідчують, що заявник має право усиновити ОСОБА_3 , що відповідатиме інтересам як самої дитини, так і заявника.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав повністю, просив її задовольнити.

Заінтересована особа, мати дитини, ОСОБА_2 , заяву про усиновлення її дитини заявником повністю підтримала, додатково пояснила, що уже тринадцять років проживають спільно з заявником та двома дітьми, в тому числі ОСОБА_8 , який називає заявника батьком. При отриманні паспорта дитина самостійно забажала взяти собі прізвище " ІНФОРМАЦІЯ_8 " замість " ОСОБА_3 ". При цьому зазначила, що ОСОБА_7 було позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_8 .

Представник заінтересованої особи - Служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_10 в судовому засіданні заяву про усиновлення підтримала, додатково пояснила, що обстеженням умов проживання дитини встановлено, що відносини між заявником та дитиною довірливі, останній створено усі необхідні умови проживання.

Заслухавши пояснення заявника, заінтересованих осіб, представника органу опіки та піклування, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого повторно Відділом реєстрації актів цивільного стану Чуднівського районного управління юстиції Житомирської області, ОСОБА_11 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що було складено актовий запис №3, батьком є ОСОБА_11 , матір`ю ОСОБА_12 (а.с.24).

Відповідно до свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_3 виданого Романівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) ОСОБА_11 змінив своє прізвище на « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (а.с.25).

Рішенням Чуднівського районного суду Житомирської області у справі № 2-285/2011 від 26.05.2011 шлюб між ОСОБА_13 та ОСОБА_7 розірвано, після розірвання шлюбу позивачці присвоєно дошлюбне прізвище « ОСОБА_14 ». (а.с.18).

Відповідно до рішення Чуднівського районного суду від 31.07.2023 ОСОБА_7 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_11 (а.с.20-23).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 18.06.2013, між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , 18.06.2013 укладено шлюб, який зареєстрований Виконавчим комітетом Бейзимівської сільської ради Чуднівського району Житомирської області, актовий запис № 2. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.14).

Від вказаного шлюбу у подружжя народилася донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.29).

Відповідно до заяви ОСОБА_2 , посвідченої приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Журбей В.Л. 27.11.2024 за №4827, остання надає свою згоду та не заперечує проти усиновлення її дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її чоловіком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.19).

Неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , також надав згоду на його усиновлення ОСОБА_1 . Згода надана у присутності головного спеціаліста служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації (а.с.28).

Відповідно до висновку органу опіки та піклування Житомирської районної державної адміністрації про доцільність усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність його інтересам дитини, орган опіки та піклування вважає усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 доцільним та таким, що відповідає найкращим інтересам дитини (а.с.33-35).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 7786723 ОСОБА_1 та його дружині належить житловий будинок АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 09.08.2013 року (а.с.30,31).

Відповідно до довідки №760, виданої Центром надання адміністративних послуг Вільшанської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 10.12.2024, ОСОБА_1 , 1986 р.н., про те, що він дійсно зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , його сім`я складається з: дружини - ОСОБА_2 , 1989 р.н., сина - ОСОБА_3 , 2008 р.н., та дочки - ОСОБА_6 , 2013 р.н. (а.с.32).

За місцем проживання в АДРЕСА_1 створено належні умови для нормального проживання дитини, ОСОБА_8 має власну кімнату, одяг відповідно сезону, ноутбук та телефон, про що складений відповідний акт.

Актом обстеження умов проживання, що підготовлений Службою у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації, підтверджується, що члени сім`ї підтримують рішення заявника про усиновлення (а.с.36).

На підтвердження задовільного стану здоров`я ОСОБА_1 надав висновок про стан свого здоров`я від 31.07.2024, що виданий Комунальним некомерційним підприємством «Чуднівська лікарня» (а.с.9).

Згідно з витягом із інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимостей», виданого Міністерством внутрішніх справ України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с.8).

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, дохід ОСОБА_1 , за період з І по 3 квартал 2024 року складав 150742 грн. 83 коп. (а.с.10-12).

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 219 Сімейного кодексу України (далі - СК України), України, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється.

Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судом не встановлено.

Відповідно до статей 3, 4, 5, 7 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.

Усиновлення дитини провадиться у її найкращих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

У відповідності до ст. 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Згідно з положеннями ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.

Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин 1 - 3 статті 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24.04.1967 в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

У відповідності зі ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається.

Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до положень ст. 224 СК України суд, ухвалюючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Суд, ухвалюючи рішення про усиновлення неповнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд ухвалює рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Відповідно до ст. 232 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

У відповідності з ч. 1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Суд установив, що вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача дозволяє останньому усиновити дитину. Будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника немає, його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявник є здоровою людиною, має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини провадиться у її найкращих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.

Також суд установив, що заявник раніше не судимий, на обліку нарколога та психіатра не перебуває, веде здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дитини не має. Є працездатною особою, має стабільний дохід та житло.

Згідно зі ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.

Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкличуть свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду.

Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду.

Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

Отже, оскільки у судовому засіданні установлено, що усиновлення неповнолітнього ОСОБА_3 відповідає найкращим його інтересам, позаяк заявник проживає у шлюбі з матір`ю дитини уже близько дванадцяти років, проявляє до дитини батьківську турботу, виховує та піклується про нього як про рідного, здоров`я заявника дозволяє здійснювати батьківські обов`язки, останній здатний створити для дитини належний матеріально-побутовий рівень проживання, бажає усиновити дитину та спроможний забезпечити його належне виховання та утримання і може бути усиновлювачем, а також зважаючи на згоду матері дитини та самої дитини, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 4. ст. 314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 229, 264, 265, 273, 268 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Житомирської райдержадміністрації, ОСОБА_2 , про усиновлення - задовольнити.

Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , усиновителем дитини ІНФОРМАЦІЯ_8 (відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 11.11.2008 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни в актовий запис № 3 про народження дитини ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Бейзимівською сільською радою Чуднівського району Житомирської області від 30.10.2008, де у графі «прізвище» змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_8 », у графі «по батькові» з « ОСОБА_3 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ім`я та дату народження дитини залишити без змін. Батьком дитини вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, вилучивши попередні відомості про батька дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено та проголошено 17.04.2025.

Суддя Ірина БІЛЕРА

Присяжні: Юрій ШПИТА

Павло ЧУМАК

СудЧуднівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення17.04.2025
Оприлюднено21.04.2025
Номер документу126667975
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —294/174/25

Рішення від 17.04.2025

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

БІЛЕРА І. В.

Ухвала від 04.03.2025

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

БІЛЕРА І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні