09.04.2025
Справа №721/157/25
Провадження 2/721/147/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Путильський районнийсуд Чернівецькоїобласті в складі:
Головуючого судді: Проскурняка С.П.
за участю секретаря: Помазан М.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в селищі Путила Вижницького району Чернівецької області цивільну справу за позовом адвоката Ткач Валентини Василівни яка представляє інтереси на підставі договору ОСОБА_1 до Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку.
В позовній заяві вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина на нерухоме майно.
ОСОБА_1 протягом шести місяців після смерті чоловіка звернулася з заявою до Путильської нотаріальної контори про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус ОСОБА_5 відмовила у вчиненні нотаріальної дії. Дана відмова обґрунтована тим, що нею не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, що належить спадкодавцю.
На підставі викладеного та з врахуванням позовних вимог просить суд визнати за ОСОБА_1 в порядкуспадкування зазаконом післясмерті чоловіка ОСОБА_4 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 назавершення виготовленнятехнічної документаціїта здійсненнядержавної реєстраціїправа власностіу Державномуреєстрі речовихправ нанерухоме майнона земельнуділянкуплощею 0,4500 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 .
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву в якій просила суд розглядати справу без її участі та участі позивачки, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився від нього до суду надійшла заява в якій просив суд справу розглядати в його відсутності, позовні вимоги визнають.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просив суд розглядати справу без його участі, вирішення справи покладає на розсуд суду.
ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився від нього до суду надійшла заява про розгляд справи провести в його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог на користь позивача.
ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився від нього до суду надійшла заява про розгляд справи провести в його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог на користь позивача.
Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України, - ... У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч.2 ст.247ЦПК України.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 , та її представник надали суду докази на підтвердження своїх доводів щодо вимог про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується паспортом громадянина України /а.с.6/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_4 , про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №11/а.с.7/.
Згідно ст.1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків(спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб(спадкоємців).
Відповідно до ст.1261 ч.1 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Також встановлено, що спадкоємцями за законом першої черги окрім позивачки є її діти: син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак вони спадщину не приймали, відмовились від неї у встановленому законом порядку. Позивач своєчасно вступила в управлінні та розпорядженні спадковим майном на протязі шести місяців, даний факт підтверджується довідкою Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 04.02.2025р. за № 98/02-16 /а.с.11/.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 , звернулась з заявою до Путильської нотаріальної контори про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус Кокарева Н.М. постановою від 14 січня 2025 року за №7/02-31 відмовила у вчиненні нотаріальної дії /а.с.12/. Дана відмова обґрунтована тим, що нею не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, що належить спадкодавцю.
Також, судом встановлено, що згідно довідки Селятинської сільської ради за №08/06-17 від.20.01.2025року, видана про те, що згідно проведеної інвентаризації земельних ділянок, дозвіл на приватизацію яких надано було ОСОБА_4 рішенням 14 сесії XXI скликання Селятинської сільської ради від 06.04.1993 року загальною площею 0,5982 га, з них:
-площею 0,1483 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, що розташована: АДРЕСА_1 ;
-площею 0,3760 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована: АДРЕСА_1 ;
-площею 0,0739 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована: АДРЕСА_1 .
Земельній ділянці, площею 0,1483 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, що розташована: АДРЕСА_1 , присвоєно кадастровий номер 7323584500:01:002:0974 та передано в приватну власність спадкоємиці ОСОБА_1 , згідно ст. 120 ЗКУ./а.с.13/.
Як встановлено судом, спадкодавець за життя право власності на вищевказані земельні ділянки не реєстрував, державний акт на них не виготовлявся і кадастровий номер не присвоювався/а.сю13/.
Зазначене рішення про приватизацію земельної ділянки прийнято в період чинності Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок».
Згідно із статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.
За статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").
На підставі абз. 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Аналіз наведеної норми свідчить, що у разі, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а якщо приватизація земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України не завершена й право на її завершення.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи те, що, судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем за законом фактично прийняла спадщину, але при цьому не може зареєструвати спадкове майно у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи, внаслідок чого порушуються цивільні права та інтереси спадкоємця (позивача), суд вважає, що необхідно відновити порушенні права та інтереси шляхом задоволення позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4-6, 12, 13, 76-81, 95, 265, 354-355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядкуспадкування зазаконом післясмерті чоловіка ОСОБА_4 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 назавершення виготовленнятехнічної документаціїта здійсненнядержавної реєстраціїправа власностіу Державномуреєстрі речовихправ нанерухоме майнона земельнуділянкуплощею 0,4500 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Селятин, провулок Набережний, Вижницького району Чернівецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач:
Селятинська сільська рада Вижницького району Чернівецької області, юридична адреса: с. Селятин, вул.Українська,2, Вижницького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04417814.
Треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану,194А, код ЄДРПОУ:39909396.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 17 квітня 2025 року.
Суддя: С.П. Проскурняк
Суд | Путильський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 18.04.2025 |
Номер документу | 126670132 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Путильський районний суд Чернівецької області
Проскурняк С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні